Smilje

mile lozac

Član
Učlanjen(a)
19 Avg 2009
Poruka
49
Lokacija
Novi Sad, Iđoš
Da li neko gaji smilje (Helichrysum italicum)? Da li postoji potraznja za smiljem u Srbiji?
 
Što dobro izgleda, iznenadio sam se kad je net izbacio slike, ja bih ovo sadio ako nizašta drugo, ono bar za ukras. :D

2eam4q0.jpg
kas30p.jpg

11l058h.jpg
2qnbom1.jpg
 
pokusao sam malo da istrazim osnovna varijanta ne bi trebalo da se adi na podrucjima sa temperaturama nizim od -10.
Inace sadrzaj izuzetno skupog etericnog ulja bi trebalo da je oko 0.5 posto. postoje i varijeteti koji podnose nize temperature bilo bi dobro saznati kakvi su im prinosi i kvaitet ulja i koja je vrednost suvog cveta. mislim da je izuzetno interesantno pogotovo sto sam nasao da neki varijeteti mogu da se sade i otorni su i na -30. Takodje bi bilo interesantno znati i da li moze da se efikasno ranozi reznicama. Ako nadjem nesto konkretno okacicu. mene konkretno interesuje plantazni uzgoj pa ako neko ima nekih podataka neka napise
 
podaci koje sam ja nasao kazu da uspeva u krajevima sa ostrim zimama. inace raste u hercegovini.... kupio sam prosle nedelje na spensu 10-ak sadnica. moze uspesno da se razmnozava reznicama. da li neko otkupljuje u suvom stanju, ne zanam, ali cena etericnog ulja je veoma visoka. doduse dobije se malo, ali.... i kazu da je izuzetnio cenjeno etericno ulje, i gotovo nezaobilazno u proizvodnji parfema!
 
Imam malo semena od letos ne znam da li mogu sada da ga zasadim unutra ili da malo sačekam.
 
pa ako imas uslove da ga posejes negde unutra probaj! ne bi trebalo da temperatura u prostoriji (stakleniku, plasteniku..) padne ispod 10 stepeni. isto i kada se proizvodi rasad iz reznica
 
Preporucena zona uzgoja, USDA zona 8. A mi smo zona 7 severno potisje 6 ova klasifiksacija ne uzima u obzir vetrove sto pogorsava uslove kod nas. Bojim se da bi varijetet italicum izmrzao isto vazi i za oficionalis, ako nisam nesto izmesao thianschanicum bi mogao da se sadi i u zoni 5. Mile znas li koje sorte su tvoje sadnice i gde bi se sada mogle nabaviti razmnozio bih par sotina za probu i posadio na prolece pa ako prezime kako treba rasiriti na par hektara. Inace mislim da je razmnozavanje iz reznica efektnije od setve za krace vreme dobiju se jace sadnice koje brze napreduju u prvoj sezoni
 
Slazem se da je bolje proizvoditi rasad iz reznica, ali ako covek ima seme neka proba da poseje. To smilje sto sam kupio je italicum. Kupio sam na spensu, na manifestaciji novosadska jesen. Prodaje ih rasadnik Sevar, iz Petrovaradina su cini mi se. Pogledaj ovo www.bosniafarma.ba/download/93/
 
skinuo sam ovu brosuru juce. Svakako ohrabrujuce ali mislim da je proba sa manjom kolicinom neophodna zbog jakih i dugotrajnih vetrova tokom zime. Proba sa ruzmarinom nije uspela, istovremeno sam isprobao i lavandu i ruzmarin donesen sa jadrana. za ruzmarin sam kasnije nasao da postoje varijeteti koji bi trebalo da podnose nase srednje zimske temperature ali ih jos nisam nabavio (nema ih kod nas). Sa smiljem bih takodje da pokusam alici da ne gubim vreme uporedo pokusati da nabavim i neki varijetet koji bi trebalo da je manje zimogrozljiv. Naravno i mene interesuje zbog eteicnog ulja, a suvi cvet svakako treba ponuditi ako se vec uzgaja pa ce se pokazati ima li trzista
 
Pa to je za diskusiju, jeste brže i efektinje ali nijedna reznica ne razvija koren kao biljka iz semena. Imam nekih primera iz ličnog iskustva, ruzmarin iz semena je duplo veći od onog iz reznice. Matičnjak je kao besan, druge godine loptasti žbun 80 cm u prečniku itd itd.. A pošto ja nigde ne žurim...
 
Vidi jasamo sasgledavam situaciju iz svog ugla; lakse mi je oziliti reznice nego sejati u hladne leje, dobijam biljke identicne maticnim biljkama sto za biljke iz semena ne vazi, ovo mije bitno jer podizem plantazu zarad etericnog ulja i vazno mi je da po prinosu ulja nova biljka daje isto sto i odabrana. Biljke oziljene i pravo vreme i pravim uslovima imaju vec na pocetku sezone razvijene sve organe i solidnu masu, sadnjom u drugoj polovini aprila u parcelu nastavljaju zamah zapocet u plasteniku i ako vreme ne pokvari posao kao ove godine razvijaju se kao eksplozija (provereno prosle godine) Sto ne znaci da slicno ne mozes ostvariti iz semena
 
medan je napisao(la):
Preporucena zona uzgoja, USDA zona 8. A mi smo zona 7 severno potisje 6 ova klasifiksacija ne uzima u obzir vetrove sto pogorsava uslove kod nas. Bojim se da bi varijetet italicum izmrzao isto vazi i za oficionalis, ako nisam nesto izmesao thianschanicum bi mogao da se sadi i u zoni 5. Mile znas li koje sorte su tvoje sadnice i gde bi se sada mogle nabaviti razmnozio bih par sotina za probu i posadio na prolece pa ako prezime kako treba rasiriti na par hektara. Inace mislim da je razmnozavanje iz reznica efektnije od setve za krace vreme dobiju se jace sadnice koje brze napreduju u prvoj sezoni

Medan, može li neka karta ili info o zonama, našao sam da smo zona 6? :sta:

fm8jnc.gif
nleuj6.gif
 
oa9grr.jpg

evo karta, ove zone se odnose sano na prosecne zimske temperature, kosava moze da pokvari posao, za osetljive biljke trebe birati zaklonjene jugozapadne padine
 
Nazad
Vrh