proizvodnja kala u plasteniku

L

lakan

Guest
kad je najbolje da se rasadjuju i gde i po kojim cenama moze da se nabavi sadni materijal toliko za pocetak proizvodjaci javljajtese sto bi mnoge sadasnje a pogotovo nove interesovalo pozdrav
 
Ja znam da ljudi gaje kale u zastakljenoj tarasi. Koliko se sećam imaju oko 80 biljaka.

A što se tiče sadnog materijala, na tome se ne treba štedeti, ako se misle gajiti biljke za kasniju prodaju.
 
Rtv.rs:

[h=1]Цвећарство у Опову све популарније[/h]НОВИ САД - Последњих година у општини Опово све је више људи који се баве производњом саксијског и резаног цвеца. У Сефкерину 30 породица узгаја кале. Они су недавно основали удружење а у плану је и извоз. У Опову најдуже се производњом цвећа бави Зоран Рајн. Уочи осмог марта за све њих има пуно посла.

video_icon.gif

За више од две деценије, колико се Зоран Рајн бави узгајањем цвећа, успео је да изгради три пластеника у којима има око 30 хиљада луковица углавном лала и зумбула, а производи и мушкатле, петуније, бегоније...
"Када сам се вратио из Америке 1988. године донео сам прве луковице и тада сам почео са лалама и зумбулима, а касније и са саксијским програмом. Прилично је тежак посао. У пољопривреди постоје рударски послови и то су пчеларство и цвећарство. Има посла током целе године и потребно је да човек буде констатно ангажован", рекао је Рајн.
kisa-rosa-cvece-ruze-ruza-rtv_660x330.jpg

Највише трошкова има зими због грејања а дешава се и да је будан целе ноћи када су велики минуси јер стрепи да му труд не пропадне.
Ипак највећи улог је љубав а када се цвеће воли онда дође и зарада тврди Зоран који уочи осмог марта има највише посла јер за познате купце мора да обезбеди довољне количине цвећа.
"Осмомартовски програм је изузетно важан и онај ко га не ради од цвећара изгуби пуно јер му 8. март исплати будућу сезону, трошкове субстрата, семена, засада...", изјавио је Зоран.
У Опову сматрају да поред повртарства и цвећарство може значајно допринети развоју малих пољопривредних газдинстава. Производња резаног и саксијског цвећа је итекако исплатив посао ако се добро ради и због тога овде настоје да унапреде хортикултуру.
Општина Опово почетком године организовала је цвећарима пут у Холандију где хортикултура учествује са 40 одсто у укупној пољопривредној производњи. Поред корисних предавања упознали су се и са берзом на којој се за неколико сати прода око 20 милиона цветова.

 
Nazad
Vrh