Arenda- pravila, obicaji....

Ima dvojica kod vas koji jasu zelenog, ako se ne varam, jedanom je preznak 8, a drugom 4 :osmeh:
 
Kad sam bio klinac nudili zemlju ko je imao a bio u radnom odnosu dzabe,ili za prase,prikolicu kuruza itd i to po 1,2,3,5kj samo da se radi retko ko je uzimao,moj matori i stric jesu i to po 20ak 30 jutara za neke smesne novce u ono vreme.Sad to ide u nedogled,mada sam cuo u nekim okolnim selima kod mene pocinje zemlja da se nudi,znam provereno da je jednom coveku neka zena ponudila 10kj i trazila 200e on joj dao 150 oces neces...jedva docekala kaze ti se treci gazda kome nudim. Jbg bilo bi dobro kad bi te cene zakupa pale,a kako mi se cini bice toga mozda je neko zaboravio da je 200e bilo nekad 15 000din a sada 25 000 mozda neki nemaju dinare pa im je to ok:bravo:
 
A zato on kao pravi se nevest na licitaciji, neinteresuje ga drzavna zemlja ovo ono. Kad ono medjutim, on se preorientisao na privatni zakup. Pravi samo tebi probleme, ili je poceo na svim frontovima ?
 
Moj cale kada je poceo uzimati u arendu davne 1995god,niko od Gajdobrana nije ni znao
sta znaci rec ARENDA

- - - - - - - - - -

A zato on kao pravi se nevest na licitaciji, neinteresuje ga drzavna zemlja ovo ono. Kad ono medjutim, on se preorientisao na privatni zakup. Pravi samo tebi probleme, ili je poceo na svim frontovima ?

Dobro si ga provalio proba svuda na svim frontovima
 
To od pšenice, bilo u kg po jutru, zar ne?
Danas kada se preračuna arenda u količini pšenice za 200-300 evra (kolika je arenda) je prilično robe.
 
Marko, izvinjavam se, pitanje je bilo za Mindjušara. Shvatam kako se plaća arenda, i to kod nas je tako
Nije problem u vremenu isplate, nego u visini arende. Kod nas je sa 50 maraka krenulo, i išlo prvo na 80 DM, pa 100, DM, pa 120 DM. Onda nastupio evro, pa bilo 50-80 evra, zavisno od dela atara, pa 100 evra, pa 120, pa 150, pa je sada 200 evra, i pojedinci na veliku količinu arende, tipa arendaš ima 40 kj nude čak i 50 evra više od ponude, samo da preotme zemlju. I samo jedan veliki ne daje unapred pare za arendu, čak poprilično ostaje dužan.
 
To od pšenice, bilo u kg po jutru, zar ne?
Danas kada se preračuna arenda u količini pšenice za 200-300 evra (kolika je arenda) je prilično robe.
Da ,bilo je do skora vrednost 8-10meteri pšenice
U suštini,na duže staze dođe na isto dali se plaća unapred ili unazad
A što se plaćanja unapred tiče,imam i ja stručnjake,da zaškripi pa bi 3ili5 god unapred,šta ću,kad sam mekan,al je onda cena malo modifikovana,da svima bude lepo

- - - - - - - - - -

Marko, izvinjavam se, pitanje je bilo za Mindjušara. Shvatam kako se plaća arenda, i to kod nas je tako
Nije problem u vremenu isplate, nego u visini arende. Kod nas je sa 50 maraka krenulo, i išlo prvo na 80 DM, pa 100, DM, pa 120 DM. Onda nastupio evro, pa bilo 50-80 evra, zavisno od dela atara, pa 100 evra, pa 120, pa 150, pa je sada 200 evra, i pojedinci na veliku količinu arende, tipa arendaš ima 40 kj nude čak i 50 evra više od ponude, samo da preotme zemlju. I samo jedan veliki ne daje unapred pare za arendu, čak poprilično ostaje dužan.
Slično je i kod nas išlo,dok su marke bile,to se nutkalo i dogovaralo,moglo se svakako,120maraka se pretvorilo u 120eura i to je otišlo,da mi je jedan za 1.5kj,koji spaja dve parcele,bukvalno iznudio 350eura od mene,nažalost po kj :sjasi:
 
Kod nas se takođe oduvek plaćalo unapred, ali se i sada nađe poneko pametan, koji malo pomalo otegne plaćanje, pa ispadne unazad godinu ili više, a onda plaća kako i koliko hoće, jer zakupodavac ako da drugome, dug više neće videti.
 
Kod nas samo nekolicina placaju unapred i to zadnjih 2-3 godine. Do tada niko ni u ludilu nije platio unapred.
Bilo je i ranijeusamljenih slučajeva ,ja vec godinama plaćam unapred Ujka Guranu,tako je hteo od pocetka,mada nismo fiksirali datum,uglavnom uzorem ,posejem pšenicu pa naknadno platim,nikada nije pravio problem da hoce više ili da mu neodgovara.
 
Nazad
Vrh