Orezivanje kruske

ironman je napisao(la):
vidoje je napisao(la):
.,Moracu i neke stare sorte oklemiti(ako nadjem mladice),Jer do godine ne valja.
Prestupna?
Nemoj ni slucajno! :)
Verujes li u to stvarno?

Postovonje dragi Gvozdene, (sory na imenu , pa i ja sam Drveni pa se ne ljutim)

Uzeo sam tvoj citat,cisto da bih ostao u temi, mada se odnosi na tvoju konstataciju,naravno..
Elem,gledajuci malo vocnjake po mome kraju,i vocnjak od mog + pok.tasta , primetio sam da je pre 10-15 godina radjeno kako treba,sorte,uzgojni oblik..polazaj vocnjaka...tekuce odrzavanje.. ma sve je bilo ok!..Medjutim, kako dolazi "kriza" ,vocnjaci postaju "zapusteni"..nema rezidbe..prskanja..promena vlasnika itd...Kljucno pitanje za tebe je,da li treba "radikalno" menjati uzgojini oblik,kod "zapustenih" vocnjaka,znaci "kolji kume" ili ici na "meksu"rezidbu", pa sta bude..ili :haha:?? :sta: :sta:.Sto se mene tice,ja bih , naravno , radikalno promenio uzgojni oblik,djubrio,prskao,itd cekao 2 god. ali mislim da bih dobio ono sto treba...



Post je spojen: [time]уторак, 08. март 2011. 06:21:04 CST[/time]
_________________________________________________
vidoje je napisao(la):
Mišo, potpuno se slažem s tobom.Verovanja ima da kad bi sve poštovali ne bi ni radili ništa.Slučajno sam to lupio.Poštujem vaše znanje i zato i učestvujem u forumu.Ne bi hteo da neko misli da sam neki provokator.Nisam baš neki laik ,ali mislim da je bolje poslušati tuđe iskustvo nego to sam iskušavati.Zato, valjda, i postoje forumi.Veliki pozdrav
Ma, naravno , ne ljutim se , ne mislim da si provokator...itd..Samo pici i pusti baba "Kurane" neka pricaju , a ti ,radi,i bez svadje sa familijom,samo objasnis lepo sta si procitao i itd..pa neka veruju nekom ko nije iz tvoje "kuce" ,ili tebi , koji pratis i zelis boljitak svoje kuce...Ili da cekaju da se ti "dokazes" kada oni imaju po 70 godina a ti 50...ili sada odmah.. i za sve pare..

Tvoj Misa :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:

P.S.
Sta ce biti sa aredromom Ponikve ....ipak sam ja veteran iz 1999...
 
Pa s obzirom da je zasad zapušten verovatno ima dovoljno materijala da se formira ono što se želi. Dakle, uklanjanje samo onog što je višak. Eventualno neki potezi za iniciranje porasta neophodnog za završetak formiranja uzgojnog oblika! Akcenat staviti na zelene operacije! :D
 
FruitBoy je napisao(la):
Pa s obzirom da je zasad zapušten verovatno ima dovoljno materijala da se formira ono što se želi. Dakle, uklanjanje samo onog što je višak. Eventualno neki potezi za iniciranje porasta neophodnog za završetak formiranja uzgojnog oblika! Akcenat staviti na zelene operacije! :D

Pitanje je jednostavno, da li je preporucljivo menjati uzgojni oblik kod zapustenih vocnjaka, ili nastaviti "pricu" kako je postavljena.Zna se sta se gubi i i dobija i kod prve i kod druge varijante.("kolji kume" , ili "meko kume")..samo preporuka
 
Ovo sve pisem jer, ipak malo, u slobodn vreme izlazim u prirudu,medj' narod,iako mi nije to struka,ali volim voce i dobru vocnu rakiju,(pitati @matke za moj nacin spremanje dobre voc.rakije),takao, da sam uocio ovaj problem.Naime,po meni, treba pomoci ljudima da odrze ovo sto imaju a zapusteno iz poznatih/nepoznatih razloga ,a novi zasadi i rasadi, neka ostanu za neka buduca vremena i pokoljenja,ima kod "starih" zasada dosta "mesa" za rad i dosta zainetresovanih, a ne upucenih ljudi koji bi sa dobrim savetima odradili kako treba ovaj deo posla...Sve vise ljudi se vracuju prirodi..verujte mi ..i to su ljudi obrazovani sa internetom..i koji postuju tehnologiju..

