Umetnicka dela poljoprivrednika

Eeee, MIXI, da je normalna drzava, pa da moze da te upuca...Ti mu pravis stetu, i besan si sto mu to smeta...I jos si toliko drzak da hoces zbog toga da ga pregazis kombajnom...
 
Po pitanju gazenja njiva, nema mi sladje kad svi na jednom mjestu posiju kukuruz skroz uz put a put "sirok" jedva 2m. kad krenem kombajnom po ljetu "vrsiti kukuruz" 2-3 reda s jedne dva reda s druge strane. Nitko se ne zali, jer kombajn mora proci putem... inace put je ucrtan kao 6m sirok, ali tog kod mene nema, nisam u zivotu vidio tako sirok poljski put ;)
 
mixi imas srece da je neko naravi ko sto je moja familija najebo bi ko zuti prvo bi dobio batine na kombajnu busne gume a mozda i bi ti se slucajno zapalilo zito ,tako se neki zajebo meni prosle godine krenuo sa beracom kroz moju njivu da nebi gazio svoju lepo ga je cale izlemo da neverujem da ce mu vise pasti na pamet da udje u bilo koju parcelu koju radim
 
coveku gazili njivu pa je postavio ovu tablu:

10dfp1h.jpg

Ovaj nije štedeo na ekserima...A i napisao je jasno i čitljivo...I još sa prave strane okačio...

Ima jedan još bolji:

3.jpg
 
Zamislite zemlju mog zeta ima 2kj duzine 800metara,a celom tom duzinom sa bocne strane su njivice od 0,5,ili 1kj.I svi kad oru okrecu u njegovoj njivi verujte mi divlji zapad je beba za ovu borbu koju zet i ja vodimo :haha:
 
Kod nas je bio slučaj u šikari (deo atara) gde su čovekovu njivi gazili skoro celom dužinom puta. Čova se žalio, pretio čuvao..........i sve to nije vredelo. Na kraju je ukopao krila od neke stare konjske drljače i čekao.... I naravno dočekao!!! Kolega sa zmajem 162 nagazi sa velikom gumom....posle su se tužakali po sudu a kako se završilo ne znam. Probaću da nađem na netu članak iz naših lokalnih novina pa da ga okačim ovde!
 
Koliko puta mi samo doslo da zakopam po njivi dascice sa ekserima od gore, ali djubrad je to, nece reci nista, nego ce te dascice da posakriva na druga mesta da ih ja pronadjem....zasad se zadovoljio ravnjanjem puteva i dubokim razorima...inace ne smeta mi kad neko prodje sto mora, ali duplo vise je onih sto namerno gaze, najvise vole kad nikne zito, kukuruz , suncokret , i ajd da gaze izmedju vrsta , nego sve po vrstama :zli:
 
Pre svega Cici svaka cast za temu, sto se vise krecemo po atru to ima i vise ovakvih bisera. mam vec par slika na umu, koje cu priloziti u ovu temu, samo dok krenem u atar, jer sam ih video u oranju, a il je bila noc, il nisam sliao, il bltnjava stakla. u svakom selu ima toga sto ste pisali, zavist i pakost je glavni uzrok sto jedni drugima prave stetu, Kad je njiva uz leniju tu je jedino resenje odorti od nje (al ne previse, jer ipak treba ostaviti da se moze proci, neuzimati vise nego sto vas pripada) a zatim iz istog jarka baciti jos jedan prohod plugom na leniju, to je mini kanal, deluje bar kod mene u ataru.

Mi ovde imamo problema s orasima, ima ih na dosta njva, ljudi ih neobrezuju, pa puste grane do zemlje, pa se bezi u komsijsku njivu da se obidje, postala mi je praksa da zadjem motorkom i odrezem sta mi smeta, a grane uvucem gazdi u njivu. pa nek se on s njima bavi, ja necu. Problem je taj sto cove koji tako zapusti oras ispod njega neobradjuje, a na drugom kraju poore i leniju koliko mu je malo zemlje Najvise mrzim kad u prskanju ja skacem po tudjim brazdicama, jer svi plug na leniju pustaju, da ustede na uvratinama. a kad se ove sve kombinacije skupe na jednoj njivi onda stvarno poludim. toliko aljkavosti da to nije normalno...
 
Mucobieno , činimi se da sam našo bolji način i tako sad radim.U problematičnoj parceli , gdje se uvlače i gaze njivu , ne radim uvratine , nego okrećem na poljskom putu i spuštam plug odma od ivice puta , ito ne da nesilazim prednjim točkom u brazdu nego što više odmaknem , pa počeci budu baš "nazubljeni "i neravni. Čini mi se da to više izbjegavaju nego kad odoreš duž puta.
 
Izlazio je kod mene u selu jedan traktorom na asvalt i okretao da bi povecao njivu pa slucajno naisli panduri i 50e kazne + da ocisti sto je izneo blata na drum.
 
Takvih pametnjakovića ima u svakom selu.

Posebna su priča oni što zatrpavaju kanale pored puta. Kod mene ih ima koliko hoćeš a najgore što su to sve ugledni domaćini. Pa nisu bre naši preci bili blesavi i džabe kopali kanale.
 
Poslednja izmena:
Mada sam ja jednu leniju namerno orao i unistavao jer se granicimo sa atarom Sida,lenija je skoro zarasla,moja njiva zadnja iz mog sela,sa druge strane lenije pruga u principu pre toga i sad najvise ugazimo mi sami sebi koliko je mala lenija i gospoda iz Sida razje** svoju leniju i krene ovu da razvaljuje,gazi nam njivu e reko necete onda smo par godina za redom pokojni deda,cale i ja redovno orali uvratine i isplatilo se. :osmeh:
 
NA , to nije asfalt , nego poljski put , i tu nema nikakvog jarka niti treba nego se tu pojavi rupa na putu (vagaš) i onda neki obilaze i ulaze u njivu.
 
@ mosorinac ali ja sam pricao kad je lenija uz njivu, duzom, onda je po meni najbolje resenje dupli jarak, bude dubine oko 40 45 cm, i niko neulazi u njivu.
 
Pretprošle jeseni, ja, otac i mama razbacivali stajnjak. Pored te moje parcele ide jedna mala od možda 0.2ha a potom jedna od 0.8ha koja se ne obradjuje 20 godina i koja se već pretvorila u šumu. Iznad te dvije parcele je moja parcela od 1ha (ta od 1ha i ova od 0.6ha na kojoj smo radili se spajaju na jedom ćošku). Dok smo mi radili neki likovi su tu u toj šumi rezali drva. Vrijeme je bilo nekako gadno, kišovito, blato do vrata bilo, nismo sišli sa fergom u njivu uopšte (sve je pod nagibom) već ga ostavili gore na vrhu da ne gazimo. Vidimo mi ovi tovare, pale traktor i kreću. Pored te zapuštene parcele prolazi put, širok neka 3m ali dosta zapušten jer niko neće da ga održava. Mi nastavimo da razbacujemo, nismo obraćali pažnju dok se mama nije u jednom trenutku slučajno okrenula i viknula "Vidi kud idu!". Ja i otac pogledamo, likovi fino nagazili preko srede one moje njive i idu uzbrdo, na prikolici 5-6 kubika drveta, gume uske neke od dajca a traktor veliki Same duplak, ogroman, kopa li kopa, iza njih ostaju tragovi najmanje 30cm dubine, užas. Ja dohvatim vile i krene da trčim prema njima a otac zamnom. Dok smo mi stigli do njih (nije se moglo naravno svo vrijeme trčati, uzbrdica :) ), on je već jednom junački zapao, izrovio kanale od 40cm dubine, vratio se u rikverc i krenuo po dijagnali da rovi nove kanale. Stignem ga ja taman kad je došao do vrha njive i tu zaglavio jer je 539 stajao na ulazu. Vozač izlazi iz traktora i krene da se dere kao koja je to budala ostavila traktor na sred puta a onaj sa prikolice (bilo ih dvojica) se dere na njeg "Bježi jebo te B.g eto ih sa vilama!!" U tom tretnutku nas vidi i vozač, lik shvati da je prigustilo i pobjegne na put, vičući da on nije ništa kriv i da mu je taj sa prikolice rekao da ide tuda. Nastane gadna svadja i prepirka, prijetnje ubistvom i slično. Mi mu nismo dali da ide dalje niti da izadje na put, dosla je i mama i svi smo lijepo stali pored mog traktora i nismo im dali da prodju. DOk smo se mi još prepirali stigao je još jedan komšija koji radi parcelu do te moje, htio da proba da ore. Ova dvojica odu da ga pitaju da ih pusti da predju preko njegove a on im je rekao da će ih ubiti sjekirom obojicu ako samo pokušaju. Molili su nas još pola sata da izadju (to je samo 2m do puta) i mi nismo dali već smo ih natjerali da se vrate nizbrdo na parcelu gdje su rezali drva i da izadju tamo na put koji sam spominjao. Na tom putu su toliko zapali da su, kako sam kasnije saznao, sa tri traktora morali da ga čupaju sutradan jer nisu uspjeli da ga izvade taj dan. Nije mi bilo žao što je prešao preko njive još jednom (istim tragovima doduše) al smo ih uspjeli kazniti baš kako treba.

