Obnova vocnjaka (kako "oziveti" zapusten vocnjak)

Učlanjen(a)
27 Jul 2010
Poruka
424
Lokacija
Beograd/Kalanjevci
danas kupih 1ha zemlje na kome se nalazi 110 sljiva( mislim da su madzarka i stenley) koje su u osmoj godini trenutno. od kad su posadjene naredne godine je vlasnik umro pa je njegov brat to po malo odrzavao cisto koliko je bilo neophodno(2009 god je rodila i imao je 17 kazana rakije od nje) i od proleca 2009 niko to vise nije pipnuo, nista bas.

vocnjak je zarastao u travu samo, nema bagremcica ni strnjike i nikad nije orezan kako mu dolikuje(a mozda cak nikad nije ni orezan).. sad bih ja hteo malo da ga vratim u zivot pa mi treba savet od vas iskusnijih koje bih mere trebao da preduzmem i da li bih mozda sad vec moglo nesto da se uradi ili tek na prolece. :ppozdrav:

:ppozdrav:
 
Odg: Savet kako "oziveti" zapusten vocnjak

Ovako sto se tice tog vocnjaka neznam samo koliki su razmaci sadnje u redu i medjuredni razmak, od radaova sada u jesen glavni su osnovno jesenje prihranjivanje voca, hemijskim NPK djubrivim i dobrim sagorelim stajnjakom ali da se to zaore ili prefreza da li sa motokulrtivatorima, traktorima, tanjiracama i ostaloim orudjem nebitno bitno je djubrivo izmesati sa zemljom...

Sobzirom da to nije nista radjdeno to je tvrda ledina *neznam opet kakvo je zemljiste teze ili lakse* onda bi to trebalo plitko orati bar u sirini krosnje ako ne ceo medjuredni prostor, dubina brazde ne treba da prelazi 15cm, neznam kolka je ta trava i u kakvom je stanju sada to je poleglo i mozda ce smetatit u oranju, dobro bi bilo da oko stabala rasturis NPK djubrivo formulavije sa vise fosfora i kalijuma kao na pr 7-20-30 ili 8-16-24 i dr. i jos stajnjaka pa to sve zaorati, pa bi i ta trava brze sagorela-istrulila, znaci plitko zaorati smao kako se trava moze pokriti brazdom, to ostaviti da izmrze preko zime. i zatim oprskati sa bakrom pisao sam u temi jesenje plavo prskanje i to bi bilo to za ovu jesen...

Na prolece nebi bilo lose doddati jos po brazdi NPK 3X15 i onda brazdu izlomiti tanjiracom ili frezama, roto drljacama i sl... sta ko ima od mehanizacije.

Kolicinu sada djubriva da kazem nezahvalno je po pravilu treba uraditi analizu zemljista pa onda djubriti, ali iz iskustva znam da NPK djubriva za voce u punom rodu ide od prilike od 800-1100g po stablu od prilike u tri navrata jesen, rano prolece i kraj proleca, *npr 7-20-30 u jesen pa 3x15 u februaru-martu kako vreme dozvoli i tamo u aprilu azota dodati Kan *Urea kod mene ne dolazi u obzir jer povecava kiselost zemljista* zato kazem neznam o kkavom zemljistu se radi i treba raditi analize i naravno stajnjaka 15-20 kg od prilike po stablu...

Ovo sam napisao onako pausalno i opet kazem ne mora ovo gore biti tacno, tacno ce biti kada uradis analizu zemljista i onda dobijes preporuke o djubrenju, koje mogu mozda biti i manje od gore navedenih a mozda i vece, a sobzirom da je vocnjak zapusten pre ce trebati vise djubrenja da se to nadoknadi u narednim godinama...

I naravno da ne zaboravim jednu od glavnih operacija u rano prolece a to je rezidba, na nju kazu otpada gotovo 50% roda, da se lepo orezu, da se kruna uredi otvori prozraci, vodopije da se eliminisu konkuretske grane, da se napravi kakav takav uzgojni oblik, i kada se oreze onda djubrenje sa 3x15 i polse toga frezanje tanjiranje i na kraju prskanje opet Bakar+mineralno ulje *Cuprozin+Galmin+Cipkord*...

Zivio i da rodi ako Bog da do godine :ppozdrav: :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1289465980[/time]
_________________________________________________
I jos ovo jako vazno Zastita evo jedan od programa za sljivu kao i drugo voce:

http://www.fitofarmacija.rs/images/program-zastite-2010-web.pdf
 
Odg: Savet kako "oziveti" zapusten vocnjak

hvala puno na iscrpnom odgovoru, sad za vikend idem u selu pa cu odraditi sta se bude moglo!! :D

nigde ne mogu da nadjem u Bgu ova NPK djubriva, niko nema a ko ima ima 5kg pakovanja i odnos 15 15 15... :sta: :sta: :sta:
 
Odg: Savet kako "oziveti" zapusten vocnjak

Koliko se secam mislim da kod vas ima Fertilova 8-16-24 e nisam siguran da fertil ima formulaciju 7-20-30, ja znam za Petrohemiju-Kutina Hrvatska ima 7-20-30, a sto se tice 3X15 to mora imati svaka apoteka, da odes do Panceva naces pancevacku 3x15, i da i Azotara iz Subotice je proizvodila 8-16-24.

Raspitaj se malo ovde na forumu kod kolega ratara gdje ima jaca poljoapoteka u okolini BG, ova djubriva moraju imati 8-16-24 i 3x15 ili 3x16 imaju i formulacije 8-24-16 sa jos vise fosfora a manje kalijuma.
 
Odg: Savet kako "oziveti" zapusten vocnjak

sutra ujutru cu da pozovem azotaru u Pancevu cuo sam da tu ima, ili da me upute gde ima, naci ce se vec nekako... sad cu da pogledam malo i po ostalim temama... :)
Post je spojen: [time]1289578155[/time]
_________________________________________________
nadjoh 3x16, uzeo sam to, nema drugo. j...m ti Beograd obisao sam sve moguce sto sam video apoteke nema nigde, tj ima od 5kg!!!! :zli:
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Savet kako "oziveti" zapusten vocnjak

Slažem se sa dragojlom, prvo uradi analizu i na osnovu toga ćeš moći precizno da znaš kolko čega da dodaš. Fertil proizvodi 8:16:24 i može ponegde da se nađe u prodaji, a naravno u samoj fabrici sigurno. Stajnjak će ti puno pomoći, ne samo zbog povećanja plodnosti i sadržaja NPK u zemljištu, već i u održanju dobre strukture zemljišta, što je jako bitna stvar u savremenoj poljoprivredi. Na proleće na red dolazi rezidba, al do tad ima vremena, pa ćemo se čuti! :bravo: :cao:
 
Odg: Savet kako "oziveti" zapusten vocnjak

srkitransporter je napisao(la):
u petak nosim zemlju na analizu.. da li joj smeta to sto stoji od nedelje jedna u kartonskoj kutiji druga u pvc kesi:haha: :sta:
Ne smeta im to za analizu..nece zemlja nista `povuci` ni iz `PVC-a`,ni iz kartona..U svakom slucaju,zemlju im nosis u nekoj plasticnoj kesi..a kolicina zemlje je od prilike 1-1,5 kg (po uzorku).
 
Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

Imam nekoliko pitanja u vezi vocnjaka.Imam oko140 stabala jabuke,kruske,i sljive u vocnjaku starih 20-ak godina.Pretprosle godine je rodio toliko da je zemlji bilo tesko,a prosle nismo imali ni da pojedemo jednu jabuku.Dok mi je otac bio ziv nije zeleo da prskamo vocke jer je bio pobornik zdravih prirodnih plodova,ali bih ja sada malo promenio pristup.Znaci ne bih da preterano prskam,ali bar da ostane nesto za jelo i kazan.Inace je i lose orezivan.
Posto sam se malo obrazovao po pitanju rezanja zanima me da li mogu da skinem sve sa vocaka sto je visak ili da to radim postepeno nekoliko godina?Ovi sto su ranije rezali sve su orezali sto su mogli da dohvate sa zemlje,a ono sto je visoko su ostavljali tako da je u vrhu haos.
Interesuje me i cime bi bilo dobro da oprskam posle rezanja,svidja mi se ova kombinacija Cuprozin-a,Galmin-a i Cipkord-a ili da prskam sa crvenim uljem?
I naravno posle toga bih okrecio.
Sa rezanjem sam planirao da pocnem polovinom februara.
Svaki dobronameran savet je dobrodosao i hvala svima unapred.
Evo i par slika kako to sada izgleda(koliko moze da se vidi)

azi8bb.jpg


zuhg.jpg


709pmr.jpg
 
Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

Pokojnika je nemoguće vratiti u žive.
U svakom slučaju,vrijedi pokušati.
Ne znam o kojoj sorti šljiva je riječ,ako jse radi o stenleju njihov vijek za eksploatisanje je oko dvadesetak godina pa ne bi imalo računa trošiti vrijeme i sredstva oko oživljavavanja.
Jabuku možeš,vjerovatno se radi o sortama kalemljenim na divljaci tako da joj možeš posvetiti pažnju.

Osnovno što bi trebao da uradiš je da dobro nađubriš nekim od NPK gnojiva,i svakako dobro oprskati
(okupati)stablo crvenim uljem.
Dobro bi bilo ukoliko si u mogućnost oprskati krečom,jer kreč skida mahovinu sa drveća.
 
Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

Bogami ovde vidim jako veli problem kod osnovnih grana, one su bukvalno ogoljene bez grane, i sve generativne i vegetativne grane su sto bi rekli u klici na vrhu krosnje, znaci rod je otisao pod oblake, treba ovde kod jabuke spustiti rodne grane dole, tj. naterati spavajuce pupoljke da izbace grane na donjem delu ramenih grana sa prstenovanjem mislim da je ovd enegdje bilo reci o tome, vodopije izbaciti do sonove, gdje treba grana tu i ostavi vodopiju i povoti je ako treba da popuni prazninu, ostalo srezati na neku razumnu visinu tako i za kruske...

Kod sljiva u pravilu treba da ima od 3-5 osnovnih grana, ali ovde ima svega pa treba teziti ka tome koliko je to moguce, ovde se pre 3 godine nemoze ocekivati neka preterana promena po pitanju izgleda krosnje tj. planiranog uzgojnog oblika, jer treba vremena da odrastu nove grane...

Inace kod podmladjivanja starih stabala voca od oko 25godina ide se sa rezanjem osnovnih grana gotovo do sonove, tj. ostavalja se 10-ak cm duzine ramenih starih grana iznad debla, odakle ce kasnije da izrastu nove grane-vodopije neko bi reko, ali kada se one selekcionisu koje ostaju pa se poviju rasporede prema uzgojnom obliku, i onda fakticki kreces sa nule, tj. kao da imas mlad zasad u 1-2 godini...i pitanje je kao sto neko rece je li to vredno rada i truda treba dobro proceniti koje su sorte u pitanju u kakvom su stanju stabla ako je krosnja otisla pod oblake malo se tu moze ispraviti...sem secenja do debla pa podmladiti novim grnama sto ce da potraje do prvog roda...

Moj neki predlog je da to voce otvoris koliko moze u kruni i ako je visoko sa merdevina izbaciti vodopije, konkurentske grane, skratiti preduge grane, oprskati, okreciti, nadjubriti, okopati, ofrezati, i videti kako ce se ponasati u narednoj godini, ako ima roda dobro i jest eksploatisati ih dok mogu, ako ne seca cupanje i podignes nov zasad i znas sta radis sve po ps-u, jer nov zasad sa prosecnom agrotehnikom vec u 3 godini daje znacajnije prinose -jabuka,kruska i sljiva... tako da je mozda i najbolje ako si ti rad i imas volje sto bi narod reko, da odaberes sortiment vocne vrste i podignes sebi nov mlad zasad, da li za svoje potrebe ili nesto vise ne bitno vise ti se isplati...

Odluci sam, probaj ovako kako gore pise da orezes, djubrenje i prskanja pa vidi sam sta se dobija.

:ppozdrav:
 
Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

Tako sam i planirao,da orezem sve sto mislim da treba,ali me zanima da li nece biti mnogo skinuto,da ne skodi vockama?Inace to nije planski zasadjen vocnjak jer su sve sorte izmesane(kruske,jabuke,sljive...)i sto se tice sljiva one su mladje imaju 10-12 godina i u dobrom su stanju,lepo oblikovana kruna,samo sto je dosta obrasla,za njih se ne plasim.Sto se tice jabuka i krusaka verujem da su upropascene nestrucnim rezanjem,i neprskanjem.
Jos me interesuje kada bih mogao poceti sa rezidbom i cime da oprskam?
Dragojlo,planirao sam da prskam ovom tvojom "Galenika"kombinacijom,pa me zanima sta ti mislis o tome,ili je mozda bolje crvenim uljem?
I kada da bacim djubre i koliko otprilike po vocki?
I da kazem da me ne zanima prodaja,vec zelim da vocnjak povratim u zivot samo za svoje potrebe,jelo i neki kazan rakije.
U svakom slucaju hocu da pokusam da ga ozivim,pa ako ne budem imao uspeha,razmisljacu o novom zasadu.
Hvala vam na savetima i pozdrav
 
Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

Ovako sto se tice rezanja nema tu sta da im skodi i fali, sve gdje je gusto i zaraslo razrediti i ostraviti najbolje grane, izbijanje vrsi do sonove grane znaci skroz do ramene oseces vodopije i viskove, kod sljive kada sve to povadis sto nevalja ono sto ostane trebalo bi da te grane skratis za 1/3, primer, ako sada imas pred sobom na sljivi jednogodisnji prut, granu odsecas 1/3 od vrha ka korenu grane, znaci ostaju 2/3, e na te dve trecine iduce godine ona mora da izbaci rodne pupoljke tj. cvetne i po oprasivanju rod, pod uslovom da ima dovoljno hrane...

Kod jabuka i kruska posto su starije isto sve raskrci otvori korsnju da dobije sunca, bez sunaca nema ni slatkih plodova da lepo sazre, napravi po sebi neki uzgojni oblik kako se moze, da li nesto piramida, kotlasta piramida ili vaza ne bitno samo da ona ima otvorenu krunu odozgo da dobije svetlosti, i ono sto ostavis lepsih grnana trebalo bi biti i lepog roda, sto ides jacu rezidbu bice plodovi krupniji i veci, ako odradis manjim intenzitetom onda ce da prerodi i onda nece redovno radjati-alternativno radjanje voca, obicno svake druge godine rodi ovo vazi i za sljive i ostalo drvenasto voce...dakle uskladi malo to da ti razlikujes rodne od ne rodnih grnana, i zapamti nemoj sada da skidas sve ne rodne grane one grane koje ostavis a nisu rodne one su do godine rodne a one koje ce ove godine da rode iduce nece i tako u krug....i jako je vazno uskaditi da vocka ima dovoljno i lisne mase da taj svoj rod moze da ishrani, bez fotosinteze je sve badava, zapamti zdrav list na vocki je kao zdrava pluca i zeludac u coveka, sve tu ona svari i stvori svoje hranjive materije, od kojih se razvija i drvo i list i kora i koren i naravno plodovi...odo malo daleko la nema veze...

Dalje za zimsko ili rano prolecno prskanje koje se po pravilu izvodi u februaru pa sve do faze misijih usiju tamo negdje do polovine marta-dok fakticki pupoljci ne puknu i krenu napolje, kada krene vegetacija... njabolje ti je ova gore kombinacija sto si pomenuo, recu smao jedno da je ja koristim u nazad 6-7 godina i odlicna je, zapamti bolje je kada ti sve komponente umesas onako kako treba nego da to radi fabrika uradi za tebe *stedi se svugdje* da bi bili konkurentni sa cenama, zato je ova kombinacija i skuplja od tz. crvenih ulja...dakle nije ni isto ni da kupis sacije ni mineralno ulje, ni bakar i bilo koji drugi pesticid, sve se svodi nakvalitet tj. njegovu tehnicku cistocu i u % sadrzaj omjer....

Rezime- Kako si rekao imas oko 140 stabala voca, moj predlog ti je da to odrasdis ovako, pocetkom februara ako vreme dozvoli pocnes sa rezanjem, to orezes ocistis granje to je za par dana gotovo, posle toga ako vreme dozvoli da se oko stabala malo okopa ili ofreza zemlja dok je meka posto vidim da je zatravilo tlo da se razbije sloj trave i zemlje na povrsini (oranje sada ne ide to ide u jesen), pa da bacis NPK nesto sa vise fosfora i kalijuma ako nadjes i a ako su skupa, ako ne bar 3x15 ili 3x16 pa to sve zafrezati ponovo, i na kraju februara ides sa prskanjem pred samu vegetaciju da uhvatis pravi momenat kada se sve u prirodi budi i insekti i bolsesti patogeni i ostalo, sa bakrom i uljem ih pometes, i dalje imas od galenike programe prskanja i pratis stanje u vocnjaku, zna se sta u kojoj fenofazi napada koju vocnju vrstu i djelujes na vrme, kod jabuke bilje vasi treba jako brzo tretirati, tj. pratiti cim ih spazis na listu odmah prskaj jer kad se urolaju u list nemozes im nista a one list unistise...za njih su zakon ovi sistemicni insekticidi, kao galenikin Tonus koji je jako povoljan a tata mata za vasi, ili bayer Calypso i confidor koji su skuplji, i ne bi bilo lose da ides nekoliko tretmana folijarne prihrane u vegetaciji, bog mikroelemenata da dobijes jako zdrav list-modro zelen i sjajan, ali to nije prihrana koja menja ovo gore NPK ili stajnjak smao korekcija ishrane i dopuna mikro elemenata...kad sam pomenuo stajnjak i on je odlican ako se ima gjde nabaviti pogotovo ovciji da je zreo i sagoreo, poboljsava pre svega procenat humusa tj. vodo-vazdusni rezim zemljista....

Kolicina NPK po stablu idi negdje od najmanje 800g-1kg ovog sonovnog sa vise fosfora i kalijuma, kasnije u aprilu mozes sa 3x15 ili kan po 800g, bolje je 3x15 jer je vocnjak zapusten i treba mu mnogo fosfora i kalijuma koji se sporo razlazu u zemlji i sporo krecu ka dubljim slojevima tj ka korenu pogotovo fosfor njega gdje bacas tu se i veze pa zato je bolje da zemlju prekopas prefrezas, pa bacis NPK i stajnjak ako imas sve zajedno, i opet prefrezas izmesas za zemljom i nema da fali.

Ovo je neka odokativna metoda prihrane za pokusaj ozivljavanja i ako je po pravilu trebalo da se odnese zemlja na analizu pa onda djubriti, ali ovo nije mlad zasad pa je bolje za te pare uzeti NPK i baciti, i ako je vec poznato da su nase zemlje gladne za fosforom i kalijumom, alozta ima uvek u viskku retko je gdje obrnuto, jedino PH vrednost je jako bitna sto se tice analize zemljista jer ako je zemljiste kiselo dzaba sve biljeka ne usvaja hranu, onda ide krec i sl....

Raspalio sam post kao bajku - Bio jednom jedan zapusten stari vocnjak...na kraju je redovno i obilno radjao, oduzio se svome gazdi za njegov trud i rad svojim plodovima :D

Da preliva :ppozdrav:
 
Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

Hvala Dragojlo na ovako iscrpnom odgovoru,uradicu kako si rekao,pa sta bude bice.
U svakom slucaju ovo je za mene velika pomoc.
 
Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

Ајд комшија и ја да дам предлог, кажеш да имаш око 140 стабала и да не намераваш да продајеш него све за своје потребе, е ја бих овако урадио: у фебруару орезао, окречио тазе гашеним кречом, исфрезирао, бацио СТАЈСКО ђубриво, опет исфрезирао и чекао пролеће. Када стигну коприве потопиш их у воду 1:1 када проври (ускисне) 1 литар разблажити са 10 л воде и прскати лишће против биљних ваши а и добро је фолијално ђубриво. Можеш и земљиште око воћака да испрскаш. Имаћеш вероватно мање приноса него да си применио хемијска средства али оно што ти остане биће неупоредиво здравије и укусније. Кажу да је добро орезивање 50 % рода па ту обрати пажњу.
 
Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

omegapn je napisao(la):
Ајд комшија и ја да дам предлог, кажеш да имаш око 140 стабала и да не намераваш да продајеш него све за своје потребе, е ја бих овако урадио: у фебруару орезао, окречио тазе гашеним кречом, исфрезирао, бацио СТАЈСКО ђубриво, опет исфрезирао и чекао пролеће. Када стигну коприве потопиш их у воду 1:1 када проври (ускисне) 1 литар разблажити са 10 л воде и прскати лишће против биљних ваши а и добро је фолијално ђубриво. Можеш и земљиште око воћака да испрскаш. Имаћеш вероватно мање приноса него да си применио хемијска средства али оно што ти остане биће неупоредиво здравије и укусније. Кажу да је добро орезивање 50 % рода па ту обрати пажњу.


Kakav je to recept, za šta se sve koristi??
 
Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

Hvala,komsija,na predlogu,ali sam odlucio da uradim po receptu koji mi je @Dragojlo dao,pa cu za kasnije videti.
@Fruitboy voleo bih da cujem i tvoje misljenje.
Pozdrav
 
Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

FruitBoy, jedan od bioloških preparata, ima ih još..., kao što je omegapn rekao i đubrivo i insekticid. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh