Ruza u plasteniku?

dze2010

Član
Učlanjen(a)
28 Jan 2010
Poruka
40
Da li je proizvodnja ruze u plasteniku, kao rezanog cvjeta, pametan potez?

Da li se kod nas nko bavi sa tim?
 
U svetu je prilično uobičajno, ali kod nas je retko. Razlog je što cena ruža u ponudi za cvećare neznatno skoči zimi, pa se kod nas gaje uglavnom na otvorenom.

Bilo bi dobro ovde prezentovati neke ideje, pa da vidimo šta ide oko toga i kako.
 
pa otkud znam nije to neki veliki problem zime posto zasad treba da odmara od decembra do februara.

I ne znam da li bi se mogla uvozna konkurencija pobjediti?
I da li bi se uopste isplatilo na manjim povrsinama plastenika(200-300m2) praviti zasade?
 
Ruže se klasifikuju prema duđini drške, tako da su ruže sa drškom od 40cm naj jeftinije, a sa drškom od 70 cm su znatno skuplje. Cena trenutno za rauže od 50 cm su oko 50-60 dinara po komadu. Ruže se prodaju u pakovanjima od 10 ili 20 komada. To je uslov, nema načina da cvećare kupe koliko im treba, nego moraju da se uklope u sveze ruža.

Ovo su samo neke informacije koje trebaju za izradu kalkulacije da li se isplati gajiti ruže u plasteniku. Mada su korisne i kad se razmišlja i o gajenju ruža na otvorenome.
 
Ne znam gde da postavim pitanje pa rekoh hajde ovde cu. Supruga kupila sadnice ruza puzavica i gornji deo sadnice je u vosku, e sad dal treba nakon ili pre sadnje taj vosak skidati ili ne?
 
U svetu je prilično uobičajno, ali kod nas je retko. Razlog je što cena ruža u ponudi za cvećare neznatno skoči zimi, pa se kod nas gaje uglavnom na otvorenom.

Bilo bi dobro ovde prezentovati neke ideje, pa da vidimo šta ide oko toga i kako.

Razlog je i što, u našoj klimi ne uspeva puno hibrida (sorti), koje uspevaju u umerenijoj klimi (Severna Evropa, Galapagos, Kenija, ,...).
Proizvodnjom ruža za rezani cvet sam se bavio pet godina.
Sorte se moraju izabrati pažljivo. Gaje se čajevke, koje imaju dug život u vazi (vasa life). Zastupljenost ruža u zasadu, treba da odgovara potrebama tržišta, a to znači, u crvenoj boji treba saditi preko 75%.
Zemljište treba dobro pripremiti (od pH, pa nadalje,..) jer se radi o višegodišnjem zasadu, gde i mali pomak u kvalitetu, znači veliki pomak u ceni proizvoda,..
(tema je dosta opširna,.. opisao je K.Karasek u knjizi "Gajenje ruža", i u "Plastenici u cvećarstvu i rasadničarstvu"). Treba dosta znanja za ovaj posao.
 
Ne znam gde da postavim pitanje pa rekoh hajde ovde cu. Supruga kupila sadnice ruza puzavica i gornji deo sadnice je u vosku, e sad dal treba nakon ili pre sadnje taj vosak skidati ili ne?

Dusko , verovatno si vec posadio ali za drugi put ,
samo izmedju 2 prsta blago zdrobiti voska , koliko se skine skine , ne skidati sve po cenu ostecenja
pozdrav
 
Pozdravljam,imam oko 500m2 plastenika koje bih grejao a video sam pre par god kod jednog ruze u plast.i svidelo mi se pa pitam koliko je to kod nas isplativo i gde nabaviti pravi rasad.
 
Mislim da se ne isplati grejati ružu, jer uz grejanje bi trebalo i veštačko osvetljavanje.
Sa druge strane, ruža u plasteniku stigne dve nedelje ranije od ruža na otvorenom, što je dovoljno za dobru cenu.

Ja sam sadnice kalemio u svojoj režiji, jer sam želeo za podlogu Rosa canina Inermis zbog dužine vegetacije (pre kreće u vegetaciju, tj. raste pri nižim temperaturama, a kasnije prestaje sa vegetacijom, iz istih razloga).
Zasad sam zasnovao pre devet godina, ali ga pre tri godine povadio jer sam veću računicu našao u gajenju drugih (jednogodišnjih) kultura. I mnogi moji prijatelji su to uradili.
Ako odeš u Holandiju da kupiš sadnice, u neku ozbiljnu firmu, izvadiće mapu Evrope i pokazati vam da vaše (naše) područje, nije pogodno za komercijalno gajenje ruže. Ruža hoće umereniju klimu,.. hoće hladne noći (treba jutarnja rosa), da bi se postigao kvalitet, koji se plaća,.. Cvet ruže možeš prodati i za 5, ali i za pedeset dinara.
Moju prolećnu berbu su naše cvećare plaćale 50% skuplje od uvozne (Holandske) ruže, jer je bila svežija, lepša i čvršća,.. ali ja ipak nisam našao interes za dalje gajenje, jer letnji Flor (berba cvetova) nije bio ni blizu proljetnog ili jesenjeg. Nisam ga ni brao, da bi ruži ostavio više listova (da se ima čime hladiti u letnjim vrelinama).

Ako nisam uspeo da te ubedim,.. da odustaneš,.. pisaću još.
 
Hvala Lolo,nešto sam se informisao i rekoše mi sami cvećari da tu nema rentabilnosti,jer se kod nas zbog nemaštine ne gleda na kvalitet već samo kvantitet.Bio sam kod nekog čoveka iz temerina pre par god i on mi je kukao jos onda.Mozemo pisati o nečemu drugom ne samo o ružama.Hvala u svakom slučaju još jednom
Mislim da se ne isplati grejati ružu, jer uz grejanje bi trebalo i veštačko osvetljavanje.
Sa druge strane, ruža u plasteniku stigne dve nedelje ranije od ruža na otvorenom, što je dovoljno za dobru cenu.

Ja sam sadnice kalemio u svojoj režiji, jer sam želeo za podlogu Rosa canina Inermis zbog dužine vegetacije (pre kreće u vegetaciju, tj. raste pri nižim temperaturama, a kasnije prestaje sa vegetacijom, iz istih razloga).
Zasad sam zasnovao pre devet godina, ali ga pre tri godine povadio jer sam veću računicu našao u gajenju drugih (jednogodišnjih) kultura. I mnogi moji prijatelji su to uradili.
Ako odeš u Holandiju da kupiš sadnice, u neku ozbiljnu firmu, izvadiće mapu Evrope i pokazati vam da vaše (naše) područje, nije pogodno za komercijalno gajenje ruže. Ruža hoće umereniju klimu,.. hoće hladne noći (treba jutarnja rosa), da bi se postigao kvalitet, koji se plaća,.. Cvet ruže možeš prodati i za 5, ali i za pedeset dinara.
Moju prolećnu berbu su naše cvećare plaćale 50% skuplje od uvozne (Holandske) ruže, jer je bila svežija, lepša i čvršća,.. ali ja ipak nisam našao interes za dalje gajenje, jer letnji Flor (berba cvetova) nije bio ni blizu proljetnog ili jesenjeg. Nisam ga ni brao, da bi ruži ostavio više listova (da se ima čime hladiti u letnjim vrelinama).

Ako nisam uspeo da te ubedim,.. da odustaneš,.. pisaću još.
 
Nazad
Vrh