Stvaranje "Farma Kunica"

Mak Kunic

Član
Učlanjen(a)
3 Jul 2010
Poruka
60
Lokacija
Strumica
Otvaram ova tema za da podelim ono sto je amaterizam i profesionalno gajenje kunica. Znaci poenta mi je da ozbilno piseme za pravene farma kunica sa vecim brojem zenke.... Epa pisete....
 
Bravo za temu :bravo:
Već dugo razmišljam o njoj. Bilo ti isplativo, samo u početku malo teže. Objekt i svi papiri, kao da gradim stambeno naselje :udri: A kasnije kad se uhoda, vjerujem da bi posao napredovao. Samo treba naći dobro tržište.
Ako se netko razumije u papirologiju i sve što je potrebno za izgradnju farme, nek se slobodno raspiše.
Pozdrav :ppozdrav:
 
Ima tu dosta zanimljivih chinjenica, treba ih navoditi sto vishe.
Prvo sto mi pada na pamet je kako ubediti nase trzishte da pocne da kupuje kunice za ishranu. Vidite kupac , kolko sam mogao da naucim iz ispitivanja trzista, trazi ukusno meso, pa tek onda hranjljivo. To vam je veoma vazno, jer mozete imati najhranjiviji i najzdraviji obrok na svetu ako nije ukusan nechete imati previshe uspeha. To je po meni realnost. Pre bih mogao da predlozim da se prvo napravi jedan dobar recept kako pripremiti recimo batake na skari ( zechje), da se usalamure ili da se izdime prvoklasno, pa kada dobijete neodoljiv ukus mesa koje moze da parira shniclama i pilecim batacima u skrami , onda treba poceti razmisljati o prodaji.
Posle toga probati sa prodajom , recimo otvoriti specijalizovanu roshtiljarnicu sa zechjim mesom na skari ili nesto slicno , kako kome vech budu pocele da padaju ideje, i onda ispitivati trziste. Ako sve to dobije zeleno svetlo onda startovati sa farmom koja che imati prvoklasne proizvode. Sto se tiche prodaje mesa, vech sam citao na nekom americkom sajtu da je bitan i kvalitet ali i jednoobraznost proizvoda ( prostije recheno, da kada prodajes meso da svi zaklani zechevi budu priblizno iste tezine i velicine, da ne pricam o ukusu) jer brend se stvara originalnoshchu koju morate odrzavati istim kvalitetom ( kupci strasno ne vole kada je jedan proizvod svakog meseca drugaciji, restorani dosta greshe sa time jer je tesko postici uvek jedan te isti ukus).
Posle svega ovoga treba pronaci genijalan pristup ( najbolje ga platiti preko konsultantskih firmi koje nude pomoc u predstavljanju vasheg proizvoda, recimo zechijeg bataka na skari-roshtilju, cime chete ustedeti vreme a vreme je novac, da ne pricam o ne znanju koje mi svi imamo a mislimo da znamo nesto o biznisu).
Ja bih gadjao na zensku osetljivost prema zdravlju i lepoti. Zenskom trzistu prikazati zechje meso kao delikates pun zdravlja za koji imamo fakte da je izvrstan za liniju ( zecje meso nije masno i puno je minerala) i udarati po njihovoj sujeti. Kad zene mogu da ugradjuju hirurshkim putem silikone, sta tek ima da rade da bi ostale lepe ako josh i ne boli.
ovo je nesto malo od mene, to mi je palo prvo na pamet, a vi pucajte svoje ideje, jedva cekam da ih cujem.pozdrav
P
 
Vece farme po meni nece zaziveti sve dok ne bude ozbiljnih klanica. Nebojsa sto prica oko reklame to je ipak uglavnom do klanica. Sirovi proizvodjaci ce se tesko reklamirati jel retko ko reklamira sirovinu. Obicno se reklamira finalni proizvod i to onaj ko ga prodaje. Kao sto mozete primetiti reklamiraju se renomirane preradjivacke industrije na TVu a nikad farme svinja, krava, kunica ...

