Case

У транспорту троше више но у раду јер су спори....обично за сат вожње попију око 10+ литара и то ако вуку шпендитерчиће, нешто теже иде и до 20л...
 
Razvozio stajnjak sa prikolicom za razbacivanje stajnjaka,efektivnog rada 5 sati na 1050-1060 obrtaja radio,prikolica zahvati nekih 6 tona stajnjaka,potrosio 60 litara gasnog ulja...nova pumpa bosch,nove dizne,nova turbina...

Aco poslacu ti sutra sliku u inbox gde se steluje... Ali na rotacionim pumpama,meni su na oba rusa rotacione...a i ova na kejsu je rotaciona i rekoh dal neko zna dal ima i ona sraf spoljasnji za stelovanje punjenja...
 
Videcemo u oranju... :) mada za sada ici se sa plugom 3x35cm... Po nekoj vasoj proceni koliko li ce trositi u oranju sa tim plugom,klasa zemlje srednja,ni previse laka ni previse teska... ? I da li 5130 bez turbine trosi manje?
 
Samo ga cepaj u oranju do 1900 obrtaja,pa koju god brzinu može,a da oseti motor! Ja npr u oranju,ako krenem 9.om na 1900,prešaltam u 10.u i ako smanji do 1800,to je to,ako smanji više,probam smanjiti obrtaje,tj.nekad vuče i na 1700,a ne smanji više nego na 1650,e to je onda najmanja potrošnja! I da se točkovi vrte! Da se ne stoji! A u transportu,na asfaltu neidem preko 1800-1900obrtaja,a atarskim putem 1000-1100
 
To je 6cil motor, u vozanju ce ti srknuti, ali u radu u polju mocan je i bices zadovoljan.
 
Videcemo u oranju... :) mada za sada ici se sa plugom 3x35cm... Po nekoj vasoj proceni koliko li ce trositi u oranju sa tim plugom,klasa zemlje srednja,ni previse laka ni previse teska... ? I da li 5130 bez turbine trosi manje?

Nisam mjerodavan ali znam jedno. Traktor koji se ovdje spominje bez turba ima oko 105-110ks i on vuce tri glave plug. Takav isti traktor s turbom razvija 130-135ks i on istom brzinom kao i ovaj bez turba vuce 4 glave. Bez obzira na potrosnju po radnom satu, gledaj potrosnju po jedinici povrsine i gledaj samo utroseno vrijeme na oranje jednake povrsine s 3 ili 4 glave.

Bilo je price da se motori u rezimu rada "na granici" kao da se guse razvijaju najvecu snagu i najmanju potrosnju goriva tj. da su u tom rezimu rada najiskoristeniji. Ako ide bas lako, saltaj brzinu vise, sto kaze mindjusar, da motor osjeti opterecenje i trebala bi se smanjiti potrosnja. Kako, zasto, nemam pojma, pricalo se o tom "gusenju" motora na siroko i dugacko prije par godina...

Isto tako su pricali za starije JD traktore da oni sve rade na punom gasu i da se npr. u okretanju na njivi i dok se okrece plug ne smanjuje gas uopce, nego samo smanjujes stupanj prijenosa. Ne znam koliko je to istina ali sam citao negdje da zbog toga navodno stariji americki JD traktori nemaju nozni gas da ih soferi ne turiraju stalno i da se ne smanjuje, dodaje gastokom rada.

Kazem, ne znam koliko je istina, nisam nikada pratio potrosnju JD traktora ali sam se prije 10-ak godina vozio u traktoru kad je kombinat orao i covjek mi bas to pricao. Pun gas i nema smanjivanja.
 
Kad smo kod toga, nedavno sam čitao podatak da Caterpillar Challenger gusjeničar od nekih 500-550KS troši oko 50L goriva na sat. To sad djeluje jaaaaaako mnogo ali kad uračunaš da on za tih sat vremena uradi ko zna koliko hektara pa kad to još malo sračunaš izadje da on po jedinici površine troši kao traktor od nekih 50KS. To naravno povlači da on vuče nekih priključak od nekih 12m širine ili 16 brazdi plug....Bitna je potrošnja po jedinici površine a ne po satu s tim da mašina mora biti pravilno agregatirana

Što se tiče ovoga što kaže Bobo, zaista se na snimcima iz USA može primijetiti da veliki traktori (ne samo JD ali kod njih je to posebno izraženo) stalno rade na velikom gasu, znači ljudi ih deru samo tako.
 
Da,ali je moj mxm175maxxum,kod tebe 5.9litara motor sa 110ks,a kod mene 7.5litara motor sa 177ks,tako da je razlika velika,pa naravno da ti 2m plug najverovatnije nemozes vuci,ali je za njega i OK 3x35 i cepaj
 
Плуг од три главе ти неће осетити, а потрошња ако ти није тешка земља, неће ти прећи 11л/кј. Јбг имам њиву на фрушкој гори, сва виси у брду, три типа земње, од најлакше, до смонице, па мој са 4 главе и захватом од 155цм ту не троши више од 12л/кј, а орем ту 8. брзином, која је бржа од 9те на неких 1800 обртаја.

Пробај да га тераш 9. за почета, мада би он требао вући тај твој плуг 10. ко од шале...ми смо прве године са нашим орали са три главе у 11. брзини 120цм захват је био. Осетио није тај плуг за собом....

- - - - - - - - - -

Заборављаш једну ствар Милане, земља коју ради минђушар је тешка у односу на моју и твоју, па је и потрошња већа због тога.
 
Nazad
Vrh