Orezivanje kruske

Vec sam pitao o ovome na forumu, ali moram jos jednom. Pravim nepravilnu palmetu i grane koje obrazuju prvi sprat bocnih grana krecu skoro iz istog mesta na stablu. Znam da bi rastojanje trebalo da bude bar 10-15cm ali jednostavno samo su terale iz tih pupoljaka, probao sam i ono zasecanje kore ali nista... Zanima me da li ce to biti kasnije problem kada bude pocelo da rodi u smislu da ce se lomiti grane? U pitanju je viljamovka (divlja kruska) na 2.5m.
 
Postoji rizik od lomljenja. Na divljoj krušci bi trebalo da bude veći izbor grana jer su stabla bujnija. Ako ti je to slučaj na par stabala šta je tu je, ali ako je to slučaj kod više stabala onda moraš odraditi korekciju.
 
ilijat je napisao(la):
Vec sam pitao o ovome na forumu, ali moram jos jednom. Pravim nepravilnu palmetu i grane koje obrazuju prvi sprat bocnih grana krecu skoro iz istog mesta na stablu. Znam da bi rastojanje trebalo da bude bar 10-15cm ali jednostavno samo su terale iz tih pupoljaka, probao sam i ono zasecanje kore ali nista... Zanima me da li ce to biti kasnije problem kada bude pocelo da rodi u smislu da ce se lomiti grane? U pitanju je viljamovka (divlja kruska) na 2.5m.

Prijatelju, možda nisi dovoljno produžnicu skratio, pa se većina hranljivih materija distribuira u vrh, pa zato nemaš dobar porast bočnih grana. Vodi i o tome računa. Pazi i kakva ti je ishrana, navodnjavanje.
 
Hvala Bogu nije na svim tako.
Kako bih mogao da izvrsim korekciju? Inace i bocne grane imaju dobar porst, samo sto su blizu jedna drogoj. Sada kad krene orezivanje skracujem produznicu i ostavljam tri lastara (dva za drugi sprat bocnih grana i jedan za nastavak) pa dajete mi neke savete da ne zeznem i drugi sprat :ppozdrav:
 
Pa pomalo delikatno, al sve se da rešiti. Obrati pažnju na zelenu rezidbu. Ako budeš imao dosta kvalitetnog prirasta onda ostavi samo 3-4 mladara, koji ti najviše odgovaraju, tj. najbolji su po položaju. Ostale ukloni. Ostavljene razvedi pomoću čačkalica ili tegova. Produžnica ne treba ni da je predugačko ni prekratko ostavljena. Ako je predugačka onda ćeš imati slabiji bočni porast. Ako je kratka onda ćeš imati načičkan kratak porast, prava mala gužva. Otprilike 30ak cm bi trebalo da ti je vrh produžnice od nivoa poslednje skeletne grane. Ako je i pre rezidbe tolika izvrši samo izolaciju.
 
Ako neko od poznavalaca procita ovo molio bi da mi da savet.Posadio sam prosle godine nesto voca i tu 5-6 krusaka iz rasadnika iz Cacka.Prilikom sadnje prekracene su na 0,8m.Sad mi je problem jer su provodnice izrasle i do 2,5-3m a nema bocnih grana ili ima 1-2kom al po 20-ak cm.Sta je tu pamatno ciniti?
 
prvo se odluci koji hoces uzgojni oblik za te kruske...da li vretenasti grm, piramida,vaza, palmete sa kosim granama....a svakako da se trebaju skratiti, samo skracivanje ce izazvati kasnije izbijanje bocnih grana...
 
Pa zavisi koji uzgojni oblik želiš da formiraš. Možeš vretenasti žbun, piramidu ili tako nešto.
Skrati produžnicu na 30ak cm iznad poslednje grane koja ti je izbila ili od mesta gde želiš da ti bude najniža.
Ove koje su već prisutne pokušaj da razvedeš, tj saviješ pod dobar ugao, 60-65 stepeni, na neki od načina. Da li pomoću čačkalica ili ćeš neki teg da okačiš na granu, to je stvar izbora.
Bitne su ti zelene operacije. Ako sad izrastu nove grančice, negde u junu-početkom jula ostavi 2-4 lepe, ostale izbaci napolje. Ostavljene razvedi pomoću čačkalica i dalje održavaj. Produžnica ako je previše izrasla, pinciraj je, tj zakini vršni pupoljak. Gledaj da obuzdaš produžnicu, da opet ne ode previsoko.
 
Hvala,tu je i problem sto nisam dirao provodnicu mislio sam da ce izbiti bocne grane a ono samo liske tako da su mi 3 izrasle 3m a nigde grane a vec su debele ko palac prst.Hteo sam vretenasti zbun.Sadnice gde imaju te male grane sam usmerio pomocu zica tako da su pod uglom oko 45*.
 
Obori ih još malo, možeš i sad. Umetni komad grane dovoljno dug da postavi buduću ramenu granu pod gore navedeni ugao. Zašilji oba kraja tzv čačkalice, fiksiraj i nema mrdanja. Poseban akcenat stavi na zelene operacije.
 
Hvala prijatelju, ne mogu to sad jer je ovaj sneg je pomanitao. Kad otopli videcu kakvo je i drugo voce pa ako mi nesto ne bude jasno pitacu za savet.A treba i malinu vezat.,Moracu i neke stare sorte oklemiti(ako nadjem mladice),Jer do godine ne valja.
 
vidoje je napisao(la):
Ma, šalim se ! Jel zabranjeno?

Bem ti leb al ti je sala.
Ja se eto nisam salio, pitao te ozbiljno verujes li u pricu o prestupnim godinama kao godinama u kojima se ne kalemi i ne sadi voce?
 
Hehehe, za ovo ću morati na faxu da pitam. A pogledaću i zasade podignute npr 2008, 2004, pa da vidimo šta vele!
Aj uzdravlje :ppozdrav:
 
Pa, tako je verovanje u mom kraju,ali toga se mi ne pridržavamo.Proveravao nisam da li te vocke ne radjaju prestupne godine.Čak sam i kuću počeo praviti prestupne godine, pa mi majka mnogo puta reče:"E to ti je zato..."Sad vidim neki trend da sve rade po" Mesečevom kalendaru",to mi baš nije jasno. Stvarno je bila šala.
 
I tako,znaci baba "Kurana" i deda "Kurta" rekli pre 100 godina da to ne treba da se radu u prestupnoj godini..Dobro,treba postovati tradiciju...ali "non sence" ,tradicionalne preporuke na ovom forumu..:haha:?.No,na to, smo i navikli, tako da ko nece da to cita ode na drugu temu itd...Bez sikiracije,Vidoje,u mome kraju se cak ne uzima seme za dobru papriku ili paradjz,ili se ne ostavlja dobro seme, za povrce ako je neko iz kuce + Bog da prosti otisao na onaj svet... Tradicija ili neznanje... ili ....Sto se tice "Mesecevog kalendara" (to je Nas "julijanski"),on se pokazao kao netacan (kasni 13 dana),zato i postoji "Gregorijanski" koji je tacniji i koji je zaista "zvanican"kalendar"..Jbg. zato i postoje prestupne godine jer Mesec svake 4. godine kasni jedan dan u odnosu na Sunce...Pa po toj logici za narednih 500 godina "mesecevih " , sa ovom greskom , mi ovde slavimo Bozic u Julu.. izracunaj pa vidi..odoh u Off, ali malo sam se trgao i setio svih nasih nevolja,slusajuci tradiciju, u stvari "polupismenih" ili ti nepismenih ljudi...Sve najbole u zivotu i citaj sta ovi pametni i obrazovani ljudi pisu...Ja njima verujem, a ne deda "Kurti" i baba "Kurani"...

Pozdrav Misa Dfiskal




Post je spojen: [time]1299585409[/time]
_________________________________________________
vidoje je napisao(la):
Pa, tako je verovanje u mom kraju,ali toga se mi ne pridržavamo.Proveravao nisam da li te vocke ne radjaju prestupne godine.Čak sam i kuću počeo praviti prestupne godine, pa mi majka mnogo puta reče:"E to ti je zato..."Sad vidim neki trend da sve rade po" Mesečevom kalendaru",to mi baš nije jasno. Stvarno je bila šala.
 
Mišo, potpuno se slažem s tobom.Verovanja ima da kad bi sve poštovali ne bi ni radili ništa.Slučajno sam to lupio.Poštujem vaše znanje i zato i učestvujem u forumu.Ne bi hteo da neko misli da sam neki provokator.Nisam baš neki laik ,ali mislim da je bolje poslušati tuđe iskustvo nego to sam iskušavati.Zato, valjda, i postoje forumi.Veliki pozdrav
 
Nazad
Vrh