Galerija slika naših goveda

Kad si vec pomenuo linijsko odgajanje ,sta mislis kao strucnjak (budi i meni malo konsultant) na cerku od Wiesel-a da se osemeni sa Wille-om?
 
Vrlo slična kombinacija po muškoj liniji i jako dobra bi bila kombinacija. Oba bika su iz Horrorove linije a i Weburg i Wiesel imaju istog dedu sa očeve strane, tako da u smislu linijskog odgajivanja vrlo slične rezultate bi trebao dobiti. A Wiesel je Randy-jev unuk, tako da tu nema greške. Šta koristiš trenutno od bikova?
@pocerina
Termokauter imaš u Systemline-u, mi smo davno kupili, a moj ujak je napravio od grejača nekog i mnogo dobro radi. Mada razmišljam da pređem na stikove, mnogo je invazivan termokauter baz obzira na anesteziju. Samo ne znam koliko su stikovi efikasni.
 
Danas bas jedna osemenjena Discom ,pre 15 dana junica od Wickel-a osemenjena sa Krnjacinim Vansom u planu su jos Wille i Vanmeile...
 
Ja sam dejstvom paste za obezrozavanje ( stik ) zadovoljan.
Vazno je da se ne zakasni sa primenom, najbolje u uzrastu od desetog do petnaestog dana.
 
Disco je bomba... :osmeh: Šalim se, ali vrlo korektan bik, krava na četvrtoj fotografiji je osemenjna sa njim. Opet malo linijsko parenje. Inače Vans je bio jedan od naših najboljih bikova, polomio je nogu mislim, ali prvi rezultati su bili odlični. Vanmeilea i ja koristim trenutno, mislim da je trenutno najbolji odnos cene i kvaliteta kod nas. Mada je V. Plana skoro uvezla seme neke od najboljih bikova simentalske rase u Evropi. Gledao sam kod farmera koji koriste stikove, dosta grla ima zakržljale rogove, malo mi ružno. Mada to može biti i do onog ko radi.
 
Po poslednjem izvestraju progenog testiranja od 8.04.2015 Disco i Vanmeile imaju porast GZV za jedan poen, sto me bas iznenadjuje posebno za ovog drugog jer nije bas mlad bik.
 
A profo zasto Weburg ima slabe ocene za fit itovnost a mleko mu je extra iz kojih razloga si ga birao
 
Najćešće kod tih starijih bikova porast ukupne oplemenjivačke vrednosti je posledica povećanja oplemenjivačke vrednosti za osobine dugovečnosti tj fitnesa, jer tek kao zreli bikovi poveća ili im se smanjuje ocena za fitnes al sigurno se povećava tačnost procene. Npr Hupsol ima još uvek dobru oplemenjivačku vrednost zahvaljujući pre svega fitnesu i oceni za vime. Weburga sam uzeo isključivo zbog osobina mlečnosti. U momentu kad sam ga ja počeo koristiti on je bio peti bik u Nemačkoj po broju osemenjenih krava, cena je bila korektna. Inače vrlo mali broj bikova je pozitivan za osobine mlečnosti sa jedne strane i osobine tovnosti i osobine fitnesa sa druge strane, jer se ove osobine nalaze u negativnoj genetskoj kjorelaciji, popravljanjem jednih narušavaju se druge. Zato je Wille neverovatno kompletan bik, i jako redak bik kao takav, i mlečnost, i tovnost, dugovečnost, ocena tipa i plus laka teljenja... Kod mene su krave sa dobrim osobinama tovnosti ali im je falilo mlečnog karaktera, tu je ulete Weburg. Sad imamo dve junice pred osemenjavanje od njega, baš se vidi finija građa i mlečni karakter. jedino mu je velika mana minus ocena za fitnes, a posebno vodim pažnju o tome.
 
Hvala Rajko, preneću ćalu.. :ppozdrav: Ovce su nešto posebno, to je Božja životinja, pa nije se Isus rodio po predanju u pećini gde su ovce boravile... Šalim se ja malo, imamo nekih površina koje su mi male i da ne bi rastao korov tu su ovce a i posao oko ovaca je smešan u odnosu na krave, a moji polako ulaze u ozbiljne godine, pa ćemo videti šta i kako.
 
Malo je zamrla tema, pa da probam da je iščupam... U subotu u Kruševcu je održana prva nacionalna izložba goveda simentalske rase u organizaciji Centralnog udruženja odgajivača simentalske rase. Evo neka i fotografija. Generalni utisak je dobar, molim vas da iznesete vaša mišljenja.

Pre izložbe bile su smeštene ispod nadstrešnjice...













Apsolutna šampionka izložbe, ima i klip o njoj postavljen u chatu...

 
izlozba je bila ok ali po mom misljenju trebalo da se promeni i da samo odgajivaci izlazu grla a ne kao vlasnik apsolutne sampionke koji u zivotu nije odgajio nijednu kravu, ima para i ide po srbiji i kupuje najbolja grla i vodi ih po izlozbama.
po mom misljenju bolja mu je bila prvotelka koju je izlagao od ove krave,inace prvotelka mu je bila prva pratilja u kategoriji prvotelki
 
To sam i ja čuo, al opet ako to svi znaju ne vidim u čemu je vlasnikova satisfakcija. Prosto to se ne može isključiti, bilo je ranijih gpodina da ljudi izlažu grla iz uvoza, koja je svrha tek toga, to nije ni naš odgajivački rad. Bio je čovek iz Kragujevca sa 4 junice, tako uniformisane, kao na kalup a čak nisu sve bile od istog oca, prosto neverovatno, po meni šteta je što on nije dobio neku nagradu, jer je zaslužio. Inače manje više mi se poklopilo mišljenje sa zvaničnim mišljenjem komisije, za svaku je bilo za i protiv a onda samo subjektivni osećaj presuđuje.
 
Vlasnik apsolutne sampionke ima klanicu u okolini Leskovca, a par grla ( krava ) je kupio u Svilajncu po ceni reda 3 do 4 000 evra .
 
Iz Sjenice jedna danasnja kako uzivaju na suncu
slika=1_103573414_12360000_10207946789578405_6764720434843444559_n.jpg]
1_tmb_103573414_12360000_10207946789578405_6764720434843444559_n.jpg
[/url]
 
Nazad
Vrh