Arenda- pravila, obicaji....

Dvopolje siguran put u propast. Mi smo na jednoj njivu u 10 godina 4 puta sejali repu, pa smo 2014. godine proplivali sa napadom od cerkospore. Od te godine se ta njiva odmara od repe do 2018. Sada samo četvoropolje. Još ako bude mogućnosti i medjusev na neke parcele za zelenišno đubrenje, to ćemo probati da ispoštujemo. Diverzifikacija je po meni ključ uspeha. Instant uspeh je kratkog daha, vrlo često je rizik preveliki. U suvom ratarenju ionako rizikujemo svake godine u ovako nestabilnim klimatskim prilikama.
 
Ljudi sve se vrti oko novca.Zakupodavci se prime na 300+eura po k.j a zakupoprimci onda vrte dvopolje š.repa-kukuruz i zemlju dovode u red na pristojan način.
 
Ja razmišljam da dignem zakup u selu na 400 evra pa da prekinem svima muke. Kad se propada nek bude sa stilom i svi od jednom.
 
Mislio sam na to da spaja sa svojom parcelom. A kod nas niko ne spominje da su mu spustili arendu za narednu godinu, a već se polako ustalila cena od 300 e/kj. A i nešto ne čujem da je neko odustao od te skupe arende...
 
Polako splaćanje, ko ti (nama) garantuje da neće dogodine biti još gora godina a ove nema roda ni za arendu, konkretno soja a ona se kod nas gaji na 60% površina.
 
Nazad
Vrh