Orezivanje kruske

worm

Član
Učlanjen(a)
20 Apr 2010
Poruka
2.993
Lokacija
Банатско Карађорђево
Zasadio sam nesto kruske viljamovke pa me interesuje kako se orezuju ako neko ima neku sliku ili bar detaljnije objasnjenje neka kaze. Unapred hvala
 
worm je napisao(la):
Zasadio sam nesto kruske viljamovke pa me interesuje kako se orezuju ako neko ima neku sliku ili bar detaljnije objasnjenje neka kaze. Unapred hvala
i mene ovo bas interesuje ,moze li neko malo vise da kaze o orezivanju krusaka,u mom slucaju vocnjak je mlad okalemljen u martu ove godine ,prvi sprat je lepo krenuo ,vodjica je puno porasla ,sledecih dana ubaci cu slike,ima li neko da kaze sta dalje ,kako ga treba rezati u prolece.
 
Naravno da može da se kaže.
Eo ovako, pošto je to mlad zasad, neophodno je pravilno formirati krunu i kasnije za vreme eksploatisanja je uredno održavati. Dobra je stvar što ima dosta porasta, to mnogo znači. Ali bez obzira na sve moraš da mi kažeš nekoliko stvari vezanih za sam zasad da bih mogao ispravan savet da ti dam. Na koju podlogu je kalemljena kruška, koji međuredni razmak i razmak u redu je u pitanju? I da li si razmišljao koji uzgojni oblik ćeš formirati? Odgovori mi na ova pitanja i znaću lepo da ti napišem. Mada, u prinicipu, nema tu puno razlika, al volim kad sam precizan i tačan!
 
Kruška viljamovka

Kalemljena na podlogu divlje kruške.
Kod kruške,kao uostalom i kod većeg broja ostalog voća karakteristično je to da lastari izrastaju okomito,stoga odmah u prvoj godini potrebno je bočne grane dovesti pod ugao minimalno 45 stepeni.
Isto ovo provoditi i narednih godina.
Kada se tiče orezivanja,sadnicama u prvoj godini ostaviti maksimalno 3 lastara,odnosno zavisno od vrste krošnje za koju se neko opredijeli.
Kod mene je vretenasti oblik,sađene su u razmaku od 2 m,a međeredni razmak 3,6 m

Evo kako ja orezujem

Prije orezivanja
2cdiq8n.jpg


Orezana voćka
wi6i9y.jpg
 
@worm
reci mi samo koja je podloga u pitanju i razmak sadnje.
I mislim da piramidalna kruna nije bas pogodna za krusku. Vise bi joj odgovaralo neka vrsta vretena, vitko vreteno, vretenst zbun ili tako nesto.
 
FruitBoy je napisao(la):
Naravno da može da se kaže.
Eo ovako, pošto je to mlad zasad, neophodno je pravilno formirati krunu i kasnije za vreme eksploatisanja je uredno održavati. Dobra je stvar što ima dosta porasta, to mnogo znači. Ali bez obzira na sve moraš da mi kažeš nekoliko stvari vezanih za sam zasad da bih mogao ispravan savet da ti dam. Na koju podlogu je kalemljena kruška, koji međuredni razmak i razmak u redu je u pitanju? I da li si razmišljao koji uzgojni oblik ćeš formirati? Odgovori mi na ova pitanja i znaću lepo da ti napišem. Mada, u prinicipu, nema tu puno razlika, al volim kad sam precizan i tačan!
Post je spojen: [time]1290971833[/time]
_________________________________________________
draganapetrovic je napisao(la):
FruitBoy je napisao(la):
Naravno da može da se kaže.
Eo ovako, pošto je to mlad zasad, neophodno je pravilno formirati krunu i kasnije za vreme eksploatisanja je uredno održavati. Dobra je stvar što ima dosta porasta, to mnogo znači. Ali bez obzira na sve moraš da mi kažeš nekoliko stvari vezanih za sam zasad da bih mogao ispravan savet da ti dam. Na koju podlogu je kalemljena kruška, koji međuredni razmak i razmak u redu je u pitanju? I da li si razmišljao koji uzgojni oblik ćeš formirati? Odgovori mi na ova pitanja i znaću lepo da ti napišem. Mada, u prinicipu, nema tu puno razlika, al volim kad sam precizan i tačan!
[/quote e ovako posto u nedostatku vremena ai interneta nisam se javljala evo me opet,kao sto sam rekla zasad je mlad u martu kalemljen na dunji kao pdloga ,razmak izmedju sadnica je 1,3 m a izmedju redova je 3 ,5 m ,prvi sprat je lepo formiran ,vodjica je prilicno porasla pa me interesuje kako dalje,mucim se sa ubacanjem slike ali nadam se da cu i to nekako uspeti da bi dobila jos bolji odgovor
 
@worm

Izvini što ti se pre nisam javio, bio sam zauzet prethodnih dana. Vidi ovako, moja preporuka bi ti bila da formiraš vreteno kao uzgojni oblik. Za krušku je najpraktičniji i daje najbolje rezultate. Formiranje nije nimalo komplikovano, samo se mora pristupiti ozbiljno. Cela priča se vrti oko produžnice i skeletnih grana koje su spiralno raspoređne oko iste. Donje grane treba da su najduže, a idući prema vrhu, njihova dužina se smanjuje. Za početak, za prvu godinu dovoljno je da ostaviš 2-3 lepo raspoređene grane, koje ćeš razvesti, tj. saviti, da budu pod što većim uglom u odnosu na produžnicu. Time ćeš postići obrazovanje generativnih pupoljaka po celoj dužini skeletne grane, sprečićeš ogoljavanje. Produžnica ako je dosta viša u odnosu na taj prvi sprat skeletnih grana treba da bude skraćena, a ako nije tako, onda se vrši samo izlacija, tj. skidanje vršnog generativnog pupoljka. Ako treba još štagod da se pojasni, reci, pa ćemo i to odraditi!
 
Uzgojne oblici najlepse su opisani u knjizi SISTEMI GAJENJA JABUKE I KRUSKE koju su napisali Dr Nikola Micic Mr Gordana Duric I Mr LJubomir Rados u detalje su opisani svi uzgojni oblici sa posebnim naglaskom na vretenaste uzgojne oblike, ovu knjigu bi trebalo da ima svako.
 
dragan69 je napisao(la):
Uzgojne oblici najlepse su opisani u knjizi SISTEMI GAJENJA JABUKE I KRUSKE koju su napisali Dr Nikola Micic Mr Gordana Duric I Mr LJubomir Rados u detalje su opisani svi uzgojni oblici sa posebnim naglaskom na vretenaste uzgojne oblike, ovu knjigu bi trebalo da ima svako.
a gde si je nabavio
Post je spojen: [time]1291056122[/time]
_________________________________________________
FruitBoy je napisao(la):
@worm

Izvini što ti se pre nisam javio, bio sam zauzet prethodnih dana. Vidi ovako, moja preporuka bi ti bila da formiraš vreteno kao uzgojni oblik. Za krušku je najpraktičniji i daje najbolje rezultate. Formiranje nije nimalo komplikovano, samo se mora pristupiti ozbiljno. Cela priča se vrti oko produžnice i skeletnih grana koje su spiralno raspoređne oko iste. Donje grane treba da su hvala najduže, a idući prema vrhu, njihova dužina se smanjuje. Za početak, za prvu godinu dovoljno je da ostaviš 2-3 lepo raspoređene grane, koje ćeš razvesti, tj. saviti, da budu pod što većim uglom u odnosu na produžnicu. Time ćeš postići obrazovanje generativnih pupoljaka po celoj dužini skeletne grane, sprečićeš ogoljavanje. Produžnica ako je dosta viša u odnosu na taj prvi sprat skeletnih grana treba da bude skraćena, a ako nije tako, onda se vrši samo izlacija, tj. skidanje vršnog generativnog pupoljka. Ako treba još štagod da se pojasni, reci, pa ćemo i to odraditi!
hvala najlepse na odgovoru a pitanja ce biti sigurno jos.
 
