Radni ovčarski psi - Border collie i Hrvatski ovčari

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
GOTOVO :D

Neka rade sta hoce a sa takim postovima VAN iz MOJE teme ; Radni ovčarski psi - Border collie i Hrvatski ovčari

hihihiiiii :zli: :haha: :haha:

Vracamo se PROFESORIMA , medju psima koji si RADNI PSI. :D
 
@deda Campi ,
meni se cini da je tebi zesce prespojio neki osigurac u glavi .
Zakljucio sam iz tvojih postova da na svetu postoje samo 2 vrste pasa :1 border i 2 tornjak - hrvatski ovcar. Tebi sve sto nije koli to je tornjak .
Odlicno , vec sutra idem u Beograd da im javim da su svi psi sa Homolja i Stare planine koji hiljadama godina cuvaju ovce i kidaju se sa vukovima u stvari tornjaci . Bravo , epohalno otkrice .
Drugo , odlican savet dajes Dejanu , neka proda sve ovce posto nista ne zna i neka za te pare kupi jedno stene od tebe i nakrivi kapu , sve je resio.
Eto drugari Miladinovicu i Simovicu da se ne javi deda ne bi ni znali da ne znate nista o psima i da su to u stvari tornjaci ::namigivanje::
Pas PULIN je neprevazidjen pas . Genetski ekstremno izdrzljiv , otporan , zdrav pametan , pitanje da li mu treba ikakva dresura , jer mi se cini da on rodjenjem sve zna .
Garantujem ti da kada bi 1 pulin prosao tvoju obuku za koju mislim da je odlicna , da bi vodio na ispasu stado ovaca i copor bordera u setnju i to sve zajedno i vratio ih kuci.
I na kraju nas je pa kakav je da je dobar je .
PS. Kazes nekom da postavlja glupa pitanja :haha:? Zapamti ne postoji glupo pitanje vec samo glup odgovor .
Imam odgajivacnicu Srednje azijskih ovcara i pitam koliko si prodao tih svemirskih pasa u zadnjih godinu dana :haha:
Pozdrav Dusan Filipovic Zemun
 
Momci lakse, nebi bilo lose da se malo spusti lopta. :cao:

Ipak bi trebalo da je ovo prijateljsko caskanje i razmena misljenja. :ppozdrav:
 
Dusan F je napisao(la):
@deda Campi ,
meni se cini da je tebi zesce prespojio neki osigurac u glavi .
Zakljucio sam iz tvojih postova da na svetu postoje samo 2 vrste pasa :1 border i 2 tornjak - hrvatski ovcar. Tebi sve sto nije koli to je tornjak .
Odlicno , vec sutra idem u Beograd da im javim da su svi psi sa Homolja i Stare planine koji hiljadama godina cuvaju ovce i kidaju se sa vukovima u stvari tornjaci . Bravo , epohalno otkrice .
Drugo , odlican savet dajes Dejanu , neka proda sve ovce posto nista ne zna i neka za te pare kupi jedno stene od tebe i nakrivi kapu , sve je resio.
Eto drugari Miladinovicu i Simovicu da se ne javi deda ne bi ni znali da ne znate nista o psima i da su to u stvari tornjaci ::namigivanje::
Pas PULIN je neprevazidjen pas . Genetski ekstremno izdrzljiv , otporan , zdrav pametan , pitanje da li mu treba ikakva dresura , jer mi se cini da on rodjenjem sve zna .
Garantujem ti da kada bi 1 pulin prosao tvoju obuku za koju mislim da je odlicna , da bi vodio na ispasu stado ovaca i copor bordera u setnju i to sve zajedno i vratio ih kuci.
I na kraju nas je pa kakav je da je dobar je .
PS. Kazes nekom da postavlja glupa pitanja :haha:? Zapamti ne postoji glupo pitanje vec samo glup odgovor .
Imam odgajivacnicu Srednje azijskih ovcara i pitam koliko si prodao tih svemirskih pasa u zadnjih godinu dana :haha:
Pozdrav Dusan Filipovic Zemun

Sada si vec zlocest.

Moja specijalnost su RADNI psi i o njima imam posebno mjesto a pogotovo o Borderu.
Pored njega u toj grupi su najpoznatiji Kelpi , Hrvatski ovcar i Pulin.
Ima jos pasmina ali njihov rad nije tako izrazen ni vredan paznje jer su to pasmine koje idu uza stado.