Ono sto mozete uciniti je da razradite prodaju na crno to uglavnom ide u vecim gradovima na selu je to tesko jel velika vecina ima svoje meso.
E sad oko neke pecenjare ili nekog manjeg objeta sa hranom da se otvori nije losa ideja ali opet mora vam mesto biti zaklano u nekoj klanici. Tj treba tu otvoriti neki objekat brze hrane dali specijalizovan za zeciju hranu ili ce biti mesano to je stvar poslodavca. Onda navatati nekog klanicara da sklopite ugovor sa njim da vam usluzno kolje kako bi se ispostovala procedura oko standarda za mesne preradjevine. E sad postoji i velika mogucnost da kunici sa farme moraju biti pod veterinarskim nadzorom opet zbog neke papirologije standarda ali o tome bolje da kaze neko drugi ko poseduje farmu i prodaje meso na redovnom trzistu.
Sa objektima hrane je zajebano jer nedaj boze da se nekoj musteriji nesto dogodi a da procedura nije ispostovana kostace vas mnogo para dovoljno da zatvorite objekat i farmu a obicno i mnogo vise. Osim ako niste neki tajfun pa da uticete na sudije, ispekciju ... koliko ja znam tajfuni se ne bakcaju sa kunicima tako da pamet u glavu i pre nego sto se upustite u nesto dobro sve preispitajte. :haha:
 
Pa uporedjujuchi zapad i nashu zemlju, u NIsu recimo Mcdonalds nema prodju, postoji ali retko ko ide, jer nemogu parirati niskom "leskovackom" roshtilju koji je skoro najbolji u zemlji. Kod nas postoji kultura pljeskavica i retko ko che zameniti pljesku za neki mcdonalds meal.
Sto se tiche da klanice prodaju finalan proizvod, ja bih rekao da je to mozda realnost ali i velika greska sistema, treba to promeniti. Klanice su tu da kolju a ne da vrshe marketing. Ja bih to uzeo u svoje ruke, ali prvo napraviti ukusan roshtilj obrok od zechjeg mesa, ponuditi ljudima i videti. To se moze proveriti i sa malo para ( par hiljada). Kod nas je tako startovala Carska mini pica ( slusaj taj markentiski potez "carska mini pizza"-carska a mala, da bi smanjio utisak velicine), i ljudi su se prebogatili ( pare u jastucnicama su iznosili). Zamislite neki Zechji dimljeni kare na skari, koji je pritom extra kvaliteta ( dijetalan obrok) kako ceka da se proda , a zene navaljuju jer je kao to extra zdravo.
vozdra
 
Problem prvi: tržište, problem drugi: papirologija i količina... Potrebne su velike količine mesa da bi se opravdala početna investicija i vratila ulaganja koja odnese silna papirologija. Također, teško je odrediti moment kada se prebaciti sa nekakve proširene proizvodnje na crno u "službene" tj. registrirane vode. Puno sam istraživao o tome, od papira do uvjeta gradnje i sl. Konačni je zaključak da se malo kome to može isplatiti. Bilo bi neophodno u blizini imati klaonicu koja bi radila "uslužno" klanje, a da ne govorim o plasmanu... Po meni još nisu stvoreni uvjeti za normalni razvoj manjih poljoprivrednih gospodarstava... :zli: :zli:
 
Ja mislim da to nije neki problem, osim da se nadje klanica za usluzno klanje kunica. Treba da se funkcionise kao mesara. Znaci mesara kupi svinja ili telad od neka farma unosi je u klaonice i tamo usluzno zakole , konfekcionise i isporuci u mesara gde se vrsi prodaje mesa.
Znaci i kod kunica je isto. Ne mora da prijavis farma kunica. Treba ti samo da registriras firma (mesara ili mesarski magacin ) i da radis legalno . Posle ovo mozes i da distribuiras meso po marketima i sl.
Do sad mislim da ovako funkcionise svi mesari. Nadje neki farmer koi gaje teladi na primer i jednostavno samo u klaonice vrsi usluzno klanje. Inace treba papirologija ali ne tako strasna ili da trebaju mnogo pare. Pitate negi vlasnik na mesare da vi objasni neki stvari. Pozdrav
 
Po meni koliko sam ja upucen, registrovana klanica na teritoriji Srbije nepostoji.
Evo mogu da vam prosledim njihovo pismo iz (ministarstva) meni ako nekoga interesuje da procita, sta su meni trazili za klanicu, i jos nesto da bih mogao da na legalan nacin prodajem svoj produkt, samo neznam dali tako nesto mogu staviti ovde za citanje molim da mi javite
 
Bas da vidimo sta sve treba i koliko bi to novca trebalo uloziti da se moze prodavati kunici. I koliko kilometara papira treba da se sve to ostvari a da ne racunamo vreme koliko treba cekati svaki pecat.
 
Pozdrav,
Mary Puškarica
Samostalni savetnik
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede
Uprava za veterinu

U skladu sa Zakonom o veterinarstvu (Sl.glasnik RS, br. 91/2005) objekat za klanje i/ili preradu mesa mora da ispunjava veterinarsko-sanitarne uslove i bude upisan u registar objekata u Upravi za veterinu.

Iz vašeg E-maila smo pretpostavili da je u pitanju objekat (u selu) koji treba da se adaptira/rekonstruiše da bi mogao da se koristi kao objekat za klanje i/ili preradu mesa kunića.
Prvo se obratite u opštinu kojoj selo pripada radi dobijanja saglasnosti za gradnju objekta za klanje, a ako opštinske vlasti daju pozitivan odgovor onda bi dalja procedura bila:
- Izrada tehničko-tehnološki projekta za adaptaciju i rekonstrukciju objekta ili izgradnju novog objekta.
- Potom se u Upravi za veterinu podnese: zahtev za dobijanje odobrenja na projekat, prilaže se projekat i plaća taksa .
- Uprava za veterunu na osnovu zahteva, projekta i potvrde o uplati takse donosi rešenje o ispunjenosti veterinarsko-sanitarnih uslova.
- Po dobijanju pozitivnog rešenja može se pristupiti adaptaciji/rekonstrukciji.
- Kada su adaptaciji/rekonstrukciji završeni, potrebno je ponovo podneti zahteva Upravi za veterinu za utvrdjivanje veterinarsko-sanitarnih uslova i uplatiti taksu.
- Uprava formira komisiju koja na licu mesta utvrdjuje ispunjenost uslova i na osnovu toga se donosi rešenje i objekat upisuje u registar uprave.
Veterinarsko-sanitarni uslovi koje je potrebno ispuniti za objekat mogu sa naći u Pravilniku o uslovima koje treba da ispunjavaju objekti za klanje, obradu, preradu i uskladištenje proizvoda životinskog porekla. (Sl.list SFRJ, br. 53/89) i Pravilniku o veterinarsko-sanitarnim uslovima objekta za proizvodnju i promet hrane životinjskog porekla (Sl.glasnik RS, br. 11/2007) – za objekte za rasecanje, skladištenje, preradu mesa.
Kontakt osobe za dalje informacije po ovom pitanju je u Upravi za veterinu, Odeljenje za veterinarsko javno zdravlje
Post je spojen: [time]1289750940[/time]
_________________________________________________
Ako nesto nije ok! molim vas da me ispravite u tome
 
To neizgleda komplicirano,osim novca i dobrih susjeda koji će dati suglasnost za izgradnju treba se naoružati i strpljenjem,jer spora birokracija odvraća ljude da ožive svoje ideje i umjesto da ti država olakša i stimulira izgradnju i poslovanje oni se trude da ti otežaju jer svojim radom nekom smetaš!! Tako je u HR,a kod vas je malo bolja situacija i ide brže naprijed -tako bar mediji prikazuju.
hrabro!!!
 
Potrebno je mnogo novca dabi se odradio posao kako treba po mojoj nekoj proceni 500.000 eura
mozda gresim ali ne puno,sve zavisi sta mi hocemo uraditi.
- Farma kakvu farmu mi zelimo, sada recimo u eu nemozete prodavati meso kunica ukoliko ti kunici
dolaze iz baterija( uzgoj u kavezima ) rigorozne su kontrole pa sada mi nije ni cudo zasto vise nepostoji farma dul-mil iz prokuplja cara dusana 8 sa predstavnistvom u nisu dimitrija tucakovica 16
Zivkovica slobodana.
Pa sa Kunisom u bosnjacima hrvatskoj jer su im stali na put vier pfoten(cetiri sape), a podrzalih Rewe jer ako neko zeli da izvozi recimo meso kunica u evropsku uniju potrebno je uzgajati kunice u slobodnom....
Vec sam nabavio neke slike iz tih farmi koji posluju( slobodan uzgoj) po najvisim standardima koji oni postavljaju. Jer u Nemackoj se pojede 41 tona mesa, oko 20 tona nemci tojest njihovi farmeri proizvedu sami rest uvoze iz kine nesto malo iz ceske madjarske i mislim da iz bugarske zasto tako rade ja neznam meni je nelogicno ali..... pa recimo francuskoj se pojede oko 80 tona u spaniji 120 tona u italiji 180-200 tona itd.......
 
...........Ajde:haha:, Nemci zele meso koje nije bilo u kafezima:haha: Bash me chudi to!! :haha: :haha: :haha:. A ja mislio da smo mi najpametniji, da mi znamo sta je dobro a ne Oni.
zajeb...a na stranu , zezam se.
Pa naravno da traze meso koje je shetalo barem 1/3 zivota,i nije bilo mnogo u kafezu, imaju svoje razloge za to. Ne bih voleo da mi objasne zasto je to tako, verovatno bih poceo mnogo da oklevam kad treba da probam neko meso. :haha: :ppozdrav: ljudi dolazimo opet na pocetak. Dobra i zdrava ishrana i mozemo se nadati kvalitetnom mesu.
razmislite o brdskim livadama punim lekovitog i cistog bilja ( da ne preterujem ko onaj BojanSD :nono:) koje vasa mala farma zeka moze da pojede i uziva. U tom senu ima barem 40-50 razlicitih biljaka. Jedna od druge je zdravija.
uzdravlje :bravo: ::svaka cast::
 
Ove izlozene podatke sto sam objavio u proslom izdanju, su veoma korisna ako neko zeli da se bavi
farmom ozbiljnom, imam jos dosta podataka, statistike itd....
Ja licno mislim da bi mozda bilo dobro da se pokusa da osnujemo neku druzinu i pokusamo da napravimo
jednu klanicu za kunice.
Koja bi bila na usluzi svim farmerima koji su osnovali druzinu,i pokusamo svi da svoj produkt preko jedne glavne zentrale izvozimo meso kunica koji ce biti definisani po pravilniku nase glavne zentrale,
naravno i u skladu eu.... molio bih da neko ako zeli i moze da pomogne ovom mom izlaganju i mozda ostvarenju cilja svih nas, ako sam nesto gresao molim da me neko podrzi i udruzi.....
 
