Arenda- pravila, obicaji....

oldtimer

Član
Učlanjen(a)
16 Sep 2008
Poruka
2.430
Lokacija
Zrenjanin/Tomaševac
Kako ugovarate arendu?
Ja sam ugovorio za 800kg, 400 kg psenice, i 400 kg kukuruza. Malo sam pogresio, nisam precizirao za kukuruz, kad se daje, i malo me bune troskovi susenja... Zato me zanimaju iskustva, dogovori, obicaji, kako se to radi u vasem kraju?
 
700 kg pšenice po k.j.Po završetku žetve koja je trenutna cena na tržištu puta 700kg i to je to.
 
Ma ja nisam precizirao kukuruz, kad d ga dajem....ja bih sad malo kalkulisao ::lose:: cekao bih koji dan da se osusi, da mi budu manji troskovi susenja, a gazde me presinguju da vrsem :udri:
zato me zanima kako se to radi u drugim krajevima
 
zito 700 ili 800 kg po jutru posle zetve a kuruze je nekad moj otac radio sa gazdama mrvljenje u maju kad se osuse ili majska cena pa sve je to stvar dogovora
 
kod nas u kraju se to uglavnom resava financijski, i to pare u napred, i sad do nove godine placamo zakup za sledecu...
 
2-2.5t mc klipa kukuruza nakon branja sa njive odmah kod vlasnika parecele u cardak se skladisti. Radnici za utovar o trosku zakupca. 0.8-1t psenice cena trzisna u nakon zetve. Sve vise zakupodavci traze 180-200 e/kj. Neki dobiju te pare, a neki malo manje. Prosek oko 160 e/kj. Najvise se ugovara na period od 3 ili 5 godina. Vecina arenda se zavrsi tako, sto zakupac po isteku ugovora ili produzi ugovor ili kupi parcelu.
 
Mislim da je bolje za zakupca da je arenda u robi, ali se to kod nas sve redje radi, svi bi keš.
 
Cena zakupa njiva kod mene je oko 1e po aru. Mada se javljaju i ponude 'uzmi samo i radi da ne stoji'.
 
Kod nas je obično u evrima 70-120e. Sve zavisi od udaljenosti od sela i kvaliteta zemlje. Ovako niska cena arende je zato što nemamo većih parcela, većina je oko 1ha.
 
koliko cujem iduce godine ce biti oko 50-60 susara vise,to znaci oko 400-500kj duvana vise. e zbog tih cena ni ne radim arandu
 
Zbilja kod vas duvana i duvana.Od Popinaca do vas sam video baš dosta parcela.Mi smo jedne godine radili duvan i popušili samo tako :haha: .Biljka koja zahteva ogroman posao oko nje.
 
i kako dogovarati za sledeću godinu?oće biti subvencija?koliko da dam po Kj u metrima ako meni ide subvencija odnosno ako mi neide?ili da se zakucam za cenu u €.Ima li predloga ili primera kako se ko dogovarao.Pozdrav iz Srema:ppozdrav:
 
Kod nas je zakup iskljucivo u novcu cene se krecu od 150-350e zavisno od kvaliteta zemlje uadljenosti itd.Ovde cenu dizu povrtari isplata je uglavnom unapred.
 
Nazad
Vrh