Ostali veliki psi su Cuvarski psi jer im je to uloga i to nisam rekao ja vec struka i njihovo poreklo.
Tu su najpoznatiji ; Sarplaninac , Tornjak , Kavkavski ovcar , Madjarski Kuvas itd.
O njima nemam sta pisati jer od njih se u radu ne trazi nista vec da svojom pojavom stite stada i imovinu svoga gazde.
O njima je sve receno i bez njihove pomoci bilo bi velikih steta u stadima iako ih ima jer ni jedna od tih pasmina nemoze se porediti sa vukom koji je divlja zver i retki su psi koji su savladali vuka.
Vuk se bori za opstanak i radi u coporu i uvek nadmudri psa a razlog je i taj sto su ti psi vezani.
Njihova uloga je da zaplase i signaliziraju gazdi o prisustvu vuka , da ga pokusaju otjerati a gazda ce , zna se , bum.
Dali sam tu u pravu ?

Nisam tvrdio nista o tim pasminama koje vi imate u Srbiji ali primerak koji smo videli je Tornjak po boji , visini , tipu , eksterijeru i naravi.
Komentirao sam njega.
Sarplaninac i psi koje su ukrstanjem dobili od njega su psi drugacijeg eksterijera , velicine , boje , duzine dlake a narav svih tih pasa je ista - ostri su i zato su u grupi CUVARSKIH PASA.
Kada te pasmine budu selektirane , ucvrscena genetika i nasljedne osobine tada ce biti i priznate od jedne od kinoloskih organizacija i maticna zemlja ce napisati standars tih pasa kojih cemo se svi pridrzavati a dok to ne bude reseno to su mesanci izmedju Sarplaninca i njihovih potomaka. Tu covek radi pokuse i svaki coban tvrdi svoju teoriju i njemu je njegov pas najbolji.

Dejan , on je mlad momak i istrcao se svojom diskusijom. Tacno je da sam mu rekao da se mane ovaca ako ima nesto drugo da radi jer na mladima svet ostaje i oni ce pre nesto savladati od nas koji smo matori. Na koncu , onaj koji nema zemlje , vise od 200 ovaca i svu mehanizaciju , dali mu se isplati da gaji ovce , to svako neka prizna sam sebi , ja sam se uverio koliko se zaradjuje i kako se radi sa ovcama. To je robija i ovce se uzgajaju tamo gde ima mnogo zemlje-pasnjaka gde nema ulaganja a ako im sve doneses pred njih slaba je korist od tog uzgoja.
Slazes se ?

Hrvatski ovcar.
Imam te pse vec dugo i velika je sreca kada naidjes na smirenog i psa koji nije nepoverljiv. Konacno imam pravu kuju koja daje izvanredne pse a i veliki interes za rad . Rad tih pasa je specifican i nemozes ga iskolovati radi njegovog temperamenta , lajanja a i onda kada radi taj rad nije fin i nemozes mu davati komande da odradi sta treba. Tocno je da je srcan , izdrzljiv i otporan pas ali njegov rad nemozes meriti sa radom jednog Bordera.Ja ih volim radi tog temperamenta , frckavedlake , brzine i vernosti ali da ti budem iskren vise nemogu slusati njihov lavez. Dobro je kada te pas poslusa i prestane ali kada si kod gazde 2h a on laje tih 2h e onda mi ga je dosta. Takovih pasa imas jako puno jer ih pare bez kontrole.

Da ti skrenem paznju - ovi psi koje vi zovete PULIN , su HRVATSKI OVCARI , tako da se ne zavaravate.

