Sta mislite- kakva ce biti cena maline 2011. godine?-glasanje

Kakva ce biti cena maline 2011 godine?


  • Ukupno glasača
    26
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
pricao sam sa jednim hladnjacarom i on mi tvrdi da su mogli da izvezu jos da su imali-nesto mu nisam verovao,mada kad pogledam ovo gore sve je moguce
 
U 2011 ce biti otimanje za crveno voce, ukljucujuci tu i kupinu i visnju... Zivi bili pa videli... Pa Austrijanci i Nemci, odnosno grofica u Osecini je sve radnike poslala na placeno vec 15.decembra, i to do 1. marta. Nemaju sta da preradjuju, a oni su najveci izvoznici maline, kupine i visnje u Srbiji (doduse koncentrata).
 
Kako ide razvoj situacije i kakvo je stanje sada , po svemu sudeci cena ce biti izuzetno nepovoljna za nas malinare. Sad je prilika da jaki ojacaju bogatstvo . Ima puno okolnosti koje im idu na ruku. Npr : ekonomska kriza , kvalitet proslogodisnjeg roda , konkurecija cilea i poljske , itd da dalje ne nabrajam.

E sada cemo izvuci bas debeo kraj.

Sto se kvaliteta tice , bice odlican najverovatnije.

Bice takodje dosta robe i nece biti otimanja za deo kolaca medju hladnjacarima.
 
Prvenstveno sam mislio na Cile ali netreba zanemariti ni Poljake i ostale manje izvoznike. Toje samo jedan mali deo od svega onoga na sta ce se izgovarati. Na mnogo nacina ce se izgovarati i obaljivati cenu na stetu svih nasih malinara koji zasluzuju najveci profit jer obavljaju najveci i najtezi posao. Izvoznici bi trebali imati cistih 10 dinara po kilu , u skladu sa tezinom njihovog posla.

Ranije sam bio optimista po pitanju cene , ali pri sadasnjem razvoju situacije , ja sam totalni pesimista. Necemoimati ni evro kolege malinari .

Sve pohvale @Zoran sef za optimizam uprkos losem i nepovoljnom stanju trenutnih okolnosti .
 
Lose mislis, hladnjaca nikad vise, robe nikad manje... Ja nista napamet nisam napisao. Samo sam rekao ono sto se u nasem kraju dogadja. Hladnjacari preko otkupljivaca su se dali u vrbovanje krupnijih proizvodjaca da ih pridobiju... Meni je licno sin od lokalnog hladnjacara koji je ujedno i njihov trgovacki putnik po EU rekao da ce ova godina biti godina obojenog voca: Maline prvenstveno, zatim visnje,kupine,borovnice,ribizle.
 
Ne sme se siriti pesimizam medju proizvodjacima.Ako sami ne trazimo cenu hladnjacari je sigurno nece dati.Neka oni malo misle sta mi trazimo,a ne samo mi sta oni nude.Nas zahtev je 1.5 eura minimum.
 
ja mislim da se ovaj DULE kobajagi neki majstor lazno predstavlja kao proizvodjach maline ja mislim da je on iz udbe malinomafije
 
@Cunami:


Izvinjavam se , ako to tako izgleda , ali gresis . Ja sam sitan proizvodjac koji ne zavisi iskljucivo od maline .

Imam 12 ari maline od cega polovina ove godine tek stize na prvi rod . U malinarstvu sam od 2006. kao potpuni pocetnik . Do prosle godine maline nisam uopste prskao a 2010 sam prskao samo protiv tonje . Protiv korova i ne pomisljam da prskam. Iskljucivo cesto freziranje i kopanje .


Sto se hladnjaca tice u mojoj okolini se nalaze cetiri manje . Tako da za sve ima robe i nece biti otimanja za robu sto je pomenuo zoki. Hladnjacare ne podnosim a narocito domace nakupce. Nameravam da prosirim na 20 ari i da sa jos dvojicom komsija uzmem kombi i sam vozim svoju robu do hladnjace. Ali videcemo kako ce se stvari odvijati. Propala je kupina i visnja. Pa me brine razvoj situacije kod malina.

Tako da cu sacekati ovu i sledecu berbu pa cu onda sledece godine u jesen da prosirujem proizvodnju.

Uzecu sad na prolece 30-tak sadnica polane za probu. Da vidim kakva je to sorta i dal se isplati.
 
i ja sa izvinjavam ako gresim ali sve si omashio samo je CHILE prebacio proizvodnju.u proseku bere oko 40 000t a ove godine 52 000 t plasira na trziste USA sto je zanas nebitno jer nase glavno trziste je EU najvishe cenu maline ,kod svih ostali veci proizvodjaca je doslo do podbachaja u rodu a narochito u kvaliteu tako da ako bude dobar kvalitet bice i cena solidna tako je oduvek bilo. U Poljskoj jos kriju podatke kolika je povrsina pod malinom propala te se moraju podizati novi zasadi?? sve ovo navedeno nisam nista izmislio samo sam nasao malo vise vremena da GOOOGGGLAM po netu, inace i ja sam sitan proizvodjac 0.15h malinu imam od 2001 god al nista nemozer da srada cenu maline ko KISNA KODINA
 
negde sam pisao da sam svake godine imao slicnu ,skoro istu zaradu,e sad kako to?kada je losa godina i kada podbaci rod bude veca cena a kada dobro rodi cena se sroza.neki prosek je bio oko 1 marke +-20 feninga.To ako sada prebacimo u evre ajde recimo oko 1 evra.Moje je misljenje da je sada cena na svetskom trzistu pala zbog kolicine koja se proizvodi(nekada pre 20ak godina svetska proizvodnja nije bila na ovom nivou)Dakle moje je iskustvo kada imamo dobar kvalitet nemamo cenu a kada imamo cenu nemamo sta da naberemo,sto je za mene losija varijanta,mada se zarada svodi na isto.Ipak vise volim kad se okiti i kad ima sta da se bere nego kad trazis tri maline u 6 redi
 
Ja sam to cisto onako figurativno rekao , ja nisam upucen i nisam to sve pronasao.

U sustini sam hteo da kazem samo da ipak nismo mi jedini izvoznici . Ali je nas proizvod najkvalitetniji.

Izvinjavam se zbog iznetih neistina .

Pratio sam etape dakar relija u Argentini i Cileu koje nisu vozene u pustinji nebi li video neki njihov malinjak , ali mi se nije posrecilo. Priznajem, to je bila jako glupa ideja.
 
DULEmajstor je napisao(la):
Ja sam to cisto onako figurativno rekao , ja nisam upucen i nisam to sve pronasao.

U sustini sam hteo da kazem samo da ipak nismo mi jedini izvoznici . Ali je nas proizvod najkvalitetniji.

Izvinjavam se zbog iznetih neistina .

Pratio sam etape dakar relija u Argentini i Cileu koje nisu vozene u pustinji nebi li video neki njihov malinjak , ali mi se nije posrecilo. Priznajem, to je bila jako glupa ideja.
:D :D :D :D :D
 
@bobanvrb
situacija samo u nemackoj se promenila npr oni su proizvodili do 1997 god 50000t a mi 25000 sad oni proizvode 7000t - 1000 t a u cemu je fazon jeftinije je da kupe nasu ili neznam poljsku sirovinu nego da je ono proizvode da je to lak i perspektivan posao radio bi shvabo to
Post je spojen: [time]1295378951[/time]
_________________________________________________
ovde se pojave prve informacije cene maline
http://www.fresh-market.pl/en
 
@cunami pa to si u pravu 100%

nemci prave mercedesa a mi bi trebali malinu-mercedesa :ppozdrav:

to je moja prica mislim da treba da imamo kolicinu i kvalitet a cena iznad 1e ako bude -super
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh