svastara

Drugari, evo da napisem novonastalu situaciju sa mojom prvom zecicom (kunic patuljasta lavlja glava). Parila se 27.7. i treba da se okoti, kako su mi rekli na forumu 28.- 29.8. e sad.. do juce nikakve promene, sve normalno, niti se nesto udebljala ni koji djavo. ja sam pre 7-8 dana ubacivao seno i slamu u kotilicu, medjutim, seno pojede, slamu izbaci i nista. E juce, moja majka bila na plac popodne (ja sam izuzet, posto mi bili gosti za moj rodjendan) i kaze tamo se nesto cudno desava, leti slama na sve strane. Ja odmah odem, kad ona pocela da unosi slamu, ali kako je onu sto sam joj stavio pobacala, skapiram da joj fali materijal. Ja ubacim u kavez kesu slame i sena pomesano i ona skupi po malo pa unese u kotilicu. Danas kad sam otisao, sve je zabarikadirano, od sena i slame napravila bunker(seno i odozdo i odozgo, samo rupa ima i unutra gomila dlake).. nisam ni pokusavao da otvorim kotilicu i da pogledam, jer je sve to napravila u tom delu gde su mi vratanca za kotilicu od nazad, pa da joj nesto ne porusim. Samo sam joj stavio svezu vodu, hrane vise nego obicno, i slikao iz kaveza ka kotilici, telefonom (nema blic nema skljoc da je uznemirava.) Znaci nemam pristup gnezdu, ne znam sta je unutra. Da li je neki problem da ja to nista ne pregledam i diram dok nesto ne izadje ako izadje iz gnezda?
Evo slike(slikano od napred iz kaveza, kroz rupicu od zice)Ova rupa u gnezdu je na levo, odnosno pod 90 stepeni u odnosu na ulaz u kotilicu, ali izgleda kao da je pravo tamo:
Slika0122.jpg
 
Najbolje nedirati prvih 6-7 dana da se zecka neuznemirava narocito ako joj je prvo kocenje.dobro je napravila gnezdo i po blagom pomeranju dlake mozes videti da su malci tu bez da diras rukama.kasnije kada pregledas gnezdo pre pregledanja obavezno protrljaj ruke sa detelinom i onjeno krzno.
 
U poslednjih 10ak dana po oglasnicima ima mnogo oglasa za prodaju polovnih kaveza za kunice... Da li je to mixomatoza uzela svoj danak pa ljudi masovno dizu ruke od usatih? Ranije nisam vidjao ni blizu toliko kaveza, a pratim redovno oglase.
 
Meni su crkla 3komada neki kazu od vode neki od vrucine pokosacu jos zimus ako ne dizem ruke
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja i dalje ne znam da li se okotila ili ne.. sad nije nervozna, jede normalno itd.. a gnezdo kao kao na slici (str 102).. i ne mogu da vidim nista, jer je vratanca koja sam napravio blokirala gomilom sena, sa strane su, nisu odozgo, posto mi je kavez pod plafon
 
Da bih vam objasnio evo kako stoje stvari. Pogresio sam i napravio nepristupacnu kotilicu, meni.. ne kunicima. Znaci napred je zica, kroz koju ne mogu nista, sa strane kotilica, koja ima mala vratanca, zatrpana senom.. nikako nista ne mogu da vidim. Napunila je sena i napravila tunel.. normalno se ponasa.. e sad ne znam da li fali nesto da ne gledam, ne butam.. jer i da ocu, ne mogu, a da nesto ne porusim od njenog majstorluka..
Na brzinu nacrtah skicu, pa nije bas ok.. ali kapirate kako izgleda valjda..
kavez.jpg
 
Onda ne znam šta bih ti rekao, osim da čekaš još 2 nedelje da počnu sami da izlaze napolje, a za sledeći put napravi bolju kotilicu.

I nemoj da mi persiraš. :osmeh:
 
Hahah.. ma za sledeci put cu da vidim sta cu.. sta cu s tolikim lavljim glavama, sad mi trazili neki klinci rodjaci, a za sledeci put ko zna da li ce biti onih koji vole bezkorisne zivotinjke.. :D Pa ja reko ovo forum.. kad ono samo ti aktivan i ispada da persiram, ovi drugi me ne konstantuju.. kavez kao petrovaradinska tvrdjava, sam sam sebi napravio da me kunic zezne da nemam pristup :D
 
@ ringeee.Slobodno uzmes neku letvicu,malo je zamazes iametom od zecice i sa njom razgrnes dlaku u gnezdu da bi video koliko ima malih. Ja stalno primenjujem taj sistem i nikada nisam imao problema u smislu da bi zecica dirala male.:ppozdrav:
 
Danas sam malo zavirio,kotilica mi je kao sef, tako da sam jedva video da se nesto mrda i da se pomeraju slamke.. sta je unutra ne znam..
 
Ama znam ja sad kako bih napravio kotilicu, nego je problem sto sad ima nesto unutra, pa prepravke, ubodne testere itd ne dolaze u obzir.. :haha: A da sam se za.... jesam, ali sta sad.. tako je kako je, ako sta izadje izadje, za sad nista ne smrdi.... e sad, danas rekoh da mrdnem malo slamke s jednim pruticem, i kako sam ih ja malo mrdnuo, ono pocelo da se mrda nakon toga.. koliko li ima, koliko zivih, da li ima uginulih.. ne znam.. Mada u pitanju je patuljasta lavlja glava, i mislim da je prvo kocenje, tako da ne verujem da ce biti mnogo..
 
On se lici na oca.. haha Muzijak je isti takav, a najnemirniji je on.. :osmeh: Pa kako sam slabo znao, i napravio losu kotilicu itd.. dobro je ispalo za sad.. :bravo:Videcemo za dalje.. necu da ostavljam zenku da se pari dok ove ne odgaji, ne trebaju mi toliko ovi mali ukrasni, a ne bih da je forsiram.. kad ove izdelim.. tek onda drugi..
 
Nazad
Vrh