Spomenuo si moj uzgoj i hocu da ti kazem ovo ;
- moralan sam uzgajivac i jako puno ulazem u pse i njihovu genetiku
- moje kuje sam vodio na parenje u Italiju , Austriju , Nizozemsku i Njemacku , sve vrhunskim dokazanim radnim psima
- iz moje uzgajivacnice je otislo dvadesetak Hrvatskih ovcara
- 70 stenaca Border collie i za sve imam evidenciju , slike i sve podatke
- evo pa se uveri ; http://bordercollie.pedigre.net/vl.php?id=280

O mom uzgoju mozes sve saznati na mojoj web stranici i uverit se u sve moje tvrdnje.
Da sam takav neznalica nebi iz cele Hrvatske i Slovenije dolazili kod mene da nesto nauce kako skolovati psa , videti opremu za ovce i koze , pozivati me na prezentacije , takmicenja u sisanju ovaca , novinski tekstovi , TV emisije u kojima sam sudelovao sa svojim psima , na koncu prvi sam iz Hrvatske ugostio ovcare iz Vojvodine i Srbije i vodio ih kod nasih uzornih uzgajivaca ovaca i koza i na Bjelovarski sajam.
Kada sve to sagledas morat ces barem sebi reci ; Onaj matori ipak nesto znade i ulozio je mnogo.

Mislim da si me krivo shvatio , jer moja namera je od pocetka pomoci i pisem o temama koje najbolje znam. Sta neznam ne lupam gluposti samo da se javim a takovi znas i sam , ima.

I na kraju da ti kazem ovo ; Nemoj se zezas jer zena mi je iz Zemuna i sada je tamo , i nemoj da ju posaljem da te grdi , hihihiiii
E onda si obro bostan od nje , hihihiiii
 
deda Čampi je napisao(la):
dejan26 je napisao(la):
Deda,razumeo sam sve. :ppozdrav:
DEJANE - BRAVO
Bravo zato sto si SHVATIO moje poruke ili si toliko kulturan da ne ides u polemiku sa covekom koji na tu temu zna vise od mnogo njih.
Za tebe ima nade da budes dobar covek i radnik , jer priznajes pogresku ali steta je sto takovi cuvaju ovce.
Citaj , uci , koristi znanja drugih i uspet ces.
Sa ovcama sumnjam jer ti i tvoja mladost trebali bi raditi neki drugi posao a ne trcati za ovcama.

Deda ti zeli uspeha ali i daje savet ; Bezi od ovaca - bit ces uvek sirotinja.
:D ::svaka cast::
Upalo mi je ovo u oci da bjezi od ovaca jer ce uvijek biti sirotinja.
Nije to tocno,sve zavisi kako radi i cime se tocno bavi,kojim iskoristavanjem ovaca.
Ljude ulaze u razne investicije bez imalo pameti,medutim da malo neke stvari sagledaju na papiru neke stvari zapoceti sa ovcama se i isplate ::namigivanje::

Imam kuju Hrvatskog ovcara,prekrasan primjerak.
Nakon nje ce 99% dodi jos jedan Hrvatski ovcar i Border Collie u dovriste :bravo:
 
Evo dede sa konkretnim i vidljivim rezultatima , da malo komentirate a ne da polemisemo , bez veze.

Dolaze mi iz Slovenije na skolovanje njihovih pasa.
Evo prilike da vidite kako se to radi ali i da vidite kako se ponasa IZLOZBENI i pas RADNE linije.

Skolovanje psa IZLOZBENE LINIJE ;

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2mZLf9QWWbI[/youtube]

http://www.facebook.com/album.php?aid=2102472&id=1207544219

Svatko od vas i laik ce vidjeti da pas nema izrazenu koncetraciju , temperament ni volju vec bi se igrao. Nema dobar pljenski nagon koji je bitan u radu i skolovanju pasa.

Skolovanje RADNE LINIJE PSA ;

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CgbrHYpFy34[/youtube]

http://www.facebook.com/album.php?aid=253439&id=810498149&fbid=466641553149

Ovdje mozete vidjeti da pas ima koncentraciju , zelju , temperament , da je na pravoj udaljenosti od ovaca i da je poslusan , da radi sta s od njega trazi.

Eto, to je tipican primer, kakove su razlike i kako se skoluje radni pas i od njega trazi da bude uvek u balansu u odnosu - vlasnik - pas.

Pozdrav svima koji mi dele lekcije , mi i dalje nastavljamo i po snegu dok se moze.

Vas deda Campi
 
Da li mozete da nam kazete,koje komande pas treba da savlada,pre pocetka rada sa ovcama.
Pozdrav :cao:
P.S. Uvek je lepo videti dobro obucenog psa.
 
