Setvospremači

Nikola SP koja mu je veličina? Jesi li ga uzeo novog,kako ti konstrukcijski deluje rama, rotori, kakav je u radu?

2,5m . a platio sam ga 750e . nije los , zadovoljava potrebe . ja sa njim radim vec 2 god sad ce treca . nikakav kvar nisam imao ni jedna S opruga nije pukla ni jedna zica sa rotora nije ispala . mozda su mogli da budu malo tezi . dobar je sve u svemu ja sam zadovoljna . samo jednom prodjem sa njim posle zimskog oranja i njiva kao pista ravna .
 
Da imam takve njive. Uzglavnice, kanale, trougao (i petougao jednu njivu), pa opet ne skrecem bez podizanja masine. Ram nikada nismo iskrivili za 30 godina, jedino smo se namenjali S opruga. Sada imamo pored Metalogradnja Rau 2.2m i IMT 2.2m koji mi isto deluje da ga necemo pokriviti dok je mene.

Je li Metalogradnja RAU slovenacki spremac, napravljen u Mariboru? Mozes li da slikas plocicu na svom spremacu, da vidim kako izgleda? Pitam zato sto idem ovih dana da pogleadam jedan spremac, navodno slovenacki, a znam da su pravljeni i kod nas, te da ti slovenacki vaze za kvalitetnije.
 
Danas sam radio sa IMT, uslikacu ti sutra Metalogradnja. Nisam siguran da li je slovenacki ili Vrbas. Ima plocicu pa cu ti uslikati.

Svaki od tih starijih koji su u kvalitetu je dugotrajan. Metalogradnja ima drvene lezajeve koji mogu da urade oko 100-150kj pa idu na zamenu. Bolji je od imt za podesavanje dubine rada, jer imas rucicu koja podize i spusta valjke. Mana je jedino ti lanci koji kada se istegnu malko znaju da puknu ako je jako grudavo pa dobije veliko mestimicno opeterecenje i mana je sto kad kreces moras polako da bi ram pritisnuo valjke dobro. Dok je moj drug mi pomagao to mu je pravilo problem jer je navikao na IMT setvospremac koji ima fiksne valjke. IMT se teze podesava, ali je jednostavniji za rad.
 
Uf ovo je poluproizvod u svakom smislu. Imas samo jedan red valjaka i to je vidno losiji posao od 2 reda valjaka, jer slabo sitni i sabija. Imas dve slomljene moticice i prvi red je poskidao verovatno da moze da vuce sa 539. Pitanje kakav je raspored moticica usled skidanja prvog reda, pozeljno je da budu na jednakom rastojanju gledano od napred - nazad.
 
Ma, znam ja sve to. Ali ovo bi, za moje uslove, uz kupljenih par moticica i zamenu lezajeva, vrsilo posao. Eventualno bih mogao kasnije da mu dodam jos jedan red rotora.
Ciji je uopste original RAU? Austrijski?
 
Jesenas drugar kupi takav metalogradnja vrbas ali od 2m od čoveka koji je radio sa njim 3kj godišnje. Farba samo malo matirala. Sve S opruge original danske.
Gazda nije znao koliko da traži pa je pazaren za 250e.

@petarkrsmanović
Traži dalje. Ovo je grob teški. Dok kupiš opruge koje ti fale, doći će na veoma paprenu cenu. Potraži još malo i pronaćeš sigurno dobar.
 
Bolje daj 100-150e vise, ali da imas normalnu masinu. Ne mozes na ovo nakaciti jos jedan red valjaka a da ima funkcionalnost. Uslikacu ti sutra da vidis kako je to reseno na RAU sa dva reda.
 
Ljudi, znam da je ovo lose, ali tesko je, jako tesko ovde naleteti na spremac manji od dva metra, uopste, uopste ne uzimajuci stanje masine u obzir. Znam to odlicno, godinu dana ga trazim i raspitujem se. Uvozi ih jedan iz okoline Trstenika, ali su >500e. Ne pada mi na pamet da dam toliko para za setvospremac koji je za nijansu bolji od ovog sa oglasa i takodje ima jedan red rotora. Drugo, cene su skroz drukcije nego kod vas, kod vas se ove manje masine odbacju, svi prelaze na vece, a ovde, one su zlata vredne. Kod mene u selu, trenutno, postoje samo 3 setvospremaca.
@bojcetic Slikaj, ako ti nije tesko, i ne zaboravi plocicu. :ppozdrav:
 
Moze se ovdje nabaciti jos jedan red valjaka, sto da ne? Radili su to ljudi a RAU sistem originalni je golo govno znam posto ga imam. Radi super radnju ali i nije im neka ideja.

Godinama smo posudjivali od kolege RAU sjetvospremac koji je bio skracen za jednu precku (dakle 3 reda opruga) i koji je imao jedan valjak. Spremac je bio 2.4m ali uzet pod dug pa je skracivan tako da ga 539 moze vuci u 1. brzini lako. Dan danas se s njim radi jako fina priprema zemlje za sjetvu a ako se potanjura prije pripreme, moze po ravnom 539 da ga vuce i u 2. brzini posto ima manje federa i jedan valjak.

Ako ti je cjena ovog sjetvospremaca prihvatljiva mislim da je to TO. Federi su potrosni materijal i nek ti na racun njih malo "popravi" cjenu...
 
Ako volis da majstorises sve se moze napraviti. I moj je bio sa jednim redom valjaka, fabricki valjci su sad nazad a prvi red sam pravio sam, jos kad se ofarbao nije bio takav ni kad je bio nov.
 
Sta znam, kod nas je uglavnom sumska zemlja, kad se u jesen lepo poore, i jedan mraz je dovoljan da je lepo i sam sredi do proleca. Vukao bi ga ferga drugom samo tako. Jedino je, ponekad, pipavo za sredjivanje za psenicu, ali posle tanjirace...
Inace, do sada sam pozajmljivao od strica setvosrpemac, homemade, mislim da je 170cm sirok, sa 16 S opruga, redom rotozvezda i jednim valjkom koji je za ram prikacen navarenim sarkama, i slobodno tandrce, bez ikakvog pritiska.
Evo i snimka, malo sam se zezao jesenas.
https://www.youtube.com/watch?v=OiMG-VIVfyA
St mislite, da li bi RAU sa oglasa imao bolji ucinak odo ovog sa snimka?

- - - - - - - - - -

@frenky Eto. Na postojeci nosac rotora navario nosace za novi, i produzene veze za ram. Navario parce na cev za stelovanje dubine. Jednostavnije ne moze da bude! Ovaj spremac vuce traktor od minimum 80 ks?
 
Koji razmak izmedju s-opruga stavljate?
Meni je trenutno 10-11 cm od centra do centra pa ne znam da nije možda retko :sta:
 
Koji razmak izmedju s-opruga stavljate?
Meni je trenutno 10-11 cm od centra do centra pa ne znam da nije možda retko :sta:

Ako je klasicna opruga sa pacijom sapom, nije problem da bude 10cm, jer se sve poklapa i sve bude predjeno i jednaka dubina spremeljena tako je kod mene na jednom spremacu.
Ako je Ravna opruga sa onim uzanim kopljem, onda je 10cm puno gledano sa moje strane.... hoce da se desi da ostane brdasce izmedju opruga, ne svuda ali negde ostane.... Tako da cu ja ove godine napraviti razmak na 7-7.5cm izmedju ravnih opruga na ovom drugom spemacu icice 57-58 ravnih velikih opruga sa klasicnim kopljem na 4m.... (Naravno ovo je samo moje misljenje gledano sa moje strane)
 
Hvala Sale to je i moje mišljenje trenutno imam 29 s -opruga i mislim da je na 3 metra širine to sasvim dovoljno uz još i duple rotore ostaje iza njega kao tepih
 
@frenky
Svaka cast za majstorluk, ali imas jedan nedostatak na setvospremacu. Kada medjas dubinu, kod tebe posto je sve fiksno, nuzno jedan valjak ide dublje a drugi plice. Dakle rezultat je da nemas jednaku dubinu na valjcima. Zato i kazem da je sa dva reda valjaka konstrukcijski RAU drugaciji od jednog reda.
 
Vec sam pitao Manjevica da mi se objasni taj pojam "razmak opruga na sjetvospremacu 10 ili 11cm pa mi nije odgovorio... Mozda sam glup po ovom pitanju ali meni ove izjave nemaju nikakve logike.

Valjda se gleda da bude cjelo zemljiste pokriveno ravnomjerno a razmak od noge do noge na gredi "kako ispadne" jasno, treba ispostovati sto ravnomjerniji raspored. Neko pravilo ide da ide na metar zahvata sjetvospremaca 10 standardnih motika. Jel ide na 3,4,5 poprecnih greda to nije bitno dok god je gustoca "po kvadratu" zadovoljena...
 
Pre ovog sam imao iste marke samo uzi i tamo je napravljeno da se valjci pojedinacno steluju. Kad se jednom podesilo, vise nisam dirao jer dubinu sto sam menjao +-5cm nije bilo potrebe daljnjeg stelovanja. Posle kad sam pravio ovaj kopirao sam srednje vrednosti od prethodnog setvospremaca i zbog toga je ovaj sad fiksiran. A prednji red je namerno podignut za 2cm gore naspram zadnjeg reda jer u njega ulazi zemlja podignuta od opruga a na ovaj nacin ne dolazi do zagusenja prvog reda.
 
Nazad
Vrh