Arenda- pravila, obicaji....

U mom kraju cena maximalno 100 evra po hektaru. Ali, najbolja zemlja je 4. klase. A uglavnom ljudi daju zemlju samo da im ne zarasta.
 
Kod nas od 120-150 evra,15 meteri klipa a za psenicu neznam od nekih 5-8 meteri sve to po jutru
 
Samo zajednickom slogom , u 2 navrata smo izbacili Kuljane iz atara i ako teba opetcemo , za sad ima samo jedan koji normalno laze za arendu , a znamo da ga i gazda laze i da je losa zemlja pa ga nediramo
 
verujem da ce se stvari bitno promeniti u pogledu cene zakupa ako ovi indijanci opet budu kenjali oko subvencije..
 
Kod nas ide od 7 pa do 15 meteri zita po kj.,zavisi od kvaliteta zemje i lokacije.
Dali taj koji plati 15 m zita po kj. ima koji razred osnovne zavrsen:haha:? a ima i od onih koji imaju skole a ne znaju racunati. Ako taj gazda ima 3000 kg zita po kj. koliko ce njemu ostati posle davanja arende? Jos mu samo treba da plati kombajniranje i odose u ku..c. ali neka neka treba njemu dok je mali.:haha:
 
Dali taj koji plati 15 m zita po kj. ima koji razred osnovne zavrsen:haha:? a ima i od onih koji imaju skole a ne znaju racunati. Ako taj gazda ima 3000 kg zita po kj. koliko ce njemu ostati posle davanja arende? Jos mu samo treba da plati kombajniranje i odose u ku..c. ali neka neka treba njemu dok je mali.:haha:

Pa nece mu skoro nista ostati a mozda i tacno nista... 7-8 je maximalno za arendu... ali jbg, kod svakog je drugacije izgleda, mislim barem ja nebi dao vise nego 8 recimo, jer radis za nista onda...
 
U Beceju je cena arende od 1200-1400 kg psenice po kj pa ko hoce nek radi,ko nece radice drugi!
 
kod mene 8-12 meteri zita po kj. subvencije idu arendasu, mada u zadnje vreme vlasnici zemje hoce deo subvencuje...... placanje ili unapred ili naredne godine sve zavisi od kuce do kuce

p.s. to vaze za parcele I. klase
 
@steve73,

Kakve prinose imate, i sa kakvom agrotehnikom na tim parcelama I klase? A da li si mozda radio hemijsku analizu te zemlje I klase? I ako mozes, postavi rezultate ovde, i za prvo i za drugo pitanje.

Meni je sve preko 700 kg puno. Na mnogim parcelama je i nemoguce ostvariti subvenciju iz raznoraznih razloga.
 
Iako je većina svesna da od subvencija za 2012 nema ništa cene arendi vrtoglavo rastu.Kod nas se plaćalo od 500 do max 600kg pšenice po 1kj.Sad već ide i na 900 do 1000 kg.
 
Imam arende po 450 kg za kj. i pola subvencije i verujte da i to je mnogo sa proslogodisnjom cenom zita a i sa ovogodisnjom. U gore navedenom postu dao sam svoje misljenje o kolicini psenice za arendu, pa ovom prilikom se izvinjavam narocito Becejcima, mada ja iz svoje tacke gledista i sa mojom racunicom nikad ne bi nista uzeo u arendu a da znam da iz starta sam ili na nuli ili u gubitku. A sa takvom cenom arende dragi Becejci to je samo cisto naduvavanje ko moze vise kj da radi pa dali ima racunice to se i ne pita, al zato bar se zna da mnogo kj. obradjuje pa kud pukne, pukne.
 
Pa nije baš sve tako.
Znaš kad kažu da ne idu na kvalitet nego na kvantitet....
Bolje je uzeti 100ha pa da ti zarada po ha bude 100 evra nego uzeti 10ha sa zaradom od 500 evra.Takve gazde, ljude tj. radnike plaćaju te plaćaju ,a navukli su se velikih mašina koje više lade neg rade.A da ne govorimo o tome koliko njih manje košta repromaterijal u odnosu na nas da kažemo manje ili male poljoprivrednike.Verujem da niko sem potpuno ludog čoveka ne bi išao na svoju štetu.
 
Nazad
Vrh