Arenda- pravila, obicaji....

тешко да ће држава свако мало да забрањује извоз и да прави паритете цена на штету оних који једини нешто производе у овој земљи, а да то није превара.
Vidiš da može lako.
 
Koja država prijatelju, jel Srbija :haha:

Скоро 25 година живим у Београду, и ето, колико сам могао да видим, а јесам за толике године, овде се на разне начине временом накотило толико угузрука који не знају ништа да раде и стварају, до те мере да су изгубили и представу о томе шта значи рад који ствара нешто конкретно, нову вредност, једино што добро раде је трошење, кола, једна друга, летовања, поново летовања у августу, зимовања...
Е сад, држава, једна, друга трећа је ишла кроз разне преваре у муљаже, рекао бих да је листа тих превара при крају, а на крају ће се видети да је цар го, тј. да мора нешто да се ствара и прави да би се живело.
Мени се чини да то време долази, и што је више тих и таквих лезилебовића који везе са реалношћу и производним радом немају, рад оних који стварају нове вредности ће се све више ценити.
Дакле, после свих превара, високе политике, прављења па растурања велике државе, геополитичких игара и прављења елита по нашим данашњим торовима, после свега тога ће остати оно што је од почетка јасно ономе ко је хтео да види, а то је да смо ми најпре аграрна земља, а да је све остало надградња.
Овако, имамо ситуацију да се задужујемо да бисмо увозили пасуљ и лук, па шта смо у стању да произведемо ако не лук?
Једино што може да зезне ствар су климатске промене, онда ће ваљати бежати одавде, јер ће се земља и коначно претворити у пакао.
 
Vecina dok se nije bavila poljoprivredom mislila je da tu tece med i mleko, tek kad ulazi u krug shvati da i nije to bas tako jednostavno. Dali je to zakupac ili zakupodavac, svako gleda iz svoje tacke gledista samo da njemu odgovara, a retko se desi da su obe strane zadovoljne!
 
Скоро 25 година живим у Београду, и ето, колико сам могао да видим, а јесам за толике године, овде се на разне начине временом накотило толико угузрука који не знају ништа да раде и стварају, до те мере да су изгубили и представу о томе шта значи рад који ствара нешто конкретно, нову вредност, једино што добро раде је трошење, кола, једна друга, летовања, поново летовања у августу, зимовања...
Е сад, држава, једна, друга трећа је ишла кроз разне преваре у муљаже, рекао бих да је листа тих превара при крају, а на крају ће се видети да је цар го, тј. да мора нешто да се ствара и прави да би се живело.
Мени се чини да то време долази, и што је више тих и таквих лезилебовића који везе са реалношћу и производним радом немају, рад оних који стварају нове вредности ће се све више ценити.
Дакле, после свих превара, високе политике, прављења па растурања велике државе, геополитичких игара и прављења елита по нашим данашњим торовима, после свега тога ће остати оно што је од почетка јасно ономе ко је хтео да види, а то је да смо ми најпре аграрна земља, а да је све остало надградња.
Овако, имамо ситуацију да се задужујемо да бисмо увозили пасуљ и лук, па шта смо у стању да произведемо ако не лук?
Једино што може да зезне ствар су климатске промене, онда ће ваљати бежати одавде, јер ће се земља и коначно претворити у пакао.
Kad si kod luka meni za mojih 600kg što sam proizveo jeste malo ali reko uzgred da i tu ostane nešto daju 12din/kg hvala ali po toj ceni radije bacam...7 500din za 600kg luka???Neću propasti ali ga ni oni neće po toj ceni jesti..

Послато са SM-G355HN уз помоћ Тапатока
 
Пријавићу те за ово вређање.

O kakvom vredjanju pricas? Pa i ja sam ove god. kupio 5 kj zemlje po nekoj ceni od 30% jeftinije od prosle god. a sledece ce biti sigurno jos jeftinije. Arende skupe imam ali kako stoje stvari na jesen cu se resiti i toga. Kolega paorpaor ti je nabrajao nekoliko razoga za pad cene zemlje i po tvoje pitanje ZASTO pad cene? vidi se da nemas iskustva u svemu ovome.
 
44. Ја нешто контам да људи морају да једу, и да се храна добро котира на светском тржишту.
"Ja nešto kontam" da će tih tvojih par jutara da spasu svet od gladi a tvoj ugovor o zakupu ce da dovede do novog svetskog poretka i blagostanja na planeti.:haha:
 
Vecina dok se nije bavila poljoprivredom mislila je da tu tece med i mleko, tek kad ulazi u krug shvati da i nije to bas tako jednostavno. Dali je to zakupac ili zakupodavac, svako gleda iz svoje tacke gledista samo da njemu odgovara, a retko se desi da su obe strane zadovoljne!

Мени сељачка крв тече венама, али наравно да ће свако да гледа своје интересе, ја не очекујем да ће неко да брине о мојим интересима. Ја паре за које сма купио земљу нисам украо, а на жалост ни наследио.
Проблем настаје кад се гледање својих интереса претвори у инат и гледање да онај други, са којим си везан послом, заради што мање, па макар и ти зарадио мање.
 
Da u tebi teče seljčka krv ne bi ti živeo 25 god. u BG ,mislim svaka čast tebi nemam niš protiv tebe da se razumemo ,al da se zna svi mi kojima teče krv kroz seljčke žuljeve , svako crveno krvno zrnce zna od čega je taj BG živeo proteklih 25 god.
 
o kakvom vredjanju pricas? Pa i ja sam ove god. Kupio 5 kj zemlje po nekoj ceni od 30% jeftinije od prosle god. A sledece ce biti sigurno jos jeftinije. Arende skupe imam ali kako stoje stvari na jesen cu se resiti i toga. Kolega paorpaor ti je nabrajao nekoliko razoga za pad cene zemlje i po tvoje pitanje zasto pad cene? Vidi se da nemas iskustva u svemu ovome.

види болдовано горе око увреде..
немам искуства, али пратим цену земље већ пар година, и нисам је купио од данас до сутра него као инвестицију на дужи рок, ако и падне још у наредном периоду, ништа то не значи, бар не мени који сам ето решио да део капитала пребацим из виртуелне у реалну вредност.
као и код станова и злата, прво су цену земље надували на разне начине, па и уз помоћ медија, а сада се балон издувава. без обзира на твоје искуство, мислим да не можеш рећи где ће се пад зауставити.
а главни разлог што сам баш сада ушао у куповину земље јесте што ми се не исплати да држим новац под 1% камате годишње док ecb спроводи qe, тј. штампа 60 милијарди евра месечно, јер ће ми се једног јутра кад се пробудим десити да ми се штедња преполовила, како се већ дешавало нпр. мом оцу.

и на крају, земља је сигурнија инвестиција него нпр. стан, јер махери ће станове да изграде, ако нема нових људи, а нема, то ће оборити реалну вредност стана, а земљу да направе не могу (могу они који крче амазонске џунгле), ње има колико има.

- - - - - - - - - -

"Ja nešto kontam" da će tih tvojih par jutara da spasu svet od gladi a tvoj ugovor o zakupu ce da dovede do novog svetskog poretka i blagostanja na planeti.:haha:

Јбг, себи сам битан ја и моја породица, а ти можеш да се правиш духовит колико хоћеш, али џабе ти, духовитост тражи мало кефала...

- - - - - - - - - -

Da u tebi teče seljčka krv ne bi ti živeo 25 god. u BG ,mislim svaka čast tebi nemam niš protiv tebe da se razumemo ,al da se zna svi mi kojima teče krv kroz seljčke žuljeve , svako crveno krvno zrnce zna od čega je taj BG živeo proteklih 25 god.

Човек најчешће ради оно мора, а не оно што хоће. А та патетика ти је без везе, нико теби није бранио да дођеш да живиш у бг, и да и ти живиш од тога од чега живимо и ми.
 
Батали то, ево саставио сам уговор о аренди, волео бих да чујем мишљења форумаша, а можда некоме и послужи као модла:

УГОВОР О ЗАКУПУ ЗЕМЉИШНЕ ПАРЦЕЛЕ НА 6 (ШЕСТ) ГОДИНА

I
Закуподавац је једини власник непокретности која се састоји од једне земљишне парцеле која се налази у ___________, катастарска парцела број ______, површине ______m[SUP]2[/SUP], КО __________, уписана у лист непокретности под бројем ____.

II
Закупац преузима земљишну парцелу из члана I овог Уговора у закуп с намером да ту парцелу обрађује као пољопривредно земљиште. Закупац може користити и обрађивати земљишну парцелу узету у закуп само као пољопривредно земљиште и дужан је да користи земљиште као добар привредник.

III
Парцела-пољопривредно земљиште се даје у закуп на 6 (шест) година, са датумом ступања у посед 15.10.2015. године. Закуподавац се обавезује да до тог рока Закупцу преда парцелу слободну од усева или пољопривредних култура.
Закуп траје до 15.10.2021. године. Закупац се обавезује да до тог рока преда Закуподавцу парцелу, такође слободну од усева или пољопривредних култура.

IV
Уговорне стране утврђују једногодишњу закупнину у износу од _____€ за наредне 3 (три) године.
Након 3 (три) године од датума потписивања овог Уговора уговорне стране ће утврдити нову цену закупнине која ће важити наредне 3 (три) године, тј. до истека овог Уговора.

V
Закупац се обавезује да једногодишњу закупнину у износу утврђеном чланом IV овог Уговора исплаћује Закуподавцу одједном, за сваку годину унапред. Исплата закупнине за прву годину закупа ће се обавити приликом потписивања овог Уговора, а за сваку следећу годину најкасније до 01.09. претходне године.

VI
Уговорне стране могу споразумно раскинути Уговор. Уговор престаје да важи даном закључења споразума о раскиду.


VII
Уговорне стране могу једнострано раскинути Уговор и то:
- Закуподавац, уколико Закупац користи земљиште супротно одредбама члана II овог Уговора
- Закуподавац, уколико Закупац не исплати закупнину у року и на начин предвиђен овим Уговором
- Закуподавац, као и Закупац, уколико не буде постигнута сагласност о новој цени закупнине, онако како је предвиђено чланом IV став 2. овог Уговора.
- Закупац може једностраном изјавом у сваком тренутку отказати Уговор
У случају једностраног раскида Уговора, Закуподавац је дужан да о томе обавести Закупца у писменој или усменој форми, након чега се Уговор сматра раскинутим. Закупац може једностраном изјавом отказати Уговор писменим или усменим обавештењем Закуподавцу, чиме се Уговор сматра раскинутим.

VIII
Отказом Уговора од стране Закупца исти губи право на повраћај закупнине плаћене по основу овог Уговора.

IX
Овај Уговор се може користити за регистрацију парцеле наведене у члану I овог Уговора у пољопривредном газдинству.

X
На све што није предвиђено овим уговором примењују се одредбе Закона о облигационим односима

XI
Уговорне стране су сагласне да ће све евентуалне спорове настојати да реше споразумно, а у супротном за решавање спора надлежан је Основни суд у ________.

