Količina mleka koja se može očekivati u kozarstvu

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Iz jedne druge teme na ovom forumu, vidim da postoji izvesna razlika između količine mleka po rasama koza, kao i prema njihovoj starosti. Uslove držanja neću spominjati, jer su i oni bitni. Ali ću prepustiti onima koji imaju iskustva da ih ovde iznesu. :cao:
 
novii je napisao(la):
Iz jedne druge teme na ovom forumu, vidim da postoji izvesna razlika između količine mleka po rasama koza, kao i prema njihovoj starosti. Uslove držanja neću spominjati, jer su i oni bitni. Ali ću prepustiti onima koji imaju iskustva da ih ovde iznesu. :cao:

U principu na prorostorima bivse drzave od mlijecnih koza najzastupljenija su 2 tipa. Francuska Alpina i sanska koza porijeklom iz Svicarske. U mlijecnosti su podjednake sa malom prednoscu sanske koze. Normalno da uvjeti drzanja dirigiraju mlijecnost. Radi pravilnije ishrane evo vam jedan link u kojem strucnjaci sa Agronomije u ZG daju neke preporuke za ishranu ovisno o nacinu drzanja koza. www.hzpss.hr :ppozdrav:
 
Evo jedan zanimljiv podatak.
koze su poznate kao zivotinje koje jedu dosta toga ali i po tome sto prepoznaju za njih otrovne biljke. Naravno ako je rijec o sijenu to je puno teze. Medjutim u Njemackoj je covik sasvim slucajno otkrija da koze obozavaju koprivu i ambroziju. A mlijecnost se nakon toga popela u neslucene visine. Stoga vi koji imate uvjete pokusajte in dati svjeze pokosene koprive i ambrozije ako je pojedu znaci da se moze spremat i kao sijeno za zimu. Ne kosta nista a vridi pokusat ako nece znaci da ne valja. Za ambroziju sam cuo da je u Slavoniji ovce tamane ko blesave :ppozdrav: :ppozdrav:
 
brundalo je napisao(la):
ambrozije ako je pojedu znaci da se moze spremat i kao sijeno za zimu. Ne kosta nista a vridi pokusat ako nece znaci da ne valja. Za ambroziju
Od malena ih trebas nauciti :cool: Ko koristi takvo mleko prestaju simtomi polenske alergije :osmeh: izprobano :ppozdrav: ja kao takvo prodajem mleko :sreca:
 
Odkako je lepo vreme napravio sam probu :cool: Jutarnji obrok je izostao , napoj muža,pasa.
Efekat pad količine mleka za 1/6 troskova 1/2 ::novac:: HE.HE.HE :cool:
Izvinjavam se promasih tipku ::lose::
 
NI ja te moj Ivanhoe nisan boze tebe razumija he he. Ko zna di su ti bile misli kad si to pisa he he :sta: :ppozdrav:
 
Ja sam razumeo ono za ambroziju. To je zbilja interesantno. Medjutim po zakonu svako je duzan da unisti ambroziju na svojoj zemlji. E sad super je da je unistis kozama al' je onda nema. A ako je ima ?
Evo primer:
Na periferiji BG gradi moj komsija veliku stampariju. Radi bager, zidari zidaju,armiraci armiraju kad:
"Dobar dan ja sam taj i taj inspektor. A sta vam je to?"
Ovaj pocne da vadi papire, gradjevinska, urbanisticka, dozvola za vodovod, za kanalizaciju........
"Ma sta me to briga. Sta je ono i pokazuje uz ogradu."
Komsija zblanut kaze:"Nemam pojma."
"E to ti je ambrozija i to ce da te kosta..." iodvali mu neku kaznu, i dade mu priznanicu . "To je za prvi put a sledeci nekoliko puta vise."
 
Tar je napisao(la):
Medjutim po zakonu svako je duzan da unisti ambroziju na svojoj zemlji.
Zakon je zatoda bi znali da ga kršimo :zli:
na državnim površinama je ima najviše ::lose:: /bar kodnas/
 
A u nas su cak i supletorne zatvorenike(oni koji nemaju ili nece da plate globu) zaposlili na ciscenju ambrozije. :ppozdrav: :ppozdrav: :haha:
 
Malo smo zapostavili ovu temu a ona je jedna od najvaznijih!
Da bi koza mogla da dobru kolicinu mleka mora da ima i dobro vime.
Po mojim zapazanjima koze koje se gaje u Srbiji najcesce imaju losa vimena. Kada se to uzme u obzir i tome pridoda losa selekcija, losi uslovi drzanja i losa ishrana rezultat je katastrofa.
.. mali doprinos na tu temu:

Ovde sam docrtao idealnu liniju koju sam prekopirao iz jedne knjizice. Kada sam tu liniju idealnog vinema uporedio sa kozama koje su na izlozbama dobijale najvece ocene to se vecim delom poklapalo.
Pendulasto vime. Pendulum je klatno. Ova dva koja sam nacrtao sluze da se ilustruje ono sto vecim delom imamo na terenu. To je ilustracija loseg vimena "pentulastog" tipa.
 
Od skora se bavim cuvanjem alpske koze,i zbog iznenadnih problema u domacinstvu nisam u mogucnosti da ih izvodim na pasu mozda sve do proleca.Desilo se to da je kolicina mleka drasticno pala od kad su koze presle u moju stalu,naime obilazio sam koze vise puta kod prethodnog vlasnika i sa dve pase dnevno bez dodatne hrane imale su oko 40 litara mleka njih 16,od pre dve nedelje od kad su kod mene bez pase ali sa odredjenom kolicinom jarme itd,kolicina mleka se prepolovila.Treba li i mogu li da predjem na jednu muzu dnevno.
 
Takvi problemi se spominju u literaturi cesto.
Preseljenje moze da bude sok za mnoge zivotinje a koze su poznate po tome da mogu da budu hirovite. Ne vole cak ni kad ne promene ambijent da ih muze neko nepoznat. Svi koji rade sa kozama treba sa njima da se "upoznaju" da ih koze prihvate. Koze treba da "shvate" ko je gazda ali ne trpe grubosti.
Alpske koze mogu uspesno da se drze u stali ali moraju da se naviknu na stalsko drzanje. Pored toga neophodan im je ispust bar 3 X veci od stale.
Zatim svaka promena hrane mora da bude postepena.Ako ne mozes da ih vodis na muzu morao bi da im jedno vreme dajes svez otkos kao zamenu.
Pronasao sam primer jednog uzgajivaca koji je morao da premesti stalu jer se blizu stare stale povecao saobracaj pa su koze prepolovile mlecnost zbog buke!

Po mom misljenju nikako ne treba da predjes na jednu muzu jer je muza stimulativna.
 
i ponovo hvala na savetu,stala je ogradjena zicom ,i povrsina nije mala sem sto tu nema nista od pase mozda jedino da se nadisu vazduha itd.za ovih nekoliko dana od kad su tu nisam im ostavljao otvorena vrata stale jer se plasim da ne preskoce ili obore zicu mada smatram da bi im i sam vazduh i bar malo sunca i vetra dosta znacilo,Isproveravacu zicu,i pokusacu da ih ostavim da setaju.
 
boban je napisao(la):
40 litara mleka njih 16,od pre dve nedelje od kad su kod mene bez pase ali sa odredjenom kolicinom jarme itd,kolicina mleka se prepolovila.Treba li i mogu li da predjem na jednu muzu dnevno.
Dodaji im mekinje i sena da se ozvale :sreca:
 
Него, да се вратимо на тему: колико се реално може очекивати да једна просеча коза, при интензивном начину гајења, може дати млека у односу да врсту исте?
 
Eh,to ti je ono domace drzanje samo da nesto drzi.
To se iskrizalo sa svim i svacim ali najvise koje daju mljeko su bijela domaca koza.
a starost ti neznam ali od 2 godine na dalje sigurno
 
Nazad
Vrh