Nov zasad, malina ili borovnica?

Hvala ti Pavle85,svaka informacija mi je dobrodosla..a posebno od ljudi koji se razumeju u vocarstvo..sa jedne strane su to ucili,studirali a sa druge strane od ljudi koji se nekom kulturom konkretno i bave,pa znaju i probleme koji nisu vezani za knjigu..Pa da spojim iz vaseg iskustva i knjigu i praksu,posto sam totalni amater u ovom poslu!Naravno Pavle kao sto i sam kazes,ne mora malina da mi bude prioritet,nego mi je povrsina maka pa rekoh sebi sta moze sa njom da se uradi..sa rucnim radom,bez neke mehanizacije (osim sa nekom frezom),sa voljom koju imam i sa znanjem koga nemam..itd,itd!
 
nemoze da se sedne uz picence i poprica sta cemo da sadimo najbolje da uradite sto sam ja uradio mom komsiji koji trenutno radi u bechu austrija hteo je da posadi 0.50 h maline,posto zna da sam ja u selu sto se tiche maline rekorder po jedinici povrshine, lepo smo seli ja mu sve lepo opricho kako i sta treba , zagrjo se komsho dobro hteo da napusti zapad al sam ga pozvao u proleche kad se vezala malina ,uzeo on odmor da se obuchi, al nije izdrzo ni 7 dana a to je samo tek pochetak . tako ja svima novim moji hoce da posade maline savetujem da prvo probaju neku obuku kod nekoga u svojoj blizini ko vec savremeno gaji maline i ima dobre rezultate da vidi dal se to moze izdrzati. malinu sam posadio 2000 god 5 god lutao u tom poslu i tek 6 godine sam dosao do zapazeni rezultata,te godine je u nasoj opstini dosta naroda ostalo bez posla i vecina je posadila malinu ili kupinu.pola od toga su ljudi posadili na losim njivama i propast , a 30 posto je odustalo dzaba su ulozili mislivsi da je to lako , a 10 posto nako obradjuje ,i ostalo je josh 10 posto dobrih malinara koji su ozbiljno svatili ovaj posao tako nadam se da cete i vi biti u ovoj zadnjoj mojoj stavci .SRECNO SVIMA
 
cunami, svaka ti je na mestu, nisam taj deo prevideo ali nisam ni pisao misleći da se podrazumeva. Meni je već jasno da bar godinu dana rada, pomaganja kod iskusnih i terenskih priprema nema ozbiljne priče i posla, i već sam se javio na obuku sa prvim prolećnim radovima, a ovaj divan uz piće je samo predigra dok se ne zasuku rukavi, malo da planiramo dok napolju pada sneg.

Hvala na podršci i lepim željama. :ppozdrav:
 
cunami,a zar ti nije palo na pamet da te taj tvoj komsija`gastarbajter`zeza?Pa dok si se ti mucio da uberes rod i uzmes neku zaradu tek u sestoj godini od sadnjemalina..on je za to vreme vec zaradio 30.000 eura (ako je neozenjen),a ako je ozenjen onda i celih 60.000 eura!Zbog dve plate koje bi imao u kuci.Tako da pusti `austrijance`,nego mi objasni gde si gresio u tih prvih 5 god.da ako mogu skratim sebi muke!Poljoprivredom se bave ljudi koji nemaju mogucnosti da lako zarade novac...nego su resili da prospu krv i znoj!Ko ima drugih mogucnosti,taj se za zemlju ne hvata!
 
Niko ne napisa da zasade treba podizati u blizini dobrih puteva i otkupnih mesta. A treba razmisliti i o radnicima. Ko to misli završiti sa sedišta traktora , bolje da zaboravi. Nije to ratarstvo.
:ppozdrav:
 
meekeru,to je konkretan savet za mene..a ne ovo-ono..Ja imam jedno od najacih otkupnih mesta u Srbiji sto se tice jagode.Ovde svi rade jagodu..imaju ljudi iskustva..ali ja mislim da imam kao stvorenu njivu za malinu.Odneo sam zemljiste na analizu,pa cekam rezultate u narednih 10 dana!
 
pavle85 je napisao(la):
znaci ovako imas dve mogucnosti:
1. da sa te male povrsine dobijes maksimalan rod i da ga plasiras ti sam direktno na pijacu u Beogradu ili Zemunu jer je tamo uvek cena najvisa i uvek moze da se proda a i odlicno zaradi ::novac::
2. da proveris da li neko u tvom okruzenju uzgaja istu vocnu vrstu na slicnoj ili vecoj povrsini i da li se tu gde ces ti saditi otkupljuje, jer ce ti biti lakse da prodas rod.

