Količina mleka koja se može očekivati u kozarstvu

Breeeeee sta 9 l za kg priratsa,puno mi to,jeste da NIJE ZA OVU TEMU:off_topic:,prebacice to vojvoda,(dok mu ne dosadi),ako se jagnje rodi sa 5kg i sa 30 dana ima 17kg,(prirast 12kg) ovca sigurno nema vise od 45 litara mleka(MAKSIMUM) za mesec dana.TO JE 3,75L MLEKA ZA 1KG PRIRASTA,Dali je moguce da je jaretu potrebno 3x vise,sobzirom da sam naveo mlecnu ovcu(IDF sigurno nema toliko)tako da je to oko 3L mleka za kg prirasta.al neka bude 4,mozda ima 50 l u prvom mesecu,cudan podatak.Sta bi bilo da idf jagnje sisa awasi ovcu-auuuuu
 
Dobro de Petrovo a blizance nisam ni pominjao,ipak mi ovo cudno,mada nisam nikada ni razmisljao o kolicini mleka u prvom mesecu posle jagnjenja naprimer,sad bas preturam literaturu,e sta ti je covek,uci ceo zivot i umre glup

ovcije mleko 6-9% ml,mast 4-7%protein,sve zavisi od rase i ishrane
kozje mleko 2,8-4,5% ml.mast 3-4 % protein,bar su ovakvi podatci koje sam nalazio,koliko su tacni ne znam,ali nisu 3X u korist ovaca,pozzzzzzzz
 
Poslednja izmena:
sad da mi neko pokloni sto komada samo bi se zahvalio i reko nemoj kad te molim,nevolim kozu i to ti je,al ne do bog da svi volimo isto,al citam ove postove kad imam vremena,nisam znao nista olaktaciji i kolicini mleka koju koza moze godisnje znati tako da mi je zanimljvo pogotovu vase pisanje u detalje,definitivno sam iz svega naucio da se ponasam rasipnicki sa mojim blagom
 
Jagnje od rodjenja do zalucenja 0-60 dana posisa oko 50 l mleka, pa se racuna oko 3 l mleka na kg prirasta, a kod jaradi 4l mleka /max 5l/ ako su na slaboj hrani, zavisno od rezima i nacina ishrane. O 9 l mleka za kg prirasta nema govora.
 
Vidim dase ova diskusija o količini mleka za prirast jarića.Vidim da mnogi množe i zbrajajau ali ja nisam lično to proveravao već sam to pročitao u Hrvatskom gospodarskom listu.Mene tad to nije toliko interesovalo ali sam u razgovoru sa jednim stručnjakom stočarom praktičarom to proverio i on mi je rekao da za 1 kg prirasta jare treba da posisa cca 9 l mleka.Vidim mnogi upoređuju karakteristike ovčjeg i kozijeg mleka pa upoređuju prirast pa kažu da jagnje troši 3.75 l mleka za 1 kg prirasta a da po tom jare troši 3 puta što je nemoguće po toj računici nije 3 nego 2.4 puta.Neznam jeli neko to proverao u praksi ali računica kaže da ako koza daje 4 litra mleka a sisaju 2 jareta za 70 dana jarad na vagi zajedno nemaju 30 kg pa sad računajte.Pogledajte na pijacama u jesen koliko jarići imaju kg kad se prodaju.Žalosno je što naš proizvođač svakoj dokazanoj tvrnji mora pronaći neku manu a da to nije proverio za taj njegov patent bi se moglo reći samo glupost.Ja šta sam tvrdio ili sam prenosio nešto što je neko pre dokazao ili što sam ja ustanovio radom.
 
Kolega Mudricu nema potrebe reci "neki"vec slobodno imenujte,ja sam poredio.Kroz ovakve diskusije ja uvek nesto naucim,to sto ste vi izneli ja sumljam,dal je opravdano ne znam ni sam,ali kad se ukljuci jos nekoliko forumasa onda mozda i saznam,3,75 je za jedno jagnje a za dvojke?ipak hvala,za komentar,brze je procitati u literaturi i saznati ali literatura je cesto sa velikim oscilacijama,na forumu par ljudi udje u raspravu i dodje se do zakljucka,tj do ordedjenih saznanja.Ja da dozivljavam forum kao nekakvo nipodastavanje drugih ne bih ni ucestvovao vec kao sto rekoh uvek rado ulazim u rasprave jer bukvalno svaki put nesto naucim,jer nisam rodjen naucen,a skole nisam dovoljno zavrsio,pozzzzzzzz,i da rekoste da niste proveravali a na kraju ste ustanovili radom,i jos nesto ne sisaju burci i boeri toliko mleka(jer koza nema toliko)pa su sa boljim prirastom,koza daje 4l ali dali daje kad jare sisa,poznato je da se luci mleka koliko jare pojede
 
Mirko vaš pasus "poznato je da se luči mleka koliko jare pojede" po ovom se može konstatovati da vi nikada niste imali koze jer ta rečenica može da se primeni samo u ekstezivnom uzgoju i tako rade oni uzgajivači koji imaju koze samo da se kaže kako imaju stado koza a financijska korist je "O"" a što se tiče škole ja imam samo 3 razreda srednje koja nema veze sa poljoprivredom.Mirko ako pogledate koze na pojedinim farmama gde se jarići drže sa kozama videćete po izgledu vimena da koze daju više mleka nego što jarići posisaju pa zbog toga dolazi do mastitisa pa jedna strana vimena visi a druge ni nema.
 
Dobro de,kolega nisi raspolozen za razmenu znanja,pozdrav

Uzgred imao sam na selu do 20 domacih-kako ih zovu balkanke,jos jedared pozzzzzz
 
Jagnje od rodjenja do zalucenja 0-60 dana posisa oko 50 l mleka, pa se racuna oko 3 l mleka na kg prirasta, a kod jaradi 4l mleka /max 5l/ ako su na slaboj hrani, zavisno od rezima i nacina ishrane. O 9 l mleka za kg prirasta nema govora.
Уф, уф брате!! Твоје јагње изгледа за два месеца само се на млеку храни и има прираст близу 300гр само од млека!!!
Сад сам мало прелиставао Митићеву монографију. Тамо стоји да за килограм прираста јагњета треба 4,3 до 5,5кг овчијег млека. Јагњету мањем треба мање млека за кило прираста и обратно па су и варијације оволике и наравно квалитет млека. Из овог податка следи да кад упоредимо квалитет козијег млека није нимало невероватно да је потребно чак 9л јарету за килограм прираста.
 
Ja da bi se ugojio koligram moram da pojedem 4,5 kila jagnjeceg pecenja ili 9 kila jareceg,tako da nazirem srazmeru i istinu u Veljinim pretpostavkama u koje nesumnjam da su tacne:haha:
 
Ko hoće da veruje nek veruje. Tvrdim da jagnje potureno pod kozu odlično napreduje pa za nijansu bolje nego pod ovcom.
 
Nazad
Vrh