Kaki

Ima li, suvog kakija u Makedoniji da se kupi?
 
Dali neko ima sa sigurnoscu bilo koju sortu japanske jabuke kaki, posto me interesuju kalem grancice:haha:
Veliki pozdrav
 
Kaki se oreziva u piramidnom obliku, donje grane duže a gornje sve kraće.
Možda će se javiti Goran on se sa njime bavi profesionalno, a imaš i fotke što sam ih postavio tamo se lepo vidi da je tako kao što sam ti napisao.
 
U literaturi na engleskom stoji da je najbolji oblik otvorena vaza:

3092d6x.jpg


Međutim, u Šoškićevoj knjizi ( Savremeno voćarstvo ) piše da je glavni nedostatak kotlastog uzgojnog oblika-vaze
slaba veza skeletnih grana sa stablom, te dolazi do njihovog odlamanja
a kako je kaki vrlo sklon sklon padu... ::lose::
 
pauza je prosla a ja mogu da se pohvalim da sam posadio 5 sadnica kakija , cisto da probam kako uspeva u sumadiji. usput da se zahvalim goranu B. na gostoprimstvu koje nam je pruzio kod njega u Valandovu i taj dan nam bio odlican vodic od plantaze do plantaze i objasnio ceo proces organske proizvodnje kakija i badema i jos svakakog voca ustvari vrlo vrlo zanimljivo, sad znam da ste zavidni hehehehe ali bilo je dobro i imalo je sta da se nauci.
 
Nismo zavidni nego nam je drago što kolega sa juga nesebično širi znanje a nadam se da ćete obojica pomoći savetima kada i mi ostali krenemo sa sadnjom. :ppozdrav:

krcinac, koja sorta je u pitanju?
 
Novi nasad sa 500 sadnica kakija-posadjen. :ppozdrav: Razmak: ramnostrani trougao 6m-4m-3m.Sorta-hachya. A dan posle sadnje 3 dana neprestano kisilo . :sreca:Milina.
P.S.
Pravo zadovoljstvo je biti domacin gostima kao" krcinac" i "kicca",---- sa jednom primedbom......jedan dan je preeeekratak. Ali nadam se da ce sledeceg puta da to bude bar - par dana.
Hvala poloinfo forumu-njemu zahvaljujuci - upoznao sam dvojicu divnih ljudi.
 
Ja na ovoj temi nisam ucestvovao jer iskreno mi je Japanska jabuka bila malo daleka kao pojam ali sam bio znatizeljan kao i oko svakog drugog voca te sam oberucke prihvatio poziv @krcinca da krenemo u naucnu expediciju na poziv kolege
@Goran B u toplije krajeve sto je okvirno 1.500km /Salzburg-Valandovo/u jednom pravcu.Mislim da je zaista bilo uspesno jer smo obisli vise plantaza kakija sa razlicitim sistemima gajenja i razlicite starosti od 1 do 51 godine.Za dan covek moze da nauci cudo nas domacin je zaista bio izuzetan i ovaj dan nezaboravan.Dojransko jezero desetak plantaza lokalni rasadnik plantaze badema i nara i naravno tradicionalno makedonsko gostoprimstvo je samo deo od onoga sto smo doziveli da ne pominjem informacije u GB mogu samo da izrazim verujem da ce @krcinac da okaci neku slicicu da kompletira ovo izlaganje.Naravno od ove proleci i ja sam vlasnik mini-plantaze od 5 Japanskih jabuka sorte hachya.
Mislim da je ovo jedan od nacina na koji forum moze da pomogne ljudima da rasire pre svega znanje jer sadnicu cete uvek moci da kupite skuplje ili jeftinije ali iskrene i prijateljske savete ne
Hvala nasem domacinu na svemu i veliki pozdrav :ppozdrav:
 

kica na prvom casu "kako orezati kaki"


stari zasad kakija vlasnistvo poljoprivredne skole





zasad i stablo kakija


i jedna lepa slika za kraj . slikano je 05.03
 
Rezidba kakija
Kad god poceli sa rezidbom(a moze se poceti odmah nakon opadanja lista)-vazno je zavrsiti je u prvoj polovini Aprila. A i ako je ne rezete, nije problem, drvo ce dati tako mnogo ploda, da ce se pola grana pri prvom jacem vetru u Septembru-polomiti, a to ti je samorezidba.
One grancice koje ostanu u poziciji izmedju 10 i 14 sati ne mogu izdrzati tezinu plodova i obavezno se polome. Ostanu samo one koje su izmedju 8 i 10 casova i one izmedju 14 i 16 c.
 
@future
mislim da je u pitanju nemacka ove slike sam vec negde video kod nekog seljaka iz nemackle na njegovom homepage
secam se i da ih je odmah konzumirao a ako hoce kod njih morace i kod nas da hoce heheh.
naravno samo sorta da se nadje da idrzi nasu zimu i to u prvih par godina.
 
Istina, slike su sa jednog nemačkog sajta i taman što sam se obradovao kako tamo dobro rađaju (a kako bi tek ovde :D), kad u daljem tekstu piše Oregon. :sta: Nije to ni bitno, klima je slična a naša još bolja. Čak, mislim da je pisalo da je sorta hachiya.
 
Izvin te ,malo sam okasnio s odgovorom, Ovako: hachya je astringentna sorta(ne moze se odmah jesti, u trenutku berbe je puna s taninom, tako da mora da odstoji da bi se jela) Peiod dozrevanja zavisi od skadiranja (temperatura, tehnoloska zrelost u trenutku berbe i.t.d) Plodovi su narandjaste boje, krupni (250-350 gr) Dobro podnosi skladiranje i transport. Samooplodna je, i izdasna. Daje u proseku po 150-170 kg po stablu. Zavisno od starosti i nacina rezidbe (ako joj se da dovoljno prostora) zna da da i vise od 250 kg po stablu. Sto se bolesti tice-nema ih. Osim redovnog navodnjavanja i stajskog djubriva-nista drugo ne trazi
2ladb9h.jpg
 
Hvala ti Gorane, moraću i ja da posadim kod mmene neki komad, pored ovih što ih imam, nadam se da mogu i prirodno da dozrevaju, bez tih posebnih tretmana? recimo u podrumu ili nekomm drugom mestu.
 
Nazad
Vrh