Radni ovčarski psi - Border collie i Hrvatski ovčari

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

deda Čampi

Član
Učlanjen(a)
5 Nov 2010
Poruka
46
Pozdrav svima koji se bave uzgojem ovaca i koza.

Dozvolite da se predstavim i da se upoznate sa mojim radom.

Uzgajivacnica ; Bartolovi dvori , bavi se uzgojem radnih ovcarskih pasa ; Border collie i Hrvatski ovcar.
Registrirana je u FCI/HKS i ISDS kinoloskim savezima.

Pored uzgoja pasa bavim se i skolovanjem pasa i izradom opreme za uzgoj ovaca i koza.

O mom radu mozete se vise informirati na mom sajtu ; www.bartolovi-dvori-hr.com

Da bi one koji nikome nevjeruju pokazao kako rade psi , mozete pogledati rad mojih pasa ;

- VIDEO - CHIP - [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=D5u9KuINpcI[/youtube]

- VIDEO BESSY - [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qGB39AxVSyI[/youtube]

U ovom trenu imam pasa i stenadi na prodaju , pa ako nekoga interesuje , moze mi se obratiti.



Mozete mi se javiti za sve informacije na ove teme a ako vam trebaju radni psi , navratite i uvjerite se.

Dobro dosli.

http://maps.google.com/maps/ms?hl=hr&geocode=&ie=UTF8&t=h&source=embed&msa=0&msid=109730861208486729637.00046e830357e0b8eba7b&ll=45.878537,16.869421&spn=0.044696,0.07699&z=14

Pozdrav od deda Čampija.
 
Dobrodosao:),vecian nas je bila na tvom sajtu i zna o cemu se radi.
Sad odmah da te bombardujem s par kratkih pitanja:)
1.Ako kupujemo dresiranog odraslog psa od tebe da li ce slusati novog gazdu kao i tebe bez pogovora i koja je cena takvog psa?
2. Da li Borderi kao i Pulini imaju urodjeni dar da budu okretaci tj dal ih je tesko dresirati ako se uzmu kao stenad?
:ppozdrav:
 
1.Ako kupujemo dresiranog odraslog psa od tebe da li ce slusati novog gazdu kao i tebe bez pogovora i koja je cena takvog psa?

Dresuru psa je najbolje da uradi vlasnik psa uz pomoc instruktora jer pas pozna glas vlasnika i samo njega slusa.
Moguce je da kupis skolovanog psa ali onda moras sa instruktorom proci i ti obuku da izdajes iste komande koje je naucio i da pas zapamti intonaciju tvog glasa.
Cijena skolovanih pasa je velika i rade se aukcijske prodaje pasa u Engleskoj.
Cijene se krecu od 1500 - 5000 funti !!!
Pogledaj na mom sajtu ; http://www.bartolovi-dvori-hr.com/web_bart/granicarski_koli/cijene/cijene.html
Imas izvestaj sa aukcijske prodaje u 7 mesecu ove godine.
_________________________________________________________________________________________________
2. Da li Borderi kao i Pulini imaju urodjeni dar da budu okretaci tj dal ih je tesko dresirati ako se uzmu kao stenad?

Border collie su radni psi - OKRETACI STADA kod kojih je plijenski nagon usmeren na to da obidju i dovedu , znaci to im je uloga.

Pulini i Hrvatski ovcari su takodjer radni psi ali njihov rad se nemoze meriti sa radom jednog Bordera.
Oni rade lavezom a to nije dobro jer rastjeruju stoku. Malo je dobrih radnih pasa jer se ne vodi briga da se pare radne kuje sa radnim psima. Tu smo mi SELJACINE u odnosu na Engleze koji su svoju pasminu strucno odgojili za ovu namenu.

Znaci , ova grupa pasa je cuvarska i mozda poneki nesto i uradi ali slabo.
Kod izbora stenadi treba ih testirati jer nisu svi stenci za rad a to mesetari koriste da bi uzeli pare ljudima koji to neznaju.
Znaci , sve sto je dobro i ima svoju cenu , zato se i postizu takove cene na aukcijskim prodajama.
Ali tamo vidis sta pas zna raditi i to je sigurno.
Nije to neki oglasnik gde napisu kako radi da boli glava a on samo digne nogu i zapisa ti nogavicu i corak.

SHVATAS - ZADOVOLJAN ? ? ?

Post je spojen: [time]петак, 05. новембар 2010. 14:20:07 CDT[/time]
_________________________________________________
futurefarming je napisao(la):
Pridružujem se dobrodošlici a i pitanjima. :ppozdrav:

Lepi psi, Border collie, nadaleko čuveni. ::svaka cast::

Hvala na dobrodoslici , da Border collie je pas No 1 , medju svim pasminama po svojoj inteligenciji i poslusnosti.
U UK je ; Caj , lula , stap i Border - Statusni simbol.
To je njihov nacin zivota i cene svoje.

A MI ? ? ? ? ?
Gde smo mi ? ? ? ?
 
deda Čampi je napisao(la):
1.Ako kupujemo dresiranog odraslog psa ..........................U UK je ; Caj , lula , stap i Border - Statusni simbol.
To je njihov nacin zivota i cene svoje.

A MI ? ? ? ? ?
Gde smo mi ? ? ? ?


deda Čampi, srdačna dobrodošlica na naš Forum i nadamo se Vašim korisnim i poučnim post-ovima !!!

Mala napomena: Tri i više upitnika zajedno otkucana daju "smeška" :haha:, pa kao da se smejete veoma ozbiljnoj temi ili komentaru. Zato sam napravio malu intervenciju na Vašem drugom post-u (upitnici sa razmakom - ? ? ?).

:ppozdrav:
 
Odg: Radni ovčarski psi ; Border collie i Hrvatski ovčari

Ok , majstore

deda je seljacina i nezna take cake sa tim upitnicima !!!
cu se popravim , dogovoreno

jedino jos slike da ubacujem , pokusao sam sa posebnim opcijama ali nece , preveliko kaze

ali tekst bez slike je kao i pivo bez pjene , hihihihiiii
u koju velicinu da ih ubacujem ?

a moji komentari , pa sve ovisi o posetiocima i interesu.

pucajte sa pitanjima , ako znam , dobit cete odgovor .
 
deda Čampi je napisao(la):
Ok , majstore

deda je seljacina i nezna take cake sa tim upitnicima !!!
cu se popravim ,..............................................
jedino jos slike da ubacujem , pokusao sam sa posebnim opcijama ali nece , preveliko kaze

ali tekst bez slike je kao i pivo bez pjene , hihihihiiii
u koju velicinu da ih ubacujem ?

a moji komentari , pa sve ovisi o posetiocima i interesu.

pucajte sa pitanjima , ako znam , dobit cete odgovor .

Hvala najlepše na brzoj reakciji i odgovoru!! Nema greške na početku za početnika, tu smo da pomognemo.

Što se tiče fotki najbolje bi bilo da to uradite sa programom koji se zove ImageBam, a objašnjenje se nalazi na: http://poljoinfo.com/caffe/postavljanje-slika-na-forum/msg134161/#msg134161

Pročitajte, probajte da postavite po jednu-dve fotke, a kasnije i više, pa ćete videti da ide lagano.

:ppozdrav:
 
Imam ja još jedno pitanje, kako se Borderi slažu sa drugim rasama? Ako su ovce u planini pa par mrcina ovčara u ekipi protiv vukova.

Takođe, da li bi Vi pristali da trenirate jedno štene Bordera kupljeno kod Vas zajedno sa 3-4 šteneta većih ovčara pa da to bude prava naštelovana ekipa? :cao:
 
Imam ja još jedno pitanje, kako se Borderi slažu sa drugim rasama? Ako su ovce u planini pa par mrcina ovčara u ekipi protiv vukova.

- Borderi se slazu sa svim psima jer nisu agresivni vec imaju smirenu narav.
- Border nikada nesmije ostati sa stadom i ostalim MRCINAMA ! , njemu je mjesto uz gazdu - pastira.
- zasto - zato jer on ce sakupiti ovce i dovesti ih kuci u stalu , gazdi
- ovi drugi neka cuvaju a INTELEKTUALAC ce doci i sakupiti sa gazdom .
_________________________________________________
Takođe, da li bi Vi pristali da trenirate jedno štene Bordera kupljeno kod Vas zajedno sa 3-4 šteneta većih ovčara pa da to bude prava naštelovana ekipa?

- NE , to ne dolazi u obzir jer skolujes samo Bordera a ostali ce biti dio ekipe a ti kao gazda ces pse upoznati i socijalizirati i upoznat ces pse da budu zajedno , to moze samo vlasnik i autoritet.
- mogu ti skolovati psa , ali ga najpre trebas kupiti , dogovaramo skolovanje i radimo ugovor.
- imam predlog , vidio si moju kuju Bessy , nju prodajem i radna je kuja , dogovorite se trojica i kupite ju , sparite sa mojim psom i podelite stence. Kuja vam ostaje a stence cete uciti da rade.
Dali sami ili samnom to je vec stvar dogovora.

Dobro ?
 
:D

da pokusam sa tim slikama , hihihiiiii

33f6ftl.jpg


qpfe46.jpg


5vna82.jpg


Jesssssssssssssssssssss :D imam gaaaaaaaaaaaa
Post je spojen: [time]1288965648[/time]
_________________________________________________
futurefarming je napisao(la):
Hvala na odgovoru, to za Bessy nije loša ideja, ima na forumu iskusnih ovčara a meni će valjati od neke naredne ture štene. :ppozdrav:

Imam ja stenadi odmah za tebe ako zelis , pogledaj ;

2mquq28.jpg


Muzjak - MATT

2s0zlms.jpg


Zenka - Missy

m3mah.jpg


Muzjak - Hack

Evo , imas na izbor.




Post je spojen: [time]1288991383[/time]
_________________________________________________
Imam i kujicu Hrvatsku ovcarku od izvanrednih roditelja ;

Rea Bartolovi dvori

1zx8g9i.jpg


Rea sa mamom Cicom

29n9vu8.jpg


Eto , kod dede imate svega.
 
Da se i ja pridruzim sa dobrodoslicom,mada sam i ja "novajlija"na forumu i da napomenem da je neko od forumasa vec ukazao na vas sajt pa sam ga vise puta posetio i odmah sam se "zagrejao"za nabavku kolija kod vas, pa sam pre neki dan zeleo da napravim "kontakt" ali u meduvremenu moj kraj je zahvatio zemljotres pa smo pretrpeli velike materijalne stete pa cu nabavku morati da odlozim za neko vreme,
Veliki pozdrav i sve pohvale za vas rad :cao:
 
Simovicu , pozdrav i tebi i hvala na dobrodoslici.
Sto se tice potresa , zao mi je sto vas je to snaslo ali to se i moglo ocekivati jer vas rejon od Dubrovnika prema Beogradu lezi na tektonskim plocama i uvek ce da drma , sta ces , tako je.
Jedino treba bolje graditi da ne srusi trud i muku sto gradite.

A Borderi , hm , evo imam da prodam tih pasa jer ljudi naruce , odu na more , kad se vrate skupljaju pare deci za skolu i tako ti je uvek.
Zeznuse me u Kombinatu Belje , jer narucili su 4 komada a onda sto razloga i tako ostadose.

Objavio sam da ih prodajem sve koji mi netrebaju jer svaki dan traze hranu a ja sam uvezao dva steneta iz Skotske tako da i za njih moram da sakupim pare.

Ovom prilikom svi koji imaju potrebu i zele Bordere imaju priliku da ih kupe kod mene jeftinije , jer ja ih nemogu toliko imati.
Medjutim nedam ih djaba ali cena ce biti puno niza.
Osim toga imam i kuja koje ce moci pariti sa mojim psima da nemoraju u Europu na put od 3000-4000 km.

U Srbiji i u BiH nema ni jedan radni a ni kuja , pa mislim da bi se trebali udruziti dvoje - troje i uzeti kuju i podeliti stence.
To je najbolje resenje.

Eto , imate ponudu pa javite se ili najavite kada cete doci , sve moze da se dogovori.

Evo mojih novih pasa od svetskih prvaka u radu ;

1fts7t.jpg

Mlada kujica - NELL , cerka svetskih i Internacionalnih radnih sampiona

2wrm8mf.jpg


Njezin tata ROY - Sampion sveta i Internacionalni sampion , pogledaj video ;

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=toFddnAMfng[/youtube]
_________________________________________________
qs9xc4.jpg

Mladi pas - LAD

2jewdci.jpg


Njegov tata CAP , ovogodisnji Internacionalni sampion.

Pogledajte video , drugi deo , kako je odradio zadatak po kisi i vetru i postao pobednik ;

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_aeWM517vlY[/youtube]

Vidis da vodim brigu da na nase prostore dovezem vrhunske pse sa dokazanom radnom genetiko.
Ne pitaj me koliko me to kosta , ludnicaaaaaaaaaaaa.

Svi koje interesuju psi mogu videti na mom sajtu sta je na prodaju - ovde ;
http://www.bartolovi-dvori-hr.com/web_bart/psi_za_prodaju/psi_za_prodaju.html

Zadnja vest od jutros - Bessy Bartolovi dvori je usla u ciklus tjeranja ;

35lt6wy.jpg


Eto , imate velik izbor a drugo je sve na vama.

Pozdrav od dede.
 
Hvala i tebi,slazem se i sto se tice ostalog jer cu morati da gradim bolje i cvrsce sobzirom da mi je kuca dobila, od strucne komisije kriznog staba,zutu traku i plahat da nije za upotrebu a na staji se srusio krov,tako da cu ovu primamljivu ponudu za Bessi nerado prepustiti drugima,ali se nadam da cu uskoro moci da priustim sebi bar jedno stene. Pozdrav :cao:
 
Eto , poceli smo o ovcarskim psima a tada nastade tajac.

Nitko vise nista ne pita !!!

Dali je to znak da ljudi sve znadu ili neznaju nista pa ni pitanje postaviti ili nema interesa za pomoc ovcarskih pasa.

Neznam , ali mislim da ima puno pitanja i tema koje treba obraditi i onima koji su nevjerne Tome , pokazati sta ti psi znace u radu na farmama , pasnjacima itd.

Reci cete , pa ja imam malo ovaca , sta ce mi !!
Pas je uvijek dobro dosao oko ovaca jer uvijek nesto treba uraditi a i tko ce zvati uvijek komsiju ili nekoga da se ovca uhvati ili slicno.

Da bi imali skolovanog psa trebate nabaviti stene od radnih roditelja , socijalizirati ga , da se navikne na svoje dvoriste i ovce , da upozna sve ukucane a u daljnjem skolovanju , sta smije a sta ne smije.

Skolovanje se izvodi u igri i na human nacin , nagradom za dobro uradjenu radnju na komandu.

Tko zeli imati dobrog psa treba ga upoznati sa ovcama i dnevnim navikama.
Kada se ide k ovcama , neka stene ide sa vama do vrata i neka posmatra ovce da se ne boji ovaca.

Postepeno ce se naviknuti i treba mu uhvatiti janje da ga omirisi , da shvati da mu nece nista a onda pustiti janje da otrci svojoj mami , pas ce potrcati za njim i biti sretan sto je KAO janje pobjeglo od njega !!!

To je osnovni pristup da se stene opusti i dobije samopouzdanje.

Treba paziti da ne ide samo k ovci koja ima janje , jer ovca ce ga udariti a to izaziva strah kod steneta.
Kada stene socijalizirate , opustite i kada nema straha od ovaca , vec ima cca 5-6 meseci.

Sada pocinje skolovanje jer stene je vec odraslo , ima snagu i brzinu da trci za ovcama ili da se izmakne ako ce ga ovca napasti.

Kako dalje ?
Ima puno nacina i metoda.
- sa DVD a
- sa instruktorom
- sam

Najbolje je sa instruktorom da se uci radnja po radnja , jer skolovanje traje od 6 - 12 meseci , sto ovisi o stenetu i vasem odnosu koji ste izgradili i poverenju.

Evo primera ucenja sa DVD a , kojeg mozete nabaviti i ako znadete engleski jezik nije problem a ako neznate , imate snimljeno i malo se ukljuci mozak i shvati.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZYODEanyncY[/youtube]

Ovo je deo skolovanja i prezentacija DVD a .

Evo jos jednog primera kako skolovati psa ;

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=B0sO1wdBhMY[/youtube]

A za danasnji post o Border collie , evo jednog lepog videa koji predstavlja Bordera opcenito ;

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=W-8CWltJGnM[/youtube]

Pogledajte , informirajte se , naucite i shvatit cete da to nije nemoguce ali i da posle svega vredi imati RADNOG psa.

Tako odgojen i iskolovan pas na vasem RANCU ce raditi sledecih 10 -12 godina i bit ce vam velika pomoc , jer sta uradi jedan pas nemoze ni deset ljudi.

Eto , potrudio sam se malo , naucio umetati video materijala , jer bez njih nemoze se shvatiti tema jer je preopsirna.
Bolje videti nego nagadjati i nista ne saznati.

Odrzao sam i dva seminara za devojke iz Ljubljane , pogledajte , deda ima seminarrrrrrrrrrr

- 2. druženje sa vodičima Border collie iz Slovenije
http://www.facebook.com/album.php?aid=2102472&id=1207544219

- 3. druženje sa vodičima Border collie iz Slovenije
http://www.facebook.com/album.php?aid=2103502&id=1207544219&ref=mf


[size=10pt][size=10pt]Jel takooo [/size] [/size] ?
 
pitanje,sta ako se ovce ne boje psa?cak naprotiv hoce da ga biju?
imam pulina i par ovaca kojima ne sme ni da pridje a deff je srcan pas
 
miladinovic je napisao(la):
pitanje,sta ako se ovce ne boje psa?cak naprotiv hoce da ga biju?
imam pulina i par ovaca kojima ne sme ni da pridje a deff je srcan pas

pas se mora nametnuti svojim stavom stadu da bi on bio dominantan , dozvoli da tu ovcu ujede jednom i videt ces da ce imati respekt od psa , daj mu podrsku da stekne samopouzdanje i bit ce sve OK , ne plase ga se !
 
Imao bih pitanje a io je,kako nabaviti DVD,jer kod nas mislim da nema instruktora pa nam samo preostaje treca mogucnost tj sam.
Pozdrav :cao:
 
Sve se moze organizovati , danas nije problem naruciti DVD , VIDEO ili KNJIGU ali problem je jezik na kojemu je sve snimljeno a to je engleski.

Oni koji razumiju taj jezik moci ce iz tih materijala shvatiti sistem kako se skoluje pas.
Medjutim u takovim materijalima nema a i nemoguce je u tako malo vremena opisati o socijalizaciji , disciplinskim radnjama koje jedno stene mora proci.

Za to imamo razne knjizice - skripte u kojima je to objasnjeno.
Najvaznija stvar u celom tom pristupu je da vlasnik steneta ili psa shvati da to nije ĐUKELA vec , sutra njegov radnik koji ce mu raditi ceo dan a nece ga varati.
Takav pas ce mu biti radnik 10-12 godina , sto ovisi o njegovom drzanju i ishrani.

Znaci , njihov odnos mora biti kao da su familija , obostrano poverenje i dobar odnos.

Sto se tice tih materijala , najbolje da vidimo koliko ljudi zeli takve materijale a onda da se naruce.
Problem je i placanje , jer imaju drugaciji nacin placanja nego kod nas , zato predlazem da vidimo kakav je interes a onda da jedan naruci za sve koji zele.
Inace cena takovih DVD je od 30 - 50 eura/komad.

Postoji i mogucnost da ja dodjem i da vam objasnim sistem i nacin skolovanja i da se nadjemo kod jednog od zainteresovanih i normalno da mi platite troskove i moje izgubljeno vreme.
Mislim da je to mnogo bolje nego da vi dolazite u Bjelovar.

Eto , tako se sve moze izvesti.

Za pocetak saznajmo kakav je interes , moze ?

:D :ppozdrav: ::svaka cast::
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh