Smilje

Isekao sam pedesetak reznica trebalo bi ovih dana da se pokažu žilice ako sam pogodio temperaturu i vlagu
 
Iz nekih narodnih pesama se secam reci ,,da mu raste smilje i bosilje,, a tu je odmah iza i pelin :) a posto su to nase narodne pesme onda mislim da bi smilje trebalo da sasvim lako uspeva u srbiji :)
 
Pitanje za nas, buduće velike odgajivače, da li je sada, u ovom trenutku, kasno da se započne proizvodnja sadnica za jesenju sadnju?
Naime, dobio sam informaciju od čoveka koji je to radio, da se smilje sporo razvija i da bi to trebalo otpočeti dosta ranije.
Kakva su vaša saznanja.
Imam mogućnost da nabavim dvadesetak biljaka, mada nisam video koliko su razvijene, odnosno jesu li u rastu takve da se mogu uzimati reznice.
Da li je vreme, kad je biljka u cvetu, za reznice?
I da li prolazi fazon sa sadnjom ispod flaše?
 
Danas gledao prva tura reznica pustila je žile, sad cemo videti i koliko mu treba vremena da malo poraste pa da ponovo sinemo reznice
 
Kod mene u zavetrini opstaje smilje, mada sam imao malo muke da ga zapatim. Onaj super žbun, lep i gust, sa slike gore na vrhu strane - ključna stvar je orezivanje inače ne bi bio tako gust. A još ako malo suneš neko đubrivo...
 
Smilje razmnoženo cepanjem grmova.
Sad mu je treća godina i ovih dana će biti orezano.

008.jpg


020.jpg


- - - - - - - - - -

Ovako je to smilje izgledalo u prolece 2012.g.
Deljenjem dobijene sadnice u jesen 2011.g
dscn5524.jpg

dscn5522.jpg
dscn5523.jpg
 
Poslednja izmena:
smilje mozes slobodno i jako orezivanje sprovesti, jer bez problema pusta nove grane i iz visegodisnjih grana za razliku od lavande
 
Pozdrav,
Da li ime neko ko se malo ozbiljnije bavi sadnjom smilja?
Interesuju me detalji oko uzgoja sadnice, pripreme zemljišta, klimatskih uslova koji su neophodni a najvise kako podnosi sušu.
Na selu imam par njiva na kojim imam ideju da zasadim smilje, pa bi volio da mi neko opiše tu "tehnologiju".
 
Moje iskustvo je da je najbolje oziljavati u jesen u plasteniku, kad krene prolece ona vec ima spremljen koren i lepo krece da raste.
Nije u nicemu zahtevna osim sto se mora orezivati dosta jer se jako siri (narastu grane otezaju padnu dole tu pusti koren i onda se za cas rasiri na jace od 1m pa kvari raspored)
Momentalno imam oko 200'inak mladih sadnica, par starih i njih uglavnom zalivam da mi dobro rastu, tako da ne znam kako stoji sa susom, mislljenja sam posto je ima po primoriju i to divlje, a zna se kakvo tamo leto zna biti mislim da podnosi susu.
Moja preporuka zasaditi oko 50 -ak sadnica pa videti kako se bori sa susom, a posle je lako rasiriti.
 
LJudi vi verovatno znate nesto vise od mene( pa sad, ne verovatno , nego sigurno) i to sa ovom biljkom o sadnji i rasadjivanju je otprilike svima jasno.
Mene interesuje njena lekovita efikasnost, ako je ima? A verovarno je ima cim je u ovoj temi?
A mozda je napisano nesto na nekoj drugoj strani, ili ja nisam bio na tom casu?
 
caj od cveta se koristi za razbijanje kamena u zuci, etarsko ulje kao i macerati su dobri za regeneraciju koze - to su efekti za koje ja znam
 
Pored voćarstva i ratarstva od sada malo i ljekovitog bilja smilje. Za sada posađeno 4000 sadnica a ako Bog da dogodine bi trebalo jos malo prosiriti.

 
Razmak je 70x30 (ima i do 35 ali ispod 30 nema), pa ne znam kod nas se sadi ili tako ili 60x40cm.
Pa vidićemo kako će ići ja sam gledao neke plantaže, u drugoj trećoj godini i mislim da do 3 neće biti gusto.
Računam prije će pokriti zemlju, da ne da korovu.
 
Nazad
Vrh