XII
Уговорне стране су сагласне да све измене и допуне овог Уговора буду сачињене у писменој форми.
Овај Уговор је сачињен у 4 (четири) истоветна примерка, по 2 (два) за сваку Уговорну страну

У ______, _______.2015. године
 
tacka I..............u poljoprivredi se povrsina pise ovako: 4 Ha 23 a 27 m2, a ne kako si ti napisao samo u m2
tacka II..............poslednja rec u recenici bi trebalo da je poljoprivrednik a ne privrednik
tacka IV............ nisi naveo dal se iznos zakupnine odnosi na 1 Ha ( obicno se odnosi na 1 Ha ili KJ ) ili na celokupnu povrsinu.
 
tacka i..............u poljoprivredi se povrsina pise ovako: 4 ha 23 a 27 m2, a ne kako si ti napisao samo u m2
tacka ii..............poslednja rec u recenici bi trebalo da je poljoprivrednik a ne privrednik
tacka iv............ Nisi naveo dal se iznos zakupnine odnosi na 1 ha ( obicno se odnosi na 1 ha ili kj ) ili na celokupnu povrsinu.

добре примедбе.
тачка i, ставио сам онако како ми пише у власничком листу
тачка ii, управу си
тачка iii, мислио сам да се пордразумева да је по целој парцели, али ок.
 
Trebao si napisati da nakon tri godine menjati cenu samo ako je viša a ako je cena u zakupa u padu ne menja se ništa
a moglo bi se ubaciti i da zakupac uplati depozit u iznosu od npr. 1000e u slučaju raskida ugovora s njegove strane pre isticanja istog...da ostane tebi kao obeštećenje zbog neplaniranog cimanja i traženja novog zakupca
 
Trebao si napisati da nakon tri godine menjati cenu samo ako je viša a ako je cena u zakupa u padu ne menja se ništa
a moglo bi se ubaciti i da zakupac uplati depozit u iznosu od npr. 1000e u slučaju raskida ugovora s njegove strane pre isticanja istog...da ostane tebi kao obeštećenje zbog neplaniranog cimanja i traženja novog zakupca

Тја, ово прво не би било фер, ако ризикујемо промену цене, треба да ризикујемо обојица, а не само он.

Депозит ми није потребан, јер ако ми не плати унапред до 01. септембра, свакако имам времена да нађем новог закупца.
 
немам искуства, али пратим цену земље већ пар година, и нисам је купио од данас до сутра него као инвестицију на дужи рок, ако и падне још у наредном периоду, ништа то не значи, бар не мени који сам ето решио да део капитала пребацим из виртуелне у реалну вредност.

Prvo nakon tacke ide veliko slovo. Tako su nas nekad ucili u skoli!:osmeh: Drugo, razumem sve poljoprivrednike kad kupuju zemlju pa makar koliko da je preplate ali ti ljudi od sutra dan obradjuju tu zemlju sa zadovoljstvom i to nebitno od toga koliko zarade ta zemlja ostaje tu u posedu. Takvi ljudi priznaju i kazu mozda sam je preplatio ali ta zemlja nije vise za prodaju, nebitno za koliko ce godina da izvuce ulozeno!
Dok u tvom slucaju koliko se vidi je najbitnije izvuci maksimum od arende (koji je u padu od ove jesni) i poskupljenje zemlje da bi jednog lepog suncanog dana mogao to prodati. E sad je pitanje kako je krenula poljoprivreda zadnje 2 godine, kad ce doci taj dan i dali ce doci!!!
Bas zato sto i priznajes da nemas iskustva, reci cu ti da i nisi potrefio neki adekvatni trenutak za kupovinu. Zasto nisi kupio pre 6-7 god za pola tih para a mozda i manje ili da si cekao jos samo 2-3 god pa ce opet cene biti kao ranije?! Bar ja tako mislim a i nesto nisam siguran da gresim. Nebitno!
Sto se tice ugovora ja ga ne bi potpisivao nikad sa takvom osobom, koja navodi u ugovoru pad clanom II da je "zakupac duzan da koristi zemljiste kao dobar privrednik".
Novac unapred sa preciznim datumom davanja bez ikakve tolerancije itd. Plus zanima te kako obradjuje zemlju!!! Znas li ti da prosle godine su ljudi kosili soju i kukuruz i u Decembru mesecu? Odakle novca da ti da?
Sa takvima kao sto si ti bez ikakve uvrede, lako je stici u sudske sporove!!! Ipak sta te briga, bitno je da zakupac koji uzima zemlju od tebe ne bude clan ovog foruma ili neko ko ulazi i cita redovno Poljoinfo forum! Sto se mene tice, srecno!!!
 
