Case

Спуштање полуга се врши не помоћу џојстика већ помоћу ове полуге заокружене црвеном бојом
w1xn.jpg

Џојскит се пре спуштања полуга, подеси у жељени положај тј. у радни положај, а то би значило напред у први зуб. Ту је лепо графички приказано да се полуге спуштају и подижу управо са оном ручицом коју сам заокружио црвеном бојом. Када се џојстик гурне скроз напред, пливајући режим му не ради уопште и тај положај се зове working detent односно радни закочен (закључан). Ова ручка коју сам заокружио црвеном бојом на енглеском се зове lever setting у преводу на српски подешавање полуга. И управо преко њега се као што сам и рекао врши спуштање и подизање прикључних машина, ан жељену дубину и жељеном брзином (подешавање дубине каи и брзина спуштања оруђа, се врши преко точка). Када се џојстик постави у неутралан положај немогуће је подизати и спуштату полуге ни преко спољних тастера, као ни преко ручице заокружене црвеном бојом. Када се џојстик стави у последњи положај, према назад, тај положај се зове transport detent упреводу транспортни закључан и тада се полуге максимално подогну ради транспорта оруђа. Положај пре тога служи за подизање, али као и онај први приликом спуштања код њега се не може утицати на брзину подизања оруђа. Служи за дизање прилоком качења оруђа из кабине (јер се креће доста спорије).



НАПОМЕНА за све кориснике макусм серије 5100: ЗА подизање и спуштање полуга служи ручица коју сам заокружио црвеном бојом, док се џојстик постави у први положај до неуталног гледано ка напред.

Још да додам, да постоје два точкића код оне ручице за подизање испуштање преко којих се опет може подесити жељена дубина као и висина подизања оруђа....
 
Poslednja izmena:
postovani gacilije83. hvala vam puno na objasnjenju. uspeo sam razimeti kako to radi ali kod mene na dzojstiku prva dva polozaja ne ostanu u tom polozaju nego se vrate u neutralan ili na sredini. a kada gurnem dva napred ili dva nazad oni ostanu. ja sam uzeo nov dzojstik po katalogu koji imam kod sebe za traktor. znaci kada gurnem polugu dzojstika napred dva puta on u svakom slucaju ne bi spustao poluge nego bi ostale u tom polozaju. i jos ovo to sto ste vi oznacili polugu crvenom bojom kod mene ne radi, e sad posto kazete da dzojstik treba da ostane na prvom zubu a da li bi ova rucica radila.
 
Могуће је да је тај нови џојстик другачије подеше и да вама сад на другом зубу ради како сам горе описао. Напамет не могу ништа више да вам кажем, јер док се то не проба не може се рећи како правилно ради.

треба једнсотавно закачити неку прикључну машину и пробати како то ради. Видети у ком положају џојстика она полуга диже и спушта то оруђе....
 
probacu da zakacim neku prikljucnu masinu pa da probam kako ona poluga radi samo mislim da meni ta poluga ne radi ni u jednom polozaju dzojstika. hvala puno na pomoci

- - - - - - - - - -

galicije83 izvini ali ovo su neke slike sto imam ja pogledaj te malo....
page115.jpg
[/IMG] a i ovo je sa tim nastavak
page116.jpg
[/IMG] nisam nesto vest sa engleskim pa ne mogu da razumem kako treba.
 
Ово је бре за докторе наука како се користи његова хидраулика. То је микс подешавања оног точка, џојстика и lever setting-а...читајући ово више ни сам не знам како и шта треба правилно подесити.....
 
to ti kazem. vidis ovde na crtezu dzojstik se vraca sa prvog polozaja na sredinu. moram da obidjem ko ima takve traktore da vidim kako se to upravlja u radu.
 
Мени у првом положају џојстик остаје, зато сам написао да је то радни положај код мене а вероватно и код других који имају 5150 модел. Оно упуство је за 5120, 30 и 40 али неи за 5150 који има ето неких разлика....
 
Имаш то закључавање у задњем положају и то се користи када си у транспорту да случајно не би померио исти и да не би дошло до наглог спуштања оруђа. Ја то закључавање увек користим када сам у транспорту.

- - - - - - - - - -

Да објасним укратко у вези џојстика, тј. hitch control fig. 186, а у вези његових 5 положаја.

Када је џојстик у позицији 5 тј. у радној позицији working pоsition, тада он реагује на подешавање полуга (setting lever) као и на подешавање конторла путем мод селектора. У нижој позицију брзо спуштање- lower fast (no detent) спуштање се врши брзо (иде до краја) не везано за подешен мод селектор као и за положају (подешавању) полуга. У неутралном положају џојстик као и хидраулика не раде. Када се џојстик псотави у положај подигнуто односно Rise (no detent) дизање оруђа се врши такође невезано за подешавање на мод селектору и положају полуга и иде до краја (маскиамлно се подиже оруђе максималном брзином). Овај положај се може користи приликом качења оруђа. У пуном подигнутом положају (Rise transport denent) полуге се дижу до краја. Овај положај се користи у транспорту када је оруђе закачено....

