Subvencija poljoprivredi za 2011 godinu

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja mislim da je rekao zetvu a novinari pogresno napisali..
Ja sam danas zvao info centar ministarstva i rekli mi da uredba jos nije izasla u pisanoj formi tj jos nije napisana.
 
Blokade

1. bili smo na blokadi na NS - Čenejskom mostu s tim što je krenulo 300 traktora iz Lipara a stiglo 7 na most,ostali kud koji
2 Policija je kršeći 39 član ustava protivustavno zaustavila registrovana vozila na mostu sprečavajući saobraćaj
3 E ondak smo mi rešili da zaustavimo njih :osmeh:
NAJVAŽNIJE : Nije ministar NESPOSOBAN. On je vrlo SPOSOBAN
samo je pitanje za šta?
Čovek je bio direktor agencije za privatizaciju
Sad su rešili da privatizuju našu zemlju ko što su firme
Da bi nas privatizovali moraju nas upropastiti a to se najlakše radi tzv "navlakušom" zaduživanja.
Svi se zadužili, onda nam skinuli subvencije a na koje smo računali
kad lipsaju seljaci otmi im zemlju.
Glasao sam za žute na lokalnim izborima mislio njihov čovek najobrazovaniji nešto će napraviti. Na republičkim glasao za neke leve opozicionare.
Na sledećim nemam pojma samo ću da vidim ko je najjači samo da žute skinemo i njihovog ministra poljoprivrede.
Politika je isto što i organizovani kriminal,nema razlike ( KUM III)
 
Kašnjenje uredbi i najava drastične promene pravila igre usred godine dovela je pitanje subvencija u poljoprivredi u fokus interesovanja mnogo šireg kruga ljudi od nas koji se time bavimo. Prateći reakcije na drugim forumima gde ljudi nemaju veze sa poljoprivredom naišao sa na ovo:

Why New Zealanders don’t like subsidies
According to the Kiwi outlook, the ill effects of subsidies include:

Resentment among farmers, some of who will inevitably feel that subsidies are applied unfairly.
Resentment among non-farmers, who pay for the system once in the form of taxes and a second time in the form of higher food prices.
The encouragement of overproduction, which then drives down prices and requires more subsidization of farmers’ incomes.
The related encouragement to farm marginal lands, with resulting environmental degradation.
The fact that most subsidy money passes quickly from farmers to farm suppliers, processors, and other related sectors, again negating the intended effect of supporting farmers.
Additional market distortions, such as the inflation of land values based on production incentives or cheap loans.
Various bureaucratic insanities, such as paying farmers to install conservation measures like hedgerows and wetlands—after having paid them to rip them out a generation ago, while those farmers who have maintained such landscape and wildlife features all along get nothing.

izvor: http://newfarm.rodaleinstitute.org/features/0303/newzealand_subsidies.shtml


Za one koji ne znaju engleski moj brz, kratak i grub prevod:

Zašto farmeri u Novom Zelandu ne vole subvencije:

Međusobni sukobi i osećaj nekih farmera da su oštećeni. (Poznato?)
Osećaj ne-farmera da prvo finansiraju farmere a zatim i kupuju skuplju hranu. (Mnogi u Srbiji koji nisu u poljoprivredi ljuti su što subvencije postoje)
Podsticanje prevelike proizvodnje koja obara cene pa su zato potrebne još veće subvencije.
Podsticanje obrade zemljišta koja se bez subvencija ne bi obrađivala čijme se povećava degradacija okoline.
Činjenica da većina novca od subvencija brzo završi kod trgovaca i prerađivača hrane i ostalih povezanih sektora negirajući poentu davanja subvencija. (Mislim da je ovo vrlo relevantno i za nas. Dižu se cene repromaterijala, traktora i mehanizacije, zakupa zemlje, hemije delom i zbog postojanja subvencija od kojih bi svako da štrpne koliko može a u tome i uspevaju)
Dodatne anomalije kao inflacija cene zemljišta bazirana na podsticajima za proizvodnju ili jeftinim kreditima. (Pod inflacijom pretpostavljam da misle na rast cene zemlje, i mi imamo isti efekat)
Razne birokratske besmislice ... itd (Ovaj deo o plaćanju za uklanjanje pa posle vraćanje živica nema puno veze sa nama ali besmislica ima i kod nas za izvoz sve do ove zadnje sa blokadom cele Vojvodine danima zbog subvencija).

Da izvučem još i detalj da je do ukidanja subvencija došlo na zahtev udruženja farmera i odbijen je od tadašnje vlade ali ga je sledeća prihvatila posle višegodišnje rasprave i postepeno u roku od par godina potuno ukinula subvencije u poljoprivredi.

Negativne posledice bile su mnogo manje od očekivanih. Propalo je 1% farmi, neki su upali u probleme oko otplate kredita koje su uzeli u drugim okolnostima (subvecionisane kamatne stope su povećane), povezane delatnosti su imale pad prihoda.

Pozitivne posledice su bile da je produktivnost rasla mnogo brže, udeo poljoprivrede u ukupnom GDP se povećavao, izvozi se više nego ranije i sve to uz činjenicu da im je poljoprivredno tržište među najotvorenijim u svetu.

Pre nego što sam naišao na ovo bio sam čvrsto uveren da su subvencije neophodne zbog toga što postoje u EU i okruženju ali sada nisam baš toliko siguran. Možda smo suviše skoncetrisani na tu crkavicu što nam država daje (a ko daje može i da prestane ili znatno smanji) a premalo na druge i možda bitnije zahteve. Recimo, otvaranje široke i ozbiljne rasprave o agrarnoj politici ove zemlje u budućnosti i iznalaženju načina da stvarno za mala gazdinstva od par ha, koja ne mogu više da žive kao do sada, nađu rešenja i onda merama i uz pomoć vlade preusmere, prestruktuiraju i ostanu tamo gde jesu. Verovatno ima još mnogo bitnih i neophodnih stvari koje su ostale u senci borbe oko (sve manje) para iz budžeta.
 
I u Evropi postoje slicne analize. I kod njih su sukobi oko subvencija, i za sada su se dogovorili da smanjiju postepeno. Htei su i vise, ali je izbio sukob izmedju Francuza, koji najvise koriste, i Nemaca koji najvise daju. Normalno, Englezi su cutali i smrdeli, ko po obicaju, dok je za njih neko rintao. Pa su se onda dogovrili na kraju da Nemci popuste tu, a Francuzi na politickoj strani. Mislim da su subvencije ove godine u evropi smanjene za nekih 700-800 miliona eura. Plan je da smanjuju i dalje. Videcemo. U sustini, ni oni ne bi davali subvencije, ali su se izborili za odredjene monopole, pa odatle izvlace lovu, a sa druge strane su politickim pritiscima izborili povoljne pozicije za svoje proizvode. Iliti, sila Boga ne moli. A mi se nadamo onom nastavku, Bog silu ne voli. Neko je racunao, da ako ste kupovali svako izdanje Windows-a, da ste potrosili dosta vise para nego za nekoliko osnovnih zivotnih namirnica. Malo apsurdno.
 
Da dodamo samo malo apsurdnosti u vezi sa subvencijama. Naime jedna tv kuća iz Nemačke istraživala je ko su zapravo korisnici subvencija za poljoprivredu. Naišli su na veome neočekivane rezultate jer se ispostavilo da je zapravo dobar deo subvencija za izvoz hrane otišlo u budžet avio kompanija i brodskih prevoznika. Budući da oni prelaze granice tokom pružanja svojih usluga ispalo je da na svaki lunch paket ili ti obrok imaju subvenciju. Tako je npr samo Lufthansa inkasirala jedne godine oko 2,5 miliona evra na ime subvencija za izvoz. Apsurd je naravno u tome što je ta hrana plaćena kroz cenu karte i to po ekonomskim cenama. Za one koji razumeju engleski okačili smo i video klip.
 
A u Engleskoj izbila afera jer su korisnici subvencija bili nekakvi lordovi i slicni, a na konto livada, sumaraka, i terena za golf.

Eh, kad bi ovi u EU nastavili sa smanjivanjem subvencija, a najbolje bi bilo da ih ukinu, sto je najlogicnije. Moja zelja.
 
Tokom 80-tih godina nije bilo subvencija a poljoprivredna proizvodnja je tada imala mnogo veću produkciju nego danas. Jedine subvencije su bile za setvu repe...
 
Netreba jednostavno povecavati subvencije i kraj.Toliko cete dobijati kroz 15-20 godina kroz neku strategiju poljoprivrede ovako samo zahuktavaju poljoprivrednike i sve redom
 
Opet kazem da bi bilo bolje da daju ljudima realnu cenu nego da mazu oci subvencijama.
Inace su ujaku legle pare za refakciju sad me mama zvala da mi kaze,sutra ide da vidi koliko za PIO da uplati pa da dobije i subvencije.
 
@paorpaor,

Kolega ja vas aposlutno podrzavam. Te subvencije koje Ameri i EU isplacuju svojima su katastrofa za nas. Tako da moze blokada, i to da blokiramo Meri Vorlik. To ce ih totalno zbuniti, jer to jos niko nije radio. Bolje nek se oni dogovore da nam subvencionisu komjutere, telefone, mercedese, windowse, a za zito cemo lako. No, izgleda da za njih to nije opcija. Pitam se pitam, zasto?
 
Kako biti konkurentan cenama proizvoda iz tih zemalja kada imaju bolju(novu) mehanizaciju,uređeniji sistem otkupa,zaštitu proizvođača( a ne prerađivača) i još na sve to subvencije po hektaru i pet puta veće nego naše.Ukidanje i ovo malo jada što smo do sada dobijali bi bilo samo dodavanje slame na već upaljene otkose.
Pojedinci što pričaju o ukidanju subvencija po hektaru su verovatno ljudi koji ih ne dobijaju(razloge ne znam) i ne razmišljaju samo par godina unapred.
 
Ja dobijam i to ne bas malu kolicinu subvencija i pored toga mislim da one nisu nista dobro donele. Moje misljenje.
 
Kako biti konkurentan cenama proizvoda iz tih zemalja kada imaju bolju(novu) mehanizaciju,uređeniji sistem otkupa,zaštitu proizvođača( a ne prerađivača) i još na sve to subvencije po hektaru i pet puta veće nego naše.Ukidanje i ovo malo jada što smo do sada dobijali bi bilo samo dodavanje slame na već upaljene otkose.
Pojedinci što pričaju o ukidanju subvencija po hektaru su verovatno ljudi koji ih ne dobijaju.
Kolega pretpostavljam da ne mislite na mene, kao nekog ko se bori za ukidanje subvencija kod nas. Ja se borim za ukidanje subvencija kod NJIH. Ustvari, ja im predlazem da subvencionisu nenormalno skupe kompjutere, telefone, windowse. Njihove subvencije mi apsolutno nikad necemo dostici, i zato nase trziste treba nekako zastititi, ali sila Boga ne moli. I sta nam preostaje?
I sami ste naveli nekoliko stvari koje su kod njih drugacije, pa bih stoga imao pitanje zasto i kod nas nije tako? Pa odatle i pitanje, sto u toku ovih demonstracija nije bilo postavljanje tih pitanja? Odatle bi se mozda izveo zakljucak da nije bilo u interesu, i da je neko to malo drugacije usmeravao. Taj neko je imao interes, tj njegovi su imali interes. Pa nesto dokon razmisljam sad o dogadjajima koji se desise, pa neko mi se javljaju ona propustanja, pa nesuglasice, pa savetnici, pa odredjeni ljudi izronjase, pa jedna televizija, pa razliciti stavovi, pa joooj nekako mi pada na pamet http://www.youtube.com/watch?v=57aEgD2jv78&feature=related
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh