Arenda- pravila, obicaji....

Za 1 kj kukuruza
Seme DKC 5031 -10200 din
Djubrivo 200 kg 3x16 ruska 8400 din
200 kg An 6800 din
Hemija 5000 din
Gorivo za sve 8000 din
Radnik koga stalno placam kad preracunam po jutru 4000 din
Amortizacija-ovde racunam gume i delove,godisnje me po jutru kosta 3000 din
Porez i odvodnjavanje 1500
Knjigovodja 700 din
Tehnicki,servisi,mehanicar,elektricar i registracije kad podelim po jutru 3000 din
Sve ukupno 46600 dinara po jutru BEZ ARENDE.
 
Сутра да се нађе лепо парченце у закуп од 50-100 кј да иде по некој разумној цени 150-200еур/кј истог трена наступио би цивил вор ,не знаш ко ће пре од кога,и кој ће коме...а може и за 50 еврића + ће се нађе простора и за тако нешто:osmeh:
 
Ja samo mogu da kazem da mi nije ista cena zakupa npr 200e kad se placa u zetvi( septembar-oktobar) ili kad imas fore do proleca da platis onda je nekad i 220e/kj povoljnije od 200e/kj.
 
Na slicnom terenu sam terenu i slicnim uslovima ali mislim da nije to 400+€ bas cista razlika, sve ostale stvari idu debelo u korist Vojvodjana, pocevsi od daleko boljih uslova nabave repromaterijala jer roba sto ide dalje sve je skuplja, pa preko obrade zemljista jer uglavom moramo imati 20 KS jace traktore zbog loseg terena da bi vukli iste prikljucke a tu se osjetno povecava potrosnja goriva i odrzavanje masina, dalje kad dodje zetva kod njih je mreza prodaje daleko razvijenija.


Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока

Ne znam kako je kod Vas,ali kod mene nije problem prodati robu.Mehanizacija je 30+ godina tako da sve odrzavam sam.(kljucevi,cekic,aparat za varenje i udri) :)

Ugrubo racunica za 1 hektar kukuruza:

Seme 8000 din (seje se manje biljaka po hektaru i ne skupa semena)
Djubrivo 20000
Hemija 7-8000
Nafta 10000
Sejanje 4000 (nemam sejalicu)
Kombajn 12000 (nemam kombajn)
Arendu ne znam kako da uracunam posto polovinu placam 50e/hektar a polovinu dobijam dzabe tako da neka bude 3000.

Ugrubo to je oko 65000
Prosek u zadnjih par godina je oko 7000kg/ha x 17 din (vec par godina prodajem u proseku po toj ceni) oko 120000 din - 65000 = 55,000

Ako od ovih 55000 oduzmemo jos 10000 na amortizaciju i ostale ne predvidjene troskove( sto je previse) to dodje 45000 din /ha zaradjenih cistih para.Jos ako ove guzonje daju neke subvencije kao sto su sada dali to izadje negde oko 400e po hektaru.

I ja sam u svoj toj prici zadovoljan!
 
Ne znam kako je kod Vas,ali kod mene nije problem prodati robu.Mehanizacija je 30+ godina tako da sve odrzavam sam.(kljucevi,cekic,aparat za varenje i udri) :)

Ugrubo racunica za 1 hektar kukuruza:

Seme 8000 din (seje se manje biljaka po hektaru i ne skupa semena)
Djubrivo 20000
Hemija 7-8000
Nafta 10000
Sejanje 4000 (nemam sejalicu)
Kombajn 12000 (nemam kombajn)
Arendu ne znam kako da uracunam posto polovinu placam 50e/hektar a polovinu dobijam dzabe tako da neka bude 3000.

Ugrubo to je oko 65000
Prosek u zadnjih par godina je oko 7000kg/ha x 17 din (vec par godina prodajem u proseku po toj ceni) oko 120000 din - 65000 = 55,000

Ako od ovih 55000 oduzmemo jos 10000 na amortizaciju i ostale ne predvidjene troskove( sto je previse) to dodje 45000 din /ha zaradjenih cistih para.Jos ako ove guzonje daju neke subvencije kao sto su sada dali to izadje negde oko 400e po hektaru.

I ja sam u svoj toj prici zadovoljan!

Da, ali ovde ko radi 10ha je "ogroman", dok u Vojvodini je statisticka greska.
 
Al vas je neko slagao da je ovde neko ko radi statisticka greska, realno je i kod nas prosek mehanizacije iznad 18godina i po selima jos uvek ima malih od 10-ak ha.

Istina ima ih sve manje i to iz razloga dobre i sigurne arende koja se dobija uglavnom avansno i nema dalje da brinu, posebno sto ni ovde vecina malih nema sve masine pa mora da placa i neke usluge.
 
@Montoya ima istine i u tome....

Problem je sto niko nece da radi na selu i da se bavi poljoprivredom."Seljak" je STRASNO POGRDAN naziv u nasem drustvu nazalost. I svi mladi beze sa sela,bolje je raditi kod privatnika za 25000din mesecno i ziveti u gradu nego ziveti na selu.
Problem tih "sitnih" u Vojvodini je sto ne mogu doci do jos zemlje jel ih "veliki" pojedu pa onda i to malo sto imaju daju u arendu.A u Sumadiji ima zemlje koliko hoces ali NECE niko da radi! U potezu Kragujevac-Knic- Gruza sto je sve na 15-20 km ima na hiljade hektara neobradjenih njiva i sve ih je vise!
 
Evo ja im poklanjam mojih 6ha da gledam kako se zlopate :osmeh: zuta rucica obavezna i bez spremaca i tanjirace da ne pomisle komsije da su neki spijuni sa skalamerijama, dozvoljeni samo plug, drljaca i sejalica ostalo je nepoznata strana tehnologija :osmeh:
 
Sad ce Turinci i Srbobranci da pale traktore i krecu prema tebi. :osmeh:


Samo je pitanje vremena kada ce se i tako nesto desiti.A mene bas cudi sto se tako nesto jos uvek nije desilo.Dacic (li neki njegov) je napravio farmu krava u Ravnom gaju za 600-1000 krava i on je zauzeo oko 200 hektara zemlje.Sve ostalo zvrji prazno....Hektar zemlje je u proseku 2500e.....Jedino je problem sto su parcele male,ali ako se zaredja redom i kupuje(posto uglavnom svi prodaju) mogu se napraviti parcele od 5-6 hektara lagano.
 
Nas iz Vojvodine gledaju kao da smo pali s' Marsa. :haha: Bio prošle godine u Aranđelovcu, idem sa drugarom kroz grad, srećemo njegove poznanike i on me svakome predstavio kao druga iz Vojvodine. :haha: Kao da sam pao s' Marsa a ne 115 km udaljen.Isto tako kada odem na zimovanje u Zlatiborski okrug pa povedem debatu sa konobarom a u vezi poljoprivrede.Jedan nas je gledao kao da smo mu pobili pola familije. :haha:
 
Cuj hektar 2500e,za 17000 kupis kucu sa sve okućnicom od 30ari i vocnjakom na 12 km od centra grada.

Pa jeste sa marsa, kako se inace ne izgubite u onoj ravnici :haha: kod nas imas brdo kao orjentir :haha:
 
Samo mi je nedostajao
fRLyuUR.jpg

Poboljšana verzija ultimativnog oružja. :haha:
 
Nazad
Vrh