Arenda- pravila, obicaji....

Pošto ih neće biti ni za nas nema ni za njih.E sad ko je uleteo pa i deo njih dao kao uslov nek se pita šta će iduće godine.Lako je nekome povećati zakup ali kada mu kažeš da treba da se smanji .....
 
Iako je većina svesna da od subvencija za 2012 nema ništa cene arendi vrtoglavo rastu.Kod nas se plaćalo od 500 do max 600kg pšenice po 1kj.Sad već ide i na 900 do 1000 kg.

Ovo je prica i iz naseg kraja...do pre 3 godine su ljudi dolazili,molili da uzmemo u arendu,kazu samo da nije u parlogu(kao greota,sramota)a sada,kada sredim njivu da to lici na nesto,samo dodju i jos bezobrazno nastupe sa pricom malo je 500-600kg,dace je nekom za 700-800.a tako neki idu po selu i nude vise za parcele,iako znaju sta je na pocetku bilo i koja su ulaganja bila.e onda je jednom prelilo casu,pa se jedan takav nasao zbog toga na ogradi od komsije,pa ko voli nek izvoli.
 
surcinac tebi izgleda da nije jasno sta je 1ha i sta je 1 kj. ili ne znas da citas ili imas drugi problem. Kad budes imao vise godina nastavicemo pricu do tada sve najbolje jer me stvarno mrzi da ulazim s tobom u neke besmisliene rasprave.
Vidi, ti sa tvojim ulaganjima od 180 eura/kj, iliti 300 eura/ha, obaras Zakon o odrzanju energije i mase. Tako da ja sa ti nemam nikakav problem, samo ti nastavi tako, i ne obaziri se na Newton-a. Imam problem sa tim kad neko bez razmisljanja krene da tuce na prvu, bez ikakvog rezona. Na institutu Tamis, rade ljudi ogled i bez bacanja ikakvog djubriva i to vec decenijama, tako da i ti to mozes isto da primenis. Ali, neces moci da prosipas suplju pricu, kako za ulaganje treba 180 eura/kj. Ponudu prihvatio nisi, a iz rasprave se povlacis kao nekakva uvredjena velicina. Mogu da ti dostavim spisak potrebnog repromaterijala, i spisak agrotehnickih mera, i naravno bankarsku garanciju na 600 eura/ha.
 
Marko, bez ljutnje ali je malo naduvana cena od 600 eura po ha.
Znam ja da sve to stoji što si ti napisao ali imaj u vidu da kod nas puno ljudi seje soju recimo posle kukuruza ako bace 100 kg NPK u jesen imaju sasvim dobre prinose .
 
Nemojte ljudi da gubite vreme sa njim. Jako je napumpan i pun sebe pa verovatno misli da su svi blesavi i samo on zna da radi a mi ostali smo svi od juce.
Ne vredi sa takvima uci u diskusiju.
 
Ja se ne bi puno mešao, ali mi je krivo kad se ovako prepirete (bez razloga). Inače sam otvorio temu o evidencijama i kalkulacijama , pa bi mi bilo jako drago da svako stavi svoju kalkulaciju. Pročitao sam celu ovu temu i vidim da znate šta radite , a po mom skromnom mišljenju vi niste jedni drugima konkurencija nego kolege. Ne bih navodio ko vam je konkurencija jer ovo razni čitaju...
 
Ovo je prica i iz naseg kraja...do pre 3 godine su ljudi dolazili,molili da uzmemo u arendu,kazu samo da nije u parlogu(kao greota,sramota)a sada,kada sredim njivu da to lici na nesto,samo dodju i jos bezobrazno nastupe sa pricom malo je 500-600kg,dace je nekom za 700-800.a tako neki idu po selu i nude vise za parcele,iako znaju sta je na pocetku bilo i koja su ulaganja bila.e onda je jednom prelilo casu,pa se jedan takav nasao zbog toga na ogradi od komsije,pa ko voli nek izvoli.

To je prica iz svih krajeva ulozis,ocistis zemlju,dovedes je u neku kondiciju i lepo ti uzme da rade ili drugom izdaju.Ja bez ugovora na 5 godina i neradim vise osetio sam na kozi sta znaci iscrpljena zemlja sa korovima i nikako orana
 
E ja ovde mogu da se uključim i sa strane zemljodavca. Imam u vršcu 1,5 k.j. i stojalo je u parlogu od 1997 do 2003. Od onda dajem istom čoveku za 50e (porez), plaća mi u novembru za tekuću godinu. Na osnovu ove teme mogu da zaključim da sam majmun:haha: ali pošto je zemlja loša za poljoprivredu (prilaz, dalekovod, stoji voda) a ima perspektivu kao građevinsko zemljište meni je bio cilj da neko bar plaća porez dok ne dođe vreme za prodaju. Inače nikad mi niko nije došao da ponudi više.
 
