Arenda- pravila, obicaji....

a dali ima taj zakon il nesto de se moze dokazati da zakupodavac uzima subvencije?
 
kod nas subvencija ide onom ko prijavi da obrađuje zemlju ,ja čim zemlju uzmem u zakup pravim ugovor o trajanju i cijeni zakupa (s tim pravdam i troškove )i predajem ga agenciji za poljoprivredu i automatski oni poticaj dodjeljuju meni koji obrađujem a ne vlasniku
 
Jel ima neko neki primerak ugovora o davanju zemljista u zakup na vise godina,ne onaj za subvencije nego onaj tipa JA TAJ I TAJ DAJEM ZELJU TIM I TIM NA TOLIKO GODINA PO CENI OD 11111111 ITD ITD da napravim izmedju mojih arendasa i mene posto su poceli da ovaj ugovor o zakupu klasican nepriznaju kao validan za rad zemlje nego samo za ostvarivanje subvencije,slican ugovor kao kada se kupi zemlja vecito samo sto je u zakup.
 
Do danas nisam ni znao da postoje ugovori za subvencije i za zakup.Ja sam mislio da je to jedan te isti ugovor.
 
Bio je ranije ali sada ovi sto daju zemlju misle da taj ugovor sto mi predajemo kada prijavljujemo zemlju u ZOP nevezuje da mi tu zemlju imamo pravo da radimo do te godine koja je navedena u ugovoru nego samo da dobijemo subvenciju,ali nisu u pravu to je taj ugovor koji je dovoljan za sve ali posto je bilo par sliucajeva da nepriznaju te ugovore da su podpisali ja hocu da napravim uz te i ove ugovore gde je navedena svaka stavka posebno pa mi treba neki primer po kojem da kucam to jest da ga sastavim.
 
Meni je vlasnik od 5jutara zemlje otkazao ,iako smo imali overeni ugovor od strane suda Kada sam mu napomenuo da jos dve godine imam pravo da radim tu njivu odbrusiomi idi pa me tuzi. Posle sam mu nudio i vecu arendu ali nece ni dacuje .Bila soja posejana i on posejao zito.I sta sad , nemogu mu nista njegova njiva .Nije mi do tuzenja nek se j...b.
 
Mi nemozemo da im otmemo zemlju i netreba to da radimo ali i oni treba da shvate da nemogu da nas zajebavaju kako se njima cefne,zato postoje ugovori i zato hocu da pravim dva i jedan i drugi u ovom sto predajemo za subvencije nepise koji su uslovi itd zato bih pravio i ovaj drugi.
 
Nisu mu trebao dati da radi zemlju.Trebao ti je dati obeštećenje što ti uzima zemlju a ti si je trebao raditi još dve godine.Mesto da on tuži tebe ti si trebao njega.
 
A zasto ne mozete da u klasican ugovor o zakupu, ubacite i stavku o subvencijama(tipa: ako bude subvencija od 14000, one se dele na 2 dela zakupodavcu i zakupcu, npr)?
Inace ovo prvi put cujem da se pravi ugovor o subvencijama, ali me ne cudi, jer su ovi sto daju zemlju u zakup postali izuzetno nedokazani i alavi, ko da na njihovoj zemlji radjaju dukati.
 
Ljudi koji izdaju zemlju nisu krivi,krivi su paori posto su oni prvi ponudili arendu + subvencije.
 
Od slucaja do slucaja je to, ima i korekktnih ljudi, ,ali u ovim slucajevima gore jesu krivi jer :
-otkazuju zemlju iako imaju OBAVEZUJUCI ugovor(pa sta sad, jel treba neko da ih pusti da raskidaju ugovor na lepe oci i bez naknade, ), a koliko treba godina nama da njihovi ispostenu i zakorovljenu zemlju dovedemo u red, pa plus planiranje plodoreda,
- traze i ugovore za imaginarne subvencije i odbijaju da postuju potpisane ugovore o zakupu
 
Ljudi koji izdaju zemlju nisu krivi,krivi su paori posto su oni prvi ponudili arendu + subvencije.
Kako nisu krivi??Tri godine sam ja radio tu njivu, ocistio nadjubrio sve kako treba a doticni" koji nije kriv "samo mi javi da od sad on radi.Ovde se nije upste radilo o subvenciji,jer sam ja ispunio kvotu i prepustio njemu.Mada je nemoze prijaviti u redovnoj je penziji.A za tuzikanje trebaju pare i dosta vremena .
 
Mnogo ima problema i bice gore ako se nesto ne regulise a ja zato hocu da napravim cvrste ugovore na odredjeno vreme i da nerazmisljam
 
nemoj te otimati tudju zemlju, nece ni vama niko dirati!!!!

ja se ovog pravila drzim i nemam problema.nikom nisam otisao da prebijam cenu, ko dodje i ponudi zemlju ja uzima, i to se raspitam zasto je uzeo zemlju onom predhodnom...
jesenas dodje covek iz padine i ponudi mom zakupodavcu 250e, 8kj oko sela, srce zemlje i ovaj ga odbije... ja mu dajem 150e i pola subvencije... valja im treba uci pod kozu i malo se poniziti, i izadjes kao pobednik...

problem je i taj sto dolaze ljudi iz drugih opstina i guraju cenu arende, tu bi trebalo doneti zakon kao kod drzavne zemlje, da zemlju moze zakupiti samo lice te opstine...
 
Nije to drzavna zemlja pa da ima pravo prvenstva kupovine,sa privatnom svojinom moze da radi sta hoce.Nemoj da mislis da podrzavam to uzimanje zemlje preko nekog jer i ja radim dosta arende i nebi voleo da mi sutra neko nabija cenu ali mi se redovno to desava.
 
Ima razlicitih vlasnika zemlje jos za srecu. Jedna veca tabla bode oci nekima i ponudili vise a gazda fer i lepo ga ispratio sa objasnjenjem da je on zadovoljan samnom i da sam ja radio i u to vreme kad se jedva skupilo za arendu.Znam takve vlasnike zemlje, koji su mi bili skolski drugovi.A neki mi dobri prijatelji i
kad sam ih pitao kasnije kad su vec izdali zemlju sto mene nisu pitali ili ste dobili vise od uobicajenog? Samo slezu raminima,a cuo sam i takva objasnjenja da je onaj drugi jaci, i bolje ,novije masine ima .Uopste nije sigurno da ce bolje uraditi od nas koji imamo osrednji vozni park.Ima neka takva praksa medju ljudi da nose onom ko vec i to sto ima jedva stize .
 
Problem je i taj sto dolaze ljudi iz drugih opstina i guraju cenu arende, tu bi trebalo doneti zakon kao kod drzavne zemlje, da zemlju moze zakupiti samo lice te opstine...
To nije nikakav problem nego realnost i trziste. Takav zakon nikad nece biti donet jer se kosi sa Ustavom, medjunarodnom praksom, a najvise sa elementarnom logikom. Kako mozes nekom zabraniti da kupi nekretninu ako nije iz te opstine. Ne treba teziti nerealnom. U svakom poslu imas konkurenciju, tako da i ovde nista ne moze i ne sme da bude drugacije. Neke svari oko tog zakupa prolaze, jer niko nije potegao zakon, inace je i to apsolutno protiv zakonski.
 
Nazad
Vrh