Arenda- pravila, obicaji....

I nafta i djubrivo i seme i herbicidi nek jos idu gore a ludi su kad nam daju i ovakve cene proizvoda.
Jesu stoka nevidjena.
Imao sam ponudu na 220 e i nisam pristao, nudio sam maksimalno 170, a dato je glat za trazenu cenu posle par sati.
Neverovatno sta im sve radi kredit koji se mora vracati. Racunica im je da moraju raditi puno zemlje pa makar im ostalo i samo 5000 din po kj, ne skontajuci koliko je to malo i blizu gubitka i totalnog bankrota.
Nek su zivi i zdravi i nek rade sav atar da se zasite!
 
Ja sam takodje izgubio 8kj iz razloga sto nisam hteo da platim 300e/kj. Na secernoj repi sam u minusu ove godine na zakupima, na mojoj zemlji je ostalo 100e/kj. Kada sve podvucem da radim za 5000-6000din/kj necu i nemam nameru. Tu se slazem sa @peet potpuno.
 
Ima kod nas ljudi koji bi uzeli ceo atar da rade samo da mogu cak i otimaju drugima obecavaju extra cene arende i onda posle idu kukaju i mole da im smanje ili odloze do iduce godine.Cak ima sema(Srbobranska) dodju naprave ugovor na 5 god. za 250-300e/kj po godini i onda ulazis u vrzino kolo prvu godinu plate,drugu samo pola,trecu daju onu drugu polovinu od druge godine,cetvrtu ne placaju ljudi raskinu ugovor i onda oni njima moraju da isplate ostetu. Jos oni uzoru na plitko i napumpaju troskove:podrivanje,oranje,vestak(do kolena) kao spremaju za repu i tako neke fore da ljudi od muke im daju i naredne dve godine za dz da rade.A najgore je sto ljudi ne citaju ugovor o zakupu vec samo vide onih 250-300e/kj i takvih mi ni malo nije zao kad su gramzivi.Sve u svemu luda kuca,a vrata sva otvorena!Ja nisma odavno uzeo nista u arendu i drzavna kako je otisla na 54000din/ha i od nje sam odustao radim ovo sto imam niko me ne dira mozda bi i hteli ali fali petlje ili muda tako da sto neko rece zelim im svu srecu ovog sveta i jos toliko hektara da rade,a ja cu polako da krcam i tavorim jer brzo ce doci vreme kao 90g. kada je poljoprivreda bila ne rentabilna i svi bezali od nje.
 
Mislim da se to vreme neće vratiti.... Zašto? Zato što sada ili muljaju sa papirima (povrat pdv-a na taj iznos. Ako je moguće.) ili su se obezbedili sa arendama po 8-10meteri da imaju prostora nekome platiti 200-300evra,pa im prosek bude dobar. Ili dobijaju ogromne rabate za kupovinu repromaterijala,povlastice za lagerovanje robe pa onda na osnovu te razlike daju veće cene u odnosu na nas gologuziju.... Nzm šta je u pitanju i kako će se završiti ali da nije dobro-nije. Nije više granica ceo atar.... Prelazi se i u okruženje,okolna sela.... Nebo je granica izgleda.
 
Sistem je tako osmišljen.
Veliki igrači imaju previše pogodnosti....
Da će se sve svesti na te velike rančeve,hoće! Slažem se sa konstatacijom. Nažalost,brže nego što sam zamišljao...
 
Globalizacija kada je meni jedan stariji covek o ovome pricao pre 15god.sto se sada desava u poljoprivredi ja ga gledao bledo i mislio ovaj ili je pijan ili lud.Kad gle cuda brzo li sve izadje na povrsinu,a pricao mi je tada da ko ne bude imao svojih 100-150ha nece moci da se bavi poljoprivredom i taman je tako ovo sto se radi u arendu je sve sviranje k...u i ona stara"seci usi krpi **greška".Jednostavno lakse je harac uzeti jednome velikome nego desetorici malih,sta meni sa 30ha mogu da uzmu sem zivota dok onome sa 300ha e taj moze bez velike muke da odvoji jednu milku dinara i da u "dobrotvorne" svrhe nekoj stranci.I kada u svakoj opstini bude bilo dva-tri velika igraca onda ce lakse biti i oteti ovako za sada nema leba za nikoga.
 
100-150 ha svoje zemlje ima recimo tek par forumasa , a oni sto su blizu te cifre da li ce je dostici dok ne postane prekasno.
Mi svi ostali bolje da ne ulazemo vise u ratarstvo nego da se hitno preorjentisemo na nesto drugo, inace smo ugasili nacisto. Samo na sta? povrtarsvo? ili nemacki recnik pod misku i polako...Nikad crnje vreme

Inace dobio ponudu za 10kj, ali da se odmah isplati, odbio, nisam ni pitao koliko trazi psoto znam kakav je covek, posle cujem da je od drugih trazio 250e/kj
 
bice zemlje i posle nas ,pitam se posto bi bila arenda kad bi banke prestale da daju kredite poljoprivredi

- - - - - - - - - -

inace kod nas od 200 do 280 eura jutro a zemlja od trece do sedme klase ,nema slobodne zemlje ni u saksiji ,da se moze i asvalt bi uzorali
 
100-150 ha svoje zemlje ima recimo tek par forumasa , a oni sto su blizu te cifre da li ce je dostici dok ne postane prekasno.
Mi svi ostali bolje da ne ulazemo vise u ratarstvo nego da se hitno preorjentisemo na nesto drugo, inace smo ugasili nacisto. Samo na sta? povrtarsvo? ili nemacki recnik pod misku i polako...Nikad crnje vreme

Inace dobio ponudu za 10kj, ali da se odmah isplati, odbio, nisam ni pitao koliko trazi psoto znam kakav je covek, posle cujem da je od drugih trazio 250e/kj



Ko li je platio u Vs 250e jjutro bas me cudi....Kod nas 100e za jutro i to je maximalna cena, sad se sve vise pojave oni do 20kj koji rade da daju u zakup.

Nista ne ide vise u ovoj zemlji kad su ovi sa vlasti svi protiv nas,da se okreces ka povrtarstvu ili stocarstvu ne bih ti preporucio,najpametnije je da ucis nemacki i tutanj.Evo drugar otisao ove godine preko u nemacku da radi,radio je ovde u jednu zadrugu vozio fendove imao je prosecnu platu 50.000din,otisao tamo isti posao radi kao ovde sto je radio i plata mu je 3500e + hrana+stan dvosoban nemac mu sve plati.
 
Ja sam u kontaku sa jednim Usa farmerom iz Minesote. Radi 2400akri tj oko 1000ha. U vlasnistvu 90% on za sebe kaze da je mali farmer i da mu sve teze ide. Radi kukuruz/soju. Nije mi verovao da mi vecina zivi od 10-20ha tj 50akri da kazemo. A tek mu nije bilo jasno kako neko plati 500e po hektaru zakupa.
 
Zanimljivo je da vise malo losije parcele posle losih gazda niko necemo, ja sam par komada odbio jer niko nema vise volje da dovodi u red tudje ardale, pa za par godina ostane bez njih.
 
Ja sam u kontaku sa jednim Usa farmerom iz Minesote. Radi 2400akri tj oko 1000ha. U vlasnistvu 90% on za sebe kaze da je mali farmer i da mu sve teze ide. Radi kukuruz/soju. Nije mi verovao da mi vecina zivi od 10-20ha tj 50akri da kazemo. A tek mu nije bilo jasno kako neko plati 500e po hektaru zakupa.

Imenjace pa i nama je cudno kako je njemu lose:sta:Evo na sta mislim:nafta mu je jeftinija nego nama,seme moguce da je skuplje ali nemoze biti mnogo skuplje ,prskaju totalom verovatno mu je cena kao i kod nas,djubrivo neznam koliko je ali recimo da je malo skuplje mada neverujem .Jedino ako su mu prinosi losi pa se tesko pokriva a cene kukuruza su im slicne ako ne i bolje nego kod nas a mislim da je i kod soje isti slucaj tako da ko je tu lud?
 
Kod nas od 150 do 220 evra i ima je u ponudi.

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Imenjace pa i nama je cudno kako je njemu lose:sta:Evo na sta mislim:nafta mu je jeftinija nego nama,seme moguce da je skuplje ali nemoze biti mnogo skuplje ,prskaju totalom verovatno mu je cena kao i kod nas,djubrivo neznam koliko je ali recimo da je malo skuplje mada neverujem .Jedino ako su mu prinosi losi pa se tesko pokriva a cene kukuruza su im slicne ako ne i bolje nego kod nas a mislim da je i kod soje isti slucaj tako da ko je tu lud?

Kompleksan je odgovor. U kratkim crtama:
Gorivo jeste jeftinije i tu staje sve sto je jeftinije od nas. Djubriva su mu skuplja za 20% skoro uvek od nas. Semena i za duplo od nas ali seje RR (gmo za total) i bt2 (druga gen za instekte (dijabrotika)). Ta tehnologija u semenu dize cenu jako. Zanimljivo je da seje neke lokalne hibride a P i DKC tek 20% jer kaze da su jos skuplji od lokalaca i a da prinosi budu slicni. Problem mu je u jesen ekstremne magle i malo malo kisica pa sav kukuruz mu prolazi kroz susaru. Susi na gas a transporteri idu na struju. Struju placa industrijsku jer angazuje puno snage i godisnje samo za angazovanu snagu placa oko 20.000 dolara. Kukuruz skida sa prosekom od 21%, a bude i 30%. On meni kaze kako nisam svestan koliko je nasa klima dobra kada mozemo da uhvatimo u 13-15% vlage. Sav kukuruz susi na 15% i skladisti pa prodaje kada mu treba novaca.

E sada troskovi koje mi nemamo a on ima sto je nama strano. Kako je kamionski prevoz skup kupio je svoja 2 kamiona da vuku njegovu robu do njegovih silosa. Ima pretovarnu prikolicu koju vuce sa chalenegerom 430ks gusenicarom jer manji traktor kada je mokro zapada i ne moze da izvuce robu. Ima 2 kombajna oba imaju duple tockove i kada je mokro puni bukner do pola i kipuje u pretovarnu jer u suprotnom se zaglavljuju. Potrosnja nafte je enormna jer bukvalno se u blatu radi vecinu kampanje kukuruza i soje. Soju mora da provlaci kroz susaru upravo zbog te silne vlage kako bi mu bila stabilna.

Traktori mu izdrze u proseku 12 godina i menja ih. Opravke su skupe i ne rentabilne tako da se desava da prvi ozbiljniji kvar bude fatalan. Trenutno ima 3 JD 8280, 8360 i 9560 kao i 2 JD kombajna. Ima chalengera (Po meni najvise to lici na fendt 1000 serije samo sa gusenicama) sa kojim je zadovoljan sto se tice potrosnje (430ks) ali nema to srce kao JD od 380ks a vuku iste prikljucke, s tim da mu sa graint cart (pretovarna prikolica) Chalenger trosi manje 10%.

Ima kredita oko 5.5mil dolara i dug mu stalno raste, jer kako isplacuje rate desava se da mu fali neka masina i da mora da je kupi i tako u krug. Silose je menjao jer su mu stari bili trosni. To mu je radila neka firma i ceh je 1.1mil dolara ni manje ni vise. Tamo te za sve usluge sto ti rade osure jer je njima skupa radna snaga.
 
Nazad
Vrh