Arenda- pravila, obicaji....

Dobro znam da je relativno uzmimo u obzir srednje rodnu godinu ma sta to znacilo....prosek cene za tu vrstu zitarice ali ne prodaja sledece godine nego cena u zetvi jel vecina prodaje tad ali nema veze neka se proda i dogodine po nekoj vecoj ceni.Npr zarada po kj 200e mada mislim da malo ko to ima e sad kako se tom isplati da da 200 ili vise za zakup.MOlim da m i neko objasni TAJ FENOMEN?
 
Veci deo arende se kod mene placa unazad tj. nakon zetve psenice i najcesce je vezana cena za kg psenice.Naravno uvek postoje ljudi kojima je uvek malo zemlje,oni ne spadaju u ovu grupu.
 
Zakupac i zakupodavac imaju ugovor o zakupu koji važi 10god. Čak je i naveden datum do neke tamo 2021. Potpisan od strane obe strane i overen u kancelariji mesne zajednice. Zakupac ostvaruje subvencije jer je podneo kopiju ugovora o zakupu upravi trezora. Zakupodavac dobija pare svake godine uredno.
Ove godine, zakupodavac sklapa neku trgovinu sa trećim licem i kao metod plaćanja, daje u arendu dve godine tu zemlju za koju gorepomenuti ugovor važi.
Može li to tek tako da neko napravi ugovor na 10god i onda da ga jednostavno prekrši kad god hoće?
 
Ne. Prvo sto te štiti je setvena struktura gde je to zemljiste uvedeno u tvoje gazdinstvo, a onda i ugovor. Pusti ih nek poseju i onda uzmi dobrog advokata. Ako ti je dokumentacija oko ugovora OK, možeš da tražiš nadoknadu štete i izgubljenu dobit. Navedes u setvenoj strukturi da planiras na toj parceli setvu nekog povrća, ili bilo sta drugo sto je skupo i iziskuje veća ulaganja. Ako nećeš da im dozvolis da rade onda je procedura malo drugačija.
 
Taj ugovor o zakupu ima toliko veliku snagu da je to cak suludo.Imao sam slucaj da je covek kupio zemlju ali ne moze da udje u posed iste(da je obradjuje) jer je prethodni vlasnik napravio ugovor o zakupu na 5 godina(do isteka tog ugovora jos valda dve godine),vec samo moze da se aneksira taj ugovor o zakupu, da se on upise kao novi vlasnik(zakupodavac) i po istim uslovima izda zemlju do isteka trajanja ugovora o zakupu.Covek je poludeo i na sistem i na advokate,a i na zakupca koji se latio tog ugovora i nece da da zemlju dok mu ne istekne ugovor o zakupu(naravno po savetu advokata).
 
Već je obnovljena registracija i ta parcela je uvedena kao i svake druge godine u spisak površina. Ugovor potpisan, naveden kraj zakupa. Navedena cifra naknade za zakup.
Gazda loše raspolaže imovinom. Nije svestan toga da je ugovor ugovor.
 
Pazite sto pisete u ugovoro u zakupu. Ugovor koji je moj otac pisao ima dvije stranice bez popisa parcela koje se ugovaraju. Navedeni su uvjeti uzimanja u zakup, uvjeti davanja, uvjeti placanja i valuta u kojoj se placa, trajanje ugovora od datume do datuma (ne samo po godinama) i ima jedan clanak gdje pise da se ugovor moze sporazumno raskinuti ako obadvije strane dodju do takvog dogovora (ako netko zeli dalje dati u zakup, prodati nekom trecem zemlju, raditi ju sam i slicno). Opcenito pisemo ugovore na 5 godina i nitko nije pravio nikakve probleme ali da se i nadje netko da pravi guzvu dok se zakupodavac i ja ne dogovorimo, nema od toga nista.
 
Ugovor je tu da bi se postovao, jer da ga nema bilo bi svasta. Ne samo u ovom primeru nego uopsteno. Nesto sto se dogovoris u jednom momentu treba da bude nesto sto ces postovati u svakom. Probajte vi jednostrano raskinuti ugovor o kreditu sa bankom.
Onaj ko daje mora biti svestan obaveza koje ga sleduju, ali i onaj ko prima takodje mora biti svestan i tu je kraj. Ugovor je zato i izmisljen.
 
Ugovor je tu da bi se postovao, jer da ga nema bilo bi svasta. Ne samo u ovom primeru nego uopsteno. Nesto sto se dogovoris u jednom momentu treba da bude nesto sto ces postovati u svakom. Probajte vi jednostrano raskinuti ugovor o kreditu sa bankom.
Onaj ko daje mora biti svestan obaveza koje ga sleduju, ali i onaj ko prima takodje mora biti svestan i tu je kraj. Ugovor je zato i izmisljen.
Isplatiš ostatak duga i raskidaš ugovor o kreditu ladno :osmeh:
 
Ovih dana nekako sam uspeo uzeti u arendi jos 21 kj zemlje za obradu. Cena 200 e po kj, moje subvencije, bez isplate i jednog din. unapred. Ako bi to bila neka klauzula platiti unapred ceo iznos onda bi 100% odustao!
 
Nemojte zajebavati:osmeh: za oranje! Mojih je ostalo 3 kj za oranje ili videcemo sta cu mozda i samo tanjiranje a od ovih 21 kj ima neorano 4.5 kj tako da sa ovim kisama nije mi bas sve jedno. U ostalom za setvu soje nesto se i ne brinem bar do 1 Juna! Valjda cu do tad uspeti posejati!
Verovatno se neko pita za dogovor oko onih 16,5 kj koje sam uzeo izorane? odluka je na meni ili da platim to oranje ili da vracam izorano!

- - - - - - - - - -

Tvoje subvencije ako ne prelazis 20ha.

Pobrinuo sam se za to.
 
Nazad
Vrh