Smilje

Računam prije će pokriti zemlju, da ne da korovu.
Баш због тог корова сам те и питао. Скоро сам гледао емисију где су људи, додуше случајно, на еколошки и бесплатан начин решили проблем корова на палнтажи смиља. Решење су овце! Не једу смиље а траву попасу. Гледајући тај снимак и упоређујући са величином оваца учинило ми се да је размак већи.
 
Znam to, kod nas se to sada sadi masovno i kad uđu ovce u cmilje jedu travu, čak i iz sredine žbuna smilja, ne samo okolo, mada nije pametno puštati ovce barem 3 godine jer nevjerovatno zbiju zemlju, pa nije lako obraživati motokultivatorom.
Ma ovo je samo neki da kazem uzorak, nemam kod nas puno zemlje. Ljetos cu pripremiti jos jednu parcelu cc 2 dunuma, pa polako vidicemo šta ce biti.
 
Tako je.
Čuda ljudi rade melju brda, ulaže se masu novca u to.
Skoro da se sada ne može naći ni slobodnog brda a ne zemlje :osmeh:.
Imaju freze za kamen, koje vuku veliki traktori, sa vario mjenjačima koji od kamenjara prave obradivu zemlju, naravno prvo prođu husjeničar 8 ili 10, pa rovokopači sa pikamerima, pa obični rovokopači, pa freza i sadi se smilje.
 
Pa na taj način se sprema zemljište i za vinovu lozu.
Zar je toliko isplativo, mislim saditi smilje?
 
Ma nije to ni blizu toliko isplativo, ali je too kultura koja može u našim krajevima gdje je zemlja pjeskovita i gdje nema mogućnosti zaljevanja. Koliko sam ja svatio daleko je to od takve zarade i isplativosti ali u svakom slučaju bolje od duvana koji se kod nas masovno sadio i sadi se još.
A i da bude zarada ista kao i na krompiru dobro je jer si bar siguran u otkup, barem za sada.
 
Ne mora znaciti da ce pasti cena, zavisi od potraznje - a cuo sam da je u Hercegovini do sada sto je analizirano najboljeg sastava etarsko ulje
Hidrogel ili zeolit su dobre varijante za rezervu vode biljci - pogledajte cenu kod vas mozda se isplati aplicirati blizu korena.
 
Ипак код нас није толико. То је цена у Хрватској (Плодови земље на ХРТ 1) а овде је од 5 до 10 литара уља по хектару са ценом од 1.500€/Лит. Ево шта каже човек који ради преко 100 Ха а има потребе за 1.000 :
https://www.youtube.com/watch?v=S2wbYmr-gSo
 
Fotografija0493.jpg


Fotografija0027.jpg
 


Bure je ono od 200l :)

Kolega, kako se ponasa voce sa smiljama u redu, jel mu smeta, jel zaostaje? Cini mi se da je dobro resenje ako ne smeta, jer i onako kopam oko mladih sadnica a trimerom kosim u redu jer pipalicom ne mogu jos uvek... Pa sad nesto razmisljam da bih mogao da popunim smiljama prostor izmedju vocaka u redu koji kosim a da nastavim da kopam okolo...
 
Nazad
Vrh