Galerija slika naših goveda

20140703133518.jpg

Kcer bika Imposium stara 7 meseci. Nije uslikana u bas najboljoj pozi no dobro je i ovako.
 
Obezrozena je sa nekom pastom i nema ni traga gde su joj bili rogovi kao da je rodjena bez njih. Inace ona mi je od najbolje krave i od nje ocekujem puno boze zdravlja.
 
Hajde da malo pokrenemo ,nesto se stocari umrtvili ili nema se vremena....:osmeh:
img0698.jpg

Krava od krnjacinog Regenta nosi trece tele 292 dan ,jos se ne nakanjuje da se oteli ,daje oko24lit mleka i dugo drzi tu mlecnost.
img0700.jpg

Cerka od Fangera ,u prvom teljenju 19lit ,u drugom 22 lit ,sada se nadam da je steona jer je povadjala 2 puta.
img0702.jpg

Cerka od Wiesel-a prvotelka ,u prvih 100dana davala 22 lit. sada osemenjena Discom
img0703.jpg

Husarova cerka i od krave sa prve slike ,tele od Disca mlecnost 18 lit.
img0704.jpg

Cerka od Hipera sa teletom od Disca mlecnost u 100 dana 28 lit ,ali posle toga brzo opada tako da pred zasusenje ima nekih 12-13lit.
img0709.jpg

Junica od Planinog Wickela stara 8 mes. nova nada....

I pitanje svih pitanja posle mnogo godina selekcije i mukotrpnog rada da li se to sve ovde kod nas isplati kad te saplicu sa svih strana ....
 
Ne bih to radio jer bi na jednij strani dobio ,a na drugoj mnogo vise izgubio.
Izgubio bi pravo maticenja a samim tim i pravo na subvencije po umaticenom grlu .Holnstajn je nezniji i trazi veca ulaganja drzao sam dve jedno vreme i razlika je od simentalca kao nebo i zemlja.
To jesu fabrike mleka ,ali samo mleka i nista vise.
 
Milane,grla mi se svidjaju i svaka cast na iskrenosti o mlecnosti i perzistenciji.Obicno se kod srpskog seljaka sve svoje uvelicava.Pa tako ako krava daje 23 litra mleka u prici ce imati 28 litra,a nijedno grlo nije ispod 25 litra.Naravno realnost je obicno sasvim drugacija.
Imam i ja dosta grla od Krnjacinih bikova,gledam ove telice od DISCA i bas su lepi,za koji dan ocekujem dva teljenja od njega.Inace i moja prvotelka od WIESEL-a je startovala sa 22 litra,steona je tri meseca sa RIGEL-om i trenutno daje oko 18 litra.
I nesto o zadnjoj tvojoj recenici,koliko se ovaj mukotrpni rad isplati znamo samo mi koji dirincimo bez ijednog slobodnog dana.Pa opet gundjamo i pljujemo po svemu sto nas jase i siba po usima a retko ko dize ruke od ovog posla.Ja sam vec nekoliko puta rekao da je jedna od glavnih stavki ovog posla ljubav prema ovim zivotinjama.Koliko je samo ljubavi utkano u minimumu od dve godine podizanja jednog teleta do krave u eksploataciji.Selekcija,nega,ishrana i na kraju kvalitetno grlo pa jos nadmasi licna ocekivanja.Pa onda dalja selekcija i jos veca ocekivanja...Ponos koji moze da razume samo stocar mucenik...
O onoj drugoj strani medalje ovog posla bolje da ne pocinjem,jer to me vec duze vreme unazad opasno koleba da trazim neki novi posao...
 
Krave ne kupujem, ali od necega je moralo da se pocne, tako da smo neke krave u kojima smo videli potencijal osemenjivali RHF-om, i tako uvek zensku teladi ostavljali, trenutno u stali mi je najbliža krava holstajnu 98%.. Imam i meleza, ali su vise u tipu holstajna, a od simentalca imam samo jednu junicu i nju gledam da prodam, a na njeno mesto da kupim nekoliko zenskih teleta holstajn rase..
 
Životinje su odlične, vidim da imaju muskulature na butu al opet nije to baš kao kod simentalca karakterističnog za našu zemlju a i vimena su jako dobro građena i vidi se uticaj RHF gena. Samo napred, ne treba preterivati u tzv formalizmu, važno je da su životinje zdrave i ekonomične, a do tipa se stiže vremenom.
 
Bikovi su odvezani, a ti stao ispred njega, ja imam lude ideje i idem glavom gde drugi nece nogom, ali to nikako ne bih-ipak je bik to moze da zvekne i adio mare...svaka cast :osmeh:
 
Nazad
Vrh