Inače, ove jeseni mi je neko prešao preko jedne parcele od 0.6ha, friško uzorane, sa teško natovarenom prikolicom (vjerovatno drva), al nije tek tako već po dijagonali. Kad smo uzorali, bilo je jako suvo i zemlja se rasipala a taj neko je prešao preko nje posle dobre kiše i ostavio samo takve tragove cijelom dužinom dijagonale.

Na drugoj parceli od 1.5ha komšija je pokvario medju na dužini od nekih 50m iako je bila savršeno odorana i uredjena sa moje strane. Ajd što ju je pokvario i odorao - kompletnu medju je odorao na svoje, već je plugom počupao drvene kolce debele 10-15cm koje smo ja i otac pobili na dubinu od preko 1m. Razmišljam da na proljeće montiram tu neke betonske šipove u zemlju a da se ne vide sa površine. Kad proba njih da izore, bar će da polomi plug.

Prošlo ljeto ja i otac išli da obidjemo malo njive i uvijek nosimo dvogled. Imali smo šta da vidimo, 5 traktora je prevozilo balirano sijeno preko pomenute parcele od 1.5ha (1ha je bio kukuruz a na 0.5 lucerka). Kukuruz je bio tek nikao, možda 3-4 lista i te junačine su gazile kako su stigle, jedni preko lucerke (do pojasa bila), drugi preko kukuruza, sve po dijagonali da prekrate put (a imaju put do svoje parcele...).

Jednom čiči iz sela su (to je bilo davno, prije rata, otac mi pričao za to) stalno gazili travu u šljiviku i pravili stazu. Matorom je prekipilo i odnekud je nabavio veeliki komad blažujke (ona specijalna daska za šalovanje betonskih konstrukcija), pobio kolac pored te staze i montirao blažujku kao bilbord. Bijelom farbom je potom napisao "Ko prodje, je*o sam mu majku!". Vjerovali ili ne, ali niko više nije prolazio kroz taj šljivik :)
 
Vjeruj da bih to vrlo rado uradio! Posebno jednom od divljaka koji je gazio kukuruz sa duplakom, on je imao veliki Fiat 1000, nazad mu 18.9R38" gume :)
 
Kod nas je od jesenas počela sa radom poljočuvarska služba. Lepo slikaš mobilnim ili digitalnim aparatom ako se zatekneš na licu mesta, ili zovneš poljočuvara pa nek se on sa njima raspravlja. Jednostavnije je, nema potrebe da dovodimo sebe u neprijatnu situaciju iako se radi o našoj imovini!!!
 
Nazad
Vrh