Arenda- pravila, obicaji....

Cini mi se da pre narod nije bio tako halav kao sad. Ne govorim o masi,nego o pojedincima koji bi da rade pola svog atara i jos u okolne da stave sapu.
 
Ima toga naravno i bas zbog toga treba uvesti maximum koji pojedinac moze da obradjuje bilo to u vlasnistvu ili zakup. 100 ha je sasvim dovoljno da jedna porodica zivi i napreduje, a i vise od toga. Kad bi se svi velikasi vratili na 100 ha automatski bi dobio na stotine srednjih poljoprivrednika koji bi radili do 100 ha. To znaci da bi istog momenta oziveo sela po Vojvodini i Srbiji, a to oped znaci da bi imao vise potrosaca i to pravih koji bi pospesili privredu i njen razvoj.
Ova lazna borba protiv velikana, da nekazem tajkuna i tajkuncica, je samo mazanje ociju. Novi zakon koji se sprema o poljoprivrednom zemljistu je cist dokaz da je sve samo velika laz i direktno izlazenje u susret i jos vece dodvoravanje velikm zemljoposednicima. Ukidanje u subvencija, koje se najavljuje, je jos jedad dokaz da oni imaju samo jednu jedinu stvar na umu, OSLABITI malog poljoprivrednika i pretvoriti ga u roba.
Cenu zakupa nije poceo da dize sitan, mali i srednji poljoprivrednk vec oni koji rade na stotine hektara i to svi znaju. Ostali su samo posle legli na rudu i usli u utakmicu sa mnogo nadmocnijim neprijateljem.
 
Pazi da nece uvoditi ogranicenje, pa nismo vise komunisti... Ako su pošteno stekli neka rade i 1000ha, medjutim vecina njih nije, ali to je neki drugi problem. A sto se tice cene arende, e pa to vam je trziste, najvisa ponuda pobedjuje..
 
Sada je očigledno došlo vreme da se malo sačeka, da ovi što se otimaju za zemlju budu ugušeni kreditima, pa onda će da se vidi šta će biti.
 
Dal je neko bio u ovakvoj dilemi,dal je bolje kupiti katastarsko jutro po 5000 evra ili uzeti 33 jutra u arendu po150 evra pisem posto se kod nas tako krecu cene.
 
Ono sto bi rekli "najbolje je i pare i jare" ali ako nema se za oba ja bi pre uzeo ta 33kj pa bi dogodine bilo i za vise od 1kj kupiti!
 
@milan87
Nema racuna na treci deo, jer repromaterijal je jako skup. Jedino ako ces da posejes organsku (ne prskas, ne bacas djubrivo i posej svoje seme) psenicu, onda mozda ima racuna, samo jako je tanko. Pitanje da li bi ti ostalo 100e/ha.


Ozbiljno razmisljam da sve arende sutnem i radim samo svoju zemlju.
 
Ja sam do sad dao 9 jutara u arendu duvandziji po 350 i 400 evra koji ne pita za cenu u ataru mog sela ako su parcele u komadu i trazi samo zemlju koja ima vodu.
 
vidis ja ulazem sve a njemu dajem treci deo npr.kukuruz 2 korpe men 3 njemu.i daje mi pola sto drzava daje.
 
Ako je tako kako Mindjusar kaze onda i neje lose,mada vidi ti da li hoce na 30% od ukupnog prinosa.Po meni najpostenija trgovina,rizik snose i zakupodavac i zakupoprimac....

- - - - - - - - - -

Danas drugar uzeo 4 lanca u komadu po ceni od 110 eura/lanac.
Mi tu cenu mozemo samo da sanjamo...
 
Nazad
Vrh