Arenda- pravila, obicaji....

Ako je neko zainteresovan da radi ovde zemlju za 400 evra po jutru, nek mi se javi na pp. Odmah ću mu prepustiti i moju zemlju i arendu kompletnu.
 
Poludeću , ceo dan razmišljam kako da platim manje za zakup . Ima par ljudi koji ama baš nisu normalni idu od kuće do kuće i nude 400 € za zakup , ali kad će to da plate ne znam . Nemogu da platim manje od 350 € ako hoću da radim ........... u vlasništvu malo imam al mora nešto da radim , nisam više pametan .
 
isto i mene muci,i odlucio sam ne dajem vise od 300,pa ko hoce hoce ...ko nece nek nadje ko daje vise.ne dajem vise od toka ni 5 para !
 
Kazu da ce kod nas da zaseda neki odbor u crkvi koji ce da odredi koliko ce zemlja da se placa u selu :sta: ne znam da li ce to uspeti ljudi vise u boga ne veruju
 
Otimačina je svugde, neznam samo gde će nas to dovesti. Kod se uglavno daje u hrani trenutno su digli na 600kg žita i 600 kg kukuruza a dugo godina je bilo 500+500.
 
I meni neke stvari nisu jasne , hajde da je godina bila makar prosecna pa i da razumem to utrkivanje s cenama , ali posle ovakve godine i ovakvog stava vlade prema poljoprivredi toliko traziti a sto je jos gore i toliko davati je van pameti.
 
Eto seljaku niko nemože pomoći da nešto zaradi. Džaba i dobra zemlja i znanje i dobre cijene , sam će sebi na kraju istjerati pare iz džepa i opet će raditi za džaba.
 
Kod nas je najvise dato 270 koliko sam ja cuo.Ja sam placao 250 i 260 eura lanac.Ovo od 400e je bas preterano.
 
Ništa nije slučajno , matematički bi trebalo da je godišnji zakup = cijena zemlje / godišnja kamata ili obrnuto cijena zemlje = zakup X godišnja kamata .
Sad neznam šta je tu šta potjeralo gore , tj šta je starije kokoš il jaje ali kod vas je pretjerano i cijena zemlje i zakup.

Na primjer ako je cijena 2500e / recimo 8 (%) kamata , znači da bi zakup trebao biti 312e .
 
8% kamate ima samo u banana drzavama sa rizicnim poslovima...
Kod nas 1kj 6000e, zakup 300e. Kamata ispada 5%.
 
Mislim da tu ima više stvari, neka me neko ispravi/dopuni:

- kad više radim, veći sam gazda i bolji od svih drugih - hipotetički ne lično
- kad nekom uzmem zemlju gušim direktnu konkurenciju
- kad nas bar 75% trgovine je prethodni zakup tj. ni nebude na prodaju nego se samo čuje da je prodato, a često ni to
- ima puno laganja sa obe strane, zakupodavci da bi dobili više a zakupci da se prave važni pa sami sebi skaču u stomak
- ima puno zavisti i zlobe i najalaviji su oni koji su nekad bili jako siromašni pa su ovaj ili onaj način nešto stekli
- digitron je vrlo skupa sprava
- ide se na rizik pa ako opali opali a ako ne vidimo se na drugo ročište
 
Pa ako naše države nisu banane , koje su? Moglo bi se postaviti i tako da neko recimo digne kredit , kupi zemlju za te pare , izda pod zakup i od zakupa otplaćuje kamate . To bi bila teoretski max cijena zemlje ili min cijena zakupa . Ko uspije da nadje nešto preko toga to mu je zarada.
E sad ako je to ujednačeno implicira da je neko uložio dosta para dabi prelivao iz šupljeg u prazno ali to se popularno zove "pranje" , ....
možda u tom grmu leži zec ...
 
Treba placati u robi, tj onome sto se skine, pa ako im je to 400 eura nek im bude. Ako misle da 800-1000 kg psenice ili kukuruza toliko vredi, neka im.
 
@marko22
Zar bi ti dao za 1000kg psenice, ako mozes dobiti 300e/kj?

@mims
Ima i toga. Uvek je bilo da neko kupuje traktor za selo, a ne za sebe...
 
Ima ovde u komšijskom selu kao da nije kao svuda. Tamo ne odlaze ovi što preotimaju zemlju. Tamo odvajkada važi princip: ako neki pametnjaković nekome preotme zemlju, tom zemljom tokom godine svi prolaze, pa kome se isplati...
 
Treba placati u robi, tj onome sto se skine, pa ako im je to 400 eura nek im bude. Ako misle da 800-1000 kg psenice ili kukuruza toliko vredi, neka im.
To placanje u robi kod nas u selu ne postoji.Imas 2 mogucnosti samo.Da das pare i to bez pogadjanja sa zakupodavcem,znaci koliko ti kaze to je cena i nema nista ispod ili odustajes,i u roku od 2 sata ta zemlja je prodata drugom, uvek ima ko hoce da plati.Jednostavno konkurencija je ogromna.
 
Ma razumem ja sta pricate, ali vam govorim koliko je to nerealno. Ako se u mnogim zemljama, a mnogo vecim od nase, tako placa, koje onda mi ludilo izigravamo. Da se ne lazemo, sve sto je nerealno, dodje na realno. I stanovi su bili, samo daj, pa onda mucak. I automobili takodje, a sad lizing kuce sve odreda minus. Tako ce biti i sa ovih 400 e/kj. Onog momenata kad prihod po hektaru bude do 1000 eura, usledice prizemljenje.
 
Meni nije bitno što je zakup toliki koliki je ali mi jako smeta kao i većini što dolaze kojekakvi jebivetri(oprostite na izrazu)i podižu cene što zakupa što kupovine zemlje na večito.Idite tamo odakle ste došli pa se tamo natkurivajte ako ste toliko kadri za to.
 
Nazad
Vrh