SKOLOVANJE BORDER COLLIE

Prije pocetka sa specijalnim skolovanjem , znaci radom sa ovcama potrebno je sledece ;


- kupiti stene od dokazanih radnih roditelja ,
- testiranje i izbor steneta koje nije plasljivo , ne cvili na bol , koji dobro prati sve ocima , koje je zainteresirano za sve sto se ispred njega krece itd
- stenetu treba snimiti kukove i oci a ako je muzjak , dali su mu testisi spusteni
- socijalizacija psa sa novim vlasnikom i ukucanima
- osnovne disciplinske radnje ; sedi , lezi , pusti , ne , fuj , dodji ili uz nogu , napred itd.
- testiranje steneta sa ovcama.
- da se sa stenetom ide postepeno kod ovaca a najbolje da se uhvati jagnje da ga omirisi i da shvati da mu nece nista
- stene treba odvoditi k ovcama ali ne dozvoliti da ih tjera ako nije dovoljno brzo da moze da pobegne ako ga ovca napadne - da eskivira !!
- znaci , sa ozbiljnim skolovanjem sa ovcama treba poceti od 5 meseca starosti

TO JE OSNOVA PRE POCETKA SKOLOVANJA

inz96a.jpg


2lwkvpg.jpg


2e2p28l.jpg


1zxp8ra.jpg


2r454jl.jpg


jua8h2.jpg



P.S. Uvek je lepo videti dobro obucenog psa.

Ne , dobro je imati dobro obucenog psa jer onda smo sigurni da cemo vladati sa stadom a to je uzitak i sigurnost u radu.
Svaki dobro obucen pas je ponos svoga gazde i velika pomoc.
 
Pre svega hvala na odgovoru i nadam se da ce vasi odgovori na nasa pitanja pomoci buducim pa i sadasnjim vlasnicima radni pasa.Mozete li da nam kazete koji je redosled komandi koje pas treba da savlada nakon uspostavljanja odnosa pas-stado.
Pozdrav :cao:
 
SIMOVIC je napisao(la):
Pre svega hvala na odgovoru i nadam se da ce vasi odgovori na nasa pitanja pomoci buducim pa i sadasnjim vlasnicima radni pasa.Mozete li da nam kazete koji je redosled komandi koje pas treba da savlada nakon uspostavljanja odnosa pas-stado.
Pozdrav :cao:

Ovo se odnosi samo na radne pse Border collie.
Pre svega morate znati da su oni OKRETACI STADA , sto znaci da im je uloga da stado dovedu ili usmere u zeljenom pravcu a koji odredjuje vodic.

KOMANDE ;

- okreni desno
- okreni levo
- okreni-dovedi
- stani
- lezi
- okupi u krug
- polako
- izvedi
- napred
- pusti-ostavi
- uz nogu

To su komande koje pas treba znati izgovorene recima i zvizdaljkom.
Nije vazno kojim ce jezikom biti izgovorene ali vas dvoje morate znati sta se radi na odredjenu komandu recima ili zvizdukom.
Na malim udaljenostima je to recima a na vecim udaljenostima do 800m je izdavanje zvizdaljkama.

Da pojasnim onima koji neznaju , pas nezna azbuku i znacenje reci L E Z I , vec registrira boju glasa i intonaciju.
Kada to savlada uz govornu komandu daje mu se i zvucna komanda , tako da savlada ta dva nacina komandovanja.
Normalno da se sve komande izdaju u kasnijoj fazi skolovanja dok pas ne savlada dovodjenje ovaca , balans u radu , odvodjenje , dovodjenje , mjenjanje smera kretanja a tek onda se ide na komandovanje jednim od ovih nacina.
Ovaj prvi deo je najvazniji da pas nauci na balans i odstojanje od stada te kretanje prema vlasniku.
Odstojanje od ovaca je bitno da ima u vidnom polju sve ovce i da ih ne ostavi koje su vise u jednoj od strana.
To se desava psima koji imaju vise pogleda - EYE , zamrznuti pogled , koji se radi jakog nagona jednostavno hipnotiziraju u tom polozaju.

Ovo se ne uci samostalno vec sa instruktorom jer svaki pas je individua za sebe i ima svoj nacin i temperament.
Samostalnim ucenjem mozete napraviti pogresno skolovanje koje vise nikada necete moci ispraviti.

DOBRO - ZADOVOLJAN ??


