Folijarna prihrana

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Kada sam odneo herbicide do čoveka koji mi prska kukuruz, on me je pitao dali nešto mogu da mu kažem o folijarnoj prihrani. Interesovalo ga je koje je sretstvo najpopularnije trenutno za folijarnu prihranu i koliko je to dobro da se koristi.

Na ovom forumu je bilo reči o nekim sretstvima za folijarnu prihranu, ali sam se ipak odlučio da pokrenem ovu temu pa ako neko ima nešto konkretno neka napiše a i biće preglednije za praćenje foruma
 
Ja sam jednom koristio folijarnu prihranu zita ali nije bilo neke razlike. Folijarna prihrana sluzi da poveca kvalitet zrna, ne u smislu da poveca drasticno prinos, tj. taj kvalitet se vidi tek u preradi a to nas kao primarne proizvodjace ne zanima. Nas interesuje samo prinos a to bez vestaka i vlage nema.
 
Po meni se to ne isplati raditi samostalno već jedino zajedno sa nekim prskanjem, od korova ili bolesti, sve jedno (gorivo je sve skuplje...). Ja sam praktikovao kad prskam sa herbicidima, npr. sirak, da dodam malo rastopljene UREA-e ili AN-a da bi bilo bolje usvajanje herbicida od strane samog sirka, a gajenoj kulturi će pomoći da lakše preboli herbicid. Jedne godine sam kod prskanja soje dodao kemiru, i nisam imao dovoljno za poslednju prskalicu pa mi je to bio svojevrsni ogled. Nikakve razlike kasnije nisam primetio. Evo i ovde su bila slična iskustva: http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.sr.gov.yu/index.php?name=MDForum&file=viewtopic&t=99
 
ja obavezno kad prscem ubacujem folijarno gnojivo do sad sam najvise koristio folifertil i mortoniki ujedno malo se gajena kultura osvjezi a i korovi bolje usvajaju herbicide i dosad sam imo odlicnoca iskustvo , aa evo i jednog primjera jedne godine prvu prihranu psenice sam moro obavit rucno tako da je usjev bio saren , kad sam radio sa sekatorom korove ubacio sam i folifertil za dva dana psenica je bila sva izjednacena to jest imala jednaku boju.
sro znaci da ima koristi :D
 
Da vam kažem ,ja uopšte ne dajem veštak samo prskam folijarno a rezultati su super.Na ove cene žitarica i nema računa da se bacaju pare na veštačko đubrivo.Koristim Izraelsko sredstvo ,,POLIFID,, 20-20-20 :D
 
Ja koristim Kemiru za kukuruz, ali da bi bilo bilo kakvog efekta, a to je uglavnom ubrzani rast tokom nekog perioda nakon prskanja, stavljam duplu dozu i prskam samo u trake prilikom prvog špartanja.
Prilikom drugog špartanja, tj. zagrtanja, dodam još 100 kg AN-a, u redove.
Jedino na taj način kukuruz ne oseća sušu.
 
Zaboravio sam da napišem da je taj polifid dobar za sve kulture ali prskam svakih 10-a5 dana tako ako stignem to bude 3-4 puta a nebi bilo zadnji put laše da se isprska sa kaliumom.Prvi put prskam kada kukuruz ima 3 lista onda pomešam i herbicide.Ovo je dobro zbog toga što onda biljka ima slab korenov sistem pa ovako preko lista bolje upije.Provereno i zadovoljan sam. :D
 
Da, i ja radim folijarno prskanje kada kukuruz ima 3 do 4 lista, tj. nisam napisao da prvo špartanje radim kada je kukuruz u tom uzrastu i prskam prihranu i herbicid protiv širokolisnih kultura... U trake.
Naravno i kada prskam protiv uskolisnih korova isto dodajem folijarnu prihranu.
Dakle ja to radim samo dva puta, ali duplu dozu, i kukruz to odlično podnese, čak naprotiv, neko vreme nakon toga, desetak dana, dobije tamno zelenu boju i ubrza rast.

E sada mi reci gde nabavljaš Polifid, koja je cena i koje doze idu?
 
ljudi, meni je stvarno žao što bacate pare...pri folijarnoj prihrani u fazi 3 lista ni 5% đubriva ne padne na kukuruz...
 
tarana je napisao(la):
ljudi, meni je stvarno žao što bacate pare...pri folijarnoj prihrani u fazi 3 lista ni 5% đubriva ne padne na kukuruz...

Čekao sam kad će to netko napisati. Slažem se s tim, jer kukuruz, za razliku od žita, nema puno lisne mase da bi to gnojivo adekvatno "prihvatio". Jedino prskanjem u trake se tu može donekle popraviti situacija sa folijarnom prihranom kukuruza. A gnojdba, dakle pravilna ishrana usjeva, bez mineralnih gnojiva je teško izvediva. Dušik se preko lista najbolje usvaja (od tri makro elementa) no što je sa P I K u folijarnoj ishrani? Mišljenja sam da je folijarna ishrana dobra uz adekvatnu gnojidbu mineralnim gnojivima. Jer ako je usjev loš (dakle bez gnojiva, i to mineralnog) teško će njega samo folijarna prihrana izvuć. Kad usjev ima gnojiva onda mu je i početni porast dobar, a hranjiva za taj početni porast može dobiti jedino iz tla. Što će reći ishranjen usjev ima dobro razvijenu lisnu masu (znači veliku lisnu površinu) i može još bolje usjvajati folijarna gnojiva od onog usjeva koji nije dobio min. gnojivo i ima manju lisnu masu u početku vegetacije. Mineralna gnojiva obavezno koristiti, a folijarnima gnojivima dodatno poboljšavati ishranu u cilju povećanja prinosa i raditi "korekcije" u usjevu. Nadam se da ste me razumjeli. :osmeh: To je moje mišljenje, a svatko od nas radi kako misli da je za njega najbolje.
 
Objasnite malo bolje kako se radi to ''Folijarno Prskanje''
 
Pa rekoh ja da prskam samo u trake... :bravo:

Doduše, sada ću samog sebe korigovati. Najpre, kada je kukuruz u fazi 3 lista, prskam protiv širokolisnih korova a tek kada herbicid odradi posao uradim špartanje sa prihranom u trake. Tada je kukuruz već u fazi 5 do 6 listova. Namaknem na špartač prskalicu od 400 litara i to mi je dovoljno za 8 jutara...
A dejstvo je vidljivo jako brzo.

Bećarino, sa tobom se potpuno slažem da nema prave prihrane bez mineralnog đubriva. Folijarno đubrivo samo pomaže da biljka bude u boljoj "kondiciji", ali samo ako je dobro nahranjena sa NPK mineralnim.

Pre par godina su ovde mnogi naseli na žvaku sa Baktofilom. Kao nema potrebe da se đubri ni sa čim drugim, nego samo da se oprska sa Baktofilom i to je dovoljno hraniva. To je bilo jedne godine. Nisam primetio da je sledeće godine neko koristio Baktofil. To je samo sredstvo za brže razlagnje žetvenih ostataka, ali ne i "svemoguće" folijarno đubrivo.
 
branko je napisao(la):
Pre par godina su ovde mnogi naseli na žvaku sa Baktofilom. Kao nema potrebe da se đubri ni sa čim drugim, nego samo da se oprska sa Baktofilom i to je dovoljno hraniva. To je bilo jedne godine. Nisam primetio da je sledeće godine neko koristio Baktofil. To je samo sredstvo za brže razlagnje žetvenih ostataka, ali ne i "svemoguće" folijarno đubrivo.

:haha: :haha: :haha: Sad me nasmeja dobro, sećaš se kad sam ti pričao kako je pukao onaj moj "ortakluk", e i ovo je bio jedan od razloga, ja kažem NPK on Bactofil, ja u klin on u ploču pa u krug itd.....
 
nego, da čujem iskustva. jednu njivu s pšenicom ove godine nisam djubrio kompleksnim, jer je po analizi zemljišta izgledalo da nije potrebno.
zaostaje mi u razvoju. nedostaje i P i K. crvenkasta je i na nekim listovima pri vrhu suva.
s čim prskati i kad?
kad - verovatno čim krene vegetacija.
ali s čim i u kojoj koncentraciji?
 
Pa ne mogu da ti kažem za pšenicu... Ali, kada sam kukuruz oprskao sa Kemirom, i to duplom dozom, on je obišao u porastu komšijin koji je bio posejan oko nedelju dana ranije. A ti znaš da je ove godine setva rađena ranije, jer su uslovi bili idealni za to...
 
tarana je napisao(la):
nego, da čujem iskustva. jednu njivu s pšenicom ove godine nisam djubrio kompleksnim, jer je po analizi zemljišta izgledalo da nije potrebno.
zaostaje mi u razvoju. nedostaje i P i K. crvenkasta je i na nekim listovima pri vrhu suva.
s čim prskati i kad?
kad - verovatno čim krene vegetacija.
ali s čim i u kojoj koncentraciji?

Čuj možeš napraviti i sad prihranu sa NPK gnojivima da bi se nadoknadio P i K. Ja sam jednom prilikom radio prvu prihranu žita (bila je i obavezna gnojidba u jesen) oko 19. 1. i to sa NPK 15-15-15. Obično se prihrana sa NPK gnojivima ne preporučuje no ako ju naparviš rano i ta prihrana uspije jer se gnojiva uspiju aktivirati i biljka ih još stigne usvojiti. A nakon te prihrane sa NPK (koju radim samo po potrebi) idu još dvije prihrane sa KAN-om i jedna (ili dvije) sa folijarnim gnojivima. Ono što je vrlo bitno kod prihrane je vrijeme prihrane tj. prihranu vršiti kad je usijev u određenim fazama rasta. Biljka mora imati konstantno hranjiva. Znači bolje više manjih (sa manjim količinama gnojiva) prihrana u pravo vrijeme nego jedna velika prihrana kad nama paše. Prvu prihranu radim kad pšenica počne busati (ako tad nema dovoljno hranjiva manje će se zrna formirati u klasu), zatim pred samo vlatanje (ili tjekom vlatanja) i u klasanju (što nije obavezno, a ovisi o godini, stanju usjeva, sklopu...). Folijarnu prihranu radim zajedno sa zaštitom protiv pepelnice kad je lisna masa dovoljno razvijena i drugi puta kad radim zaštitu od paleži klasa (tu prihranu radim ako vidim da treba). Vrlo bitno je pratiti faze rasta usjeva i prema tome određivati termin prihrane. Ima tu dosta caka i cakica.
 
bećarčino, prihrana sa NPK otpada jer efekta neće biti. P i K se vrlo slabo pomeraju u dubinu, ni santimetar godišnje, tako da neće biti dostupni korenovom sistemu, zato se razbacuju pred oranje.
izgleda moraću da guglam na tu temu. mislim da se P i K teško usvajaju preko lista. žito uopšte nije dramatično loše, nego nije onakvo kakvo ja mislim da treba da bude.
 
Nazad
Vrh