Kaki

Najviše mi liči na vanilu (slika sa prve strane) žuto narandžasta i okrugla.
 
dzionik je napisao(la):
Malo ste otišli off, otvorite novu temu za ovu šljivu?
Juče na vidikovačkoj pijaci japanska jabuka sto kinti kilo.
Odakle su nemamo pojma.
Verovatno da je neka od tih sorti te su jeftinije i ne budu još za jelo, treba da odstoje ,vanila ne bude pod 200 din.
 
Koja sorta je najsladza??/ To je -po meni-stvar ukusa. Sore kakija se dele na "astrengentne", "neastrengentne" i varijabilno astrengentne. Astrengentne se ne mogu jesti odmah nakon berbe. Moraju dozreti, odnosno mora proci izvesno vreme(koje zavisi od temperature gde su skladirane) da bi se izgubili tanini koji su u samom kakiju. Nljihova prednost je sto duze traju. U Evropi su zastupljene sledece sorte: "Kaki tipo"(u Italiji) "Rojo brillijante" (u Spanjolskoj) "Trijumf"(u Izraelu) i "Hachiya"( u Makedoniji)...u Sloveniji u okolini Kopera sorta Kaki tipo (astengentna)
 
Од свих какија које сам досада јео, а јесам их потаманио доста, Најбољи ми је био такозвани Шпански каки, шпански се зове јер се у шпанији највише гаји.
Мислим да бољега нема, тренутно не могу да се сетим како се сорта зове, можда неко други зна или пронађеш на нету.
То је веома крупна сорта, коју можеш јести директно са дрвета, као јабуку.
После ове сорте свакако је вагнила, али она мора да одстоји пар дана убрана.
Ја сам посадио сорту Джиро ( Jiro) за коју су ми рекли да се исто може одмах јести.
За тај Шпански сам читао да је заштићен и да се садноце немогу купити:haha: Inače je u Španiji, tačnije Valensiji posađen je na 95% površine pod kakijem i proizvode ga 28000000 tona godišnje.
Post je spojen: [time]недеља, 28. новембар 2010. 12:41:34 CST[/time]
_________________________________________________
Pisao sam neke pogrešne stvari, ne namerno nego neznanjejeu pitanju.
Taj takozvani "Španski" kaki, zove se ustvari, Rojo brilijante, i nemože, da se direkno sa drveta jede, nego mora da odstoji u skladištu da bi nestala trpkost.
Njegova prednost je što je veoma krupan, duguljast, veoma sladak i ima lepu boju, "Rojo brilijante" znači svetlo crven.
Mane su mu da ima tanku kožicu koja se povredi prilikom pakovanja.

Eto toliko, izvinjavam se zbog brzopletosti.
 
Пријатељи,јапанска јабука је благородно воће и може да расте посвуда код нас.Има је у ЦГ
на много локалитета.НПР. на Цетињу сам видео стабла виша од 15м.Да ли су још у животу није ми познато а домаћини су се хвалили да уберу плод за 3 месечне плате по стаблу.Сорту не знам а стабла су била стара бар 40 година.На питање да ли се нечим штите и како одговорили су да "оно расте, даје плод ,ми беремо,оставимо да мало сагњије и тако продајемо
и све се смејемо колико пара се добије".
Размножавање може бити помоћу резница или семеном .
 
Kaki se kalemi na podlogu d.lotus.Sto se tice cijena ploda,to zavisi od mjesta do mjesta.U mom kraju vecina se i ne obere sa stabala,jer je cijena niska i slabo se kupuje.Svaka kuca ima posadjeno po par komada uz kucu i cijena na veliko je oko 0,20 euro centi.
 
Eto vidiš a kod nas minimalno 1,5 eura a Španski čak 3-4 eura.
Potraži na netu trgovinu "Snježana" to je i trgovac na veliko, pa probaj da mu prodaš za pristojniju cenu.
A i treba da se organizujete pa da nađete kupce u inostranstvu, ovaj kolega iz Makedonije piše da oni rade na veliko i da dobro zarađuju.
 
jabuku kupujem direktno od proizvođača po 35-40 dinara za kg na gajbu.
čovek iz Arilja donosi jabuku te je prodaje po toj ceni.
 
planiram da postavim plantazu na 3 ha
pa pitam da li se isplati cenim svaki savet
 
Da li misliš na kaki ili običnu jabuku?
Ako misliš na običnu potraži ili otvori drugu stranicu sigurno ćeš dobiti dobre savete.
 
Za Srbiju nisam čuo da ko ima, posađen kaki. O no što sam pisao za cenu od 40 din je nesporazum Mislio sam da pitaš za običnu jabuku.
A ako pročitaš Šta je napisao drugar iz Makedonije, i takođe Mostarac, možeš nešto i da saznaš ili da im napišeš na njihovu ličnu adresu, šta te još interesuje.

Lično bih ti preporučio da za početak posadiš 10 tak komada da se malo upoznaš sa biljkom ili da odeš do Makedonije i da vidiš na licu mesta i porazgovaraš sa ljudima.

S obzirom da sam lično video da Kaki uspeva u kontinentalnom delu Slovenije, okolina Brežica, mislim da bi i ovde dobro uspevao.
Slovenac je prodavao gajbicu Kakija od cca 3kg za 6 eura.
Veliki proizvođači pakuju Kaki u specijalne gajbice, da se ne dodiruju (slično kao za jaja, samo kartonska gajbica) ili u platoima sa 4-6 komada zavijene u providnu foliju, za prodaju u marketima.
 
Moze da dodje i do mene da vidi sadnice.Takodje mogu poslati podloge d.lotus ili vec kalemljene jabuke.Cijenu ploda diktira ponuda i potraznja,tamo gdje je nema normalno je da je cijena ploda visoka.Kaki je otporan na sve uslove i sto je bitno nema zagadjivaca niti se moze desiti da promasi godinu bez roda. :ppozdrav:
 
imaju po srbiji ljudi kaki ali po par stabala , ja sam sa drugom isao pre 10-tak dana da on odveze druga do nekog sela bogu iza nogu ide se preko smedereva pa onda jedno 3-4 sela od smedereva odma pored puta imaju kod jedne kuce u dvoristu 2 stabla kakija puna plodova koja mora da stara bar preko 5-10 godina jel su stabla debela oko 25-30 cm :D
 
Znači ipak ima; a možda još i nađemo neku plantažu pa makar minijaturnu.
 
ZDRAVO! dali možda ima netko sadnice kakija koji se jede tvrd, u Bosni??
 
Nazad
Vrh