Arenda- pravila, obicaji....

Ne budite smesni. 24 ara ceni 4000e, ispada hektar preko 16k evra. Malo je mnoooogo. Pritom to je povrsina koja moze dati 2-3t kukuruza, gde ce ostvariti neto dobit od cca 100e kad odbije troskove. Uzece mu na ugovor, prevod i katastar cca 200e. Treba dve godine da radi samo da isplati troskove prevoda. Po meni potpuno neisplativo. Tih 4000 evra moze sigurno bolje uloziti.
 
Ma poznata mi je ta materija oko kupovine,na vece parcele sam istrpeo ucene zato sto sam komsija.
A na 24ara necu, nije za poniziti 24ara nego cena od 4000€ i to sto je pored mene ,kupio sam od njene sestre rodjene polovinu vecito pre par godina , a ovu radio u arendu kao nece da proda jos vecito e sad joj se diglo i odmah 4000€ u medju vremenu sam srecom kupio pored te njive vecito i spojio.
Nekazem da mi nebi lepo leglo ali ne za te pare.
Ako ja to platim dodjemu lanac nesto vise od 8000€ sa tim pomeram drugima granicu kupovine,ja moram da mislim na one koji kupuju jer i sam sam jedan od tih.
A podvlacim da je 1 lanac u mome selu prodat za najvise 6000€ na dobrom mestu sto ja znam za vise neznam.
Ja sam pristalica inace da je najbolje svaki dinar uloziti u zemlju ali ne preterivati sa cenom da bi svima bila pristupacna.
Ali mi smo sami krivi sami sebi smo uterali sa cenama sto se utrkujemo ko ce vise da plati a ne kad ce da mu se isplati.
Jednostavno takvi smo prokleti i zavidni a prodavci to dobro koriste ,pa bar neka oni uzmu lepu kintu kad smo mi pohlepni.
Posle kukamo sto nam je cena zemlje visoka ,kakva evropa mi smo sami sebi nabili cenu zemlje,jedne godine upali kukuruz 27dinara,pa suncokret 57dinara pa opa djurdjo koliko kosta selo ,e to nam se sada vraca.
 
Ja sam moju zemlju placao u srecna vremena mnogo vise i nisam se nikad pokajao zbog te investicije.
 
Kod nas su pojedinci preterali arenda je presla 200 evra sto nije uopste realno za klasu zemlje i cenu poljoprivrednih proizvoda i dostigla je blizu 250 evra po jutru.Ja placam plafon 200 evra za dobru zemlju.Posto je cena zemlje od 3000 do 5000 eura jutro odlucio sam da odustanem od takmicenja nabijanja arendi i kupujem zemlju.Proletos pazario 3 jutra sada sam se dogovorio da kupim jos 3 jutra.Ako bi mi se ukazala sansa za neku kupovinu na prolece dicu kredit i opet kupiti zemlju.Pametnije mi da ako radim,radim za sebe bar znam da je moja zemlja.
 
Ja sam moju zemlju placao u srecna vremena mnogo vise i nisam se nikad pokajao zbog te investicije.
Navedi Pavle kad su bila ta srecna vremena koje godine. Ja se nesecam da je zemlja bila ovako skupa.Al znam dobro da kad su fabrike radile punom parom , i radnici imali dobre plate da je cena zemlje bila bagatela.
 
Ni ja se ne secam licno, ali ima starijih koji se secaju. 91. godine je prijatelj kupio 3kj za 21.000 maraka. Posle toga je pocela inflacija i cena zemlje pala na 1000 maraka za jutro.
 
Ni ja se ne secam licno, ali ima starijih koji se secaju. 91. godine je prijatelj kupio 3kj za 21.000 maraka. Posle toga je pocela inflacija i cena zemlje pala na 1000 maraka za jutro.

Tacno tako.Verovatno se i secate da je svakog jula u zetvi stampana primarna emisija dinara (novac bez pokrica) kojom se vrsio otkup tog istog zita i narod je bio pun para.Cini mi se da je u to zlatno "Antino" vreme nova Rakovica kostala 6 vagona zita a i prosecna plata je bila 2000dm.Ovo govorim cisto radi odnosa onda i sad.Tad si tad sa tri plate kupio jutro zemlje a sad ti treba 20 prosecnih plata.
 
Kod nas je dok su bile marke hektar bio 10000 DEM i to je bila lepa cifra za nas,mogao se kupiti nov 539 i jednoosovinka prikolica...
posle toga 5000e...kao i sad 5-6000e
 
Pisao sam ekad o tome da bi trebalo biti pravilo formule : cijena zemlje = arenda x proc godišnje kamate . To treba gledati kad se odlučuje šta je bolje kupiti zemlju ili raditi na arendu .

Recimo ako je negdje arenda 250e za vaše jutro onda bi cijena za kupovinu trebala biti 250x 7 = 1750e . (uzmimo da je neka prosječna kamata 7% , ako je tako )

Po tome ako je zemlja skuplja od toga a arenda 250e bolje je ne kupovati.
 
Do 1991 je zemlja i te kako imala cenu
Ja koliko zmam,zakon o ukidanju maksimuma je donet 92 godine ili 91 i do toga niko nije kupovao nesto ozbiljnije zemlju sem pojedini gastrabajtera.ali ni to nisu bile neke kolicine po nekoliko hektara.Aj malo da pojasnim posto ima dosta mladi na forumu,miliciji je na primer bilo zabranjeno da imaju da imaju zemlju ,zbog nekog sukoba interesa ,nije ni bitno.Radnici koji su radili u drstvenim firmama,bio je plafon 5kj da mogu da imaju na svom imenu.Cena arende je bila 6 meteri zita po kj.Toliko je placo kombinat pod uslovom da potpises na 10 godina.E sad kad bi neko nasledio nesto jedva je cekao da je proda da bi nastavio da prima deciji dodak posto su mnogo vece pare bile u pitanju,Naravno i onda je bilo nekih mucki al je bio jako mali procenat,Ali posto smo u temi arenda kod nas je plafon 150 evra polje i 120 rit koji posle ovi kisa bukvalno propala investicija.Ja ovo pisem za svoje mesto,mozda je drugim mestima bila drugacija situacija u to neulazim,verovatno jeste neki su dobili lovu za zeleni plan,neki prirodno imaju vece atare neki manje tako da sve to utice na cenu zemlje i arende.
 
Dali neko moze da nam pojasni malo o tom ZELENOM PLANU u vreme tita?znam da j off ali molim moderatore da istolerisu neki post o ovome..:off_topic:
 
Zeleni plan,secam se,dobijes traktor a nikad ga neplatis :osmeh:To je bilo posle Tita,posle 1980
 
Tu privilegiju su imali samo podobni i odabrani , obican seljak nije mogao ni da omirise te zelene planove.

- - - - - - - - - -

Navedi Pavle kad su bila ta srecna vremena koje godine. Ja se nesecam da je zemlja bila ovako skupa.Al znam dobro da kad su fabrike radile punom parom , i radnici imali dobre plate da je cena zemlje bila bagatela.

1977 sam za pet jutara zemlje u komadu sto izlazi na jezero dao 68000 maraka.
 
Jeste Pave bila su to srecna vremena,tih godina posebno ko je digo kredit,dobro se secam kod nas su dve ulice napravljene nove kuce,a posle ih je rata izlazila kutija sibice,al u svakom slucaju bolje sto si ih ulozio neg da su propale ko mnogima..Ali kod nas nikad nije bila skupa ,a ako se dobro secam kvadrat stana u Novom Sadu u to vreme se kreco oko 600 do 800 maraka ,e sad je pitanje dal je bolje bilo uzeti 2 stana od 50 kvadrata ili tu zemju,al svako zna svoje.Odosmo od teme.Aj i Slobi da odgovorim,neki su dobijali traktore neki kombaje i uglavnom su bili traktori dajcevi 75,a kombaji djuro djakovicu prevodu isto dajcevi.I sto kaze Pavle drzava je castila te odabrane,al to je vec za drugu temu.
 
Malo para od zelenog plana je namenski potroseno ,kod nas su to vecinom pokupili kamenoresci (koji su imali nesto malo zemlje u svom posedu) i ostali vazno je samo bilo da si podoban...
 
Nazad
Vrh