Arenda- pravila, obicaji....

Peet: Ne mogu znati s koliko desetaka hiljada eura pukne a ne mozes znati ni ti...

Opet naglasavam da svatko zna svoju racunicu a tudju ne moze nikad znati... Neko ore s 10 litara jutro netko s 14 i eto vec drugacije racunice. 4 litre vise x 1000 jutara je 4 000 litara dizela sto nije mala stvar.

Ja svoju racunicu znam i znam s koliko se "pokrivam". Zaduzim se za gnojivo, zastitu i nesto sjemena a vecinu sijem sa svojim sjemenom. Kad u normalnoj godini prodje zetva psenice i idem na isplatu pokrijem sve dugove koje imam i za psenicu, soju, kukuruz, apsolutno sve sto sam se zaduzio preklopim psenicom i jos mi ostane nesto novaca da platim arende i za tekuce troskove do zetve soje. Soja mi ostaje cista posto sam psenicom zavorio dug. U normalnoj godini...

Ove godine je za dug osla i psenica i jecam i zob i jos sam duzan ostao nesto malo a agrotenika kao i prijasnjih godina. Soju mi susa spalila ako bude 1000kg/kj bit ce super posto u normalnoj godini imamo do 2000kg/kj.

Znam kako je u ovakvoj godini. Mi koji radimo malo puknemo malo, a ko radi puno pukne puno i nema tu nekog mudrovanja. Ali zato sto kaze moj komsija sa sela, uvijek ima u zalihi 10 000€ za koje se ne zna i koji se ni u kojem slucaju ne diraju. Naprosto, tih novaca NEMA. ako se desi kakva bolest da se imaju cime placati racuni i za neke zbilja nepredvidjene troskove. Ako moj komsija ima 10 000€ u zalihi, koliko onda ima netko tko radi 1000 hektara? Moras uvijek racunati s naj gorim ishodom a nadati se naj boljem. Ako se zadesis u sredini to je OK; ako si pri vrhu jos i bolje a ako ides prema dnu ljestvice, onda se nesto mjenjati mora.

Tako i ovaj, dok ima 100€po jutru zarade, njemu racunica pase. Ove godine je mozda i legao 60 000€ ali je proslih godina digao fine pare i opet je u nekom prosjeku.

NITKO od nas ne zivi od danas do sutra jer od toga nema nista. Poznam takvih ljudi i previse. Nemaju zdravstveno osiguranje jer im nikad nije trebalo pa ni nece. Dok su mladi ne uplacuju u mirovinski (penzioni) fond pa kad dodju na 70 godina zale se sto im drzava ne da mirovinu a nema uplacen ni dan radnog staza... TO je zivotarenje i u neka stara vremena je to mozda i funkcioniralo a danas seljak mora biti i ekonom i trgovac i mehanicar i fizicki radnik. Sta ja to vama uopce pisem, znate vi to bolje od mene...

Po pitanju arende, vjerujem da bi svima bolje pasalo da je 100 ili 200 nego 300€ osim onima koji daju u arendu. Sto je Kiss napisao, za 300€ bi se isplatilo dati zemlju pa nek se netko drugi pati...
 
Da se ne isplati povećavati količina obradive zemlje, aredna ne bi postojala. Što se tiče pucanja na jednoj ratarskoj kulturi, to se amortizuje sejanjem više različitih.

Što se tiče davanja u arednu po 300 eura i da bi se to svima isplatilo ne verujem. Čisto sumljam da neko ko ima kompletnu mehanizaciju i 80 hektara zemlje može da se nađe u računici da je da u arendu. Ali to sve spada u domen šta bi bilo kad bi bilo, ja imam malo zemlje i dao sam je u arendu tako da sve što pišem je teoretski.
 
Као неко ко је издао земљу у аренду могу само да кажем да је нормално и логично да на све начине покушам да добијем што већу цену за њу. Дакле, распитивање, оглашавање, крене се са већом ценом, па се полако спушта ако се не налази заједнички језик са потенцијалним закупцима.
Оно што сам схватио одмах јесте ово о чему прича Бобо из Хрватске, закупац има своју рачуницу, ако ради веће површине, уз мање или више разумну цену не може бити на губитку већ само на добитку ако успут обради и мојих пар хектара. Поготово ако му је моја земља ту успут, где већ ради.

Ту прича о томе да ли је фер да ја узмем 300€ а он 100€ не служи ничему, свако ту има своју рачуницу.

А пошто већ ништа није фер, једино што би помогло против безобразних закуподаваца јесте формирање неке врсте картела закупаца, где би се договарао max који би ови били спремни да плате за аренду, тако да би закуподавци, суочени са ситуацијом да им земља може остати необрађена, а они без прихода, спуштали цену аренде.

Али мислим да је то прилично нереално очекивање, јер, како већ рекох, свако има своју рачуницу.
 
Neznam kakva je racunica,300e za arendu i 300e za obradu to je 600e, a na jednom kj zemlje rodi 6t. Proslu jesen ljudi kupovali istih tih 6t za 400e,kukuruz bio 7 din u klipu. **greška ti racunicu! Realno je 200e/kj,ako je meni dosta 200e zarade sto rintam dosta je i onom sto prodaje a neradi nista.
 
Malo bi ovi što arendiraju zemlju trebali da se raspitaju i kome je izdaju. Bolje da je izdaju nekom pouzdanom paoru u smislu poštovanja plodoreda i agrotehnike, koji neće izraubovati njivu za manje pare. Nego nekom ko daje 30tak evra više, a njivu uništava lošom agrotehnikom i plodosmenom. Znam njive koje su dobrano zagadjene nematodama, jer je čovak koji je uzeo u arendu sejao repu u dvopolju, plus vlasnik zemlje za to i ne zna. Ima onih koji repu rade u monokulturi. Posebna je priča djubrenje. Tako da sve treba staviti na papir.
 
Kad to shvate vlasnici onda je kasno, cuo sam da u Temerinu mozes da dobijes i 350 evra, i to odma na vise godina, ali prve trece i pete godine poseju repu, a izmedju soju, ili kukuruz. E kad ti vrati, neces dobiti ni 200 za nju.
 
Kod nas uleteli u atar neki Srbobranci i odma daju 250e/kj ali obavezno na 5god ugovor i onda pocinje igranka prve godine plate,druge samo pola,trece plate ostatak druge i kad pokusas da raskines ugovor sa njima oni pokazu ugovor koji vecina ljudi ni ne procita jer nevide nista od 250e vise,a u ugovoru par klauzula zbog koji su se vecina mojih komsija uhvatili za glavu kad su im advokati objasnili da ce morati da im sa kamatom vrate arendu:osmeh: A za tih 5god minimum 2 puta je repa usijana na soju i soja na repu to samo seju. Sada su im repe u ambroziji od 2m visine katastrofa i bruka videti njive ali bas nam je svima drago i milo eto im kad su halavi!
 
Kod nas uleteli u atar neki Srbobranci i odma daju 250e/kj ali obavezno na 5god ugovor i onda pocinje igranka prve godine plate,druge samo pola,trece plate ostatak druge i kad pokusas da raskines ugovor sa njima oni pokazu ugovor koji vecina ljudi ni ne procita jer nevide nista od 250e vise,a u ugovoru par klauzula zbog koji su se vecina mojih komsija uhvatili za glavu kad su im advokati objasnili da ce morati da im sa kamatom vrate arendu:osmeh: A za tih 5god minimum 2 puta je repa usijana na soju i soja na repu to samo seju. Sada su im repe u ambroziji od 2m visine katastrofa i bruka videti njive ali bas nam je svima drago i milo eto im kad su halavi!

Вероватно су то ликови попут оног што се овде јављају, што не читају пажљиво уговоре него гледају какав је ко човек, тј. какав му се ко човек чини.
 
Pozdrav ljudi, popodne mi dolazi čovek da se dogovorimo za arendu. U pitanju je 3/4 jutra prve i druge klase zemlja sa ove godine posejanom lucerkom. Zemlja je peskovita kako mi kazu stariji a u katastru piše prva i druga klasa. Koliko je realno da tražim novca? Iz Kikinde sam.
Unapred hvala na pomoći.

Ps. Pomerili smo za utorak tako da još nije kasno da kazete koja je to cena otprilike.
 
Poslednja izmena:
Čujem kod nas cena skočila na 330 evra po kj za bolju zemlju, za lošiju 300 daju. Inače ta lošija ove godine je dala između 500 i 1000 kg soje po kj.
 
Kod nas je ovih dana oboren rekord sa 220 na 250 eura za jutro.Zemlja prosecna i iscrpljena.Prinosi psenice oko 3 tone po jutru,kukuruza od 4 do 5 tona,soja od 500 kg do 1500kg zavisno od godine.Sta ce taj tu da seje neznam svaka cast na hrabrosti.Ja se jedva uklapam do 200 evra sve preko toga neka je radi ko hoce.
 
Da odavde je sad je taj najveci kavaljer trenutno:osmeh:,ostao sam bez teksta izlicitirana je crkvena vec je placeno sve unapred
 
A ja sam sad otvarao temu da bi pitao dali se neko od vas bori da smanji arendu zakupodavcima. Kad ono, imam sta da procitam!!!
Kako stoje stvari ipak ta bagra po kojima pljunemo svakodnevno su izuzetno dobri prema nama kad nam pruzaju takve cene nasim proizvodima. Mogu komotno i suncokret i soju i kukuruz da nam spuste za nekih 40%!!!
 
Nazad
Vrh