Ne znam sta bih vam ponovo pisao ono sto je vec napisano par postova ranije, ali ajd da ponovim. Uzmimo npr, sta treba za 1 ha psenice.

NPK 15 300 kg ~ 100 eura
Apach 230 kg ~ 100 eura
UREA 300 kg ~ 120 eura
Sekator, tilt, folijarno, protiv fusariuma ~ 100 eura
Zakup zemlje ~ 120 eura, prosek, posto ima nesto i svoje
Dovde nekih 540, zaboravih pa sad dodajem i nekih 40 eura/ha za osiguranje, pa dodjosmo do 580 eura.
Oranje, drljanje, bacanje djubriva, prskanje, sejanje, valjanje, kombajniranje, prevoz, ce pretpostavljam da mi neko odradi uz doplatu, da bi se ja nekako uklopio u tih 300 eura/ha.

Izvolite sad pa mi odgovorite da je cena prenaduvana. Tu su cifre, koliko vidim sasvim realne, a koliko znam i kod nekih ozbiljnih ratara i primenljive. Prinose koje sam ostvario prosle godine su bili oko 6,8t/ha. Ove godine dosta slabije nekih 5,2t/ha, ali je njiva koju sam tek preuzeo i zakorovljena. Zaradu ne bih da iznosim, jer to i nije neka tajna sa obzirom da svi znamo za cene koje su bile. Usput, nagledao sam se ja ratara koji idu samo sa UREA-om ili AN-om, i ove godine su imali rekordnih 2,5t/kj, maksimalno. Pretpostavljam da se vecina slaze da je kukuruz jos vece ulaganje, suncokret priblizno, repica skoro isto, soju ne sejem.

Moderatore molim da doticnog Peet-a opomenu za pre svega nekorektno ponasanje. Ne bih da se izrazavam preciznije i dolivam ulje. Njegovi komentari tipa surcinac, naduven, ne vredi sa njim, su koliko je meni poznato ispod nivoa ovog foruma. Niti sam ga cim uvredio, niti mu se obratio uvredljivim tonom. Izvinjenje i ne ocekujem.
 
Poslednja izmena:
Ne znam sta bih vam ponovo pisao ono sto je vec napisano par postova ranije, ali ajd da ponovim. Uzmimo npr, sta treba za 1 ha psenice.

NPK 15 300 kg ~ 100 eura
Apach 230 kg ~ 100 eura
UREA 300 kg ~ 120 eura
Sekator, tilt, folijarno, protiv fusariuma ~ 100 eura
Zakup zemlje ~ 120 eura, prosek, posto ima nesto i svoje
Dovde nekih 540, zaboravih pa sad dodajem i nekih 40 eura/ha za osiguranje, pa dodjosmo do 580 eura.
Oranje, drljanje, bacanje djubriva, prskanje, sejanje, valjanje, kombajniranje, prevoz, ce pretpostavljam da mi neko odradi uz doplatu, da bi se ja nekako uklopio u tih 300 eura/ha.

Izvolite sad pa mi odgovorite da je cena prenaduvana. Tu su cifre, koliko vidim sasvim realne, a koliko znam i kod nekih ozbiljnih ratara i primenljive. Prinose koje sam ostvario prosle godine su bili oko 6,8t/ha. Ove godine dosta slabije nekih 5,2t/ha, ali je njiva koju sam tek preuzeo i zakorovljena. Zaradu ne bih da iznosim, jer to i nije neka tajna sa obzirom da svi znamo za cene koje su bile. Usput, nagledao sam se ja ratara koji idu samo sa UREA-om ili AN-om, i ove godine su imali rekordnih 2,5t/kj, maksimalno. Pretpostavljam da se vecina slaze da je kukuruz jos vece ulaganje, suncokret priblizno, repica skoro isto, soju ne sejem.

Moderatore molim da doticnog Peet-a opomenu za pre svega nekorektno ponasanje. Ne bih da se izrazavam preciznije i dolivam ulje. Njegovi komentari tipa surcinac, naduven, ne vredi sa njim, su koliko je meni poznato ispod nivoa ovog foruma. Niti sam ga cim uvredio, niti mu se obratio uvredljivim tonom. Izvinjenje i ne ocekujem.

Sa tobom sam zavrsio diskusiju to sam vec naveo, tako da moderatori mogu slobodno da procene ko je prvi koristio svakakve izjave. A to su:

A iz ovoga se tek vidi stepen tvog neznanja, brzopletosti i bahatosti. Pa zasto bi majke ti,
Pitati nekog da li ima novac, pa pri tome jos nesto i odmahivati, je tek ispod svake norme normalnog ponasanja

Dakle sve ove izjave nisu recene uvredljivim tonom? A za sve to si ti zasluzan jer uopste nisi napravio razliku izmedju kj. i ha. i plus nudis 600 evra po ha onome ko nije tvoj istomisljenik u kalkulaciji. Smesno i nemoj mi vise spominjati ime.:cao:
 
Marko kalkulacija ti je ok ali uvek ima ali:
Imaš valjda i svoje zemlje gde ne plaćaš arendu,"dobiješ" 160 od države i najbitnije je da po mom mišljenju pšenica ima najveće ulaganje u odnosu koliko donese roda.
Uz svu tu agrotehniku i količinu đubriva realno bi bilo da očekuješ ako ne duplo ono približno tome kukuruza npr.Nije više a realno da svaki obračun radimo u pšenici jer je već godinam najskuplja za proizvodnju.
Ja je sejem samo radi reda (bonova za hleb) ,nisam više lud da radim protiv sebe ,ko hoće neka izvoli
 
@talianu,

Napisao sam gore da imam nesto svoje zemlje, i to nesto spusta prosek arende, jer koliko vidim, ovde mahom svi placaju arendu od 100-150 eura/kj, pa odatle i ova moja padne na 120 eura/ha. Na zemlju koju sam prosle godine iznajmljivao, nisam imao subvenciju zbog raznoraznih faktora, a pre svega neresenih vlasnickih odnosa. U prethodnim postovima sam i naveo koliko je besmisleno da racunamo na subvenciju, jer najveci deo ha i ne spada pod subvencije. Gore sam naveo i ostale kulture i otrilike njihove cene, tako da to sto ti kazes mahom svi znamo da je tako. Moj razlog da ove godine godine sejem psenicu je upravo plodored i koliko toliko realna cena. Inace je sejem na nekih 20% povrsina, a ove godine ne verujem da cu vise od 2ha, sto je bitno smanjenje, barem za mene.
U sustini koliko vidim, niko ne demantuje ove moje cifre, a one ratarske operacije tek niko ne spominje. Vec sam ranije na temi psenice napisao da mene 1 kg moje psenice kosta preko 14 dinara. Napisao sam i na koji prinos, i iza te cifre stojim, a on je manje vise solidan. Kukuruz cu videti kakav ce biti sa prinosom, ali me ha kukuruza kosta vise od psenice.

A ti, uvredjena velicino, sto ne zelis ime da ti se ime spominje, vrati se koji post ranije pa pogledaj sta je ko kome otpisivao, i ko se kome kako obracao i pokusavao da mu razjasni sa nedostiznih visina. Na ozbiljnoj temi i ozbiljnom forumu, u raspravi se ponasati tako detinjasto sa smaljijima je ispod svakog moguceg nivoa. A tesko da postoji dovoljno uzdrzan recnik da opise tvoj argument o hektarima i jutrima. Onaj ko pokaze takvu nesposobnost i nemoc u raspravi, naravno da ne treba da bude uziman u obzir.
 
arende od jos ohohooo su isle od 800-1200kg psenice po kj. Dali vam se svidja ili ne ti je to.ima godina da vlasnik zemje vise zaradi nego onaj koji radi zamju.kao ova.....ali nemam ja puno arende pa izdrzim....a bilo je i takvih koji su pukli i to brzo....
 
Kod nas su cene arende za sada ok.
Ja koliko imam zemlje u vlasništvu toliko imam i u zakupu tako da mi "ukupna arenda" ne izađe baš puno .
Troškove smanjujem na soji i suncokretu. A ako nađem nekom da mi ponudi 1000-1200 kg kg žita po jutru svu zemlju dajem u zakup i podzakup.
 
Juce sam produzio zakup zemljista po ceni od 200e/kj. Povrsina je 20kj, i sva zemlja je dobrog kvaliteta. Ja obradjujem tu zemlju vec nekoliko godina, i radim je posteno kao moju. Djubrivo, plodored i imam solidan prinos al to vide mnogi pa bi i oni da je obradjuju 1-2 godine bez djubriva i kad je zaparloze vise nece da je obradjuju. Zato nude visoku cenu koju ja moram da pratim ako hocu da ostanem u trci.
 
Nazad
Vrh