Case

I kod tebe skoro da može grabuljama da se ore.To je dobro jer lakše i brže obradiš zemlju a uz to potrošiš manje goriva i automatski si u velikom plusu.Mi sa težom zemljom na.ebemo fest.
 
Pa kad vidim kakve priključke vucete, u mnogo boljoj ste poziciji od nas sa tezom zemljom, mala potrošnja, veći učinak... Mada, zadovoljan sam i sa ovim sto imam i obradujem, nego kazem samo.
Evo primer ove god. Matijevic dobio državnu zemlju, kod nas oko 600ha(mozda vise) , dosao da ore sa JD i fend od 350ks, sa po 7 glava, drugi dan skinuli 2 glave zdravo tesko kako ide
Potrošnju da ne poredim, svi traktori preko 150ks troše preko 25l/k.j

Izvinjavam se za off topic
 
Код мене је лака земља, не кријем то уопште и то је велики плус, јер се лако обрађује, a утрошак форива је мизеран у односу на Вас са доста тежом земљом.

Ево ове године је потрошња ишла око 10лкј, што је за 1л више него прошле године, услови су били нешто лошији него прошле.

Да не кажете да лажем, рођак је са својим 5140 и 4 главе плугом подешен на 140цм захват трошио 12лкј, што није много јер тај трактор има 15кс мање од мог, док сам ја вукао плуг са нешто мало већим захватом од његовог, јер ми је прва бразда већа, тако је подешен био и остао од кад је купљен.
 
Браћала, потпуно си у праву када кажеш да би радио редуковану обраду. И ја бих, али не одлучујем ја већ се за све пита ћаћа, а он је скептик поводом такве обраде. Плаши се лошег рода...

Да се ја питам, избацио бих плуг из употрбе и купио бих подривач (мбв вајпер) којо је таман за мој трактор и са њим бих радио ту редуковану обраду. Кажем таман јер је земља код мене лака, а овај мој риђан би га вукао без проблема...
 
Mi ove godine smo ostavili pojedine parcele podrivene 2 puta, pa bas da vidimo razliku u odnosu na oranje. U proleće spremac/teška drljaca i setva. Dok ne probamo sa sopstvenoj zemlji, necemo znati
Nije neka investicija taj podrivac, a bio je i povraćaj. Mada moj ti je savet za tvoj traktor i zemlju koju obradjujes Dragon, čisto zbog klirensa.
Aj uzdravlje
 
Побркао сам ја ту лончиће изгледа...манта ми се по глави вертикална обрада, а ја лупио редуковану, коју већ примењујемо при сетви пшенице, тањирањем....

Мамурна глава, пише оно што не мисли...

- - - - - - - - - -

Да не гушимо тему са не битним стварима...одо и ја...
 
Sa istim traktorom kao Galicije, mi oremo na 120cm zahvata. Vecinom 8-9-10 brzina (isto je kao kod Galicija menjac). Kada vuce 10 brzinom onda trosi do 12l/kj. Ispod 12l mislim da nikada nije potrosio, a najvise je islo do 20l. Ne teram ga 2 sezone mozda negde je uspelo da ore 11 brzinom tu bi trebalo da je 10l/kj, a kada ore 6 brzinom onda je vir u rezervoaru. Ono sto mi se dopada kod Maxxum traktora je da imaju velik rezervoar 250-260-270l i sa njim moze da radi preko 12 sati oranja sa 125ks motorom, sa 115ks 6vcil bi trebao jos duze da moze. Jos bolje je kod JD koji za model 130ks ima 330l rezervoar, tu mozda moze smena soferu da dolazi na 18 sati:osmeh:
 
Мој је 210л и са мојом потрошњом код мене у Чалми, ради се 20 сати без проблема и онда се торњај кући на допуну...

Орано је углавном у 10. мада смо орали и на пар њива и у 8. која је бржа од 9. за 1км/ч, а опет спорија од 10 за 1км/ч. 9. и 7. брзина код моје серије максума су по брзини идентичне, само је тракро јачи доста у тој 7. него ли у 9тој.

Ако се тањира или 8. или 10. а све зависи од жељене дубине рада...
 
Ali zato za 12 sati se uradi oranja,zavisi kolike su parcele,ali od 20-25kj,a razrivanja i do 40kj! A i za smenu od 12 sati nismo nikad prešli 350litara! A kažem,oranja ide oko 2kj/sat,razrivanja 3.5kj/sat,rad sa germinatorom od 6m 9-10kj/sat,EFEKTIVNOG rada + vreme potrošeno u putu :ppozdrav:
 
Meni ucinak jako srozava mala velicina parcela kao i udaljenost medjusobna. Kod mene bi Mindj traktor radio nepuna 24h a od toga bi se vozao pola:haha:
 
baš vam se divim kakva je vaša zemlje ja i drugar juče od 8 ujutru do 10 uveče ,možda smo odmarali sve ukupno sat vremena poorali 4,5 hektara sa mtz82 i 577 ja sam vukao leskovce dve brzde a on 757 dve brazde potrošili po 75 litara goriva i još se pošteno namučili
 
Bojčetiću kakvi su NH potrošači traktori oko 100ks 2002-06 godista. Vidim da je NH naslednik fiata koji je dobar traktor pouzdan i mali potrošač. Možda bi takav jedan mogao kupiti kada bude star 15 do 20 godina.
Vasovac ja se odmorim od oranja kada udjem na forum. Ove jeseni nijedan dan potrosnja nije bila manja od 20 litara po kj. Na najboljoj njivi i preko 25 lit.
 
Iskustva imam sa t5060 iz 2010 godine. Snaga deklarisana je 106ks. Imas ih sa 2 tipa menjaca, 12x12 i 24x24. 12x12 je promasaj jer ima mali izbor brzina za rad sa plugom. 24x24 je mnogo bolji menjac za rad, ali je 12x12 nepoderiv po recima servisera. Motor je 4.5l kakav sada ugradjuju u Maxxume/t6 do 140ks. Ovde je mehanicko ubrizgavanjev kasniji idu svi sa elektronskim. Sada tier4b ide i sa adblue zbog euro normi. 2002-2006 godiste nemam nikakvo iskustvo modeli koji tebe zanimaju, ovo je naslednik tla koji je otp godiste koje ti gledas. Dese se u oglasima JXU i t5000 sa cenama od 25+ hiljada evra sto je puno za traktore od 5000-9000+ radnih sati i ako se zna da novi su isli po cenama od 36-40k + pdv. A sto se tice potrosnje u vozanju, prskanju trosi smesno. U prevozu repe sa 15t repe i 5t su prikolice, traktor je isto 5t sa tegovima je trosio 6-7l po turi, dok 6cil i 20ks vise je trosio 11l u proseku. Tura je 3-5km da kazemo u jednom pravcu. Te dve prikolice nije kadar da vuce kada je musavo i kada treba po blatu da ide, zapada lako. Tu bi pogodak bio tandemka od 10t pa onda obicna dvoosovinka. Za oranje fali brzina kao sto sam napisao. Trosio je kao i svaki traktor 12-15-20l. U radu sa germinatorom oko 4l/kj. Generalno traktori su im ok i nek napise jos neko iskustva. Spajici imaju 2 JXU sto je identican traktor pa oni mogu mnogo toga reci. Pouzdanost je dobra, udobnost isto. Mana je sto nema pomocno sediste, sada t5 ima pomocno. Buka je mala i rezervoar mu je mali od 135l samo, s tim da mora ostati 20l jer kada ores na levu stranu moze da povuce vazduh ako je manje goriva. Nije losa ideja ugraditi mu pomocni rezeroar ako radi i teske poslove, kod mog prijatelja radi samo lake poslove pa 135l je i vise nego dovoljno.
 
Hvala Bojčetiću. Eto neko razmišljanje kada je moj stric popravljao fiata 1995 godiste, pa kaze da su delovi sada kod NH a fiat vazi za pouzdane. E sad ako se.jednog dana bude gledao zapadnjak, hteo bi da bude neki sa ekonomičnom potrošnjom, a opet novija serija, ne stariji od 2003. Ima jedan u oglasima 2003.a.110.konja takva linija bi mi se svidjala, ne više od 100ks. Za veći nema potreba.
 
Primetio sam curi mi ulje iz alnasera,sta moze da bude? U pitanju je maxxum 5140 iz 1994-te god... Alnaser je nov stavljen kad sam ga kupio... Kaplice se javljaju na zadnjoj strani alnasera,tj na poklopcu gde su srafovi koji drze poklopac...

- - - - - - - - - -

Vidim kada odvijem matice na tim srafovima da imaju neke gumice oko srqfova... Jel moguce da alnaser treba da bude u ulju ili je procureo negde od napred...
 
Nazad
Vrh