Iskreno Vas Misa D_fiskal

Post je spojen: [time]1299588234[/time]
_________________________________________________
vidoje je napisao(la):
Zvanično- prelazi u civilni.Preuzima ga Užice.

Hvala,To je bio dobar vojni aerodrom!!! Citaj zadnji moj dopis
 
E, moj prijatelju! Ko da se vrati u selo kad nema naroda,sve nas je manje i manje.U mom kraju su sela skoro načisto opustela.Sve je zaraslo i da nije ove maline ne bi smeli proći kroz selo od zveri.Užicki kraj je bio čuven po rakiji i suvim šljivama,a sad da prođeš kroz voćnjake ima da te uhvati jeza,Mahovina,kupina i pavita do vrha stabala.Samo ko je kriv, znamo,ali nemože se tu ništa!
 
vidoje je napisao(la):
E, moj prijatelju! Ko da se vrati u selo kad nema naroda,sve nas je manje i manje.U mom kraju su sela skoro načisto opustela.Sve je zaraslo i da nije ove maline ne bi smeli proći kroz selo od zveri.Užicki kraj je bio čuven po rakiji i suvim šljivama,a sad da prođeš kroz voćnjake ima da te uhvati jeza,Mahovina,kupina i pavita do vrha stabala.Samo ko je kriv, znamo,ali nemože se tu ništa!

Ako si mlad covek , uzimaj to pod "zakup" radi te vocnjake...vratice se oni koji su otisli ..tamo gde su otisli nema posla... napravi bazu...kuci ... koliko si udaljen od asfaltnog puta.. imas internet... to je za pocetak dovoljno..sve uzimaj sto di daju "dzabe".. sa ovim pametnim ljudima napravices posao ..jbg... ipak si sam u selu... resi to sa pozivima u goste... "da vam ja pokazem kao se radi kod nas" i td
 
FruitBoy je napisao(la):
Nemoj menjati uzgojni oblik! :D
Ok! Prihvatam...slusam strucno lice...I neka to bude pravilo na ovom forumu!!! ako moze :cool: :cool:
privatnom porukum cu ti reci sta sam ja u stvari po struci :ppozdrav: :ppozdrav:

Post je spojen: [time]1299565461[/time]
_________________________________________________
FruitBoy je napisao(la):
Nemoj menjati uzgojni oblik! :D
Ne,ne menjamo uzgojni oblik, ali ..uvek ima neko ali..sta ako je "pogresan" uzgojni oblik, u zavisnosti od zelje vlasnika, terena,sorte... strucnjaci... jbg... pa vi razgovarate sa narodom koji poseduje "opste" obrazovanje iz vase struke... nemojte da vam dovedem Japance od 6 godina da vam postave neka pitanja iz vase struke...kao sto meni postavljaju...

Vas Misa
Post je spojen: [time]1299591713[/time]
_________________________________________________
FruitBoy je napisao(la):
Nemoj menjati uzgojni oblik! :D

Velika Plana Srbija, Sumadija,krnjevacko vinogorije
 
dfiskal je napisao(la):
.Kljucno pitanje za tebe je,da li treba "radikalno" menjati uzgojini oblik,kod "zapustenih" vocnjaka,znaci "kolji kume" ili ici na "meksu"rezidbu", pa sta bude..ili :haha:?? :sta: :sta:.Sto se mene tice,ja bih , naravno , radikalno promenio uzgojni oblik,djubrio,prskao,itd cekao 2 god. ali mislim da bih dobio ono sto treba...
Tesko pitanje al da pokusam.
Da li klati ili milovati zavisi od tog da li mogu da prezive klanje, tj u kakvom je stanju sada vocnjak.
Ako je to zivahno, dosta vitalno, ako nema previse suvih grana, mahovine po stablu, suvih stabala i slicno moze da izdrzi, kolji.
Ali ipak pazi kako koljes.

