Kad se sta seje ?

misoo83

Član
Učlanjen(a)
26 Okt 2010
Poruka
578
Lokacija
pancevo
Pozdrav

Od sledece godine bi trebao da pocnem sa bastovanstvom ali problem je u tome sto ja ne znam kad se sta seje , sadi u basti pa ako bi ste bili ljubazni i napisali npr salata - 3 mesec sejanje i slicno :D

Npr mene bi zanimalo razno:

Rotkvice
Cvekla
krastavci
mrkva ( sargarepa)
tikvice
luk ( crveni )
beli luk
blitva
paprika
paradajz
grasak
pasulj
kukuruz ( onaj za kokice)
suncokret ( da imam na zimu sta da grickam)
spanac
lubenice
bundeve
krompir
salata

to je to otprilike sto mi palo na pamet da je pre mama sejala , ako se setim jos necega dodacu u listu :cao:
 
napisao si nesto sto je nemoguca misija u temama ima pisano skoro za svaku povrtarsku kulturu procitaj ranije postove i videces. Niko ti poinaosob nece pisati o jednoj kulturi
 
Koje povrće prvo sadite na otvorenom polju, znači ne kad proizvodite rasadu. Interesuje me kad se prve vrste povrća presađuju na poljima u proleće.
 
Da, znam za varijantu kada se luk posadi u jesen, pa tako prezimi. Meni je interesantno šta se od ostalog povrća prvo, drugo treće i slično sadi na otvorenom.
 
Evo našao sam na netu jedan kalendar --- izvor poljosfera.com

FEBRUAR:



  • Priprema bašte za ranu stevu. Primena zemljišnih herbicida na površinama za uzgoj crnog luka i graška,
  • U povoljnim vremenskim uslovima, sadnja crnog i belog luka i setva spanaća, salate, rotkvice, graška, mrkve, peršuna i paštrnaka.

MART:



  • Setva spanaća, salate, rotkvice, graška, mrkve, peršuna i paštrnaka.
  • Sadnja krompira, salate, kupusa, kelja, kelerabe i rena,

APRIL:



  • Završavanje setve luka, graška i mrkve,
  • Direktma setva paprike početkom, paradajza polovinom, a krastavca, tikvice, pasulja, boranije i kukuruza šećerca u trećoj dekadi aprila,
  • Sadnja krompira, kupusa, karfiola i kelerabe,

Za krompir znam, mi smo ga sadili polovinom marta uglavnom, ali me zanimaju i ostale kulture koje se ranije mogu saditi.
 
Имате ли неку сорту грашка да препоручите за башту? Треба ми што ранија сорта.

Време је овде у Бачкој прилично повољно, нема неких мразева већих ове године. Обично парадајз пресађујем почетком маја, па сам мислио на то место у башти пре њега да посадим (и оберем) грашак.
Пошто сом потпуни почетник у повртарству, поврће углавном узгајам за своје потребе, занима ме да ли препоручујете да се грашак посади почетком до средине фебруара? Ако сам добро разумео, доспева за 60-70 дана.
Првенствено планирам да га посадим због азотофиксације (ваљда се тако каже), али би волео и да имам шта да уберем. :osmeh:
 
Kasno je sada za grašak ako planiraš da ti pristigne u prvoj polovini maja. Sa setvom koja će biti moguća kada se zemljište prosuši ( npr. možda 1-15. februara kako navodiš) grašak će ti stići krajem maja. Meni sa novembarskom setvom stiže za berbu u prvoj dekadi maja.
 
Nazad
Vrh