Prvo nakon tacke ide veliko slovo. Tako su nas nekad ucili u skoli!:osmeh: Drugo, razumem sve poljoprivrednike kad kupuju zemlju pa makar koliko da je preplate ali ti ljudi od sutra dan obradjuju tu zemlju sa zadovoljstvom i to nebitno od toga koliko zarade ta zemlja ostaje tu u posedu. Takvi ljudi priznaju i kazu mozda sam je preplatio ali ta zemlja nije vise za prodaju, nebitno za koliko ce godina da izvuce ulozeno!
Dok u tvom slucaju koliko se vidi je najbitnije izvuci maksimum od arende (koji je u padu od ove jesni) i poskupljenje zemlje da bi jednog lepog suncanog dana mogao to prodati. E sad je pitanje kako je krenula poljoprivreda zadnje 2 godine, kad ce doci taj dan i dali ce doci!!!
Bas zato sto i priznajes da nemas iskustva, reci cu ti da i nisi potrefio neki adekvatni trenutak za kupovinu. Zasto nisi kupio pre 6-7 god za pola tih para a mozda i manje ili da si cekao jos samo 2-3 god pa ce opet cene biti kao ranije?! Bar ja tako mislim a i nesto nisam siguran da gresim. Nebitno!
Sto se tice ugovora ja ga ne bi potpisivao nikad sa takvom osobom, koja navodi u ugovoru pad clanom II da je "zakupac duzan da koristi zemljiste kao dobar privrednik".
Novac unapred sa preciznim datumom davanja bez ikakve tolerancije itd. Plus zanima te kako obradjuje zemlju!!! Znas li ti da prosle godine su ljudi kosili soju i kukuruz i u Decembru mesecu? Odakle novca da ti da?
Sa takvima kao sto si ti bez ikakve uvrede, lako je stici u sudske sporove!!! Ipak sta te briga, bitno je da zakupac koji uzima zemlju od tebe ne bude clan ovog foruma ili neko ko ulazi i cita redovno Poljoinfo forum! Sto se mene tice, srecno!!!

Не знам што си тако озлојеђен, ја земљу нисам украо, нити сам украо новац којом сам је платио.
Што се правописа тиче, не знам зашто, али на код објављивања поруке све ми пребаци у мала слова.
Немам ништа против тога што људи имају разна задовољства, па ето и задовољство да купују и обрађују земљу, али треба имаит у виду да задовољства могу да коштају.

А и тај резон, више није на продају, поштујем, али такви онда не треба да се љуте кад буду опљачкани и капитал им буде умањен јер нису урадили диверзификацију истог.

Не знам шт ај елоше у томе што хоћу да извучем максимум, опет никога нисам опљачкао нити кога терам, свако треба да има своју рачуницу.

Пре 6-7 година нисам имао пара, требало је времена да се накупе паре.

И на крају, ја нисам из малог мозга измишљао термине у уговорима, већ сам комбиновао из неколико уговора са нета, и баш тако стоји, добар привредник.
Новац у уговору унапред са фиксираним датумима, у стварности наравно може и мало толеранције.

А ваљда је битно да земљу треба да обрађује, а не д ами остави запарложено, или да тамо подигне хангар.

- - - - - - - - - -

А ми Срби смо ти иначе чудо, чуј то, прецизан датум за новац, где је ту људскост, итд, да помисли човек бог зна како смо душевни. И све тако, ма није важно, није битно, а овамо бисмо се подавили за два динара, па на крају зато и стигнемо на суд, имамо више судских предмета него становника.

Ах ко нас не зна скупо би нас платио.
 
Nazad
Vrh