мени је потпуно јасно како ради џојстик са његовим командама, него ми није јасно како ради mod selector тј, мод за подешавање и његова три мода која има...требао би да има три положаја, први који није пливајући, други који је пливајући и трећи не знам шта му значи....Е преко њега се подешава начин рада оруђа.



Е сад долазимо до разлике џојстика коју има 5120 и наш 5150. Код мене а вероватно и осталих чланова на 5150 други положај fast lower no detent је положај у коме џојстик остаје закочен (има зуб) и то би требао да је радни тј. working position, док је скроз напред положај fast lower, јер тада ми спушта оруђе његовом брзином и оно се спушта максимално на доле, а не могже да се користи setting lever за спуштање и подизање у том положају. Проверено у раду у оба положаја и само је овај други дозвољвао рад како сам подесио жељену дубину, онај први (working possition) на слици 186. не дозвољава рад са подешеном дубином.....

Hitch би био у слободном преводу означавао би начин качења преко полуга....

треба неког питати ко зна шта и како, ако ништа отићићу на јекијевски форум где сам друг члан, па ћу их приупитати да ми појасне поешавање свега.....
 
da da moj prijatelj jedan ima 5150 isto kao i vas i iste komande ima na prvom polozaju mu plivajuci i moze da radi sa setting lever-om. sada sam i ja razumeo kako to otprilike radi sve ali bilo bi dobro da neko na tom forumu gde ste clan moze da objasni kako to radi.
 
Контактирао сам пријатеља, са америчког форума, објаснио ми је доста слично као што пише у том приручнику. Бем ли га и даље ми је конфузно, шта и како. Кад нам језик није матерњи то представља велики проблем, још када се корсите стручни изрази тада наспупа конфузија. Рече ми да ће за који дан урадити кратак приказ путем виде как осе подешава хидраулика за рад....чим то уради ја ћу пренети овде, шта и како....


Чекам да ми одговоре на хратском форуму, ако и они уопште знају како се правилно подешава та његова хидраулика...
 
Када се мод селектор подеси на микс, тако каже приручник...вероватно је то за серију 5120, 5130 и 5140 јер је то њихов приручник не и за наше 5150. А као што човек каже доста се разликују те урпављачке команде код 5150 и осталих....
 
bice jako dobro ako ti sa americkog foruma objasne sta i kako. a plivajuci moraju da imaju posto jer u krutom polozaju radna masina ce da prati traktor a to nije posao. nista cekamo da se oglase stranci sta kazu za podesavanje hidraulike. jako sam zahvalan vama na svakoj vrsti pomoci da ga desifrujem kako radi.
 
jesu ali na ovakve traktore poluge odredjuju plivajuci zato kod takvih traktora kada oru topling mora da je u slobonom polozaju tako da se sa zadnje strane drzi na tocak a sa prednje na poluge.
 
Kod novijih traktora , odnosno svih sa ehr-om plavajući rad se ne vrši preko toplinka nego preko senzora na polugama . Taman posla da nemaju plivajući hidraulik.
 
Ko ima EHR plivajuci polozaj odredjuju poluge, a nosac toplinga je fiksan, u pravu je @stevanstojakov. Pogledajte dole kod poluga imate senzore, verovatno na bolcni.
Nosac poluga koji je slobodan, tj zivi, kod njega se na osnovu one tri rupe bira osetljivost odziva hidraulike plivajuceg polozaja.
 
Они имају сви пливајући режим, само треба прокљувити како ради тај њихов мод селектро за одабир начина рада хидраулике. Када се то прокљуви све остало је боранија....

Онај load мод је битан када се вуку прикључне машине са точковима, плуг, сетвоспремач, вероватно сејалице. Тада се поставља мод селектор у тај послењи трећи положај и хидраулика одрађује своје, тј. пегла неравнине прилико мрада...Онај други мод ради када се подеси као микс значи између првог и трећег и он би требао да служи за машине које немају точкове, рецимо грерминатори, ношене тањираче и слично...тада хидраулика ради попут неког микса.....Микс мод се подешава тако што се прво поставу у први положај мод селектор, па се преко setting lever-а, подеси жељена дубина, оја се блокира оним малим белим точкићем, па се онда мод селектор постави у средњи положај (ручица setting lever остаје у заданом положају жељене дубине). Иначе поља између жељених модова служе за тачније, тј. финије подешавање заадног мода рада хидраулике....

Ово је мој неки закључак из текста из приручника са претходне стране....

Стварно би требао неко ко се разуме да појасни мало боље шта се и када подешава. Тај мод селектор не служи за подешавање дубине, већ управо избора начина рада хидраулике. Setting lever је тај који спушта и диже полуге и на њему се поставља жељена дубина. Џојстик, то је јасно, ко дан шта ради у ком положају.....

- - - - - - - - - -

патролџијо тај шлиц на полугама дозвољава њихово кретање само нагоре и вероватно служи када је мод селектро подешен да му пливајући режим не ради.
 
Nazad
Vrh