Žižula

Kolege,
Evo recepta za usecerene Urme. Koristim i uzivam:

RECEPT za Kandirane urme
Operi i osuši oko 1,5 kg suvih urmi i izbodi ih viljuškom. U lonac stavi po 5 šolja vode i šećera, i jednu supenu kašiku gustina. Kada provrije, dodati urme koje treba da krčkaju uz povremeno mešanje oko 30minuta. Ohladiti poklopljene preko noći.
Sledeći dan ponoviti krčkanje nepoklopljenog suda još 30 minuta. Kašikom sa prorezom vaditi urme iz sirupa i ređati na rešetkastu podlogu radi daljeg sušenja. Sušiti u rerni 2 do 3 dana uz povremeno okretanje dok ne budu suve kao klasične urme. Preostali sirup još malo ukuvati i koristiti za kolače ili palačinke.
Pozdrav
Sava
 
Meni najverovatnije stize u ponedeljak sadnica zizule jel mogu da je zasadim odma napolje jel je golog korena ili moram negde u kakvu kantu da je stavim pa da cekam da otopli pa tek onda napolje da je sadim ? :D
 
Odmah drito u zemlju,gore malč od sagorelog stajnjaka,i ne boj se zime :cao:
 
Da li neko moze da mi kaze gde se sad mogu naruciti sadnice, molim ako neko zna neka mi napise na P.M. ... HVALA! :)

---------- Poruka napisana 09-12-11 u 17:10 ---------- Prethodna poruka je 08-12-11 at 22:44 ----------

Zar niko u Srbiji nema sadnice ? :sta:
 
Ja imam zizulu ili iglicu kako je vec zovu ,6 kom vec su stare oko 8 god a proizveo sam i sadnice .Mogu vam reci da je zahvalna biljka lepo radja svake god sve vise a nema nikakve vece zahteve sem je malo teze proizvesti rasad inace je ok biljcica.
 
Do nedavno se iglica nije prskala; zadnje 2 godine mora da se prska nekim insekticidom jer bude sva crvljiva i gorkog ukusa. 2017 i 2018 su mi sve bile crvljive, ma 100% crvljive, unutra bude bijeli crv, a kanali kroz meso iglice su crni. Inace, do sad ih nisam prskao ali cu ocigledno morati od iduce sezone.
 
Је ли неко садио кинеске урме из расадника "МАВМ"?
Pitao sam u ovom rasadniku i u jos par njih ali je sve prodato i nema sadnica da se kupe, izgleda da je poraslo interesovanje za ovu vrstu ili rasadnici imaju malu kolicinu jer sadnice nisu bas jeftine svi su mi rekli da ce imati za prodaju krajem mmarta ili u Aprilu, hteo sam uz ostale sadnice da narucim i jednu kinesku urmu da probam kako ce da se ponasa kod mene, jedino covek koga sam kontaktirao koji ima veci zasad ima sadnice na prodaju ali ne znam po kojoj ceni.
 
Nazad
Vrh