2a0gbwx.jpg


Pogled - Koncentracija

DOBRO , OCE LI TKO DA PLATI JEDNU LJUTU ? ? ? ? ? :veseljak::
 
Dobro-zadovoljan naravno! :D
Sto se tice ljute imamo je u dovoljnim kolicinama,pije se i uz salatu sve dok ne stigne sa raznja,posle cega prelazimo na vino ali nije obavezno naravno i razume se gosti ne placaju :veseljak:: :veseljak::
U meduvremenu meze li detaljnije objasnjenje ucenja komande levo-desno?
Pozdrav :cao:
 
NA OVAJ DEO SI ZABORAVIO

Normalno da se sve komande izdaju u kasnijoj fazi skolovanja dok pas ne savlada dovodjenje ovaca , balans u radu , a tek onda se ide na komandovanje jednim od ovih nacina.
Ovaj prvi deo je najvazniji da pas nauci na balans i odstojanje od stada te kretanje prema vlasniku.


Zaboravio sam napomenuti da se skolovanje u ovoj prvoj fazi izvodi sa 6-10 ovaca.
Ovo je osnovno da pas nauci da dovodi ovce i da uvek bude u polozaju 12h u odnosu na vlasnika ili instruktora.
Normalno kod ucenja ovog dela , kreces se unazad jer pas ti dovodi ovce i zato ti treba a ne da ih izgoni , to ce uciti poslednje.
U tom svom kretanju mu je dozvoljeno da bude u polozaju 9 ili 15h a ostalo nije dobro jer nije iza ovaca i zato ga se poplasi plasilicom koju mozes videti na videu.
Medjutim tako se radi dok ne shvati gde mora biti i posle se radi bez plasilice jer ako se nastavi ocekivat ce uvek da mu pokazujes kuda da ide.

U celom tom ucenju , ne govori mu se nista osim kada dodje blize od 10-15m da stane ili legne , da ga se zaustavi dok ti i ovce ne odete na vecu udaljenost a zatim mu se komanduje - napred.

Najvaznije je da mu se ne dozvoli da prilazi blizu jer tada u vidnom polju nece imati ovce koje su mu ostale sa jedne ili druge strane stada a i njih treba sakupiti u stado.
Ova vezba se uci najduze jer je baza celog rada - DOVESTI OVCE i u kojoj ga se navodi da misli i sam donosi odluke kuda ce i kako ali da sve ovce ima ispred sebe i tjera ih prema tebi.

TO JE TO.

Mislim da sam na drugarskoj bazi uradio mnogo i da ces shvatiti bitno i da neces srljati u skolovanju a za daljnje savete me nemoj pitati , jer ja prodajem moje znanje i iskustvo kao i svi drugi.
Ja pse i njihovo skolovanje a vi jaganjce.

Na sajtu sam 21h i nemam ama bas nista od toga vec cu imati ratu za internet samo vecu a tvoj operater od mene zahteva da imam 30 postova da bi mogao da napisem oglas u kojem nesto prodajem.

Shvatas.
Ja sam na ovu temu , vise od mnogo njih napisao, nego ce oni za godinu dana i jos bi polemizirali.

Daljnje instrukcije naplacujem i ja , hihihihiiiiii

A za rakijuuu i kajmak ce da se dogovorimo , jednom , ako bog da . :veseljak:: ::super:: :veseljak::
 
deda Čampi je napisao(la):
............................................
Na sajtu sam 21h i nemam ama bas nista .........................................a tvoj operater od mene zahteva da imam 60 postova da bi mogao da napisem oglas u kojem nesto prodajem.
Shvatas.
Ja sam na ovu temu , vise od njega i mnogo njih napisao, nego ce oni za godinu dana i jos bi polemizirali.
Daljnje instrukcije naplacujem i ja , hihihihiiiiii
A za rakijuuu i kajmak ce da se dogovorimo , jednom , ako bog da . :veseljak:: ::super::

deda, hajde prosvetli nas ko je i da li je to od tebe (od Moderatora na Forumu) tražio 60 post-ova da bi se ovde oglasio (koliko znam još uvek je u Pravilima oglašavanja 30 post-ova)?!?!?!