Sto se direktno tice uzgoja maline za nju je najbolje da se uzgaja na brdovitom terenu, mada moze i na ravnicarskom ali je kvalitet neuporedivo losiji. Sortiment je sledeci Vilamet, Miker, Moling eksploited, Polana, Tjulamin(zadnje dve su dvorodne). Sistem uzgoja je shpalir. Navodnjavanje kap po kap
Eto to ti je otprilike
Zasto mislis da je za malinu bolji brdoviti teren? U Gospodjincima i Djurdjevu ima nekoliko hektara maline i izvoze za Francusku pa je sigurno kvalitet odlican.
http://http://www.rtv.rs/sr_lat/ekonomija/berba-malina-u-djurdjevu-u-punom-jeku_204956.html
Najpoznatije sorte su iz Poljske koja nije bas nesto brdovita.
Ovo pricam jer se i ja dvoumim, bolje receno troumim, da li da sadim jos grozdja, maline ili kupine.
 
Mislio sam da je najbolje saditi na brdovitim terenima jer je kvalitet neuporedivo bolji a to sto se izvozi u Francusku to je zbog toga sto malinu Francuzi preradjuju pa im i nije bitan kvalitet. A sto se tice najpoznatijih sorti iz Poljske to su Polana i Polka. Ne kazem ja da ne treba saditi u ravnici ali je po meni logicnije da se sadi tamo gde je reonizacijom preporuceno da se sadi.
 
Još samo kad bi se to i poštovalo. Do skladnog i dobro organizovanog posla u poljoprivredi mora puno toga da se izmeni. Do tad, nek svako radi kako misli da je najbolje. Rezultati se pokažu, na kraju!
 
FruitBoy je napisao(la):
Još samo kad bi se to i poštovalo. Do skladnog i dobro organizovanog posla u poljoprivredi mora puno toga da se izmeni. Do tad, nek svako radi kako misli da je najbolje. Rezultati se pokažu, na kraju!
::svaka cast:: :ppozdrav:
 
Evo da i ja dam odgovor na temu :cool:
Moram da istaknem da sam i ja relativno nov "vocar" ako se tako smem nazvati i da me je u nekim stvarima savetovao meeker, poslavsi mi i literaturu i veliko hvala njemu u to ime.
Takodje, citav moj kraj bukvalno zivi od maline,a hvala Bogu imam i dosta prijatelja u tom poslu,pa sam pokupio dosta stvari.
Ono sto mogu da kazem je sledece. . .
Iskustva su dosta razlicita i ima mnogo prica. Ako imate nekoga u vasoj blizini,sa slicnom parcelom da gaji ove ili one sorte, imate novca za ulaganja u "fabrike pod vedrim nebom" i dovoljno entuzijazma, iskoristite sve sto imate i skupite (mislim na korisne info) i krenite bez mnogo oklevanja.
Iako zivim u Beogradu,iako imam posao, nije me mrzelo da na porodicnom imanju (sam ulaz u nacionalni park Tara) ulozim novac u malinu. Jos jedan od razloga mi je bio da mi zemlja ne trune uzalud.
Mislim da imam poprilicno dobre uslove za uzgoj, 550 metara nadmorske visine, parcela okrenuta ka zapadu, plodna zemlja, idealni uslovi za sistem KPK, imao sam malih problema sa oranjem i freziranjem....ali sve sam uspesno odradio.
Odlucio sam se za malinu (miker iz Francuskog rasada), jer da se ne lazemo,a neka me iskusniji isprave ako gresim, nigde (pod uslovom da su svi uslovi zadovoljeni i da se ne desi kakva strasna elementarna nepogoda), ne mogu tolike pare da se zarade (uz rad naravno) kao na malinama!
Moj prvi rodjak je pokusao sa americkim borovnicama, daleko od toga da je napravio bilo kakav uspeh sa njima,a verujte kad kazem da je imao iskustvo kakvo niko na ovom forumu nije.
U medjuvremenu je preminuo,pokoj mu duse....
Poenta moje price, dobro se raspitajte, zavirite u svoj dzep jer ulaganja nece biti mala za nase uslove, pogledajte sta ide u vasem kraju, kakvi su otkupljivaci i rizikujte.
Srecno!
 
Pozdrav svima :cao:

Nedavno sam počeo kao gost da pratim forum a pošto bih i ja želeo da posadim maline sada sam i ja došao do jednog konkretnog pitanja, tj imam šta da Vas pitam .

Posadio bih maline u bašti, šta mislite dali bih za sistem KPK (nadam se da sam iz prethodnih vasih postova shvatio da je to kap-po-kap) smeo da koristim i vodovodni priključak (mislim zbog dodavanja hlora ili nečeg drugog u vodu) ili da obavezno nabavim rezervoare i punim ih sa "bunarikom" vodom iz pumpe, normalno stavio bih mali motorčić koji bi punio rezervoar.

Pozdrav svima od novog forumaša.
 
Racanin B.B je napisao(la):
Evo da i ja dam odgovor na temu :cool:
Moram da istaknem da sam i ja relativno nov "vocar" ako se tako smem nazvati i da me je u nekim stvarima savetovao meeker, poslavsi mi i literaturu i veliko hvala njemu u to ime.
Takodje, citav moj kraj bukvalno zivi od maline,a hvala Bogu imam i dosta prijatelja u tom poslu,pa sam pokupio dosta stvari.
Ono sto mogu da kazem je sledece. . .
Iskustva su dosta razlicita i ima mnogo prica. Ako imate nekoga u vasoj blizini,sa slicnom parcelom da gaji ove ili one sorte, imate novca za ulaganja u "fabrike pod vedrim nebom" i dovoljno entuzijazma, iskoristite sve sto imate i skupite (mislim na korisne info) i krenite bez mnogo oklevanja.
Iako zivim u Beogradu,iako imam posao, nije me mrzelo da na porodicnom imanju (sam ulaz u nacionalni park Tara) ulozim novac u malinu. Jos jedan od razloga mi je bio da mi zemlja ne trune uzalud.
Mislim da imam poprilicno dobre uslove za uzgoj, 550 metara nadmorske visine, parcela okrenuta ka zapadu, plodna zemlja, idealni uslovi za sistem KPK, imao sam malih problema sa oranjem i freziranjem....ali sve sam uspesno odradio.
Odlucio sam se za malinu (miker iz Francuskog rasada), jer da se ne lazemo,a neka me iskusniji isprave ako gresim, nigde (pod uslovom da su svi uslovi zadovoljeni i da se ne desi kakva strasna elementarna nepogoda), ne mogu tolike pare da se zarade (uz rad naravno) kao na malinama!
Moj prvi rodjak je pokusao sa americkim borovnicama, daleko od toga da je napravio bilo kakav uspeh sa njima,a verujte kad kazem da je imao iskustvo kakvo niko na ovom forumu nije.
U medjuvremenu je preminuo,pokoj mu duse....
Poenta moje price, dobro se raspitajte, zavirite u svoj dzep jer ulaganja nece biti mala za nase uslove, pogledajte sta ide u vasem kraju, kakvi su otkupljivaci i rizikujte.
Srecno!

Prijatelju, pre svega dobro ti nama došao i u ovu temu. Ja baš planiram da obiđem tvoj kraj radi zemlje za borovnicu pa me interesuje šta je to kod rođe pošlo kako ne treba, malo to izdetaljiši ako nije problem, da ne prođem i ja istim putem. :ppozdrav:
 
ne mozes te dve stvari nikada da poredis , ama bas nikada ,jer malinu ako ne odneses u hladnjacu u roku od par sati ti si pukao, a borovnica u podrumu moze da ti stoji mesec dana kao kad si je uzbrao.pod jedan a otkupna cena 5x veca nema logike da je malina isplativije i sto je najvaznije celokupan zasad maline u srbiji je nekvalitetan pa stoga lome koplja sa otkupljivacima jer je tesko uzimaju u evropi(proveren podatak sa ljudima iz institiua u cacku)kad si pojeo malinu a da u ustima osetis onaj miris i slast? ja ne u zadnjih 10 god kao i jagode samo sto lice na jagodu ni ukus ni miris sam hibrid.pozzzz
 
provac, verujem ja u ovo što kažete, nego, ljudi uglavnom na kašičicu dele iskustva o borovnici, razumem i zašto, ali bih zaista voleo da čujem i sve negativne komentare i iskustva posebno, svi znamo da se na greškama uči ali bolje na tuđim nego na svojim.
 
provac moras malo juznije da se spustis da bi osetio pravi ukus maline u sapcu toga nema niti ce biti mozda kad krava poleti
 
ne znam sta je to juznije ja se ne razumem u geografiju aj mi malo to pojasni .ocigledno da se ne razumemo aki si ti iz loznice ja iz sapca sta je to juznije , solun atina afrika.pa kod vas u loznici i pancevu ni lisce ne uspeva a kamoli neka vocka na zalost , niste vi krivi nego generacije pre vas.ako si ti uzimao sadnice iz holandije e to je druga prica
 
Nazad
Vrh