Kaki

Je li probao neko izraelski Sharon?
:sta: :sta:Prema nekim autorima,šaron nije sorta, :sta: nego se odnosi opčenito na KAKI :sta:
Kod nas dakle kaki,u Izraelu sharon :sta: :cao:
 
Po tekstovima na netu daleko aromatičnija i sa više šećera je američka varijanta Diospyros virginiana. Plodovi su sitni pa je manje ili nimalo komercijalno zanimljiva. Međutim, za rakiju krupnoća ne igra ali šećer i aroma puno znače!
Ja sam bio ljubitelj ove voćke do skoro. Nekada davno u Baru sam je jeo kao klinac ali danas nije to to. Da li su ono bile neke primitivne i ukusnije sorte ili je sve lepše kada si dete ne znam. Današnja "japanska jabuka" nije mi ni malo primamljiva.
 
seneka je napisao(la):
Je li probao neko izraelski Sharon?
:sta: :sta:Prema nekim autorima,šaron nije sorta, :sta: nego se odnosi opčenito na KAKI :sta:
Kod nas dakle kaki,u Izraelu sharon :sta: :cao:

Moguće.

Tar je napisao(la):
Po tekstovima na netu daleko aromatičnija i sa više šećera je američka varijanta Diospyros virginiana. Plodovi su sitni pa je manje ili nimalo komercijalno zanimljiva. Međutim, za rakiju krupnoća ne igra ali šećer i aroma puno znače!
Ja sam bio ljubitelj ove voćke do skoro. Nekada davno u Baru sam je jeo kao klinac ali danas nije to to. Da li su ono bile neke primitivne i ukusnije sorte ili je sve lepše kada si dete ne znam. Današnja "japanska jabuka" nije mi ni malo primamljiva.

Hvala Tar, do rakije još nismo stigli ali ako bude zdravlja biće i kakijevače :ppozdrav:

Ja sam tek sad zbunjen koju sortu saditi.
 
hanza je napisao(la):
Samo ono što ima dobru prođu na tržištu, treba saditi.
da kao posao. Ali ako neko želi da gaji voćku za sebe onda treba da uzme u obzir i ovu amerikanku.
Drugo ne ide se uvek logikom šta tržište traži. Postoji i varijanta da se tržištu nešto nametne. Kako misliš da je tržište moglo da traži kaki kada skoro niko nije ni znao za tu voćku a i danas ih ima puno koji nikad nisu probali. Tržište nije trazilo ni kiwi ni aroniju ni goji ni brusnicu. Neko je narodu "objasnio" da je to zdravo i da im treba.
 
Hvala bogu daa je jos ziv cika Zaharije on ce narodu i da objasni i da metne pardon nametne ono sto je najzdravije i najbolje naravno u dogovoru sane kim "ozbiljnijim"rasadnikom :haha: :haha: :haha:
 
futurefarming je napisao(la):
dadoxxl je napisao(la):
Goran.B, ja bih rado sadio 7x7 ali ni sa 6x6 ne može 400 sadnica da stane na hektar. Ova Hachiya koja se kod vas gaji, koliko je osetljiva na niske temperature?

Je li probao neko izraelski Sharon?
-Kaki nije osetljiv na niske temperature-dok je u fazi mirovanja. Relativno kasno cveta(Maja meseca)-tako da mu nisu problem ni povratne niske temperature. Medjutim, mi smo imali problem 2003 g kad smo 20 Aprila imali dve veceri uzastopno jako niske temperature (oko -:cool: a kaki je bio u fazi listanja. Te godine kaki brali-nismo. Ali te godine i ostale vocke su prosle isto, cak sto vise i mnogo gore. Neke vocke, kako masline, loza,nar..nisu rodili ni 2004 g, dok sa kakijem nije bilo tih problema.
-Sharon je brend, ime je dobio po jednom izraelskom regionu(ravnica na severu Izraela) gde ima najvise kakija.Nije sorta.Sorta koja je najzastupljenija na Sharon ravnici je "Triumph". Medjutim brend je poznat i po tome sto i pored toga sto je astrengentan, pre dolaska u prodaji-hemiskim putem mu se izvadi tanin-tako da je jestiv i socan. TAnin se vadi pomocu nekoliko metoda(Etilen,CO2...) ali.... to je dosta komplikovano, u pitanju su recepti(formule) ...zapremnina,koncentracija, temperatura,vlaznost,kolicina secera u kakiju,debelina pokozice, i t.d. A samo insrument za merenje koncentracije etilena na primer-kosta oko1500- 2000 Eura.(savremeniji,sa sondom unutra a displejom napolju), pa refraktometar(on je jeftiniji), pa penetrometar... To u Evropi (kao) najbolje rade Spanci, imaju u Saragozi ogroman centar za dozrevanje kakija,i odatle snabdevaju pola Evrope sa dozrelim kakijem astrengentnom sortom Rojo Brilijante. (Usput i oni su ove godine omanuli-tako da su im iz Svajcarske vratili pozmasne kolicine lose dozrelog kakija)
-Sto se tice proreda, i kod nas (u Makedoniji) prored odredjuju neke akademske bubalice koji su ubedjeni da krompir raste na drvetu. Pisu prorede za vocke ,za koje ne znaju ni kako izgledaju. Ali to je....Balkan j... ga. Nisu se potrudili ni da nauce Engleski, pa da bar prepisu.
 
Ima li neko rezultate sa sušenjem kakija, kada se i kako suši? volim da, zimi, grickam suvo voće, pa sam mislio da i njega sušim jer ga ne moći svog pojesti svežeg.
Post je spojen: [time]1294726301[/time]
_________________________________________________
Tar je napisao(la):
hanza je napisao(la):
Samo ono što ima dobru prođu na tržištu, treba saditi.
da kao posao. Ali ako neko želi da gaji voćku za sebe onda treba da uzme u obzir i ovu amerikanku.
Drugo ne ide se uvek logikom šta tržište traži. Postoji i varijanta da se tržištu nešto nametne. Kako misliš da je tržište moglo da traži kaki kada skoro niko nije ni znao za tu voćku a i danas ih ima puno koji nikad nisu probali. Tržište nije trazilo ni kiwi ni aroniju ni goji ni brusnicu. Neko je narodu "objasnio" da je to zdravo i da im treba.
Post je spojen: [time]1294751720[/time]
_________________________________________________
Da potpuno si u pravu, što se tiče toga da treba kupce i podučavati, naravno ako misliš na Srbiju, ovde je narod još uvek nepoučen, u zaostatku smo za svetom ohhoho.
 
Kinezi i japanci suše ovako


Ima na netu dosta recepata, šta se sve dodaje i kako, cimet, šećer u prahu,.... Navodno, ima najbolji ukus od svog suvog voća :cao:

http://www.seriouseats.com/2009/04/hoshigaki-dried-persimmons-fruit-japanese.html
http://www.fotosearch.com/photos-images/dried-persimmons.html
http://www.thekitchn.com/thekitchn/ingredients-fruit/harvest-time-the-dried-persimmon-lady-067828



Goran.B, pošto vladate informacijama, koju sortu (ili više njih) biste preporučili za sadnju u Vojvodini tačnije u vinogradarskom kraju na padinama Fruške Gore? :ppozdrav:
 
-Susenje kakija
Pre nekoliko godina, preko jednog medjunarodnog projekta, dobili smo strucnjaka za susenje kakija iz Japana. Bio covek kod nas godinu dana, da nas nauci kako da susimo kaki. I...bilo je interesantno. Medjutim-mi nismo Japanci i tesko da cemo u neko skorije vreme-da budemo ko njih. Najpre-pri berbi mora se makazama brati da bi ostalo iznad ploda mali deo grancice u formi slova T-da bi imalo gde da se veze pri susenju. Posle toga dolazi ljustenje. Pomocu masine(ako je veca kolicina) se oguli(oljusti)kora kakija. Posle toga dolazai sterilizacija, pa vezivanje ploda na kanap(kao duvan), i na kraju susenje. Ako je susenje na balkonu, mora se svakodnevno proveravati da se ujednaceno sushi na obe strane. Sa malom metlom se svaki plod treba ocistiti. Pri sushenju plod pocinje da dobija belu boju(shecer izlazi na povrsini,kristalishe i dobija se bela boja). Treba imati iskustva da bi se odredilo-kad je dovoljno osuseno, da bude dovoljno suva a u isto vreme da bude meko i socno. Ukus susenog kakija je -neponovljiv. To je nesto izmedju rahat lokuma,urme i zelea. A i cena mu je ...doooobra. U Sloveniji nesto rade na ovom polju, medjutim suse ga putem specijalne pechi za susenje, i ..to nije to-isuvishe je suv. Ipak je tradicionalni Japanski nacin bolji i ukusniji.
qxm63n.jpg
 
Dobro iskustvo!
Postoje opisi i razlike u postupcima sušenja na onim linkovima koje je postavio futurefarming .
Tim metod koji si opisao, dobije se suvi plod sa cenom cca 4$ kom u Japanu . Na istom mestu piše da se drugim, jednostavnim metodom dobije podjednako ukusan plod ali takav je na kinjeskom tržištu značajno jeftiniji (0.4$ kom).
Teško je zamisliti da su Evropljani spremni da plate preko 70$ za kg kakija sušenog na tradicionalan način.
 
To su stvarno Japanci majstori, kao i za Bonsai, dugo i strpljivo.
A kako kada se bere u novembru a sunca malo? Kako se onda suši?
Post je spojen: [time]1294849674[/time]
_________________________________________________
Pravim sušaru na struju (za 10kg voća, približno u jednoj turi) pa sam mislio da može i kaki da se tako suši kao recimo jabuke ili šljive. Ali šta ću? jedino da se ženim sa Japankom, Japanac mi nekako ne leži.
 
:sta:Hanza,sušenje svih vočnih vrsta se vrši na istim principima,ali različitim režimima.Za sušenje je potrebna temperatura,ventilacija(odvođenje vlage) i manja vlaga ravnoteže od vanjske.Od veličine ovih parametara(režimu) ovisi brzina sušenja,i konačna vlaga koja se traži. :spavam:
 
Uzeh vreme da pregledam ove stranice o sušenju kakija.
Brate mili koje divote!!a tek znanje koje je potrebno!?
A da sam barem ovoliko, koliko sada znam, znao pre 40 godina!??
 
:bravo: Sve što se suši na suncu,može da se suši i bez sunca,tj,u sušarama :spavam:
 
Tar je napisao(la):
seneka je napisao(la):
:bravo: Sve što se suši na suncu,može da se suši i bez sunca,tj,u sušarama :spavam:

Sušenje na suncu nije samo sušenje to je i UV sterilizacija.


Ne slazem se. UV zraci vrse diskoloraciju ploda(obezbojavanje),s tim se gubi vizuelni kvalitet, a stim se teze prodaju na trzistu.Susenje na suncu DA, ali u senci ili preko filtera koji zadrzavaju UV zrake. Mi smo nesto radili sa strukturalnim polikarbonatom,takozvan "leksan" .To su viseslojne termoizolacione ploce koje su UV stabilne, i...dobili smo dobre rezultate-plodovi i posle susenja imaju svoju prirodnu boju
 
Nazad
Vrh