:ppozdrav:
 
Moram priznati da sam se prybojavao,da ne kazem ocekivao, odgovor TO JE TO pa su pitanja bila malo opsirnija kako bi smo dobili nekakav okvir obuke.Preostaje mi samo da se zahvalim na savetima i da kazem da dobrodoslica stoji. :ppozdrav:
Pozdrav :cao:
 
Simovicu , zar to nije u redu i normalno.
Tema o kojoj sam pisao je pogledana 1300 puta a to znaci da je ljudima interesantna i nepoznata.
Sta ja imam od toga , bas nista vec uvek mogu da ocekujem da me tamo neki proziva i postavlja pitanja bez osnove.
Da sam napisao da prodajem DVD materijale po 50 eura svi bi me popljuvali ili da mi moraju za pola sata naganjanja mojih ovaca sa njihovim psom plate 20 eura .

Medjutim svi oni koji zele i trebaju radnog psa toliko placaju , idu u Italiju , Austriju i dalje , na koncu dodju kod dede da popricamo zasto nesto nije u redu.

Tako ti je to , znam da svi mi imamo pomalo pojma o necemu ali ovde nema improvizacija vec sve ima svoj odredjeni rezon po kojemu se radi a kada naidje pas koji ima svoju osobnost koja se razlikuje od drugih menja se pristup obuke prema njemu.

Da bi vam sve objasnio morao bih pisati malu knjigu i opet bi netko radio po svome i nebi uradio kako treba ili bi rekao ; Koji kur zna onaj matori , ja sam ovako ili onako.

Zato , treba prestati i ne polemisati a tko ce zatrebati moj savet ili pomoc znat ce me pronaci.
Svi koji pokusaju skolovati ili ce uspeti ili ce konacno shvatiti da to nije bas tako jednostavno ,da ima svoj rok obuke , da to nije preko noci , vec treba da slomis ovce da bi on onda radio.

Medjutim tko treba radnog psa dat ce si truda i nauciti ce ga sam ili ce potraziti i platiti pomoc drugoga , tko zna.

Svima mogu ponuditi pse dobre genetike , DVD i video materijale a ako netko zeli doci i odrzati prakticni dio sa njim i njegovim psom.

To vise nije piskaranje po forumu , da se pravim vazan vec je to rad i prenosenje znanja koje svi pametni ljudi naplacuju.

Nadam se da shvatas zasto sam prestao pisati detalje , jer skolovanje se ne izvodi tako vec prakticno i ima svoju cenu. Da bi se dobro skolovao pas nemoze se skolovati preko foruma jer prema svakom psu imas odredjeni odnos a to vidis kada ti dodje u ruke a vidis i kakav je gazda.

Dali je on karakter , dali voli svog psa , kakav pristup ima prema njemu ili je lovaros koji misli da sve moze kupiti parama , da je on najpametniji i da ima neku novu toplu vodu koju je on izmislio.

Mislim da si shvatio , jer u temi gdje si ti pisao o psima sam video kakav ti imas pristup i kako objasnjavas. Ja ne zelim tako raditi , gubiti vreme i citati komentare .

To je ponavljanje davno napisanog a kome treba pas kupit ce DVD , video , knjigu i procitati a oni koji to ne urade njima pas ne treba ili im se nesme ni prodati jer ce radi svoje samouverenosti da su najpametniji samo muciti ili unistiti zivotinju ni krivu ni duznu i nece nista postici.

Lako je odgojiti i nauciti psa a tesko nepoverljivog coveka.
 
Slazem se ali znam da se dresura ne mozi nauciti ni preko DVD ili prirucnika ako nemate iskustva pa sam ponudio malu pomoc neiskusnima ali kao sto rekoste dok ne osmotris navike psa radis na slepo.
Volim pse narocito dobro obucene i zavisno od karaktera psa se, kao sto rekoste,koriste se razlicite metode obuke tako da dobar dreser i od loseg izvlaci dobro.Mislio sam ako neko ima dobrog psa sa malo truda i vremena moze dobiti mnogo.Primeti se malo zainteresovanih.za direktan razgovor pa samim tim od pomoci nista a to mi je bila namera.
Iz razgovora sa vama se uvek moze ponesto nauciti (besplatno) :haha:sala naravno za ono u zagradi.
I dobar dreser ponekad napravi greskicu kamoli neiskusan vlasnik ali uz malu pomoc strpljiv vlasnik mozi dobro uraditi bar osnovnu obuku bez koje pas nece zauzeti pravo mesto u porodic,za radne da ne govorim.
Dok pisete o dresuri raste i citanost ove teme pa samim tim bice vise interesenata.
Pozdrav :cao:
 
deda Čampi prvo lijep pozdrav i dobro došli na ovaj forum.Od svih poljoprivrednih foruma na ovome se jedino priča o psima koji rade oko stoke i na imanjima bilo kao radni ili čuvarski psi,sve bi ja njih stavio pod radne.deda Čampi čitam sve Vaše napisane postove o borderima,cijenim svo to Vaše ulaganje i rad sa psima,no isto tako podržavam i članove ovog foruma koji su stočari.Vidim da se pretjerano namečete sa svojim psima i silom bi to htjeli prodati,i negdje čak i pljujete po HO,pulinima,bujtarima i več kako ih tko zove.Što uopče nije u redu ,jer ti psi su na ovim prostorima i stvoreni za rad oko stoke.Kako sam rođen u srcu Slavonije i centru uzgoja tih pasa,tako jako dobro znam kakvi su to psi.Iako je sada na prostorima Hrvatske i same Slavonije i Baranje rijetko viđeno još tjeranje svinja na ispaše.No imao sam iako davno viđati te pse u radu.Nigdje nevidim bordere u radu sa svinjama.HO je više univerzalniji pas,i za razliku od bordera on ostaje uz svoje stado.Ne napušta ga i ostavlja bez nadzora i odlazi sa gazdom.Znači usput je i čuvar.Jednostavniji i skromniji u pitanju smještaja i ishrane,netraži puno.Vratimo se sada borderima i cjenom istih.Jasno je da je cijena pasa velika naprotiv i prevelika za današnje vrijeme neimaštine,bilo u Hrvatskoj ili Srbiji.Nismo mi bogati EU farmeri koji se mogu isprsiti i kupiti jednog takvoga psa.Ljepo je imati ili čak vidjeti takvog psa u radu,ali neide.Za cijenu psa možeš si nabaviti neko rasplodno grlo stoke koje ti može pospješiti daljnju proizvodnju,a za rad če ti poslužiti i HO,pulin ili bujtrar pa čak i neki teški križanac.Sve ovisi o samoj jedinki psa i njegovom gazdi.Ove jeseni imao sam prilike vidjeti stado od svojih 300tinjak ovaca,vidim samo čobana-pastira ali nema nikakvih crnih pasa.Doslovce nevidim nikakve pse pored čovjeka,odjednom iz mase izlaze neka dva manja žučkasta križanca.A rade sa ovcama ko pravi.Imao sam ja kuju HO vrhunskog i radnog i izložbenog karaktera sa pedigreom koja se dokazivala za ono što je stvorena.Iako štene svojih 6-7mj nije odstupala od nerasta svojih 300kg i nije za nju bilo nešto nepremostivo da izvrši zadano.Samo šteta jer nije dočekal starost,stradala pod točkovima auta. Sa druge strane kolega je imao isto HO koji nije imao zanimacije i taj je postao onakakv kako ste ga opisali,lajav,dosadan,agresivan.Još dosta vremena treba proči a čak možda i nikad da border osvoji teritorij HO,bujtaru ili pulinu,ako po ničem drugom onda po cijeni psa
 
Nažalost tačno je - deda Čampi nije više medju nama. Prvo sam, slučajno, pročitao ovo:

1z5ls2r.gif

zatim, radi provere, poslao poruku KARMEN i jutros dobio odgovor:

"Preminil je lastnik psarne Bartolovi Dvori.Tako da se sedaj oddaja večina njegovih psov. Več o njih si lahko preberete na njegovi strani http://www.bartolovi-dvori-hr.com/

Oddaja jih Alen Marekovic lastnik psarne Mawlch http://www.bordercollie.hr/ :

"As my old friend and colleague breeder, Deda Campi, passed away, his family put me in charge of re-homing his dogs.
Some of them are quite old and we are just looking for good hands take them. Other, younger, will be sold for reasonable in my opinion pretty low) price.
Anybody who is interested in giving a new home to any of these dogs, please let me know.
Here is the list of dogs:

2female and 1 male pups by Jim (Serge van der Zweep) and out of Bessy Bartolovi Dvori, 10 months old, all black/white/rough, details: ........................" i tako dalje.

Neka mu je večna slava !!!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh