Sta mislite- kakva ce biti cena maline 2011. godine?-glasanje

Kakva ce biti cena maline 2011 godine?


  • Ukupno glasača
    26
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

DULEmajstor

Član
Učlanjen(a)
21 Maj 2010
Poruka
646
Lokacija
Josanicka Banja
Pokrenuo sam ovu anketu kako bi saznao misljenje i predvidjanje svojih kolega za narednu 2011-tu godinu. Molim sve malinare da se odazovu ovom pozivu i izraze svoje misljenje.
Post je spojen: [time]1287817065[/time]
_________________________________________________
Ja sam licno optimista i mislim da ce biti bolja cena , ali se nikada nezna .
 
Sve zavisi od vremenskih uslova i od toga kako će se prodati ovogodišnja malina.
Što se hladnjačara tiče, njima je u interesu da cena bude niža. Još nisu isplatili ni letošnji rod. U štampi se povremeno mogu pročitati naručeni tekstovi čiji je cilj demoralisanje proizvođača sa ciljem sniženja otkupne cene maline.
 
22gnyf.jpg
 
Koliko primecujem anketa je nespesna . Odziv je skroz slab. Neznam u cemu je problem , zasto oni koji posete ovu temu ne glasaju.
 
Mislim da ce biti bolja cena, jer ce naredna godina biti loša godina za rod maline jer je (barem kod nas) 60% uništio grad...
 
Ja se licno nadam da 2011-te godine necemo imati problema sa kisovitim junom , jacina dinara pada iz dana u dan , pa bi po meni cena koja je bila 2010-te godine bila potpuno neisplativa i nezamisljiva . Kod mene je ove godine prosecna cena bila 120 dinara.
 
JA MISLIM DA CE BITI BOLJA CENA JER OVE GODINE JE MENI ISPLACENA MALINA PO 104 DIN I STO POSTO SAM SIGURAN U CENU OD 1.5 EUR AKO BUDE GODINA DOBRA
 
malo pogledajte po netu poshto se izvozi i koja je cena u svetu samo moz biti skuplja a i vremenske prilike ove godine u celom svetu nisu bile na ruku malinarima trgovci sa zapada se vec sada raspituju za malinu roda 2011
 
Ako neko dodje do nekih lupetanja novinara i placenika o ceni maline neka okaci link ovde kako bi to i ostali videli i kako bi prokomentarisali te prognoze novinara i "strucnjaka" .! :bravo:
 
ajde hladnjacari izjasnite se.. :haha: :haha: :haha: :haha:

jako nezahvalno pitanje, ja sam glasao po nekom mom misljenju i po mom ocekivanju u kom ce stanju biti privreda sledece godine i slicni faktori...
 
Ako bi se cena stabilizovala na 1,5 eura ,mislim da bi bilo prihvatljivo.Kad ovo kazem imam u vidu mnoge okolnosti,ali pre svega cinjenicu da su otkupljivaci u daleko povoljnijem polozaju od proizvodjaca i da uglavnom uspevaju da nametnu cenu koja je u njihovom interesu.TReba imati u vidu da se podize dosta novih zasada mada je i dosta zasada osteceno gradom ili se osusilo.Ukoliko mozda bude slabiji rod u drugim zemljama koje proizvode malinu navedena cena bi se mogla ocekivati.U suprotnom ,svaki momenat koji ne bi isao na ruku proizvodjacima hladnjacari ce vesto iskoristiti da obore cenu.
 
ibrkic je napisao(la):
Ako bi se cena stabilizovala na 1,5 eura ,mislim da bi bilo prihvatljivo.Kad ovo kazem imam u vidu mnoge okolnosti,ali pre svega cinjenicu da su otkupljivaci u daleko povoljnijem polozaju od proizvodjaca i da uglavnom uspevaju da nametnu cenu koja je u njihovom interesu.TReba imati u vidu da se podize dosta novih zasada mada je i dosta zasada osteceno gradom ili se osusilo.Ukoliko mozda bude slabiji rod u drugim zemljama koje proizvode malinu navedena cena bi se mogla ocekivati.U suprotnom ,svaki momenat koji ne bi isao na ruku proizvodjacima hladnjacari ce vesto iskoristiti da obore cenu.

cijena ce biti onakva kakvu Vi proizvodjaci malina budete postavili i trazili. Veliki problem svih nasih proizvodjaca, (ne samo malina) je neznanje , neorganiziranost i naravno veliku ulogu igraju i financije.

kod maline se to posebno vidi jer je ona osjetljiva, mora odma ici na hladno...

zasto se nebi vise vas udruzilo pa napravili nekakvu improviziranu hladnjacu, pa recimo pola uroda, hop unutra; a ne da kojekakvi jebivjetri odredjuju cijenu i zaradjuju na vasoj muci.

ljudi osvjestite se i nedajte svoj trud i rad za nikakve novce.

:ppozdrav:
 
Proizvodjaca maline je mnogo i njih je nemoguce udruziti.Cak se jedni prema drugima odnose pre kao konkurenti nego udruzeni.Slazem se da je neznanje i neorganizovanost jedan od uzroka ovakvom stanju.Cak kad bih se njih nekoliko udruzilo i napravilo hladnjacu oni bi odmah i postali hladnjacari a prestali da budu proizvodjaci.Hladnjacara ima mnogo manje i oni lakse svoje interese usklade i iskazu kao jedan interes.Jednostavno monopolizuju trziste.Ali nije to problem samo u proizvodnji maline.Vidite kakva je situacija sa mlekom.Samo ekstremna situacija-nestasica mleka postavi problem proizvodjaca u prvi plan.Tako i veliki podbacaji u proizvodnji maline narusavaju sporazume hladnjacara i medju njima nastaje konkurencija u otkupu i pocinju da nude visoke otkupne cene.Svaka druga situacija im ide u prilog.Zato u osnovi i imamo uglavnom visoke profite otkuplivaca,a sporadicno zarade proizvodjaca.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh