Stvaranje "Farma Kunica"

Dakle danasnja problematika se donekle tice sledeceg. Zavod ne radi vise otkup vec mora da im se vozi. 100 kunica po 3kg.. mora kombi ili auto prikolica. cena autoputom od mene do njih putarina 1500, 3500 gorivo. Dobro ajde donekle to je prihvatljivo problem je sledece. Kunici kaliraju 10-15% do SU. na 300 kg nestane 40kg kunica u parama to je 10 000 dinara. Dakle tura od 100 kunica predati zavodu gubitak sa gorivom putarinom i kaliranjem je preko 15 000 dinara.Dakle stvar je ozbiljna i bilo bi lepo kad bi Doknic ovo procitao i reagovao. TJ MEGI

- - - - - - - - - -

Nagovestimo da suboticki kombi/kamion vec ide po vojvodini bar, razvozi robu do apoteka, tipa hranu, lekove, vakcine itd itd. Pre par dana je kroz moju ulicu prosao njihov kamion. U svakom slucaju prica se o povecanom tj dupliranom otkupu kunica, a onda ovo...

- - - - - - - - - -

Inace Doknic resava papirlogiju oko kunica, njemu morate da se najavite i on je u odboru komisiji koja je izglasala ovako nesto :).
 
Čini se da si debelo zagrizao u ovo.Ako ne spada u poslovnu tajnu ili ne bi da o tome diskutuješ:kako je cena od 250 din/kg žive vage interesantna za masovniji uzgoj?
 
Vrlo je prosta matematika jedan kunic da bi dostigao 3ili 3.5kg treba da pojede oko 10 kg granule koja je recimo 450 dinara. kunic od 3 kg x 250 = 750 dinara ostaje ti od svakog kunica orjentaciono 300 dinara. A ako to pomnozis sa kapacitetom koji imas od par stotina komada ti vidi racunicu. I da ih vakcinises opet se nakupi. Ne zaboravi i da kapljucama voda mozes napuni kantu.

Zhexy sam proizvodi hranu to mu je jos jevtinije pa mu se sigurno isplati.
 
na 100 000 dinara imas zaradu sigurno 60 000 jer imam svoje hrane dosta, detelina koja sadrzi 18% proteina i vise itd... Ako smanjis uginica i gubitke itd

- - - - - - - - - -

Meni je zao samo sto ce zbog ljudi poput Doknica i nekih ako ovo zazivi sto urade propasti kunicarstvo. Subotica je imala svoja vozila koja su razvozila lekove i hranu i u povratku kupe kunice, sve o jednom trosku. Predavanje kunica zavodu iz recimo Novog sada kao sto smo rekli na 100 kunica gubite skoro 15 000 dinara. I na cenu od 250 din/kg.. Ljudi su toliko ogorceni, bukvalno pljuju po Doknicu. Trenutno postoji jedan covek koji ima 200 komada da preda. A njemu je Doknic rekao tek od 17 avgusta :D hahaha pa sta covek da radi do tada, em ce pregurati kilazu em nema kako da ih preda. Em i da nadjem prevoz gubi na toj turi sigurno 30 000 dinara.
 
Interesuje me samo sta rade kunicari sa juga srbije i da li i kome ih uopste predaju ili se snalaze kud koji. Ja treba uskoro da krenem sa uzgojem kunica i planirao sam da uzmem barem pedeset priplodnih zenki, po ovome vidim da bez obzira sto sam ulozio za adaptaciju objekta (klima, ventilacija, grejanje , materijal za kaveze) moram uzeti priplodno jato samo za svoje potrebe, bez obzira sto imam svoju hranu.
 
Dakle na ovu temu... Dole u srbiji Fiat Italijani kupuju. Za bolnice, staracke domove ne znam i Makedonci. 50 priplodnih zenki tj jedinki je bas puno, ne znam kakvo trziste imas, ali savetujem da krenes postepeno, 20 priplodnih zenki plafon, nesto mladjih nesto starijih. Kasnije od svojih zenki ostavljas sebi i nabavljas novog muzjaka. HC2 reprodukcija do hc3. Dublje nemoj da ides jer od HC10 ne vredi ostavljati sebi zenke.

Trenutno pokusavam da dajem 1 pociju granula i zitarica ujutro, navece tek tek malo granula i deteline za celu noc. Rezultati bi trebali da budu super, usteda na hrani, a jedinke zdrave. Naravno, sutra mi stizu moje granule koje cu mesati sa kupovnim, a ako mi se isplati mozda cu i svu detelinu briketirati...
 
Kod nas u Nisu nema bas nesto kunicara koji se profi bave uzgojem, jedan do dva, uglavnom ih cuvaju za svoje potrebe i izlozbe a i udruzenje ne funkcionise nesto. Uglavnom sam mislio za bolnice l domove, ali kakva je situacija resio sam da prikocim jer i ono sto sam obavljao neke preliminarne razgovore uglavnom pada u vodu. Tako da necu uzimati vise od sest jedinki jer za moju porodicu to je imnogo.
 
Klanica zeceva

Koliko bi kostalo otvoriti,izgraditi ovakva jedna klanica zeceva?



I da ti sredim opet nemas gde te zeceve da zakoljes da bi moglo da se legalno proda i jos da se odrade papiri da odu preko granice :osmeh: Lako ce se proizvesti kunici, eto vidis ti bi hteo da tovis ja opet za sat vremena mogao bi nadjem bar jos 10tak ljudi koji bi isto bili raspolozeni da to rade no postoje mnogo veci problemi od toga a to su klanica i jos ovakvih kupaca koji bi uzimali vece kolicine kunica.
Da se covek zaleti i da se upusta u masovnu proizvodnju kunica ili bilo cega drugoga a da ima samo jednog kupca to je besmisleno. Sta bi ti radio kada posle 2 3ce isporuke ti kupac npr kaze vise nisam u mogucnosti da ti otkup placam 3,5e po kili nego recimo ponudi 3e a recimo tebe kilogram kosta 3,2e? Imao bi tonu kunica sa kojom ne bi znao sta da radis ako mu das bices u gubitku ako mu nedas sta sa tim mesom da radis? Opet za jos mesec dana ti pristize jos tona sta tek sa njom da radis? Nije to rakija pa lako ce moci da saceka u buretu da se nadje neki drugi kupac :osmeh:
Kompleksna je to stvar i prvi korak mora biti klanica da bi se otislo napred onda ce i novi kupci da se pojavljuju a samim tim rasce i potreba za novim i vecim odgajivacima.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh