Arenda- pravila, obicaji....

Tako i kod nas oni koji daju u arendu napišu oglas pred pijacom da plaćaju više a kada zoveš niko se ne javlja na tel. I tako lepo dižu cenu a mi naravno nasedamo na takve gluposti.
 
Mi smo osim sveta ,do prošle godine smo plaćali ispod 200 (neki i 200 e/kj) .Sada,kada smo od suše osakaćeni,platićemo 200 a čujem da se traži, ali i daje više.
 
Ma ljudi se zadužuju, prolongiraju, petljaju, dovijaju i sta ne još samo da opstanu. Nece se arenda spustiti još dugo dugo, sve dok industrija ne ojača i zaposli sve one koji su u poljoprivredi silom prilika. Naprosto male su površine, a puno paora. To je tako pa tako i nece biti drugačije u dogledno vreme.
 
Bravo kolega sve si rekao u jednoj recenici.Dok industrija ne ojača...uvek sam se pitao odkud odjedred toliko seljaka,kad sam bio klinac radilo smo more zemlje samo da se radi ili za 400-500kg žita.Ako se ljudi pozapošljavaju i dođu do sigurnijeg mesečnog primanja većina će dići ruke od paorskog posla u to sam siguran,a čini mi se do polako to i dolazi.
 
Kod nas u selu ima preko 1000kj duvana.Od te povrsine neverujem da ima 200kj u vlasništvu.Tako da o malim cenama ne vredi pričati, jos gore sto tom djubretu nesmeta susa uopste
 
Kod nas od 200-300evra kj zakup neki placaju u napred neki kad skinu zito ali ove godine svi koji su dali zemlju u arendu kukaju kako im zakupci nisu isplatili obecane sume nekima su cak i oduzeli njive zbog ne postovanja dogovora.Imamo jedne koji su toliko alavi i prljavi u poljoprivredi prvi poceli da otimaju zemlju nudeci 200-250e‚kj i sad kad ne mogu da plate jer su ispusili sa zitom idu i kukaju kao sinje kukavice kako im nije rodilo i odma smanjuju cenu arende ljudi besni uzimaju pare ali i zemlju ja kazem ko ih jebe ako si se kurcio da ces platiti tu sumu onda zemljace plati niko te nije sibao po usima da se kurcis i otimas drugima arende.Dogovor je dogovor i treba ga ispostovati imali smo jednog ali je taj brzo pukao u poljoprivredi kad je ovakva godina nikada nije hteo da plati arendu kao uz izgovor nije mi rodilo i isao vrbovao kod svih poljoprivrednika da se ne placa arenda dok mu moj otac jednom nije rekao,a kad ti lepo rodi dali onda platis ljudima vecu arendu ili istu i tada se manuo tih gluposti ali je ostao ljudima duzan arenda i arenda da se i dan danas krije kad ide ulicom!
 
Poslednja izmena:
Zato se kod nas arenda ugovara uglavnom sa plaćanjem unapred. Meni je komšija sa zemljom jesenas tražio za arendu 300 e/kj unapred, i nisam pristao (doduše i zbog nekih drugih razloga, al' preovlađujući razlog je cena). U tom našem delu atara prošla godina nije bila baš tako jako kišovita kao u drugim delovima našeg atara, ja sam prošle godine ima prosek soje oko 19 meteri po jutru dok je samo desetak km dalje bilo prinosa i po 29 meteri po jutru. A u sušnijim godinama često mi je prinos soje oko 10-14 meteri po jutru. Po ondašnjim cenama soje za arendu i troškove bi mi trebalo oko 13 meteri i ja njemu to kažem, a on mi kaže pa šta je to kad soja rodi 3t. Ljudski smo se razišli a na toj zemlji je sad dugi put repa u zadnje tri godine...
 
Ja to radim dvopolje sa repom i vidim da to moze, ali djubrenje mora biti momacko kao i dopinzi u vidu biostimulatora kada su kriticne faze razvoja. Najveci problem mi pravi vilina kosica kada se to radi. Juce sam pogodio 7kj za 1500e godisnje. Placanje unazad, tj kada skinem usev. Lokacija 12km od kuce.
 
Ranije se govorilo da repa ide svake pete godine na istu parcelu. Inače, Srbobran je oduvek bio reparoški (valda se tako kaže) kraj, al' u mom delu atara nikad repe nije bilo do pre nekih desetak godina (možda i manje). I to nešto govori...
 
Nazad
Vrh