Bojim se da nemam, jer kad idem u rezdbu nemam vremena za slikanje, gledam samo da iskrljam što više stabala, što veći učinak da imam! Znaš, postala je to već rutina, tako da... :D
Ništa, slobodno pitajte šta želite! ::namigivanje::
 
Pa ako nisu previše dugačke ne treba ih ni skraćivati. Vidi sam, da to sve izgleda onako lepo. Imaš gore slika, neko je okačio. Ako su previše dugačke, onda ih skrati na neku pristojnu dužinu, da bi bolje obrasle rodnim elementima. Produžnica neka bude skraćena nekih 30ak cm iznad najviše grane koju ostaviš kao skeletnu. Bitno ti je samo da budu lepo razvedene, tj, da budu pod uglom od 65-75 stepeni u odnosu na produžnicu. Tada ćeš imati i bolje obrastanje rodnim elementima, manju bujnost, manje ogoljavanje i premeštanje roda na periferiju.
 
Produžnicu ne treba skraćivati ako je dužine 40-50 cm u zimskoj rezidbi ako se pravilno uradi zelena razidba produžnica neće odleteti u nebo i biće obrasla rodnim grančicama.
 
Umpahpah je napisao(la):
Produžnicu ne treba skraćivati ako je dužine 40-50 cm u zimskoj rezidbi ako se pravilno uradi zelena razidba produžnica neće odleteti u nebo i biće obrasla rodnim grančicama.

Pa sad, čoveku nije jasna zimska rezidba, a ne letnja. Idemo korak po korak. Mislim da sam sasvim lepo objasnio šta treba da se uradi sa biljkom, kako da se oreže, kako produžnica da se skrati ili izoluje, zavisno od njene dužine. Kad dođe vreme onda ćemo i o zelenoj rezidbi diskutovati!
 
draganapetrovic je napisao(la):
dragan69 je napisao(la):
Uzgojne oblici najlepse su opisani u knjizi SISTEMI GAJENJA JABUKE I KRUSKE koju su napisali Dr Nikola Micic Mr Gordana Duric I Mr LJubomir Rados u detalje su opisani svi uzgojni oblici sa posebnim naglaskom na vretenaste uzgojne oblike, ovu knjigu bi trebalo da ima svako.
a gde si je nabavio
Post je spojen: [time]1291030922[/time]
_________________________________________________
FruitBoy je napisao(la):
@worm

Izvini što ti se pre nisam javio, bio sam zauzet prethodnih dana. Vidi ovako, moja preporuka bi ti bila da formiraš vreteno kao uzgojni oblik. Za krušku je najpraktičniji i daje najbolje rezultate. Formiranje nije nimalo komplikovano, samo se mora pristupiti ozbiljno. Cela priča se vrti oko produžnice i skeletnih grana koje su spiralno raspoređne oko iste. Donje grane treba da su hvala najduže, a idući prema vrhu, njihova dužina se smanjuje. Za početak, za prvu godinu dovoljno je da ostaviš 2-3 lepo raspoređene grane, koje ćeš razvesti, tj. saviti, da budu pod što većim uglom u odnosu na produžnicu. Time ćeš postići obrazovanje generativnih pupoljaka po celoj dužini skeletne grane, sprečićeš ogoljavanje. Produžnica ako je dosta viša u odnosu na taj prvi sprat skeletnih grana treba da bude skraćena, a ako nije tako, onda se vrši samo izlacija, tj. skidanje vršnog generativnog pupoljka. Ako treba još štagod da se pojasni, reci, pa ćemo i to odraditi!
hvala najlepse na odgovoru a pitanja ce biti sigurno jos.
knjigu sam dobio jos 1998g od dr Micica tada je radio u Cacanskom institutu, sada je dekan na Banjaluckom fakultetu .
 
Prof. Dr. Mićić ima lepih izdanja u vezi rezidbe voćnih vrsta i svakako treba poslušati njegove savete. Ali,uvek postoji ali dobro je pročitati i druge autore što domaće i strane i uporediti tehnike rezidbe. Tehnika rezidbe se menja iz dana u dan od autora do autora i od zemlje do zemlje, ko sve to pročita može sam da izvuče zaključak kako se reze uzimajući dobre stvari sa svih strana. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh