Folijarna prihrana

Danas sam pricao sa jednim iskusnim profesorom o ureji i folijarnoj prihrani,kaze mi da je najbolje 15kg ureje na 100litara vode,moze i 20kg na 100 litara vode,ali postoji verovatnoca od ozegotina. Po jutru moze da se ide i sa 300 litara vode.
Ureja SME da se rastapa u toploj vodi,ne vreloj kao za surenje svinja ali ako je npr do 40°C gubitaka nece biti,a bolje ce se rastopiti. Najbolje je prskati u ranu zoru dok jos ima rose i po mogucnosti gledati da se izbegnu padavine da ne bi sprale rastvor.
 
Ako stoji rastovrena u posudi, npr 1 dan, da li se gubi nesto od koncentracije ili je i dalje sve tu?
 
Rastvor nece izgubiti azot usled stajanja od nekoliko nedelja,jedino moramo paziti na kristalizaciju ako su jake koncentracije. Npr 40kg ureje i 100litara vode se kristalizuju na nekih 17°C.
 
Pozdrav za sve forumase!!!

http://www.dodaj.rs/f/3W/AA/1ihmKivM/dsc01877.jpg
http://www.dodaj.rs/f/9/61/4SG9ovUm/dsc01875.jpg

Da li moze neko da mi odgovori o kojem djubrivu se radi na slikama!!!!
Prosle godine su neki strucnjaci iz madjarske dolazili u prijepolje i drzali neku prezentaciju. Mom ocu su dali 2 litra ovog preparata (pretpostavljam folijarnog djubriva), ali on nezna da mi objasni za sta je ono namenjeno (kao i svi matorci-kaze da je za sve).

Da li se neko susretao sa ovim preparatom, ili me moze uputiti na neko upustvo za upotrebu posto je na ambalazi madjarski jezik!!!!

Unapred hvala na odgovorima...pozzz
 
jel neko od forumasa koristio ovu folijarnu prihranu u pšenici i kako mu se pokazala
eb5wco.jpg
[/IMG]
 
Pozdrav... jer moze neko detaljno da mi objasni korak po korak, kako se rastapa urea za folijarnu prihranu i za koje sve ratarske, povrtarske i vocarske (ako moze) kulture koristi? kakva iskuta imate sa ovom prihranjivanjem
I jos, da li se moze koristiti na kiselijim zemljistima ph vrednosti 5,6 - 6
 
Moze da se koristi na svim zemljistima bez ogranicenja,takodje i izbor kultura je veoma sirok, practicno moze za sve.Rastapa se naravno u vodi, malo ide sporije rastapanje, pa je preporucljivo je poceti rastapati jedno 3-4 sata ranije, i ponekad izmesati.Iskustva su uglavnom pozitivna, moze da se koristi i AN, ako nemas uree.
 
Može da ima opravdanje pogotovo kod kiselog zemljišta zbog ponekad smanjenog usvajanja azota preko korjena u niskom ph zemljištu. Netreba očekivati čudo jer su to minimalne doze , ali ako se već ide zbog nečeg drugog nije skupo . Što se tiče rastapanja neznam šta se lakše rastapa u vodi od uree, samo što mnogi griješe pa rastvaraju u kanti vode a tu se teško rastvara vjerovatno zbog zasićenosti rastvora . Zato je bolja opcija istresti količinu uree u sito prskalice , zavisno od željene količine ali ako tolko treba može i puno sito (može ida se doda ponovo) .Crijevom sipamo vodu preko uree i momentalno počinje da nestaje . Ja naprimer imam jako sito na prskalici i stane vreće od 25kg uree , sipam hidrantskim crijevom i sva urea se rastopi za 1 minut.
 
Nazad
Vrh