Stvaranje "Farma Kunica"

Megi zato postoje zadruge i udruzenja. Ljudi dele rizik ali i zaradu. Ako ti, ne daj Boze puknes sa tolikim kunicima, a nemas neku dobru finansijsku pozadinu ugasio si. Npr. imamo 10 kunicara koji su iz okoline Subotice. Normalno usaglasi se kvalitet kunica, ishrana, maticni itd. I sad stigne porudzbina 1000 kg mesa. Neko ce uskociti sa 100 komada neko sa 200 itd itd. Dok ne kapnu vece pare. Onda moze malo da se prosiri itd. Ali sam ulaziti u tako nesto veliko je poprilican rizik. To je neko bar moje misljenje. Isto kao sto mislim da je drug uleteo sa 30 odraslih zenki previse olako. On je iz Indjije verovatno ga neki i znaju. Koliko znam iz primera jabuka Rusi nisu toliko zahtevni, isto tako koliko znam oslobodjeni smo carine prema Rusiji, isto tako mozemo da obezbedimo sigurno bolje kvalitet mesa nego sto mi uvozimo crklu piletinu iz Brazila i prodaje se trenutno kod nas u marketima za 160 dinara/kg :D. Ona afera sa Zlatiborcem i mesom iz Argentine itd itd. Mislim da mozemo da obezbedimo daleko veci kvalitet :D
 

Ne štima, pošto nisi uračunao nikakve druge troškove (kavezi, prostorije, matično stado i druga oprema), niti sam početak proizvodnje (usaglašavanje koćenja, kilaže i sl.). Što kaže Pajko, ti si već i penziju zaradio, a još nisi ni počeo. ;)
Uostalom, Megi te je lepo demantovao.
 
Poslednja izmena:
Pazi ovako :D moji se muce i rade povrce vec 10 godina. Tu ti niko nista ne garantuje, pod vedrim nebom gledas hoce li sneg mraz sunce poplave ma nista ne valja. Ovako lepo ugovor i ti koliko je to moguce kontrolises uslove, tipa klima itd itd. Ja im mogu proizvesti neprskanu detelinu nepraskane jabuke ili bilo sta drugo neprskano i time dobiti jos bolji kvalitet. Imam uslova bolje nego i Megi verovatno. Sto se tice hrane. Prostoriju imam 12m siroku 10m i visoku 7m.. Stoji prazna :)

Itd itd :D
Normalno sve ima svoj rizik ali ako postoji nas vise u proizvodnji i svi se udruzimo delimo rizik zaradu ili propadanje. Ako npr prodamo 100 komada mesecno svaki. i posle 1 godinu mi puknemo.. Puce nam ta tura od 100 komada relativno 200 komada, i tu smanjujemo proizvodnju dok smo u plusu . Sa tih 200 komada lako se barata.. Imam komoru za dimljenje mesa po sa filterom od kamena, osusim vakumiram :D itd :). Megi je daleko jaci od nas svih ali ako on pukne ili mu uleti neka bolest ne daj Boze, ugasio je. Ja vise gledam na celinu nego kao pojedinac :).

- - - - - - - - - -

Uglavnom pricu o tih cuvenih 1000kg mesecno nisam ja poceo :) samo kazem da je izvodljivo.
Finalni proizvod ima cenu. Pocetni sirovi neobradjani poljoprivredni proizvod nema.
 
Ima tu i drugih razbibriga kako upariti 100 zenki da se kote u razmaku od 2-3 dana, sa koliko muzjaka ili vestacko osemenjavanje sto opet ima svojih prohteva i iskustva. Granula treba da je od jednog proizvodaca proverenog kvaliteta. Jel se dosadasnja praksa pokazala losa u odnosu na granulu svaki je proizvodac za sebe. Nema kvalitene granule a i cena i je diskutabilna, racunaj da za svakog malog zecicz ti treba oko 10 kg granule zajedno sto pojedu i majke. Treba sesti pa racunati rashodi i moguci prihodi. Koju rasu drzati za tov, jel nije svejedno da se kaze samo kunici.
 
Pazi ovako :D moji se muce i rade povrce vec 10 godina. Tu ti niko nista ne garantuje, pod vedrim nebom gledas hoce li sneg mraz sunce poplave ma nista ne valja. Ovako lepo ugovor i ti koliko je to moguce kontrolises uslove, tipa klima itd itd. Ja im mogu proizvesti neprskanu detelinu nepraskane jabuke ili bilo sta drugo neprskano i time dobiti jos bolji kvalitet. Imam uslova bolje nego i Megi verovatno. Sto se tice hrane. Prostoriju imam 12m siroku 10m i visoku 7m.. Stoji prazna :)

Itd itd :D
Normalno sve ima svoj rizik ali ako postoji nas vise u proizvodnji i svi se udruzimo delimo rizik zaradu ili propadanje. Ako npr prodamo 100 komada mesecno svaki. i posle 1 godinu mi puknemo.. Puce nam ta tura od 100 komada relativno 200 komada, i tu smanjujemo proizvodnju dok smo u plusu . Sa tih 200 komada lako se barata.. Imam komoru za dimljenje mesa po sa filterom od kamena, osusim vakumiram :D itd :). Megi je daleko jaci od nas svih ali ako on pukne ili mu uleti neka bolest ne daj Boze, ugasio je. Ja vise gledam na celinu nego kao pojedinac :).

- - - - - - - - - -

Uglavnom pricu o tih cuvenih 1000kg mesecno nisam ja poceo :) samo kazem da je izvodljivo.
Finalni proizvod ima cenu. Pocetni sirovi neobradjani poljoprivredni proizvod nema.

Sve je to u redu, ali grešiš u nekim stavkama. Ako hoćeš farmerski da hraniš kunića, na jabuke i ostale "džidža-bidže" zaboravi. Seno (lucerka) i granula i samo granula i ništa osim granula, ako hoćeš da proizvedeš kunića za klanje u odgovarajućoj kilaži sa odgovarajućom starošću. Jedino tako će da ti se isplati. Znači, to što imaš svoju hranu, ti ne vredi, ako od te hrane ne možeš da napraviš granule. A da bi to uradio, pored peletirke (koju možeš da kupiš ili napraviš), treba da znaš i recepturu. Nije neizvodljivo, ne kažem, ali nije ni tako jednostavno kao što ti misliš.

- - - - - - - - - -

Ima tu i drugih razbibriga kako upariti 100 zenki da se kote u razmaku od 2-3 dana, sa koliko muzjaka ili vestacko osemenjavanje sto opet ima svojih prohteva i iskustva. Granula treba da je od jednog proizvodaca proverenog kvaliteta. Jel se dosadasnja praksa pokazala losa u odnosu na granulu svaki je proizvodac za sebe. Nema kvalitene granule a i cena i je diskutabilna, racunaj da za svakog malog zecicz ti treba oko 10 kg granule zajedno sto pojedu i majke. Treba sesti pa racunati rashodi i moguci prihodi. Koju rasu drzati za tov, jel nije svejedno da se kaze samo kunici.

I ne samo to, nego nije svejedno da se kaže samo Hajkomi ili Panonci, jer se tu ne može koristiti za rasplod F16 generacija, koja je izgubila sve moguće i nemoguće proizvodne karakteristike hibrida, nego se moraju uzimati kunići F1 generacije, da bi se postigli pravi rezultati.
 
Ova tema postaje jos i interesantna, mozda i najinteresantnija na forumu, u pitanju su pare. Ovde neko pominje Megija, ne bih da ga dizem ali bio sam kod njega i video kako to izgleda a bilo je i jos nekoliko clanova foruma, ko nije bio neka ide da vidi i dobije ideju kako izgleda farma, ja sam video i kad je bila prazna i puna, ima tu dosta toga ne samo prostorija 12 x 10 i neznam koliko visoka. ima tu dosta toga, posebna prostorija za maticno jato, prostorija za hranu, dezinfekcione barijejere koje bi i on trebao da ima (mozda je sada napravio) i ostalo, ventilatori, sistem pojenja sa stalnim dotokom ciste vode jer kada jedu granule kunici popiju mnogo vode, u letnjim uslovima popiju mnogo vode obavezna klima, kao sto su neki naveli standardizovana hrana i jedinstvena zbog kvaliteta mesa. Na domacu hranu zaboravimo jer sa njom nema brzog prirasta, kunic sa domacom hranom pre bi se moglo reci da je to u danasnje vreme populano organski kunic koji mozda ima vecu cenu ali i duzi period tova a i ukusnije meso. Na kraju ja sam isto optimista i verujem u klanicu ali lagano i pitanje je dana kada ce se desiti.
 
kunic sa domacom hranom pre bi se moglo reci da je to u danasnje vreme populano organski kunic koji mozda ima vecu cenu ali i duzi period tova a i ukusnije meso.

Nije ni to organski kunić, organski kunić mora da jede organsku hranu i ne sme da bude u kavezu.
 
Nisam skontao, mene su učili da čitam kako je napisano, a ne da gledam u pasulj šta je ko mislio ili hteo da kaže (uz dužno poštovanje Deveu, govorim uopšteno). Da sam skontao ne bih napisao ono što sam napisao. Kada napišeš "organski kunić", ja pomislim na "organski kunić", ne na "ukusnije meso", pošto su to dve različite stvari. Isto tako mi nije jasno zbog čega kunić hranjen zrnom (ukusniji, kako ti kažeš) ima veću cenu na tržištu.
 
Sto se tice mog posta vidim da nekima treba detaljno objasniti a neumeju da skontaju malo iz teksta neke stvari i dodju do zakljucka. Da sam pisao sve i objasnjavao bila bi to malo veci komentar, ali evo da pojasnim. Kad sam napisao organski kunic mislio sam na kunica koji jede stogo selekcionisanu domacu hranu, koja nije tretirana hemijskim sredstvima vec iskljucivo prirodna a to da bi se sve proizvelo i doslo do toga treba ja mislim bar 3 godine da se na zemljistu na kome proizvodimo organsku hranu proizvodi hrana bez pesticida pa nakon toga dobije sertifikata za proizvodnju organske hrane i tek onda poceti sa proizvodnjom organskog kunica. To u vremenu bi trajalo nekih 4 godina do prvog klanja za trziste ali i ne samo to nego i posle treba dobiti sertifikat da je to organski kunic. Cena ....din/kg??? ko hoce neka racuna pa neka odabere sta mu se svidja vise.
 
Druže, ja nikoga nisam hteo da vređam, ali kao što sam već rekao, organski kunić je jedno, ukusnije meso je drugo.
To što si sad napisao jeste organski kunić, ali pod još jednim uslovom - da nije u kavezu. Kunić hranjen domaćom hranom (dakle, zrnom koje nije organsko), nije organski kunić i tu je nastala zabuna.
Ja volim preciznije izražavanje, bez da neko misli šta je pisac hteo da kaže, jer da je tvoj post čitao neko ko se ne razume, mogao bi da shvati da je organski kunić onaj kunić koji jede zrno, bez granula, a tako sam i ja shvatio, jer tako i piše. Opet kažem, bez ljutnje, nisam mislio nikoga da vređam, samo kažem kako jeste. :ppozdrav:
 
Sto se tice mog posta vidim da nekima treba detaljno objasniti a neumeju da skontaju malo iz teksta neke stvari i dodju do zakljucka. Da sam pisao sve i objasnjavao bila bi to malo veci komentar, ali evo da pojasnim. Kad sam napisao organski kunic mislio sam na kunica koji jede stogo selekcionisanu domacu hranu, koja nije tretirana hemijskim sredstvima vec iskljucivo prirodna a to da bi se sve proizvelo i doslo do toga treba ja mislim bar 3 godine da se na zemljistu na kome proizvodimo organsku hranu proizvodi hrana bez pesticida pa nakon toga dobije sertifikata za proizvodnju organske hrane i tek onda poceti sa proizvodnjom organskog kunica. To u vremenu bi trajalo nekih 4 godina do prvog klanja za trziste ali i ne samo to nego i posle treba dobiti sertifikat da je to organski kunic. Cena ....din/kg??? ko hoce neka racuna pa neka odabere sta mu se svidja vise.

Samo jos nisi napisao za koliko vremenski dostizu kilazu od 3kg. Od te organske hrane.
 
I organska hrana je granulirana.
Proizvode ih firme koje za to imaju komponente i Licencu.
Poslednji put kad sam se susreo sa njom otprilike kad sam preracunao u dinare
bilo je 170 din po kg granula,u pitanju je bilo inostranstvo,kod nas nepostoji.Komponente su indenticne onima koje se stavljaju u
recepturu ali ne svih granula kod nas.
Tov takodje kao i sa ovom hranom traje 3 meseca za 3.2 kg zive vage s tim da je potrosnja nesto veca.
Otprilike kunic izadje tada a to je bilo pre dve godine oko 2000 din po komadu.
Interesovanje nije poveliko tako da nije nesto posebno rasprostranje uzgajanje i farme takvih kunica.
 
Pokrenula se neka prica o otkupu kunica za Italiju. Oni imaju klanicu kapaciteta 2000 kunica na sat, ali zainteresovani su za nase trziste jer je kod nas radna snaga jeftinija, a kvalitet takodje dobar. Vise o tome ce se znati u narednih mesec dana.
 
Sve zavisi ko je pokretac price i koliko je ozbiljan ali nista bez ugovora i njegovog ulaganja u proizvodnju, a ne ulozi neko para za 100 komada u tovu i kad dodje otkup i preuzimanje nema ga nigde, nije uzlozio dinara a sta raditi sa 100 komada sve u zamrzivac a troskova koliko hoces.
 
Nazad
Vrh