Pokusaj da ih vratis na grane treceg reda, Znaci primarne, one koje obrazuju racve, pa izbile iz njih pa trece izbile iz tih. To neka ti bude pravilo koga ces se drzati ali naravno da ces negde morati i da odstupis od njega. Ako je mahom kotlasta kruna a ti sad zelis da je formiras u nekoj formi sa centralnom, neku piramidu, imaces vecih problema nego ako zelis kotlastu a ja bih ti nju preporucio.

Ako je vocnjak posustao prvo ga osvezi malo, Orezi ali nemoj da koljes, obradi povrsinu, nadjubri dovedi ga u kondiciju pa kolji.
 
Citat od Ironman-a:
Pokusaj da ih vratis na grane treceg reda, Znaci primarne, one koje obrazuju racve, pa izbile iz njih pa trece izbile iz tih. To neka ti bude pravilo koga ces se drzati ali naravno da ces negde morati i da odstupis od njega. Ako je mahom kotlasta kruna a ti sad zelis da je formiras u nekoj formi sa centralnom, neku piramidu, imaces vecih problema nego ako zelis kotlastu a ja bih ti nju preporucio.


Hvala, istog smo misljenja.Ovi vocnjaci na koje sam mislio, i kojih je mnogo u Srbiji,konkretno,ovoj o kojem govorim ja je u izvanrednoj kondiciji.Samo zadnje 3-4 godine nije rezan ali djubren i prskan,tako da ce da se uradi kako si i preporucio,a ujki (vlasniku) ce da objasnimo od kojeg se drveta prave "drvene viljuske".... i :ppozdrav:

S postovanjem Misa
 
pomoc oko rezanja

Da ne davim..Ukratko ne znam da orezem kruske i jabuke (o jabuka u odgovarajuco temi). Procitao sam ovu temu i jos mnoge druge, ukljucio svoje iskustvo i mislio da ce mi to biti dovoljno...zatim otisao u vocnjak i shvatio da nista ne znam.
Znaci imam par stabala kruske drustvenke, posadjene u jesen 2009. Problem je sto ne znam koje grane da odsecem, dodatni problem je sto su ramene vertikalne i prilicno blizu. Da bi bilo jednostavnije slikao sam dve kruske i na slikama numerisao grane.
Svaka pomoc je dobrodosla, a idealno bi bilo ako je moguce, tipa na sl.1 seci granu 2 u osnovi a granu 3 na dve trecine od osnove.

Hvala na odvojenom vremenu...sledee fotke:

2q9m250.jpg
[/IMG]
slika 1


a4onlv.jpg
[/IMG]
slika 2

 
Poslednja izmena:
Ovde isto kao što sam ti opisao već u prethodnoj temi. Istog principa se držiš! Dobro obrati pažnju na sam izbor grana po pitanju njihovog položaja. Ovde imaš dosta oštar ugao grananja, koji bi morao da se poveća. Znači, ili ćeš ostaviti ove jače grane, pa ih nekako probati saviti (vezanjem za kočić u zemlji ili vezivanjem za stablo) ili ćeš ostaviti ovu slabiju koja ima bolji ugao. Izaberi sam. I produžnicu skrati na oko 30ak cm iznad poslednje grane gledano po vertikali!
 
..evo i mene posle praznika. Pa u to ime da nam svima ova godina bude bolja od prosle!
Posebno, hvala Fruitboy-u na pomoci...ali ja ne bi bio ja kada ne bi imao jos jedno pitanje. OBECAVAM poslednje u vezi sa ovom/ovim temom. Pitanje je u vezi sledeceg saveta:
...... I produžnicu skrati na oko 30ak cm iznad poslednje grane gledano po vertikali!

da li ovo znaci da nakon orezivanja vocke, u skaldu sa svim savetima, vrhovi bocnih grana ce biti visi od produznice?...ili treba da prekratim i vrhove bocnih grana tako da budu nizi od provodnice, (ako ih ne budem prekratio sigurno ce biti visi).?
 
Prekrati i njih, ili ih prevedi na neku granu manje bujnosti, ako postoje! Produžnica mora da bude najviša!
 
Meni je na mladim viljama ove godine jako los bio porast, sta mislite sta da radim sledece godine, da posecem sve to nanovo do kraja pa da pustim da raste ponovo, sad su se valjda uzilile pa ce bolje terati mladare u novoj godini
 
Nazad
Vrh