Odlicna ideja, treba prvo dobiti uputstva iz Evrope sta zahtevaju pod standardima, onda prvo i najosnovnije oformiti jednu agenciju koja che kontrolisati farmere dali drze po standardima i proizvode li meso kako su i potpisali da hoche. Recimo da se agencija sastoji iz par clanova koji che biti placheni da rade svoj posao. Primera radi, organic proizvodnja se strogo kontrolise i to postoje 3 agencije koje izdaju sertifikate. A posle toga kada neko dobije ponudu da moze da izvozi onda moze i da se upusti u malo vechi rizik. Mada ja mislim da se dobrim marketingom moze pokriti i nashe trzishte, mislim da se kultura ishrane zechetinom moze stvoriti za neko vreme. Reklama bi tu odradila posao.
Ja predlazem prvo jedno centralno udruzenje odgajivacha zecheva . To je prvi korak ::svaka cast:: ::svaka cast::
Post je spojen: [time]1290262540[/time]
_________________________________________________
DEKI je napisao(la):
Ove izlozene podatke sto sam objavio u proslom izdanju, su veoma korisna ako neko zeli da se bavi
farmom ozbiljnom, imam jos dosta podataka, statistike itd....
Ja licno mislim da bi mozda bilo dobro da se pokusa da osnujemo neku druzinu i pokusamo da napravimo
jednu klanicu za kunice.
Koja bi bila na usluzi svim farmerima koji su osnovali druzinu,i pokusamo svi da svoj produkt preko jedne glavne zentrale izvozimo meso kunica koji ce biti definisani po pravilniku nase glavne zentrale,
naravno i u skladu eu.... molio bih da neko ako zeli i moze da pomogne ovom mom izlaganju i mozda ostvarenju cilja svih nas, ako sam nesto gresao molim da me neko podrzi i udruzi.....
cek cek cek......... pa valjda moze neka klanica koja to vech radi sa drugim zivotinjama da samo malim prepravkama , to jest proizvodnih linija prilagodi sebe za preradu kunica.
Sto se tiche klanica, sve je tu manje vishe isto, treba samo pronaci koja je razlika u klanju zeceva u odnosu na krave i svinje i tu razliku prepraviti, to jest ponuditi klanici da invenstira u neku mini liniju za klanje zecheva koju che montiratii ili upotrebljavati po potrebi. Pa klanica ima sve ostalo sto joj treba, prostorije bla bla bla, samo treba ubaciti i liniju za zeke koja moze da se isplati ako na svakog zeca zaradis makar po evro.
 
NEBOJSA1977 je napisao(la):
Pa klanica ima sve ostalo sto joj treba, prostorije bla bla bla, samo treba ubaciti i liniju za zeke koja moze da se isplati ako na svakog zeca zaradis makar po evro.

Da nije makar po evro malo mnogo za 1 kunica jer ako klanica zaradi 1evro pa ti kao proizvodjac 1 evro pa onaj u marketu 1 evro koliko ce onda krajni korisnik platiti tog kunica u marketu :haha:
Klanica sto zakolje usluzno svinju naplacuje 3 evra ajde bar da smanjimo klanicarima zaradu na bar pola evra :haha:
Salim se ja malo al tako ispada :ppozdrav:
 
Vi stigli svi lepo do klanice i do prodaje do cega nam je svima stalo ali gde je tu pocetak odnosno proizvodnja. Ajdemo redom, treba prvo da vidimo koju rasu da drzimo ili ko sta hoce pa gde se nadje u racunici, kolika kilaza zive jedinke da bude da ne budu razlike od 1,5kg do 2,3kg ociscenog nego da je to sto ujednacenije, zatim higijena u uslovi drzanja, stalna veterinarska kontrola u toku tova i pred klanje, da nema leka u kunicima i slicno. Zatim klanje, klanica koja hoce da instalira liniju za klanje kunica i to u odvojenom delu zgrade ili zasebnoj prostoriji, cuvanje zaklanih zivotinja, na kojoj temperaturi i koliko smeju da se drze ako se ne vrsi duboko zamrzavanje. Transport od klanice do prodavnice, restorana i slicno, ambalaza i nacin pakovanja (ceo ili u delovima). A oko formiranja cene nema mnogo filozofije, meso kunica je uvek bilo u visini cene cureceg mesa.
 
Nazad
Vrh